Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Propuneri pentru imbunatatirea pr...

Conectarea la internet a Centrale...

recomandare ups si surge protector

La multi ani @2Unlimited!
 zgomot (bazait) plita gaz Samsung...

Problema aer condiționat Vor...

SAMSUNG Galaxy A15,

La ce ora se deschid urnele ?
 Reducerea turației unui moto...

Mergeti la vot?

Adaptor USB-A to USB-C

La multi ani @SorinGT!
 Discursul sefei de promotie sau, ...

Ce aplicatie pentru supraveghere ...

Airbag volan Audi

Cum deschid rezervor WC Geberit s...
 

The disk may fail soon...

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
8 răspunsuri în acest subiect

#1
fany15

fany15

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 21
  • Înscris: 23.03.2013
Buna seara!Imi expun si eu problema aici cu speranta ca cineva ma poate ajuta sa o rezolv.Sa o luam cu inceputul...Am un laptop acer E1-571G care m-a servit onorabil pana la un moment dat..cand a inceput sa de semne de "boala" hardisk-ul(avea bad-uri)La fiecare saptamana ii dadeam o scanare de bad-uri cu HD-Tune si apoi le "reparam"(impropriu spus) cu un program denumit Hdd Regenerator 1.2 pe care il aveam pe un CD bootabil printre alte programe utilitare(fara-pirateries Boot 15.2)(aveti o poza cu ultima scanare).Toata chestia asta a tinut de acum cateva luni pana acum vreo saptamana cand s-a intamplat urmatorul lucru: la derularea programului (Hdd Regenerator) acesta imi identifica bad-urile dar nu mi le mai si repara(you have sectors that cant be repaired).Am hotarat sa ii fac un zero fill cu un program tot de pe fara-pirateries boot ce se numeste HDD LLF Low Level Format Tool 2.36 Forrmatarea low-level a durat 7-8 ore si s-a incheiat ok(aveti si o poza printre altele, cu rezultatul).Buuuun acum hard diskul era ca din fabrica(iarasi aveti o poza cu ceea ce vreau sa spun).Haide sa ii bag un windows 8.1 am zis...Cand sa creez si formatez partitiile ce sa vezi...primesc o frumoasa eroare ce suna cam asa:We couldnt create a new partition error 0x80070017.De asemenea in fereastra in partea de jos mai apare scrsiul urmator(aveti si poza):Windows cannot be installed to this disk.Acum chiar ca nu stiu ce sa ii mai facPosted Image.PS:HDD-ul este unul de 500 GB -TOSHIBA MQ01ABF050
Nu stiu cum sa pun pozele asa ca atasez aici linkurile lor:
https://s24.postimg....1209_121652.jpg
https://s24.postimg....1210_082801.jpg
https://s24.postimg....1210_115036.jpg
https://s24.postimg....1217_191029.jpg

Editat de fany15, 06 ianuarie 2017 - 22:51.


#2
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.019
  • Înscris: 18.05.2009
Schimbi harddisk-ul. Am incercat si eu odata cu hdd regenerator. N-a mers, mi-au schimbat la garantie harddisk-ul, avea bad-uri, nu mi se mai incarcau jocurile de pe el, muzica sacada.

Editat de SpeedDemon, 06 ianuarie 2017 - 22:53.


#3
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Mesaje: 21.860
  • Înscris: 07.06.2014
uite asa

ca idee, acel hdd a decedat. in bios iti mai apare?

Fișiere atașate


Editat de Dany_Darke, 06 ianuarie 2017 - 22:53.


#4
fany15

fany15

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 21
  • Înscris: 23.03.2013

 Dany_Darke, on 06 ianuarie 2017 - 22:54, said:

uite asa

ca idee, acel hdd a decedat. in bios iti mai apare?
Mersi pentru explicatia cu pozele.Hdd-ul apare in bios.

#5
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 18.914
  • Înscris: 10.12.2006
Gasesti pe olx 500GB la 70 de lei.

#6
fany15

fany15

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 21
  • Înscris: 23.03.2013
Eventual cu bad-uri la prețul ăla:))

#7
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.745
  • Înscris: 06.07.2005
Fa rost de 200 de lei si cumpara un hdd nou.

#8
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 18.914
  • Înscris: 10.12.2006

 fany15, on 06 ianuarie 2017 - 23:41, said:

Eventual cu bad-uri la prețul ăla:))
Il testezi.
Eu am vandut un astfel de HDD ieftin deoarece cand am luat laptopul l-am inlocuit direct cu un SSD.

Tu cat te-ai gandit ca te mai tine acel HDD pe care il ”reparai” in fiecare saptamana? Esti sofer de Dacia 1300?

#9
roxanaRabinowitz

roxanaRabinowitz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.414
  • Înscris: 21.02.2016
Instalezi ChaletOS sau Zorin OS
Eu asa am facut pe un mini laptop Lenovo, cu aexact aceleasi probleme.
Treaba e ca abia e pus de 2 zile, nu stiu cit va mai rezista hard-ul.
Si inca nu l-am inapoiat proprietarului, sa vedem cum se descurca. Adica youtube, browsing..... poate ceva gen solitaire. Oricum altceva nu mergea pe procesorul ala Atom si cu 512 mb ram.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate