Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip
 Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat
 bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard
 Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa
 

Workstation pentru grafica dar si gaming

- - - - -
  • Please log in to reply
206 replies to this topic

#73
BOGraphics

BOGraphics

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 656
  • Înscris: 24.11.2005

View PostStickyFingaz, on 23 februarie 2017 - 10:34, said:

Vad ca vrei middle-tower, daca vrei silentios si cu circulatie buna R5-ul care l-a pus jegmihai e o solutie foarte buna. CM-urile nu au antifonare, sunt facute mai mult pentru airflow si pentru racire cu lichid.

Nu sunt hotarat la un anumit tip de carcasa. Caut una "buna la toate", dar este cam imposibil. Adica vreau sa arate si bine dar sa fie mare si aerisita si sa permita o configurare cat mai flexibila. De exemplu daca vreau sa montez un radiator mare sa pot sa fac asta atat pe plafon cat si in partea din fata, dar sa nu ma limiteze apoi la nr de hdd-uri sau lungimile placilor video. Thermaltake Core X5 sau Core X31 par sa fie ideale din punctul acesta de vedere, insa sunt gaurite pe toate partile si mi-e clar ca nu vor oferi nicio antifonare si se vor umple de praf, iar in plus imi par si cam uratele.

View PostMembruAnonim, on 23 februarie 2017 - 10:37, said:

Cred ca te-ai grabit :D
Macar l-am luat la oferta :)))
Totusi mi-e greu sa cred ca AMD va oferi, la un pret similar cu cat am dat eu pe i7-le asta, performante superioare in aplicatiile de grafica.

#74
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostBOGraphics, on 23 februarie 2017 - 11:53, said:

Totusi mi-e greu sa cred ca AMD va oferi, la un pret similar cu cat am dat eu pe i7-le asta, performante superioare in aplicatiile de grafica.
Din pacate ba da. Cu Ryzen 1700, X sau 1800X o sa fie peste 6800. N-ar fi fost rau sa mai astepti oleaca, daca tot nu cumperi acum PC-ul complet. Mai ales ca la un workstation inca 2c/4t se simt la randare. Dar ata ete. Oricum alegerea nu e proasta, dar... putea fi si mai buna :)

#75
BOGraphics

BOGraphics

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 656
  • Înscris: 24.11.2005

View PostMembruAnonim, on 23 februarie 2017 - 12:44, said:

Din pacate ba da. Cu Ryzen 1700, X sau 1800X o sa fie peste 6800. N-ar fi fost rau sa mai astepti oleaca, daca tot nu cumperi acum PC-ul complet. Mai ales ca la un workstation inca 2c/4t se simt la randare. Dar ata ete. Oricum alegerea nu e proasta, dar... putea fi si mai buna Posted Image

Totusi Ryzen 1700x ar costa 400$ in State, in timp ce eu am dat tot atat pe 6800K in Ro, iar benchmark-urile care umbla pe net nu pot fi inca confirmate de nimeni in practica! In plus istoria ne spune ca Intel a oferit mai mereu performante superioare in aplicatii, iar AMD se concentreaza prea mult pe jocuri...
Chiar sunt curios care va fi realitatea! Posted Image

Edited by BOGraphics, 23 February 2017 - 13:01.


#76
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,880
  • Înscris: 17.02.2016

View PostBOGraphics, on 23 februarie 2017 - 13:00, said:

Totusi Ryzen 1700x ar costa 400$ in State, in timp ce eu am dat tot atat pe 6800K in Ro, iar benchmark-urile care umbla pe net nu pot fi inca confirmate de nimeni in practica! In plus istoria ne spune ca Intel a oferit mai mereu performante superioare in aplicatii, iar AMD se concentreaza prea mult pe jocuri...
Chiar sunt curios care va fi realitatea! Posted Image

Am pus deja preturile de la noi pe topicul de Zen, arunca un ochi pe acolo daca vrei. Altex si garajul le au la preorder, insa nu am vazut 1700x. Probabil va fi cu vreo 300 de lei in plus fata de 1700.

Referitor la carcase, vezi eventual http://www.pcgarage....ase-800-silver/. Daca vrei sa fie aerisita eu zic sa mergi pe un full-tower daca ai loc (eu mi-am comandat mobilierul de birou dupa carcasa si nu invers :) )

#77
BOGraphics

BOGraphics

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 656
  • Înscris: 24.11.2005

View PostStickyFingaz, on 23 februarie 2017 - 13:13, said:


Am pus deja preturile de la noi pe topicul de Zen, arunca un ochi pe acolo daca vrei. Altex si garajul le au la preorder, insa nu am vazut 1700x. Probabil va fi cu vreo 300 de lei in plus fata de 1700.

Referitor la carcase, vezi eventual http://www.pcgarage....ase-800-silver/. Daca vrei sa fie aerisita eu zic sa mergi pe un full-tower daca ai loc (eu mi-am comandat mobilierul de birou dupa carcasa si nu invers Posted Image )

Carcasele be quiet imi par interesante, desi cea care imi cam place este cam scumpa! :)

Intr-adevar preturile la AMD par ok, dar totusi sa bata asa usor Intel-urile? Sa fie din nou o schimbare ca prin anii 2000 cand au aparut Athlon-urile? :D

#78
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,880
  • Înscris: 17.02.2016

View PostBOGraphics, on 23 februarie 2017 - 14:13, said:

Carcasele be quiet imi par interesante, desi cea care imi cam place este cam scumpa! Posted Image

E versiunea full tower de la cea care am pus-o eu, Ai mai multe bay-uri, e mai spatioasa. Legat de pret poti sa privesti si prin prisma faptului ca nu schimbi carcasa la fiecare schimbare de platforma. Carcasele nu-si pierd din valoare la fel ca si celelalte componente, nu prea apar tehnologii revolutionare. Insa o carcasa ca lumea te poate scuti de o gramada de probleme.

#79
BOGraphics

BOGraphics

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 656
  • Înscris: 24.11.2005

View PostStickyFingaz, on 23 februarie 2017 - 16:49, said:

E versiunea full tower de la cea care am pus-o eu, Ai mai multe bay-uri, e mai spatioasa. Legat de pret poti sa privesti si prin prisma faptului ca nu schimbi carcasa la fiecare schimbare de platforma. Carcasele nu-si pierd din valoare la fel ca si celelalte componente, nu prea apar tehnologii revolutionare. Insa o carcasa ca lumea te poate scuti de o gramada de probleme.

Asa ma gandesc si eu, doar ca intervine problema pozitionarii unui radiator mare pe viitor. Thermaltake pare sa stea cel mai bine la capitolul asta, dar nu imi plac la fel de mult vizual.

#80
BOGraphics

BOGraphics

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 656
  • Înscris: 24.11.2005
Sunt ceva diferente intre Intel i7 6800K si AMD Ryzen 7 1700X. De exemplu pe AMD nu pot pune mai mult de 64Gb de ram Dual Channel, iar daca voi face un SLI sau Crossfire voi fi putin mai limitat de nr PCI Express Lanes, care pe AMD sunt 24 fata de 28 la Intel.

In anumite teste se pare ca se simte binisor diferenta intre RAM-ul Dual Channel si Quad.

Desigur ca pentru o utilizare mai normala, AMD pare sa fie castigator. Insa pentru utilizari intensive care folosesc toata memoria RAM disponibila, este posibil ca Intel sa faca putin diferenta sau sa ofere performante similare, avand in vedere ca AMD are 8 nuclee fata de Intel care are 6.

Attached Files



#81
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,880
  • Înscris: 17.02.2016

View PostBOGraphics, on 23 februarie 2017 - 16:59, said:


Asa ma gandesc si eu, doar ca intervine problema pozitionarii unui radiator mare pe viitor. Thermaltake pare sa stea cel mai bine la capitolul asta, dar nu imi plac la fel de mult vizual.

Eu am un Thermalright Archon SB-E in CM932 HAF, nu am absolut nici o problema cu spatiul, iar coolerul este imens, 17cm inaltime. Dimensiunile carcasei mele de pe site-ul producatorului sunt (W) 243 x (H) 560 x (D) 564 mm.

View PostBOGraphics, on 24 februarie 2017 - 11:00, said:

iar daca voi face un SLI sau Crossfire voi fi putin mai limitat de nr PCI Express Lanes, care pe AMD sunt 24 fata de 28 la Intel.

Nu vei fi limitat de loc. Pentru doua placi, 8x pe fiecare este mai mult decat suficient pe PCIe 3.0. De cantitatea de memorie nu stiu sigur inca daca asa este, insa intr-adevar Ryzen e doar dual-channel in loc de quad, insa cred ca acest lucru este mult acoperit de faptul ca este un 8c/16t in loc de 6c/12t.

Ce ai lasat afara din comparatie este cache-ul, care conteaza destul de mult.

#82
BOGraphics

BOGraphics

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 656
  • Înscris: 24.11.2005
Am gasit un site romano-unguresc care are o multime de produse care nu prea se gasesc pe la noi: https://iponcomp.ro/

... si mi-a sarit in ochi carcasa aceasta :))

#83
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Apai carcasa aia arata asa doar pentru ca e cu watercooling. Daca nu faci ceva de gen, in nici un caz nu o sa arate asa :)

Asa, de interes, de ce ai vrea sa faci Crossfire/SLI? Deja s-a cam dat stingerea pe partea de multi gpu... plus ca numarul de jocuri incompatibile e destul de mare.... si decat sa iei 2 480 mai bine iei un 1080... sau decat sa iei 2 1080 mai bine iei un Titan, desi nu cred ca ai banii necesari daca pentru CPU dai doar 2000, asa incat cred ca e o falsa problema, doar sa mai gasesti un motiv ;)

#84
BOGraphics

BOGraphics

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 656
  • Înscris: 24.11.2005

View PostMembruAnonim, on 28 februarie 2017 - 11:08, said:

Apai carcasa aia arata asa doar pentru ca e cu watercooling. Daca nu faci ceva de gen, in nici un caz nu o sa arate asa :)

Asa, de interes, de ce ai vrea sa faci Crossfire/SLI? Deja s-a cam dat stingerea pe partea de multi gpu... plus ca numarul de jocuri incompatibile e destul de mare.... si decat sa iei 2 480 mai bine iei un 1080... sau decat sa iei 2 1080 mai bine iei un Titan, desi nu cred ca ai banii necesari daca pentru CPU dai doar 2000, asa incat cred ca e o falsa problema, doar sa mai gasesti un motiv ;)

Pai as vrea sa pun un kit water cooling, dar cu soft tubing ca e mai ieftin :))

Multi GPU iau in calcul pentru upgrade viitor, avand in vedere ca voi avea rezolutie UHD.

#85
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,880
  • Înscris: 17.02.2016

View PostBOGraphics, on 28 februarie 2017 - 11:57, said:

Multi GPU iau in calcul pentru upgrade viitor, avand in vedere ca voi avea rezolutie UHD.

Nu o sa merite, tot single GPU e mai bun. Oricum, ce inseamna UHD la tine, pentru ca in teorie UHD este deocamdata totul de la 4k in sus, inclusiv 8k.

#86
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu merita multi GPU. Ia ce placa iti permiti, si cand vine vremea sa o schimbi o vinzi si iei next best thing... Cu multiGPU o sa ai probleme sa te joci tot ce vrei, vezi lista de incompatibilitati care exista si care e in continua crestere...

#87
BOGraphics

BOGraphics

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 656
  • Înscris: 24.11.2005
Eh.. pe principiul ca ce e mai mult nu strica :))

Momentan nu voi face upgrade la placa video. Am un 960 GTX si vreau sa vad cum se comporta :)) Ulterior voi pune probabil "ce trebuie" :)

#88
BOGraphics

BOGraphics

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 656
  • Înscris: 24.11.2005
Ma apropii de momentul mult asteptat in care voi apasa butonul "trimite comanda" Posted Image

In momentul de fata am deja:
- CPU: i7 6800K
- GPU: GTX 960 2GB
- Mouse: Logitech MX Master
- KB: Logitech G15

Este pe drum un kit de racire pe apa: EK X360

Ce as vrea sa mai cumpar:
- Carcasa Thermaltake Core X5
- Monitor LED 32 BenQ PD3200U IPS UHD 4K
- MB: MSI X99A SLI
- RAM: Corsair Vengeance 4x16GB DDR4 3000MHz CL15
- SSD Samsung 960 Evo 500GB (sau echivalent)
- Sursa: Corsair RM1000i (sau echivalent)
- HDD: WD RE 4TB 7200 RPM (2 bucati pt RAID 1)
- Unitate optica: Blu-Ray LG
- Diverse: cabluri SATA, elemente de fixare cabluri, pasta termoconductoare, ventilatoare carcasa

Ma puteti ajuta cu ceva sfaturi "de ultim moment"?
Multumesc.

Attached Files



#89
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Ai decis sa ramai pe socket 2011?

Referitor la carcasa, esti sigur ca acel gen de carcasa este cel mai potrivit?

Ce ai de gand sa faci cu sursa de 1000W? :lol:  Una de 650W/750W (rezerva de putere) este mai mult decat suficienta.

In rest, e okay.

#90
BOGraphics

BOGraphics

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 656
  • Înscris: 24.11.2005

View Postjegmihai, on 08 martie 2017 - 13:59, said:

Ai decis sa ramai pe socket 2011?
Referitor la carcasa, esti sigur ca acel gen de carcasa este cel mai potrivit?
Ce ai de gand sa faci cu sursa de 1000W? Posted Image  Una de 650W/750W (rezerva de putere) este mai mult decat suficienta.
In rest, e okay.

Pai nu ma simt convins inca de Ryzen.

Carcasa vreau sa aiba cat mai putine compromisuri si sa-mi permita o aerisire cat mai buna. Zgomotul voi incerca sa-l reduc din turatiile ventilatoarelor cand este cazul.

Sursa de 1000 stiu ca este overkill, dar n-as vrea sa-mi mai fac griji pe viitor ca nu va suporta upgrade-urile. Ma astept sa duca orice procesor overclockat, mai multe HDD, 2 placi video hi-end, racirea pe apa, etc. Altfel, pentru ce sunt facute sursele acestea?!

Kit-ul de racire EK tocmai mi-a ajuns. Nu am apucat sa-l studiez in detaliu, dar un ventilator are deja carcasa putin ciobita (nu grav). Sper sa nu fie probleme si cu altele.

Edited by BOGraphics, 08 March 2017 - 14:18.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate