Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip
 Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat
 bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard
 Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa
 

Workstation pentru grafica dar si gaming

- - - - -
  • Please log in to reply
206 replies to this topic

#91
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013

View PostBOGraphics, on 08 martie 2017 - 14:18, said:

Pai nu ma simt convins inca de Ryzen.
Asta pentru ca platforma AM4 este imatura, inca exista probleme de compatibilitate, bug-uri. Cate zile mai ai la dispozitie pentru a face retur 6800K-ului?

De asemenea, exista limitarea in cazul RAM-ului, placile de baza AM4 nu au 8 sloturi si , implicit, nu suporta Quad-Channel. De asemena, esti limitat la 64GB. Din cate imi amintesc, ai spus ca 64GB ar fi overkill pentru tine, deci lipsa celor 4 sloturi nu ar fi o problema atat de mare.

Hmm, daca vrei carcasa strict pentru un airflow bun, atunci Cube-ul este o alegere buna.

Ce upgrade-uri ai de gand sa faci? :D   Facem un calcul simplu: 178W (6800K) + 220W (GTX 1080) + 220W (eventual SLI) + 30W (ventilatoare, HDD-uri, SSD-uri) = 648W (in cel mai rau caz). Pui o RMi (ti s-a pus pata pe Corsair :D ) de 750W si ai rezolvat problema. Cele de 1000W sunt pentru cei care au sistem quad-SLI/quad-CrossFire,

#92
BOGraphics

BOGraphics

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 656
  • Înscris: 24.11.2005
Mai am aproape 2 sapt timp in care as putea sa fac retur la 6800K.

As pune din start 64GB de ram, ca sa stiu o treaba :))

Ca si upgrade in urmatorii ani ma gandesc la SLI cu 2 GTX 1080, inca vreo 2 HDD-uri si OC la cpu si placile video. Acum realist vorbind, 200-300 de lei in plus pe sursa ar fi ultima grija in raport cu restul :)))

#93
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Nu poti amana achizitia cu doua saptamani? Sa mai aflam ce se intampla prin lumea Zen.

Crezi ca vei ajunge sa folosesti mai mult de 64GB?

Da, iar eu ti-am calculat cat ar consuma sistemul cu 6800K-ul cu overlock + SLI-ul de 1080-uri (apropo, s-a lansat 1080 Ti). Realist vorbind, ai dreptate. Practic vorbind, tot nu au sens acei 1000W. Daca tot vrei sa dai ~1000 de lei pe sursa, atunci ia Seasonic Prime : http://www.pcgarage....titanium-850-w/

Mno, acum fiecare cu piticii lui. :lol:

#94
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,880
  • Înscris: 17.02.2016

View Postjegmihai, on 08 martie 2017 - 15:10, said:

Daca tot vrei sa dai ~1000 de lei pe sursa, atunci ia Seasonic Prime : http://www.pcgarage....titanium-850-w/

Aia e numai de 850W. Vroiai sa-i pui link la asta, asa e? :D

@BOGraphics - dupa cum ti-am spus si eu si altii, nu merita SLi, iar 1080Ti este lansat, cu 30% mai performant decat 1080 normal dupa testele care au scapat pe net.

#95
BOGraphics

BOGraphics

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 656
  • Înscris: 24.11.2005
E un pitic stiu Posted Image) Poate faptul ca am un "amarat" de Corsair de 450W de 9 ani care nu a facut nicio figura pana acum (tin minte ca am dat cam 500 lei atunci pe el). Oricum la banii astia nu ma astept sa fie proaste.
Corsair-ul e mai ieftin decat Seasonic vad Posted Image Ar mai fi si Super Flower in banii astia.

In urmatorii ani clar nu cred ca voi sari de 64Gb de RAM. Totusi in aplicatiile de grafica niciodata nu e suficient ram Posted Image)

Voi lasa placa de baza pe ultima suta de metri, astfel incat sa ma pot razgandi in caz de ceva!

Later Edit: Cand voi schimba GTX 960-ul de il am acum, mai mult ca sigur voi pune 1080Ti ;) SLI ma gandesc poate peste mai mult timp, cand se vor ieftini mai mult si voi simti nevoie de mai multa putere.

Edited by BOGraphics, 08 March 2017 - 15:33.


#96
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013

View PostStickyFingaz, on 08 martie 2017 - 15:28, said:

Aia e numai de 850W. Vroiai sa-i pui link la asta, asa e? Posted Image
Imi cer scuze, greseala mea. :D

View PostBOGraphics, on 08 martie 2017 - 15:32, said:

Corsair-ul e mai ieftin decat Seasonic vad Posted Image Ar mai fi si Super Flower in banii astia.
Corsair RMi ~ Leadex < Prime.

View PostBOGraphics, on 08 martie 2017 - 15:32, said:

In urmatorii ani clar nu cred ca voi sari de 64Gb de RAM. Totusi in aplicatiile de grafica niciodata nu e suficient ram Posted Image)
Urmatorii ani insemnand 5 ani, 10, sau 15?

View PostBOGraphics, on 08 martie 2017 - 15:32, said:

Voi lasa placa de baza pe ultima suta de metri, astfel incat sa ma pot razgandi in caz de ceva!
Cea mai inspirata decizie.

Pune aici wish-ul final inainte sa dai comanda.

#97
BOGraphics

BOGraphics

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 656
  • Înscris: 24.11.2005
Am studiat componentele kit-ului de racire EKWB si par de calitate ok. Singura problema e ca un ventilator Vardar este nitel busit (probabil lovit) si pare sa se roteasca mai greu / zgomotos fata de restul. Le-am luat de pe un site din Ungaria (iPon) dar acum vad ca puteam sa iau si din Ro, chiar mai ieftin! Cred ca voi cumpara inca un ventilator de aici ca sa fie totul ok.

#98
BOGraphics

BOGraphics

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 656
  • Înscris: 24.11.2005
M-am razgandit din nou la carcasa :))) Raman pe Core X71!
Astfel pot monta radiatorul si pompa in partea de jos, fara sa influentez prea mult restul sistemului. Sper sa aiba loc rezervorul pe undeva prin zona de sus, pe langa hdd cage :D

La Core X5 nu-mi place cum pica ventilatoarele de jos in dreptul geamului, iar hdd cage-ul este situat cam aiurea.

#99
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,830
  • Înscris: 07.06.2014
la cat ai urcat cu toata cheltuiala? eventual pretul pt fiecare componenta

#100
BOGraphics

BOGraphics

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 656
  • Înscris: 24.11.2005

View PostDany_Darke, on 10 martie 2017 - 18:57, said:

la cat ai urcat cu toata cheltuiala? eventual pretul pt fiecare componenta

Pana acum situatia arata asa:
Attached File  sistem.png   18.23K   39 downloads
cu mentiunea ca ce e marcat cu verde le-am cumparar deja, cu galben sunt pe drum, iar cu alb inca nu sunt comandate.

Edited by BOGraphics, 12 March 2017 - 23:57.


#101
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,830
  • Înscris: 07.06.2014
Posted Image  ce sa mai zic, e oleaca de cheltuiala. sa te folosesti bucuros de ele dupa ce le comanzi si le primesti.

#102
BOGraphics

BOGraphics

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 656
  • Înscris: 24.11.2005

View PostDany_Darke, on 12 martie 2017 - 23:58, said:

Posted Image  ce sa mai zic, e oleaca de cheltuiala. sa te folosesti bucuros de ele dupa ce le comanzi si le primesti.

Multumesc :)

#103
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,880
  • Înscris: 17.02.2016
Vrei sa faci RAID? Daca da 0 sau 1?
Tastatura? Sper ca-ti iei un G910 Posted Image .

#104
BOGraphics

BOGraphics

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 656
  • Înscris: 24.11.2005

View PostStickyFingaz, on 13 martie 2017 - 13:32, said:

Vrei sa faci RAID? Daca da 0 sau 1?
Tastatura? Sper ca-ti iei un G910 Posted Image .

RAID 1. M-am saturat de HDD-uri care crapa dupa cativa ani de utilizare (ce-i drept si intr-o carcasa inghesuita si racita prost). Cu noul sistem cred ca va sta altfel treaba :)
Unii imi recomanda sa nu folosesc HDD-uri enterprise intr-un sistem home, insa altii spun ca sunt bune doar poate mai galagioase! Pe cine sa cred?

Ca tastatura merg pe ce am deja, o batrana Logitech G15 (gen. 1) pe care am curatat-o temeinic ieri! Se tine bine baba! :D

#105
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013

View PostBOGraphics, on 12 martie 2017 - 23:51, said:

Pana acum situatia arata asa:
Attachment sistem.png
Sursa de doar 850? Cam putin. :lol:

Cate zile mai ai drept de retur la 6800K?

#106
BOGraphics

BOGraphics

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 656
  • Înscris: 24.11.2005

View Postjegmihai, on 13 martie 2017 - 16:28, said:

Sursa de doar 850? Cam putin. Posted Image
Cate zile mai ai drept de retur la 6800K?

M-am gandit ca una de 1200 ar fi prea nesimtita :))))

Cam o saptamana ar mai fi pana expira termenul de retur. Totusi parca nu l-as mai schimba...

#107
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,880
  • Înscris: 17.02.2016

View PostBOGraphics, on 13 martie 2017 - 15:01, said:

RAID 1. M-am saturat de HDD-uri care crapa dupa cativa ani de utilizare (ce-i drept si intr-o carcasa inghesuita si racita prost). Cu noul sistem cred ca va sta altfel treaba Posted Image
Unii imi recomanda sa nu folosesc HDD-uri enterprise intr-un sistem home, insa altii spun ca sunt bune doar poate mai galagioase! Pe cine sa cred?

Fa backup regulat si in alta parte. Altfel e degeaba.
Multi deja lipesc labelul de enterprise la orice disk de consumer mai rasarit. Mai demult enterprise insemna SCSI sau SAS 10-15k rpm. Acum nu mai este asa. Am niste wd black care fac 10 ani si functioneaza fara probleme, inca silentioase, si am seagate-uri care au 1,5 ani si deja au probleme. Cu hdd-urile e un fel de bajbaiala pe intuneric, poti sa iei 2 hdd-uri la fel, si unul sa te tina 1 luna iar celalalt 10 ani. De aia zic backup si in alta parte, nu te baza doar pe RAID.

#108
BOGraphics

BOGraphics

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 656
  • Înscris: 24.11.2005

View PostStickyFingaz, on 13 martie 2017 - 18:09, said:


Fa backup regulat si in alta parte. Altfel e degeaba.
Multi deja lipesc labelul de enterprise la orice disk de consumer mai rasarit. Mai demult enterprise insemna SCSI sau SAS 10-15k rpm. Acum nu mai este asa. Am niste wd black care fac 10 ani si functioneaza fara probleme, inca silentioase, si am seagate-uri care au 1,5 ani si deja au probleme. Cu hdd-urile e un fel de bajbaiala pe intuneric, poti sa iei 2 hdd-uri la fel, si unul sa te tina 1 luna iar celalalt 10 ani. De aia zic backup si in alta parte, nu te baza doar pe RAID.

Da, dar totusi si RAID1 ar trebui sa ma ajute, in sensul ca daca vad ca a crapat un HDD cumpar repede altul in loc si fac din nou o copie a datelor. Cred ca ies mai ieftin decat sa apelez la firme de recuperare de date!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate