Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

Toate au un inceput. Prima amenda :( ... cu detalii ciudate

- - - - -
  • Please log in to reply
69 replies to this topic

#55
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

View Postdorin_2k, on 11 decembrie 2016 - 09:50, said:

.......

In cel mai rau caz, PROPRIETARUL primeste acasa o scrisoare recomandata in care i se solicita sa comunice CONDUCATORUL AUTO din ziua x, locul y.
Apoi CONDUCATORUL AUTO primeste PV acasa.
Corect , desi este o carenta a legii .
La politie se poate prezenta orice sofer care isi asuma ....

#56
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,428
  • Înscris: 01.12.2001
Nu se prezinta niciun sofer la politie.
Doar proprietarul comunica identitatea soferului.
Daca nu comunica, amenda pt necomunicare e mai mare decat cea pt parcare ilegala.
PV va fi inmanat soferului sau daca refuza va fi afisat la domiciliul acestuia.

#57
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014

View Postdorin_2k, on 11 decembrie 2016 - 09:50, said:

Nu se poate intocmi PV pt ca nu au de unde sa stie cine e faptuitorul.
Masina e inscrisa pe bunica ce nu are permis. Ce completeaza ala acolo? Carui conducator auto i se aplica punctele de penalizare? Bunicii? Ea NU are permis.
Ce tot scrieti prostii aici?

Legile in Romania inca sunt tampite, dar sunt in curs de schimbare pentru ca europa vede ca-s tampite si forteaza alinierea la niste standarde.

Noteaza-ti cuvintele mele: In curand nu vei mai putea inregistra o masina pe un proprietar care nu detine permis de conducere. Nicaieri in Europa nu este posibil lucrul asta cu exceptia romaniei.

Plus, daca inca nu s-a schimbat idiotenia asta, in curand amenda va veni direct pe proprietarul sofer. Acesta va avea x zile la dispozitie sa anunte ca nu a fost el (sa dea cu para).

Distrati-va cat inca se mai poate. Prezic de 10 ani incoace multe chestii care se intamplau prin europa civilizata de niste multi ani si la care romania s-a aliniat.

In momentul de fata soferul roman are prea multe portite sa dea de munca politiei aiurea in tramvai. Mie nu imi convine lucrul asta, se consuma banul public ineficient. Adica ce sens are sa incasezi o amenda de 100 de lei si sa cheltui din ea 50 cu tot felul de proceduri dubioase de genul "sa anuntam intai pe bunicuta fara permis ca poate nu a fost ea saracuta si poate se induioseaza si ne spune cine a fost. Si poate avem noroc sa aflam inainte sa mai trimitem inca 5 notificari. Si mare grija la virgulele alea sa nu se anuleze PV-ul", etc, sinistrenii din astea. Nu mai bine bunicuta fara permis sa nu mai aiba voie sa inmatriculeze masini pe care nu le poate conduce, iar proprietarii sa se gandeasca de 20 de ori cui imprumuta masina?

Soferul care a gresit trebuie sa plateasca. Fix ca in europa civilizata din care facem parte si unde sansele sa scapi de o amenda luata pe bune zunt zero.

Edited by Groot, 11 December 2016 - 10:31.


#58
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,428
  • Înscris: 01.12.2001
Nu o mai intoarce acum "prezicatorule". Ai zis ca PV e intocmit de o fatuca. Pe ce nume? Plateste proprietarul pt fapta altuia?
Daca am 2 masini inscrise pe mine si una o conduce nevasta mea, platesc eu amenda si iau tot eu punctele de penalizare pt ea? Am permis si dupa dorinta ta, am voie sa am 2 maisni pe numele meu? Da. Si? Daca e condusa de altcineva, tot eu platesc pt el?

View PostGroot, on 11 decembrie 2016 - 09:36, said:

Procesul verbal este alcatuit pe indelete de o fatuca la sectia de politie la un calculator. Ea asta face toata ziulica, exclus sa greseasca ceva, ti-o furi garantat cu un PV trimis prin posta, nu ai de ales decat sa il platesti.
Du-te la vot azi si cere-i aluia caruia i-ai dat votul sa iti faca tie legea ce iti convine.
Insa acum se aplica ce e in vigoare.

Sfaturile tale sunt total aiurea. Nu ai habar de realitate.

View PostGroot, on 11 decembrie 2016 - 10:30, said:

in curand amenda va veni direct pe proprietarul sofer.
Daca proprietarul sofer are permisul suspendat si a angajat alt sofer pt maina lui, cine plateste amenda? Tot proprietarul (sofer)? Dar el NU are voie sa conduca. Face direct pârnaie dupa "legea" ta.

Edited by dorin_2k, 11 December 2016 - 10:40.


#59
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014

View Postdorin_2k, on 11 decembrie 2016 - 10:40, said:

Nu o mai intoarce acum "prezicatorule". Ai zis ca PV e intocmit de o fatuca. Pe ce nume? Plateste proprietarul pt fapta altuia?
Daca am 2 masini inscrise pe mine si una o conduce nevasta mea, platesc eu amenda si iau tot eu punctele de penalizare pt ea? Am permis si dupa dorinta ta, am voie sa am 2 maisni pe numele meu? Da. Si? Daca e condusa de altcineva, tot eu platesc pt el?

Du-te la vot azi si cere-i aluia caruia i-ai dat votul sa iti faca tie legea ce iti convine.
Insa acum se aplica ce e in vigoare.

Sfaturile tale sunt total aiurea. Nu ai habar de realitate.


Daca proprietarul sofer are permisul suspendat si a angajat alt sofer pt maina lui, cine plateste amenda? Tot proprietarul (sofer)? Dar el NU are voie sa conduca. Face direct pârnaie dupa "legea" ta.


Care parte din "proprietarul are 15 zile sa declare ca altcineva i-a condus masina" nu ai inteles-o? Asta e practica curenta in vest, nimeni nu se roaga de tine sa dai informatii despre cine ti-a condus masina. Esti amendat direct. Daca te arde la ficati, te duci si o dai in gat pe nevasta-ta daca a gresit. Altfel stai si inghiti.

Pe bune, e in halul asta de greu de asimilat informatia?

Edited by Groot, 11 December 2016 - 11:20.


#60
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

View Postdorin_2k, on 11 decembrie 2016 - 10:14, said:

Nu se prezinta niciun sofer la politie.
Doar proprietarul comunica identitatea soferului.
..........
Mai intindeti mult pelteaua , aiurea ...
Ce naiba , sint alegeri , este aproape ora 12 ... inca spuneti povesti .
Se duce la politie , si se duce cine vrea cu hirtia respectiva . In cazul meu , eu am condus masina , proprietarul era altul si la politie s-a dus un al treilea ...

#61
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,428
  • Înscris: 01.12.2001

View PostGroot, on 11 decembrie 2016 - 09:36, said:

Procesul verbal este alcatuit pe indelete de o fatuca la sectia de politie la un calculator. Ea asta face toata ziulica, exclus sa greseasca ceva, ti-o furi garantat cu un PV trimis prin posta, nu ai de ales decat sa il platesti. Indiferent de ce sfaturi dau unii pe aici cand nu este pielea lor la saramura.
Asta NU am inteles.

PV pt parcare neregulamentara nu e intocmit la calculator. E intocmit de un agent constatator pe numele peroanei indicate de proprietar.
In caz ca nu e comunicat numele soferului e amendat proprietarul pt necomunicare.

View Postmaximg, on 11 decembrie 2016 - 11:31, said:

Se duce la politie , si se duce cine vrea cu hirtia respectiva . In cazul meu , eu am condus masina , proprietarul era altul si la politie s-a dus un al treilea ...
Nu se duce nimeni la politie. Nu e indicata nicio sectie de politie pe acel flyer.

Cel mult trimite un plic in care spune numele soferului. Nu e obligat sa mearga la politie personal nici proprietarul, nici soferul.

#62
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

View Postdorin_2k, on 11 decembrie 2016 - 11:35, said:

..........
Nu se duce nimeni la politie. Nu e indicata nicio sectie de politie pe acel flyer.
.......
Eu cred ca ai pierdut firul discutiei ...

#63
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,736
  • Înscris: 15.06.2007

View PostLauCalin, on 10 decembrie 2016 - 20:08, said:

Asta e si dilema mea. As merge maine dimineata sa ma interesez macar. Dar nici nu stiu unde sa ma duc sau cu cine sa vorbesc. Ca daca e amenda, as vrea sa o platesc la jumatate in 48 de ore, ca sa nu dau minim 250 de lei cat am vazut pe net ca ar fi intreaga.
Sau ar putea fi o hartie care sa-mi "spuna" ca s-a facut proces verbal? Dar ma gandesc ca scria mai clar... "stimate x, in data..., la ora..., ati fost amendat de catre bla, bla, bla, intocmindu-se PV CU SERIA... SI NR... . Va rugam achitati sau prezentai-va la adresa.... pentru plata" Ceva de genul asta era cu totul altceva.
Am vorbit cu un prieten din Timisoara si mi-a spus ca la ei se da un fel de invitatie cand primesti o amenda pentru ce am patit eu, prin care te cheama la un oficiu postal sau administratie fiscala ca sa platesti amenda in baza un PV cu data si serie. Chestie care e f diferita fata de ce am eu,
Eu cand am primit asa ceva, avea data, ora, adresa, semnatura si numele agentului care mi-a pus-o in geam. Mereu am ajuns in 15-30 de minute la sediul politiei comunitare cu ea, si cand au vazut ca-s curat,  imi comutau pedeapsa in avertisment. Sunt si ei oameni, si stiu ca 500-1000 de lei amenda pentru parcat 5 minute aiurea nu-i de colea pentru toata lumea.
Pana acuma am reusit sa scap de 2 ori  cu avertisment.

#64
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008
Este prima mea amenda si mereu am preferat sa nu ma risc. O singura data m-a oprit politia cand am fortat un semafor. Am stat de vorba cu ei fara sa ii contrazic. Pentru simplul motiv ca aveau dreptate. Si tocmai din cauza asta am fost doar avertizat. Nu am facut pe desteptul pentru ca nici nu a fost cazul.
Si acum revenind la subiect. Am fost azi dimineata la Sectia 5 de Politie ca sa-i rog sa-mi spuna ce sa fac si unde sa ma duc. Pentru ca stiam ca nu acolo trebuia sa merg. Dar trebuia sa incep de undeva... m-am gandit ca nu ma dau afara. Doar politistul e prietenul tau, nu? :D
Asadar m-au trimis la Politia Rutiera, pe Udristei, undeva in spate la Unirii. Un politist de acolo mi-a zis ca este amenda. Este o hartie cam ciudata, intr-adevar, dar este o amenda. Si pentru ca azi nu se lucreaza mi-au spus sa vin maine sa se faca procesul verbal si DE ATUNCI  am 48 de ore la dispozitie sa platesc la jumatate amenda. Deci procesul verbal inca nu a fost scris si practic prin hartia aia te invita la Udristei pentru intocmirea PV.
Ce mi se pare total aiurea e ca eu tre sa vin tocmai la Unirii, din sectorul 1. Sper sa nu fie nebunia de la Pipera cu inmatricularile. Am sa va anunt ce am rezolvat.

#65
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,428
  • Înscris: 01.12.2001

View Postdorin_2k, on 10 decembrie 2016 - 20:34, said:

Daca era ceva serios si corect intocmit, trebuia sa fie invitat proprietarul la o data/ora la o sectie de politie sa declare cine a fost conducatorul auto.
Trebuia trecuta nr sectiei si adresa ei.

View PostLauCalin, on 11 decembrie 2016 - 15:50, said:

Deci procesul verbal inca nu a fost scris si practic prin hartia aia te invita la Udristei pentru intocmirea PV.

Daca citeai ce am scris erai dumirit pana acum.

Daca eu gaseam aia in parbriz, crezi ca stiam unde sa merg?

Daca ploua afara si nu o gaseai, ce se intampla?
Daca ti-o lua vantul ce faceai?
Daca ti-a pus-o in parbriz "un prieten" ce faceai?

Niciun PV nu se intocmeste pt parcare neregulamentara daca nu se stie exact faptuitorul.
Pana acum politia are doar un nr de inmatriculare. Nicio cunostinta de soferul faptuitor.

#66
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

View PostLauCalin, on 11 decembrie 2016 - 15:50, said:

......... Este o hartie cam ciudata, intr-adevar, dar este o amenda. .....
Ce mi se pare total aiurea e ca eu tre sa vin tocmai la Unirii, din sectorul 1. Sper sa nu fie nebunia de la Pipera cu inmatricularile. Am sa va anunt ce am rezolvat.
Eu ti-am spus de la bun inceput , dar te-ai luat dupa altii , ca este scrisoare de la Mos Craciun ...
Acuma , iarta si tu ca te " deranjaza " sa te deplasezi pina la Unirea ...

#67
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008
Daca ma luam dupa altii ar fi insemnat sa rog inchiderea topicului dupa primele doua, trei comentarii. Nu am deschis acest topic ca sa ma iau dupa unul sau dupa altul. L-am deschid in ideea ca poate cineva stie despre ce este vorba. Adica am cerut o parere si in acelasi timp o informatie. Stii cum se spune, sa faci cum zice preotul, nu ce face preotul. De-aia am si spus ca oricum azi am sa merg la politie sa ma interesez.
Ah, si nu e vorba ca ma deranjez sa merg pana la Unirii. Dar este absurd ca intr-un oras cu peste 1000000 de soferi sa fie nevoiti sa mearga toti in acelasi loc cand au asemenea probleme de rezolvat.

Edited by LauCalin, 11 December 2016 - 18:20.


#68
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

View PostLauCalin, on 11 decembrie 2016 - 18:17, said:

........Dar este absurd ca intr-un oras cu peste 1000000 de soferi sa fie nevoiti sa mearga toti in acelasi loc cand au asemenea probleme de rezolvat.
Corect si asta ! Eu faceam biroul la Botosani ...pt invatare de minte !

#69
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008
Bun. Am fost azi dimineata din nou pe Udristei ca sa mi se confirme ca este o amenda. Mi s-a facut procesul verbal pe loc si am si platit 125 de lei (adica 50%). Si da, a fost vina mea si mi-o asum. Motiv pentru care nu am comentat nimic.
Aveti grija sa nu patiti la fel... din neatentie. Drumuri bune!

#70
bluesnake

bluesnake

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,757
  • Înscris: 22.11.2006
Pacat ca nu s-a putut sa primesti doar avertisment, dar asta e. Bine ca ai rezolvat problema, sa nu te trezesti peste luni sau ani cu surprize neplacute.

Edited by bluesnake, 13 December 2016 - 00:25.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate