Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Dificultate de concentrare

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#1
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Salut!
Mă confrunt cu o situație mai ciudata despre care nu știu mai nimic și astfel nu am gasit o denumire după care sa ma documentez.
Acum ceva timp amânăm tot felul de sarcini și acest lucru am înțeles ca se numește "Procrastination". După lungi perioade de amânat diferite activități constat cu dezamăgire ca nu ma pot concentra la lucrurile pe care vreau sa le fac.
Mai exact nu pot citi o carte sau nu pot învață o lecție. Citesc o pagina dar nu ma pot concentra cum trebuie la ceea ce citesc și gândul mi se duce in alte părți( la o conversație din ziua respectiva, la o informație pe care am auzit-o, etc).
Pur și simplu parca nu am răbdare sa citesc sau sa învăț o lecție. Sunt și în clasa a 12-a și cam ar fi timpul sa ies din starea asta.
Este vreo boala? Sau doar sunt eu leneș? Am o luna de zile de când tot încerc sa citesc  o carte și abia am citit jumătate și n-aș fi în stare sa povestesc acțiunea...
Pot urmări fără dificultate acțiunea dintr-un film sau un joc video, ori pe cineva care vorbește ore intregi dar când vine vorba de citit întâmpin aceasta dificultate.
Pana la finalul ciclului gimnazial citeam cărți cu placere și fără sa am vreo reținere.

Mulțumesc anticipat pentru răspunsuri.

Edited by MembruAnonim, 03 January 2017 - 22:47.


#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 Kevlar111, on 03 ianuarie 2017 - 22:59, said:

E tipic varstei, in tinerete mintea iti sta la distractii.
Asa o fi, dar altii la varsta mea "devoreaza" carti si eu nu am atentia necesara sa citesc una.
Nu-s genul sa ma distrez prea mult dar macar sa pot citi fara dificultati la varsta mea.

#3
mofone

mofone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,007
  • Înscris: 30.08.2011
Problema e complexa si are multe aspecte... Seamana? https://forum.softpe...l-directia-etc/

Edited by mofone, 03 January 2017 - 23:05.


#4
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Anemie?

#5
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Daca stam sa studiem comportamentul fiecarui individ in parte, descoperim ca fiecare dispune de 30 boli de care nu stiam. Posted Image

PS: Boala e LENEA Posted Image

Edited by TruculMagic, 03 January 2017 - 23:07.


#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 don_dannielo, on 03 ianuarie 2017 - 23:04, said:

Anemie?
Nu ma simt ametit si n-am nici un fel de dureri. Cand sunt obosit ma odihnesc.

#7
Claudiu998

Claudiu998

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 02.09.2016
"Lucreaza" hormonul, bata-l vina
Cotocește-tePosted Image

Edited by Claudiu998, 03 January 2017 - 23:12.


#8
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 MembruAnonim, on 03 ianuarie 2017 - 22:44, said:

Este vreo boala? Sau doar sunt eu leneș?

Da. Se numeste "depresie" si o are aproape toata lumea. Chiar daca aparent nu te simti afectat, in interiorul tau, aceasta boala produce efecte (atentie, motivatie, concentrare, dorinta de a invata)
Ai putea ameliora oarecum lucrurile facand un sport, pana aproape de epuizare (adica impingand mereu limitele). Se activeaza niste mecanisme biologice impotriva depresiei si ar putea da roade si in zona concentrarii.

#9
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 cristirg, on 03 ianuarie 2017 - 23:08, said:

Medicii susţin că jocurile pe calculator dăunează grav sănătății : http://stiriletale.c...re-dependentei/
Si daca tai jocurile complet din activitatile mele atunci voi avea parte de o schimbare uimitoare?
Mi-e greu sa cred ca asta ar fi singura problema pentru care am aceasta deficienta.
Eu caut mai mult "ce as putea sa fac mai mult" nu ce sa fac mai putin.

 rosix, on 03 ianuarie 2017 - 23:12, said:

Da. Se numeste "depresie" si o are aproape toata lumea. Chiar daca aparent nu te simti afectat, in interiorul tau, aceasta boala produce efecte (atentie, motivatie, concentrare, dorinta de a invata)
Ai putea ameliora oarecum lucrurile facand un sport, pana aproape de epuizare (adica impingand mereu limitele). Se activeaza niste mecanisme biologice impotriva depresiei si ar putea da roade si in zona concentrarii.
S-ar putea sa ai dreptate. Am avut o perioada acum 3 ani cand faceam sport zilnic si eram mult mai fericit dar apoi am renuntat din diferite motive si parca am un "iz" de depresie.

#10
jmek4you

jmek4you

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,282
  • Înscris: 22.05.2011

 MembruAnonim, on 03 ianuarie 2017 - 23:14, said:

Si daca tai jocurile complet din activitatile mele atunci voi avea parte de o schimbare uimitoare?
Mi-e greu sa cred ca asta ar fi singura problema pentru care am aceasta deficienta.
Eu caut mai mult "ce as putea sa fac mai mult" nu ce sa fac mai putin.


S-ar putea sa ai dreptate. Am avut o perioada acum 3 ani cand faceam sport zilnic si eram mult mai fericit dar apoi am renuntat din diferite motive si parca am un "iz" de depresie.
Intrebare pe cat se poate de serioasa :
cat de des te masturbezi ?

#11
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 jmek4you, on 03 ianuarie 2017 - 23:16, said:

Intrebare pe cat se poate de serioasa :
cat de des te masturbezi ?
Foarte rar.
Am avut luni de zile in care nu m-am masturbat deloc.
In ultima perioada nu cred ca am facut mai mult de o data pe saptamana.
Am o viata sexuala destul de ok si nu cred ca asta ar fi problema.

#12
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 MembruAnonim, on 03 ianuarie 2017 - 23:14, said:

S-ar putea sa ai dreptate. Am avut o perioada acum 3 ani cand faceam sport zilnic si eram mult mai fericit dar apoi am renuntat din diferite motive si parca am un "iz" de depresie.

Trebuie introdus sportul in program, nu neaparat zilnic, dar sport de intensitate ridicata (exclus fandoseala pe la cate o sala) cum ar fi alergatul prin parc. Psihicul uman are o cale a lui de autoreglare in situatii limita, dar pentru asta trebuie sa-ti impingi limitele. E nevoie de un efort de vointa. Vei constata, ca un creier bine oxigenta, structureaza altfel lucrurile decat unul gazduit intr-un corp toxic.

#13
TheCompiler

TheCompiler

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 31.10.2015

 MembruAnonim, on 03 ianuarie 2017 - 23:03, said:

Asa o fi, dar altii la varsta mea "devoreaza" carti
Poate ei sunt niste soareci de biblioteca.

#14
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 TheCompiler, on 03 ianuarie 2017 - 23:22, said:

Poate ei sunt niste soareci de biblioteca.
Am un profesor care imi tot recomanda carti foarte interesante si mi-e ciuda ca nu le pot citi.

#15
TheCompiler

TheCompiler

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 31.10.2015

 MembruAnonim, on 03 ianuarie 2017 - 23:24, said:

Am un profesor care imi tot recomanda carti foarte interesante si mi-e ciuda ca nu le pot citi.
Pai daca "nu te prinde" cartea,atunci nu e interesanta pentru tine.Oamenii au preferinte diferite la carti.

#16
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 rosix, on 03 ianuarie 2017 - 23:21, said:


Trebuie introdus sportul in program, nu neaparat zilnic, dar sport de intensitate ridicata (exclus fandoseala pe la cate o sala) cum ar fi alergatul prin parc. Psihicul uman are o cale a lui de autoreglare in situatii limita, dar pentru asta trebuie sa-ti impingi limitele. E nevoie de un efort de vointa. Vei constata, ca un creier bine oxigenta, structureaza altfel lucrurile decat unul gazduit intr-un corp toxic.
M-as apuca de alergat dar acum e cam frig afara.
Din primavara cu siguranta ma voi mobilza.

#17
Spk96

Spk96

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 16.11.2013
De fapt, e lipsa de motivatie.
Vine bacul, daca nici ala nu te motiveaza....nasol.

#18
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 Spk96, on 03 ianuarie 2017 - 23:31, said:

De fapt, e lipsa de motivatie.
Vine bacul, daca nici ala nu te motiveaza....nasol.
Nu imi fac griji ca nu voi lua bacul. Tocmai am terminat o sesiune de simulari si am iesit ok.
Doar ca este loc si de mai bine si nu m-ar derania un 9 in loc de 8.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate