Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

HDD Server pentru Workstation

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
BOGraphics

BOGraphics

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 656
  • Înscris: 24.11.2005
Ma bate gandul sa-mi pun doua HDD WD din gama Re sau, mai nou, Gold pe un computer normal de lucru.
Din diverse surse inteleg ca un astfel de HDD este mai fiabil decat restul din gama obisnuita si nu ar fi motive pentru care sa utilizez gama Black de exemplu in locul acesteia.

Deoarece mi s-au mai busit hdd-uri in trecut si am ramas fara date importante, as vrea acum sa pun doua in RAID 1.

Ce parere aveti? La ce probleme ar trebui sa ma astept daca utilizez intr-un computer normal RAID 1 cu HDD-uri pentru server?
Multumesc.

#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003
Alea-s facute sa ruleze non-stop, nu sa le dai shutdown in bot mereu! Asa ca ramai tot la gama destinata, blue sau black.
RAID-ul nu te incurca.

Edited by neagu_laurentiu, 10 March 2017 - 17:48.


#3
BOGraphics

BOGraphics

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 656
  • Înscris: 24.11.2005

View Postneagu_laurentiu, on 10 martie 2017 - 17:45, said:

Alea-s facute sa ruleze non-stop, nu sa le dai shutdown in bot mereu! Asa ca ramai tot la gama destinata, blue sau black.
RAID-ul nu te incurca.

Dar nu functioneaza similar mecanic cu seria Black de exemplu? Adica ce face diferit Re cand dai shut down sau se ia curentul, vs alte hdd mai "normale"?

#4
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003
Firmware-ul e altul, gandit pentru scopul destinat. Nu-l durea gura pe producator sa spuna ca-i bun si pentru PC, castigau in plus un ban. Dar daca tu stii mai bine ca WD, poti sa-i contrazici.

Edited by neagu_laurentiu, 10 March 2017 - 18:15.


#5
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
unul din cele mai importante aspecte este parcarea capetelor de citire. unele sunt parcate, altele nu, iar asta pt ca unele lucreaza 24/24, altele trebuie sa mai si intre in idle, ori restarturi multe.

o alta situatie este a motorului care actioneaza platanele, firmware-ul si el, fiecare serie de hdd este cu un target, daca tu crezi ca stii mai bine decat producatorul, atunci sa nu te mire cand vei ajunge din ce in ce mai des la service cu hdd-ul, dar atunci sa nu incepi ca seria x de hdd sau producatorul y este naspa si are hdd-uri defectuoase, ci sa recunosti ca de fapt nu ai stiut, ori ai stiut, dar te-ai incapatanat sa le folosesti intr-o cu totul alta destinatie decat trebuia.

e ca si cum ai lua un ferrari, apoi sa blamezi producatorul cum ca la banii dati, nu poti sa mergi si la padure cu el.

#6
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013
Cea mai buna solutie in opinia mea este:
1. HDD pentru stocare in PC. Unul bun, rapid, dar nu neaparat de server sau alte chestii.
2. HDD pentru backup extern sau in PC (cu deconectare si conectare doar pentru backup, NU permanent).

RAID nu are sens pentru siguranta, mai bine backup direct, mai ales ca e mai sigur, si nu are sens nici pentru viteza, cand exista SSD.
HDDurile sunt gandite pentru diferite scopuri, precum cele green sau de laptop, care sunt facute sa parcheze rapid si des capetele, sa se opreasca, sa scada viteza de rotatie, etc. Altele de server sunt gandite pentru functionare non-stop si utilizare intensa. Cele de desktop normale sunt undeva pe la mijloc, unde se stie ca nu functioneaza 24/24, nu se scriu N stream-uri de video simultan, conteaza timpul de acces, consumul si el, relativ, si tot asa.

Asadar sfatul meu e sa bagi banii pentru al doilea HDD in unul extern de backup.

#7
BOGraphics

BOGraphics

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 656
  • Înscris: 24.11.2005
Inteleg ce spuneti. Totusi eu, in afara de TLER, nu gasesc dezavantajele mentionate (mod diferit de parcare a capetelor sau actionare a motorului). Ba chiar avantajele par sa fie clar in favoarea modelelor Re (Gold): protectie mai buna la vibratii, durabilitate si garantie mai mare. Gama Green inteleg ca recurge des la parcarea capetelor, pentru a salva energie. Black si Re par sa nu faca asta pentru a oferi performanta maxima! Mie personal mi s-au busit pana acum 2 WD Black vechi (320 Gb) si un WD Blue de 1.5 Tb imi face tot felul de figuri la citire!

#8
BOGraphics

BOGraphics

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 656
  • Înscris: 24.11.2005
Am pus pana la urma 2 WD Gold de 2TB, insa am setat RAID1 prin intermediul MSI Smart Tool.
Credeti ca e mai ok fata de RAID1 setat din BIOS sau functioneaza similar?
Inteleg ca un RAID ok se poate realiza numai folosind controller RAID dedicat!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate