Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?
 

Unde (mai) putem face o injectie?

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#19
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,687
  • Înscris: 07.02.2003

View PostFreeThinker, on 28 noiembrie 2016 - 00:21, said:

E de facut in branula. 20 ml o data si inca 1ml separat. N-am facut 'antrenament' chiar daca pare simplu.
Adica intravenos, pai ai branula pusa, te tratezi de ceva ?

#20
paso87

paso87

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,448
  • Înscris: 06.08.2008
Nu iti face singur injectia. Daca atingi nervul sciatic ( asta daca se face in fesa ) te-ai aranjat de dureri toata viata...

Pentru lucruri de genul asta, se merge la camera de garda a unui spital de stat sau privat. Acolo trebuie sa ai reteta sau recomandarea medicului si injectia respectiva sau fiolele.

Nu mai dati sfaturi sa-si faca sigur ca isi risca sanatatea. Nu conteaza ca e simplu sau nu, nu se face singur acasa decat daca iti asumi riscurile.

#21
carens

carens

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,162
  • Înscris: 12.03.2016
Dar cititi mai oameni buni cu atentie si nu mai dati raspunsuri aiure..
Deci e vorba de antibiotic (banuiesc Cefort), adica se trateaza da si este vorba de branula pentru ca se aplica intravenos,   nu are treaba cu muschii coorului, mai lasati naiba sciatica.
Solutia este cea prezentata de un coleg, trebuie mers la camera de garda .

#22
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postcarens, on 28 noiembrie 2016 - 09:10, said:

Solutia este cea prezentata de un coleg, trebuie mers la camera de garda .
Unii mai atenţi ca alţii la citit. Care cameră de gardă?
Injecţia, fie ea şi intravenoasă, nu e o urgenţă, aşa că nu ai ce căuta în UPU. Şi dacă mergi, în funcţie de cât de aglomerat este în acel moment, ai şanse să aştepţi la triaj până îţi trece boala. Până şi unul căruia i-a intrat o gâză-n ochi are şanse mai mari să ajungă în faţa unei asistente înaintea ta.

Edited by MembruAnonim, 28 November 2016 - 10:01.


#23
carens

carens

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,162
  • Înscris: 12.03.2016
Pentru ca este duminica noaptea si pentru ca este obligatoriu sa nu intrerupa medicatia, aceasta este o urgenta. Daca era luni la pranz era de inteles ca nu ai ce cauta acolo ci te duci ori la medicul de familie ori la o policlinica cu plata.

#24
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
carens, este că o să ne pui şi actul normativ din care ai luat definiţia acesteu urgenţe?

#25
Reynolds

Reynolds

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,998
  • Înscris: 01.03.2006

View PostMembruAnonim, on 28 noiembrie 2016 - 10:06, said:

carens, este că o să ne pui şi actul normativ din care ai luat definiţia acesteu urgenţe?
Daca nu exista act normativ merge si "mi-au scapat astia 50 lei langa Dvs.!".

#26
titacodita

titacodita

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 820
  • Înscris: 07.01.2009
Sunt policlinici private care sunt deschise non-stop.
Acolo mergi fara probleme pentru chestii d-astea.

#27
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,529
  • Înscris: 05.06.2009
daca ai in orasul tau o clinica particulara ce asigura si serviciu de urgenta, poti solicita sa ti se faca injectia la domiciliu, contra-cost. asa am procedat eu cand am avut copila bolnava si trebuia sa faca antibiotic injectabil la 12 ore. am discutat la receptia clinicii respective, am facut solicitarea, mi s-au cerut detalii privind varsta copilei si schema de tratament. timp de 5 zile, dimineata si seara, o echipa de 2 persoane de la clinica respectiva venea la ora fixata si ii facea injectia copilei mele. mult mai comod si mai simplu, decat sa ma plimb cu copil bolnav in brate, pe la urgente sau cabinete medicale, mai ales ca orele la care trebuia facuta injectia picau oarecum in afara programului normal de la un cabinet medical (8,30 , respectiv 20:30)

Edited by corinadaniela, 28 November 2016 - 10:24.


#28
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostReynolds, on 28 noiembrie 2016 - 10:14, said:

"mi-au scapat astia 50 lei langa Dvs.!".
Pe aici toţi ne dorim soluţiile legale.

#29
Reynolds

Reynolds

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,998
  • Înscris: 01.03.2006

View PostMembruAnonim, on 28 noiembrie 2016 - 10:26, said:

Pe aici toţi ne dorim soluţiile legale.
Daca am de ales intre a fi plimbat de la Ana la Caiafa la telefon sau chiar si la spital ca ei nu mai fac injectii, cred ca mai degraba imi scapa aia 50 lei decat sa intrerup un tratament.
Zic si eu.

Edited by Reynolds, 28 November 2016 - 10:58.


#30
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,007
  • Înscris: 25.06.2007

View PostFreeThinker, on 28 noiembrie 2016 - 00:10, said:

Bun, deci unde pot face o injectie?
Suni la ambulanta (de stat sau privata, care vrei tu) si soliciti o ambulanta de consult la domiciliu (deci nu de urgenta). Medicul sau asistenta de pe respectiva ambulanta iti va face injectia acasa, fara sa te mai deplasezi cine stie pe unde.

#31
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,687
  • Înscris: 07.02.2003

View Posttitacodita, on 28 noiembrie 2016 - 10:17, said:

Sunt policlinici private care sunt deschise non-stop.
Acolo mergi fara probleme pentru chestii d-astea.
Daca ai bani...

#32
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Dacă nu ai bani nu ai nici cu ce să ungi sistemul să funcţioneze. Mi se pare mie sau iniţiatorul ne-a rămas dator cu rezolvarea? O fi şi acum în triaj la UPU de nu scrie?

#33
d0d00

d0d00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,198
  • Înscris: 06.05.2015
din ce oras esti ?

#34
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Eu? Dintr-unul în care sistemul medical funcţionează mult mai bine decât la Craiova.

#35
cristalqw

cristalqw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,384
  • Înscris: 19.02.2009
Depinde ce substanta ai de injectat. Daca ai reteta de la doctor e perfect, te duci la camera de garda a celui mai apropiat spital de stat dupa ce ai cumparat substanta de la farmacie. Eviti orice spital mare unde la camera de garda e coada mare. Spui ce vrei, arati reteta si te ajuta orice asistenta. daca esti  multumit poti lasa 5-10-15-20 de lei.
succes ! :)

#36
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,661
  • Înscris: 16.08.2010

View PostMembruAnonim, on 28 noiembrie 2016 - 11:29, said:

Dacă nu ai bani nu ai nici cu ce să ungi sistemul să funcţioneze. Mi se pare mie sau iniţiatorul ne-a rămas dator cu rezolvarea? O fi şi acum în triaj la UPU de nu scrie?

Cer scuze, am fost asa scarbit de aceasta situatie incat nici nu mai voiam sa scriu, si in afara de asta voiam sa stiu exact cum stau lucrurile.

View Postcristalqw, on 28 noiembrie 2016 - 12:52, said:

Depinde ce substanta ai de injectat. Daca ai reteta de la doctor e perfect, te duci la camera de garda a celui mai apropiat spital de stat dupa ce ai cumparat substanta de la farmacie. Eviti orice spital mare unde la camera de garda e coada mare. Spui ce vrei, arati reteta si te ajuta orice asistenta. daca esti  multumit poti lasa 5-10-15-20 de lei.
succes ! Posted Image

Au oprit reteta la farmacie - nu aveam ce sa arat.

View PostKarhu, on 28 noiembrie 2016 - 11:13, said:

Suni la ambulanta (de stat sau privata, care vrei tu) si soliciti o ambulanta de consult la domiciliu (deci nu de urgenta). Medicul sau asistenta de pe respectiva ambulanta iti va face injectia acasa, fara sa te mai deplasezi cine stie pe unde.

M-am interesat ulterior, am rezolvat in acea seara, jumate oficial jumatate neoficial.
Din nou, lucrurile nu sunt atat de simple pe cat ar trebui sa fie. Am sunat la ambulanta locala(nu la 112, nici atunci, nici mai tarziu cand am vrut sa aflu). Se pare ca a existat o asemenea ambulanta si la noi in municipiu dar acum nu mai e decat in municipiul resedinta de judet, la 30 km. Si aici urmeaza bomba: nici acolo, daca as fi mers, nu mi-ar fi putut face oficial, probabil ca nu au un scaner pentru card sa vada prescriptia, in lipsa retetei sau mai stiu eu de ce. Dar am mai aflat de la doamna cu care am vorbit ca are Mediurg un asemenea serviciu "dar are niste preturi!"... Nu am mai sunat si acolo sa verific, dar e bine de stiut, pe viitor.

===============

Acum, povestea:

Mai era un spital vechi pe lista(trei sunt toate, patru cu cel privat), m-am si mirat ca nu l-au desfiintat astia. Nu am mai sunat, m-am dus direct. Inchipuiti-va un spital fara gardian sau paznic, noaptea(era deja 22:30). Usa de la intrare deschisa, un mic hol intunecat, urmeaza o usa incuiata. Ciocanesc la usa, nimic. Am gasit intrerupatorul pentru lumina de pe hol apoi am mers sa caut soneria(n-o vazusem, era afara). De-abia dupa ce am sunat insistent au venit la usa trei asistente speriate care NU mi-ar fi deschis daca nu m-ar fi cunoscut una dintre ele. "Stiti, tinem usa incuiata ca mai vin tz..ganii" s-au scuzat ele. La fel, nu se putea face oficial nici acolo(cer scuze ca repet asta, dar e important pentru cineva care momentan nu are sau nu stie alta solutie). M-au servit doar pentru ca ma cunostea acea asistenta(nu am telefonul ei in agenda, in caz ca intreaba cineva). Ha-ha! Nu a mers faza cu "mi-au scapat pe jos astia 50 de lei" chiar daca nu mi-a facut injectia 'cunoscuta' ci alta mai tanara si mai buna. A zis ceva de genul: "Luati aia de-acolo, femeia de servici vine abia maine ca sa dea cu matura..."

Parerea mea e ca sistemul nu functioneaza bine. De ce nu a putut aia de la UPU sa ma trimita la ambulanta sau la Mediurg, ar fi trebuit sa stie mai bine ca mine. De ce a trebuit sa intreb pe forum? De ce a trebuit sa mai dau si alte telefoane? Chiar se aplica "de ce simplu cand se poate complicat?"

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate