Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus
 Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane
 Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...
 Acest LNB......

Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...
 

Dificultate de concentrare

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#19
Kevlar111

Kevlar111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 17.11.2014

View PostSpk96, on 03 ianuarie 2017 - 23:31, said:

De fapt, e lipsa de motivatie.
Vine bacul, daca nici ala nu te motiveaza....nasol.

E greu in ziua de azi sa mai gasesti motivatie, nimic nu ne mai garanteaza fericirea.

View PostMembruAnonim, on 03 ianuarie 2017 - 23:03, said:

Asa o fi, dar altii la varsta mea "devoreaza" carti si eu nu am atentia necesara sa citesc una.
Nu-s genul sa ma distrez prea mult dar macar sa pot citi fara dificultati la varsta mea.

E o trasatura psihologica, uite, eu de exemplu nu pot invata matematica, si nici nu pot fi atent, faceam meditatii pe vremea cand dadeam si eu bacu si cascam doua ore non-stop, nu intelegeam nimic.
Niciodata nu am reusit sa invat ceva la matematica, treceam ca gasca prin apa.

#20
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,819
  • Înscris: 21.06.2016
Ca o fi ADHD sau nu, diferenta intre a lua pastile (ritalin) si a nu lua poate fi intre o viata ratata si una functionala. Daca e ceva temporar cu atit mai bine.
Bineinteles e si partea negativa, sa iei un fel de amfetamine poate avea si efecte negative. Daca merita sau nu, e o chestie de discutat intre tine si parintii tai si medicul tau.

Asta daca ai ADHD si nu alte chestii (depresie etc). D-aia trebuie sa vezi un doctor, nu sa intrebi pe forum. Nu ca as avea mare incredere nici in doctor dar o incercare nu strica.

View PostKevlar111, on 04 ianuarie 2017 - 00:53, said:

E greu in ziua de azi sa mai gasesti motivatie, nimic nu ne mai garanteaza fericirea.


Daca nici in ziua de azi cind poti s afaci ce vrei in viata intr-o tara din UE nu gasesti motivatie, cind naiba gaseai? In anii 80 cind oricit ai fi invatat traiai in cenusiu, frig si tristete? La 1800 cind erai iobag sau muncitor cu circa?

View PostMembruAnonim, on 03 ianuarie 2017 - 23:19, said:

Foarte rar.
Am avut luni de zile in care nu m-am masturbat deloc.
In ultima perioada nu cred ca am facut mai mult de o data pe saptamana.
Am o viata sexuala destul de ok si nu cred ca asta ar fi problema.

La 18 ani? deficitul de testosteron da oboseala si lipsa de chef...

#21
iliketoforkmyself

iliketoforkmyself

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 671
  • Înscris: 30.08.2016
Alergari dimineata si seara - chiar daca sunt - 20 de grade - eu o fac, deci si tu o poti face.
Plimbari prin paduri de conifere pentru ozonificare, regim alimentar echilibrat, eventual cateva suplimente de vitamina E, C. Fara net/tv - doar carti in fata ta. La 10 pm in pat. Si eu am fost in starea asta la un moment dat, acum pot studia 10 ore pe zi fara probleme.

#22
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostMembruAnonim, on 03 ianuarie 2017 - 23:25, said:

M-as apuca de alergat dar acum e cam frig afara.
Din primavara cu siguranta ma voi mobilza.

Nu trebuie sa gandesti asa. Cat timp nu sunt -10 grade afara se poate alerga. Te imbraci mai bine si asta e viata. Ti-am spus ca e vorba de fortarea limitelor. Daca nu te poti motiva cauta un documentar despre cum fac unii escalada pe Himalaya si atunci o sa vezi ca o alergare prin parc la -2 grade e "piece of cake".

#23
Kevlar111

Kevlar111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 17.11.2014

View Postvrajitoruldinoz, on 04 ianuarie 2017 - 02:54, said:

Ca o fi ADHD sau nu, diferenta intre a lua pastile (ritalin) si a nu lua poate fi intre o viata ratata si una functionala. Daca e ceva temporar cu atit mai bine.
Bineinteles e si partea negativa, sa iei un fel de amfetamine poate avea si efecte negative. Daca merita sau nu, e o chestie de discutat intre tine si parintii tai si medicul tau.

Asta daca ai ADHD si nu alte chestii (depresie etc). D-aia trebuie sa vezi un doctor, nu sa intrebi pe forum. Nu ca as avea mare incredere nici in doctor dar o incercare nu strica.



Daca nici in ziua de azi cind poti s afaci ce vrei in viata intr-o tara din UE nu gasesti motivatie, cind naiba gaseai? In anii 80 cind oricit ai fi invatat traiai in cenusiu, frig si tristete? La 1800 cind erai iobag sau muncitor cu circa?



La 18 ani? deficitul de testosteron da oboseala si lipsa de chef...

Nu exista ADHD, e o inventie sa proasteasca pe cei ca tine.

#24
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,819
  • Înscris: 21.06.2016
Sigir, noroc cu generatia semidocta care stie toate din site-uri de 2 lei.
ADHD e documentat in literatura de specialitate si de catre parinti. A existat si inainte dar nimanui nu-i pasa. E foarte posibil sa fie supra diagnosticat (sau putem sa punem intrebarea filosofica daca chiar e o boala) dar sa spui ca nu exista dovedeste ignoranta pura.

Edited by vrajitoruldinoz, 04 January 2017 - 10:43.


#25
Pablo_Z

Pablo_Z

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 19.12.2016
Cauze posibile:
-creierul tau nu este suficient de bine oxigenat - solutie: fa mult cardio(alergat,innot)
-mananci mult junk food
-nu te hidratezi suficient - bea minin 2 litri de apa pe zi
-faci multitasking
-te mastrubezi prea mult
-mediul in care incerci sa te concentrezi nu e bun(zgomot, multe distractii, lipseste ordinea)




-vis-a-vis de oxigenarea creierului - iti recomand exercitiul acesta

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ugQee2os3J0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

minim 100 de repetari pe zi

Edited by Pablo_Z, 04 January 2017 - 13:11.


#26
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,104
  • Înscris: 17.01.2006

View PostMembruAnonim, on 03 ianuarie 2017 - 22:44, said:

...
După lungi perioade de amânat diferite activități constat cu dezamăgire ca nu ma pot concentra la lucrurile pe care vreau sa le fac.
Mai exact nu pot citi o carte sau nu pot învață o lecție. Citesc o pagina dar nu ma pot concentra cum trebuie la ceea ce citesc și gândul mi se duce in alte părți( la o conversație din ziua respectiva, la o informație pe care am auzit-o, etc).
...
Nu simti ca ti-ar folosi. Nu-ti provoaca placere, nu te intereseaza. Te intereseaza lucrurile alea la care iti zboara gandul. Fa-le pe alea si o sa fii fericit pana la adanci batraneti.
Esti incapabil sa vezi legatura dintre educatie si bunastare. Partial e si vina celor din jurul tau, a societatii. Acum poti sa ajungi ministru daca esti semianalfabet si prim ministru daca esti un penal ordinar. Poti sa ai penthaus si masini de lux chiar daca abia esti capabil sa legi doar vorbe. Poti sa ai 4 diplome de licenta si 2 doctorate fara sa fi citit o carte.
Felicitari! Faci parte din grupul celor care se descurca!

#27
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostEXIT, on 04 ianuarie 2017 - 13:28, said:

Nu simti ca ti-ar folosi. Nu-ti provoaca placere, nu te intereseaza. Te intereseaza lucrurile alea la care iti zboara gandul. Fa-le pe alea si o sa fii fericit pana la adanci batraneti.
Esti incapabil sa vezi legatura dintre educatie si bunastare. Partial e si vina celor din jurul tau, a societatii. Acum poti sa ajungi ministru daca esti semianalfabet si prim ministru daca esti un penal ordinar. Poti sa ai penthaus si masini de lux chiar daca abia esti capabil sa legi doar vorbe. Poti sa ai 4 diplome de licenta si 2 doctorate fara sa fi citit o carte.
Felicitari! Faci parte din grupul celor care se descurca!
Nu e chiar asa. Vreau sa ma pot concentra la ceea ce citesc. Daca nu m-ar fi interesat nici nu as mai fi incercat. Chestiile la care imi zboara gandul nu ma fac neaparat fericit sau n-au o rezolvare imediata. Vad foarte bine legatura dintre educatie si bunastare, dar nu consider ca sunt needucat daca nu ma pot fi atenta asupra unei lecturi.
Ce ma framanta pe mine e faptul ca vizionatul filme si alte activitati le fac cu usurinta fara sa imi zboare gandul in alta parte.
Am vazut sute de filme si prea putine carti si simt o oarecare discrepanta astfel incat as vrea o schimbare si nu stiu exact unde gresesc.
Cand vreau sa citesc este liniste in camera si nu sunt distras de nici o luminta sau sunet, doar de ganduri.

#28
exydos

exydos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,992
  • Înscris: 28.07.2014
Si cum te ajuta alergatu' sa te concentrezi =)) ? Iti aerisesti creierul si-ti vine mai mult oxigen pt energie  in urma arderii glicogenului sau ce =))))))))))))?

Edited by exydos, 11 January 2017 - 19:50.


#29
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,819
  • Înscris: 21.06.2016

View Postexydos, on 11 ianuarie 2017 - 19:36, said:

Si cum te ajuta alergatu' sa te concentrezi =)) ? Iti aerisesti creierul si-ti vine mai mult oxigen pt energie  in urma arderii glicogenului sau ce =))))))))))))?

Vezi efectele efortului fizic asupra depresiei. Nu e leac universal dar e obligatoriu.

#30
blankaver_tmg

blankaver_tmg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 288
  • Înscris: 08.06.2013

View Post_%26amp%3B%23045%3BAppleS%26amp%3B%23045%3B_, on 03 ianuarie 2017 - 22:58, said:

Poti sa te umpli de pastile probabil ai o inventie numita ADHD, desigur doar o inventie capitalista care sa iti spuna ca suferi de lene si ai nevoie de tratament ca sa devii ascultator si atent fata de autoritate. Sa primesti ordine pe care sa le poti indeplini chiar daca nu iti face placere, sa inveti ca robotul si desigur sa citesti ceva ce consideri cea mai mare vechitura care nu mai rezoneaza deloc cu timpurile actuale doar ca sa demonstrezi ca esti suficient de ascultator fata de autoritate. Baga medicamente care sa te faca sa fi atent, vitamina B, repede pana nu te intrec ceilalti ca sunteti in competitie.



da... ade3varu de ce nu-l spui?

"Si cum te ajuta alergatu' sa te concentrezi =)) ? Iti aerisesti creierul si-ti vine mai mult oxigen pt energie  in urma arderii glicogenului sau ce =))))))))))))?
Editat de exydos, Ieri, 09:50.
Like
Sus
Citează
Raportează
#32  MeltFlow Publicat: Ieri, 09:39
Junior

Grup: Members
Mesaje: 230
Înscris: 27.12.2016
ID membru: 974.743
Mai iese din camera aia in care a dat bashini toata ziua. Da, se aeriseste.
Like
Sus
Citează
Raportează
#33  vrajitoruldinoz Publicat: Ieri, 16:35
Active Member

Grup: Members
Mesaje: 1.576
Înscris: 21.06.2016
ID membru: 959.495
Vizualizare mesajexydos, pe 11 ianuarie 2017 - 09:36, a scris:
Si cum te ajuta alergatu' sa te concentrezi =)) ? Iti aerisesti creierul si-ti vine mai mult oxigen pt energie  in urma arderii glicogenului sau ce =))))))))))))?

Vezi efectele efortului fizic asupra depresiei. Nu e leac universal dar e obligatoriu. " numa homosexualii sufera de depresie.

#31
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,819
  • Înscris: 21.06.2016
Numai unii din noi au creierul in kr si nu tine de orientarea sexuala.

#32
PuertoRicanHurricane

PuertoRicanHurricane

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 04.02.2017

View PostMembruAnonim, on 03 ianuarie 2017 - 22:44, said:


Acum ceva timp amânăm tot felul de sarcini și acest lucru am înțeles ca se numește "Procrastination". După lungi perioade de amânat diferite activități constat cu dezamăgire ca nu ma pot concentra la lucrurile pe care vreau sa le fac.
Mai exact nu pot citi o carte sau nu pot învață o lecție. Citesc o pagina dar nu ma pot concentra cum trebuie la ceea ce citesc și gândul mi se duce in alte părți( la o conversație din ziua respectiva, la o informație pe care am auzit-o, etc).
Pur și simplu parca nu am răbdare sa citesc sau sa învăț o lecție.
Este vreo boala? Sau doar sunt eu leneș? Am o luna de zile de când tot încerc sa citesc  o carte și abia am citit jumătate și n-aș fi în stare sa povestesc acțiunea...
Pot urmări fără dificultate acțiunea dintr-un film sau un joc video, ori pe cineva care vorbește ore intregi dar când vine vorba de citit întâmpin aceasta dificultate.
Pana la finalul ciclului gimnazial citeam cărți cu placere și fără sa am vreo reținere.


Procrastination = Tendinţa de amânare nu sabotează doar planurile pe termen scurt, ci şi planurile pe termen lung, pentru că devine un obicei şi o dependenţă - dependenţa de a te distrage de la rezolvarea problemei şi de a-ţi consuma "timpul liber" pe care nu îl ai. Este comic, dar atunci când amânăm lucrurile, de fapt furăm propriul nostru timp, un timp pe care în schimb nu îl avem aşa cum credem noi că îl avem, adică nu suntem liberi să îl consumăm, dar totuşi facem acest lucru, în schimb în viitor va trebui să "plătim" pentru acest lucru în diferite moduri. Este ca şi atunci când cheltuim bani pe care de fapt nu îi avem pentru cheltuit, dar dacă totuşi facem acest lucru, atunci oricum va trebui să îi plătim înapoi într-un fel sau altul.
Sunt foarte multe metode şi trucuri pentru a depăşi tendinţa de amânare, dar dacă oamenii ar înţelege ce fac cu adevărat, atunci nu ar mai amâna niciodată, de asta explic.

Nu trebuie să citeşti motivaţionale sau să te îndopi de pastile pentru a trece la treabă - trebuie pur şi simplu să înţelegi de ce faci ceea ce faci. Când vei conştientiza că timpul tău este cu adevărat preţios, te vei gândi mult mai treaz cum să îl investeşti : deschizi PC-ul în fiecare dimineaţă şi pierzi 30 de minute (minim) pe el doar pentru că aşa te-ai obişnuit ? Te gândeşti 15 minute ce vrei să mănânci seara ? Tragi de tine jumate de oră să mergi să alergi, iar în final mai bine te uiţi la un serial ? Ştii că dacă ai deschide cartea, ai parcurge deja jumate din ea peste câteva zile, dar tu decizi să n-o deschizi ?
Toate deciziile pe care le ei sunt filtrate prin subconştientul tău - într-un fel sau altul, tu chiar crezi că ceea ce faci este profitabil, atlfel nu ai face acel lucru. Evident, până când nu înţelegi clar un anumit lucru, degeaba crezi că este profitabil, pentru că nu vei gândi corect.

Acest lucru se aplică şi când vine vorba de lucruri percepute ca fiind neplăcute, grele - zic percepute, pentru că din nou, tendinţa de amânare este corelată cu perceperea eronată a lucrurilor : " să citesc acum mi-ar fi greu, pentru că este prea frumos afară şi n-am chef să stau în casă, la fel cum ieri a fost urât afară şi am fost cam depresiv din cauza asta, deci nici ieri nu a fost o zi bună pentru a face ceva productiv, iar mâine probabil voi fi stresat din cauză că au trecut din nou două zile în care n-am făcut nimic " şi tot aşa. Dacă eşti destul de atent, îţi vei da seama că eşti victima unui lanţ de percepţii de care te ataşezi chiar tu.
Ce-ar fi dacă de mâine nu te-ai mai gândi deloc la ziua respectivă şi la ceea ce trebuie să faci, ci pur şi simplu te trezeşti şi te laşi absorbit de ceea ce vrei să faci ? Iei cartea, o deschizi, începi s-o citeşti şi nu te gândeşti că e plictisitoare, nici că e faină, nici că e grea, nici că e uşoară - pur şi simplu doar este şi tu doar eşti, fără să fii obosit, deprimat, distras, etc. Doar tu şi cartea, nimic nu mai contează în Univers.
Acest lucru îl poţi aplica la orice vrei să faci şi crede-mă că vor fi multe. Cu cât vei interpreta lucrurile în modul tău, cu atât vei amâna mai mult lucrurile, pentru că tu eşti cel care opune rezistenţă. Cu cât te vei detaşa de interpretările tale şi te vei lăsa absorbit de experienţa în sine, cu atât vei fii mai concentrat şi vei face orice îţi propui. Asta pentru că în fiecare lucru pe care ţi-l propui şi vrei să-l faci, există şi o parte pe care nu vrei s-o faci ( Yin Yang ) , aşa că oricât de paradoxal ar suna, nu poţi face un lucru gândindu-te la ce nu vrei să faci, pentru că nu poţi separa cele două laturi ale aceluiaşi lucru. Deci cum poţi face acel lucru ? Făcându-l , pur şi simplu, fără să laşi gândirea să interfereze cu procesul. Gândirea îşi are locul înaintea deciziei, după ce ai luat decizia trebuie să te concentrezi doar pe acţiune şi să te laşi absorbit de acţiune.

#33
BlueMihail

BlueMihail

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 09.02.2017
  • nu dormi prea mult
  • nu te mai uita la televizor/seriale/filme
  • nu te juca pe calculator
  • nu asculta muzica de 2 lei gen hip hop/manele/
  • iesi din casa zilnic
  • bea apa multa [cumparata nu de la robinet] sau de la fantana
  • mananca bine si variat cu grasimi
  • citeste zilnic
  • nu incerca sa citesti in pat la inceput
Incepe cu efectele expunerii zilnice la tv
https://www.newscien...ademic-success/

Edited by BlueMihail, 10 February 2017 - 11:02.


#34
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostBlueMihail, on 10 februarie 2017 - 11:01, said:

  • nu dormi prea mult
  • nu te mai uita la televizor/seriale/filme
  • nu te juca pe calculator
  • nu asculta muzica de 2 lei gen hip hop/manele/
  • iesi din casa zilnic
  • bea apa multa [cumparata nu de la robinet] sau de la fantana
  • mananca bine si variat cu grasimi
  • citeste zilnic
  • nu incerca sa citesti in pat la inceput
Incepe cu efectele expunerii zilnice la tv
https://www.newscien...ademic-success/
Asta cu dormitul prea mult suna ciudat. Ar trebui sa dorm fix 8 ore sau cum?
Ce rau in a viziona filme?
Ce legătură are genul muzical?


#35
BlueMihail

BlueMihail

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 09.02.2017

View PostMembruAnonim, on 10 februarie 2017 - 11:04, said:

Asta cu dormitul prea mult suna ciudat. Ar trebui sa dorm fix 8 ore sau cum?
Ce rau in a viziona filme?
Ce legătură are genul muzical?

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/BoT7qH_uVNo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Citeste despre suprastimulare ce zice el acolo e valabil si la adulti.

Dormitul prea mult:
http://www.webmd.com...versleeping#2-4

Citeste despre deficientele cauzate de expunerea limitata la lumina naturala.

#36
RussianTsunnami

RussianTsunnami

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 15.02.2017

View PostBlueMihail, on 10 februarie 2017 - 11:01, said:

  • nu dormi prea mult
  • nu te mai uita la televizor/seriale/filme
  • nu te juca pe calculator
  • nu asculta muzica de 2 lei gen hip hop/manele/
  • iesi din casa zilnic
  • bea apa multa [cumparata nu de la robinet] sau de la fantana
  • mananca bine si variat cu grasimi
  • citeste zilnic
  • nu incerca sa citesti in pat la inceput
Incepe cu efectele expunerii zilnice la tv
https://www.newscien...ademic-success/

Adevărul este că are ceva dreptate colegul la partea cu filmele : tot ce este în exces suprastimulează creierul, nu funcționează mai bine, ci mai prost, pentru că are nevoie de timp să se limpezească.
Tot ceea ce consumăm sau nu consumăm are efect asupra creierului deci da, un aport crescut de filme/seriale/internet în general are efect asupra creierului.
Gândiți-vă când eram copii ( cei născuți înainte de 90-94 ) , cum absorbea creierul informația, ca un burete, când eram copii ! Nu avem internet, nu aveam atâta TV, și totuși ne funcționea mintea ca o lamă ascuțită.

Ce legătură are muzica ? Hip-hopul are prea mult text de duzină, ” Io îți f*** mama și îți iau banii, și apoi îți pun femeia să mă s***, și bag p**** în gabori, etc. ” - Cine ascultă zilnic asemenea muzică , oare cu ce își umple capul ?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate