Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Televizoare OLED [discuții doar despre OLED]

* * * * - 27 votes
  • Please log in to reply
41468 replies to this topic

#31357
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,035
  • Înscris: 14.06.2013
Nu. Nu este legata de tehnologia asta ci de cum implementează fiecare.

#31358
Srachi

Srachi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 05.10.2005

 MMike, on 29 ianuarie 2023 - 00:52, said:

Nu stiam. Oricum, nu ma pasioneaza familia Addams. Ma uit acum, ca ne-ai atras atentia si cu ocazia asta am observat ca imaginea e super. Culori, claritate, un DV ca la carte.

Ii drăguț serialul si da, se vede mișto in Dolby Vision.

#31359
barbarossa20042005

barbarossa20042005

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 552
  • Înscris: 28.01.2007
Salut.
Cei care aveți televizorul Sony 55A80K îmi puteți spune păreri despre calitatea imaginii (în special pe posturile TV și Netflix) și a sunetului? Care sunt neajunsurile pe care le-ați remarcat?
Și încă ceva important: în care din cele 4 porturi HDMI e recomandat să conectez decodorul (sau cum se numește cutia aferentă antenei-farfurie de la DolceTV)?

#31360
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,035
  • Înscris: 14.06.2013
@Balistic

Aceeasi scena pe Panasonic Lz1500. Este film noise asta e clar insa pare mai smooth decat in pozele tale insa sunt atat de multe variabile in treaba asta cu pozatul televizoarelor încât o apreciere corecta a atributelor unei imagini este imposibila.
Uita-te totusi la detaliile din zonele intunecate :)
Attached File  20230129_092517.jpg   364.29K   52 downloadsAttached File  20230129_092527.jpg   404.78K   50 downloadsAttached File  20230129_092535.jpg   483.08K   47 downloads

Btw, tocmai si a terminat aseara al 4 lea ciclu mare. Totul pristine clean si aceeasi imagine cinematica dupa 3231 ore.

#31361
Balistics

Balistics

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,148
  • Înscris: 09.06.2019
@AndreiNR la aceeași concluzie am ajuns și eu ,este film grain.

Legat de dithering ,am găsit comentariul asta ,dar nu știu dacă poate amplifica într-un fel efectul "film grain".

https://www.avsforum...7/post-61802320

Nu știu cu ce ai făcut pozele alea ,dar arată mult mai bine decât ale mele;telefonul meu le face de cacao,asta-i garantat. :))



#31362
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,035
  • Înscris: 14.06.2013
Note10+
Are o camera cel mult mediocra. Eu ce vad in poze vad si in realitate legat de acel film grain. Nu e asa agresiv ca la tine.
Dpmdv ditherig ul ar ameliora acel film grain, nu cred ca l-ar accentua. Mai degraba l-ar face "miscator". Bine, din ce mai stiu eu erau 2 tipuri de dithering: unul temporal si altul soatial. La ala temporal ar trebui sa para ca dansează pixelii pe ecran. Era folosit la plasme.

In pozele tale este foarte sharp, brut acel film grain. Eu as zice ca este ori procesarea ori ceva HW.

Edited by AndreiNR, 29 January 2023 - 10:54.


#31363
Balistics

Balistics

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,148
  • Înscris: 09.06.2019

 AndreiNR, on 29 ianuarie 2023 - 10:48, said:

In pozele tale este foarte sharp, brut acel film grain. Eu as zice ca este ori procesarea ori ceva HW.

Tind să cred că este o combinație între sursă ,procesare și implementarea DoVi.

Spun asta pentru că m-am uitat la Samsara în HDR ,un adevărat spectacol ,o imagine cristalină și fără artefacte (de exemplu scena cu răsăritul soarelui în deșert ,folosită și de JLP când a testat qd-oled Sony este redată foarte bine, fără black crush sau artefacte).

#31364
AzADumitru

AzADumitru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 406
  • Înscris: 26.11.2022

 lex2010, on 28 ianuarie 2023 - 23:48, said:

Ma declar multumit de LG C1, ma felicit ca am renuntat la televizoarele Samsung(si cred ca voi renunta la a mai cumpara orice produs facut de firma asta), sunt un pic curios daca era mai bun un Philips OLED 55OLED707/12, fiind generatie mai noua... si era si ceva mai ieftin.

Un singur lucru ma enerveaza extraordinar de rau - telecomanda e foarte zgomotoasa cand dau stanga-dreapta(zona de langa scroll), suna a plastic ieftin. As fi preferat sa fie un material cauciucat.

In rest, televizorul e OK, nu pare a avea pixeli morti, are un pic de "uniformity issues" dar nu mult, suficient cat sa nu ma deranjeze(si chiar sunt foarte atent la chestii de-astea).

Cred ca poti sa cumperi alta telecomanda. Trebuie sa fie site-uri unde poti sa cumperi pe modelul care ii ai. Doar trebuie cautat;)

#31365
Danosul

Danosul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,198
  • Înscris: 07.01.2007
Andrei, pozele le-ai făcut cu telefonul pe modul auto, sau in modul pro cu setari manuale?

Serialul acela de pe Netflix așa are acel grain si am mai văzut destule filme pe Netflix care au acest grain, cred ca le modifica ei cumva pentru ca dacă iau filmul din alta sursă nu se mai vede acel grain.

#31366
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,793
  • Înscris: 04.10.2014

 Balistics, on 29 ianuarie 2023 - 11:19, said:

m-am uitat la Samsara în HDR ,un adevărat spectacol ,o imagine cristalină și fără artefacte (de exemplu scena cu răsăritul soarelui în deșert ,folosită și de JLP când a testat qd-oled Sony este redată foarte bine, fără black crush sau artefacte).
Fii atent la scena aia, că dacă nu știi exact în ce moment, la ce secundă, trebuie să devină vizibilă duna în întregime, poți să iei plasă și să crezi că e bine. Dacă te uiți la ea fără un reper de corectitudine, te poți foarte ușor păcăli. Nu e genul de scenă care îți dezvăluie black crush-ul de la sine, precum cea din ultimul „Hunger Games”, pentru că este o scenă dinamică, în timp ce în „Hunger Games” e statică.

Edited by Jean-Luc_Picard, 29 January 2023 - 11:26.


#31367
Srachi

Srachi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 05.10.2005

 Balistics, on 29 ianuarie 2023 - 11:19, said:

Tind să cred că este o combinație între sursă ,procesare și implementarea DoVi.

Spun asta pentru că m-am uitat la Samsara în HDR ,un adevărat spectacol ,o imagine cristalină și fără artefacte (de exemplu scena cu răsăritul soarelui în deșert ,folosită și de JLP când a testat qd-oled Sony este redată foarte bine, fără black crush sau artefacte).

Nu-i implementarea Dolby Vision, nu poti compara doua filme diferite ca nu sti cum si cu ce s-au filmat si cum s-a lucrat la ele. Scena aia asa a fost filmata sau au adaugat noise la editare din diferite motive, ai vazut ca majoritatea scenelor arata cristal si in Wednesday, nu?

Nu ai sharpness foarte mare, da? Nu mai retin, parca ai zis ca e pe 0 sau?

Edited by Srachi, 29 January 2023 - 11:40.


#31368
Balistics

Balistics

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,148
  • Înscris: 09.06.2019
@Jean-Luc_Picard
Am încercat să prind exact momentul care apare în pozele puse de tine;într-adevăr ,nu-i ușor,cred că am făcut vreo 30 de încercări până am reușit să prind momentul "cheie".

Bine,nu m-am limitat doar la scena aia ,într-o noapte l-am vizionat pe tot și mi-a plăcut (nu numai din punct de vedere al imaginii ).

N-am încercat cu Hunger Games ,am uitat de el.

 Srachi, on 29 ianuarie 2023 - 11:26, said:



Nu-i implementarea Dolby Vision, nu poti compara doua filme diferite ca nu sti cum si cu ce s-au filmat si cum s-a lucrat la ele. Scena aia asa a fost filmata sau au adaugat noise la editare din diferite motive, ai vazut ca majoritatea scenelor arata cristal si in Wednesday, nu?

Nu ai sharpness foarte mare, da? Nu mai retin, parca ai zis ca e pe 0 sau?

Da,comparativ cu restul serialului ,scena aia este "zgomotoasă" rău (probabil că mai sunt și altele ),o combinație între blur și film grain .

Da,totul este pe off,doar pe proful pentru canale TV folosesc un pic de sharpness.
În rest,singura setare pe care o am activată este cea de motion interpolation (cinema movement sau user settings cu de-judder 4),dar când testez ceva ,dezactivez inclusiv  aceste setări .

Edited by Balistics, 29 January 2023 - 11:49.


#31369
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,988
  • Înscris: 25.04.2016

 Balistics, on 29 ianuarie 2023 - 11:19, said:

Tind să cred că este o combinație între sursă ,procesare și implementarea DoVi.
Da. Asa cred si eu. SI atentie , Panasonicu lui Andrei e de 65 inch ! Al tau e de 55. Deci pe 65 ar fi trebuit sa se vada si mai prost....
Asta imi aduce aminte de cineva cu un philips de 65 inch care a postat mai in urma cu ceva timp o scena cu fata lui Angelina Jolie in filmul The Tourist, 4k, de pe Netflix, in care fata artistei se vedea foarte "pixelata", mult noise. Deci (cred) ca toate mentionate mai sus de tine conteaza.

#31370
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,035
  • Înscris: 14.06.2013
Nu ar trebui sa se vadă mai.prost in poza pentru ca e fotografiat de aproape ecranul. Fie el 55 sau 65 s-ar vedea aproximativ la fel.
Setarea camerei din telefon este pe auto. Nu cred ca ar conta la aprecierea noise ului decat daca ar face imaginea mai smooth. Ca si culori e puțin off , asta -i clar si ca si expunere.
Insa, repet, ce vad pe ecranul telefonului e ce vad si pe tv. Iar in poza lui Balistics, daca ceea ce vede el pe ecran corespunde cu ce a postat, ca si zgomot repet, atunci da, sunt diferente. Asa era noise ul pe B7-le pe care l-am tinut în comparație cu B7-le pe care l-am returnat. Insa era cam in orice content. Si as crede ca e cazul si la Balistics.  

Poza aia de gri arata destul de rau.. poate asta e implementarea LG..

#31371
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,988
  • Înscris: 25.04.2016
Andrei, la tine noise u e mai fin, mai putin evident. Asta e clar de la procesare.
Si la mine pe CX de 55 se vede ceva, cam cum e la Balsistcs, cand privesc de aproape.
De ce se vede diferit pe Netflix pe modele diferite ?.... Adica Panasonic, LG, philips ?....

@Balsistics sfat, mareste distanta de vizionare, stai la 3 m.

Edited by MMike, 29 January 2023 - 13:02.


#31372
Balistics

Balistics

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,148
  • Înscris: 09.06.2019

 AndreiNR, on 29 ianuarie 2023 - 12:43, said:


Poza aia de gri arata destul de rau.. poate asta e implementarea LG..

Sigur așa este implementat,am văzut o grămadă de poze cu G2/C2 ,în testul ăla de uniformitate cu gri 5%-10% (de la 15% în sus este ok),oricât de bine ar arăta din punct de vedere al uniformitatii,apare textura aia granulară (nici nu știu cum să o numesc).

Bineînțeles ,se vede doar dacă ești aproape de ecran ,de la o distanță de 2 metri nu se vede absolut nimic,altfel ar fi fost o problemă gravă .

Pe avsforum și în alte părți ,părerile sunt împărțite ,unii spun ca-i dithering ,alți spun că este o implementare făcută de LG pentru a contrasta black crash-ul...

De curiozitate am testat și serialul Wednesday în 1080P SDR,are film grain în scena ,dar aproape insesizabil de pe canapea (probabil că era de așteptat la o rezoluție mai mică și fără HDR).Deci în cazul ăsta este sursa ,fără nici un dubiu .


#31373
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,035
  • Înscris: 14.06.2013

 MMike, on 29 ianuarie 2023 - 12:58, said:

Andrei, la tine noise u e mai fin, mai putin evident. Asta e clar de la procesare.
Si la mine pe CX de 55 se vede ceva, cam cum e la Balsistcs, cand privesc de aproape.
De ce se vede diferit pe Netflix pe modele diferite ?.... Adica Panasonic, LG, philips ?....

@Balsistics sfat, mareste distanta de vizionare, stai la 3 m.

Variațiile hw prea mari si/sau software. Chiar si asa, eu pot ușor sa confirm ca patternurile de sharpness arata corect pe al meu pe cand , cred eu, pe LG ul acela se va vedea noise si in patternurile respective.
Sa ai variații mici la hw inseamna preturi mai mari de producție deoarece se folosesc piese in tolerante mai mici. Ce iese din ele se pun pe serii inferioare sau nu se accepta.

Si iată cum nu mai e asa scump Panasonicul in comparatie cu alte mărci.
Ca sa întăresc afirmația asta mai zic și ca am avut langa Fz800 un gz950 luat asa, sa vad dacă e vreun upgrade sau nu. Nu a fost absolut nicio difernta intre cele doua, dar absolut nicuna exceptand grafica meniurilor si faptul ca se putea dezactiva led ul din fata.
Asta ce spune? Ca inovează mai putin Panaonsic sau ca au o constanta incredibila a calității lor?
Povestea cu doua B7 LG am relatat o mai devreme..

#31374
Balistics

Balistics

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,148
  • Înscris: 09.06.2019

 MMike, on 29 ianuarie 2023 - 12:58, said:

@Balsistics sfat, mareste distanta de vizionare, stai la 3 m.

Nah,nu am de ce și oricum nu aș putea să o fac fără a dărâmă un perete . 🙂

@AndreiNR ,calitatea se plătește ,pentru mine asta a fost întotdeauna foarte clar.
Nu cred că Panasonic ține "coada sus" doar din îngâmfare ,riscând să piardă din ce în ce mai mult teren.

Părerea mea este că folosesc componente mai de calitate ,și nu mă refer doar la panouri mai atent selecționate ,ci la toate componentele electronice;adaugă aici și "know how-ul' în ceea ce privește anumite implementări (hw&sw) și este clar că produsul lor va fi mai de calitate ,dar la un preț mai mare.

Probabil că pentru "average joe" chestiile astea nu prea contează ,dar uite că la o privire mai atentă ,diferențele există și sunt vizibile .

Edited by Balistics, 29 January 2023 - 13:41.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

3 user(s) are reading this topic

0 members, 3 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate