Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 

Televizoare OLED [discuții doar despre OLED]

* * * * - 27 votes
  • Please log in to reply
41467 replies to this topic

#31393
Srachi

Srachi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 05.10.2005

View Postro_explorer, on 30 ianuarie 2023 - 10:57, said:

Baga pc-ul pe TV, in mod hdr, și flashuieste doar coltul de sus cu alb curat 10x10 pixeli. Restul imaginii sa fie neagra.
TV-ul in mod vivid. Asa o sa ai fereastra de sub 2% și pixelii aia o sa fie împinși pe alb cu maximul absolut tehnologic (1000+ nits) - poate își dau drumu Posted Image

Crezi ca am chef sa invat cum sa fac un video de ala si sa-l fac doar pt colturile unde sunt pixelii aia? Ce are daca ii dau pe tot ecranul din ceva video de pe youtube?

#31394
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Ideea era sa stresezi pixelii aia cu curenti maximi. Aia nu se obtin decat in ferestre mici, de 2%.
Nu trebuie sa faci video, o poza in paint e suficient, o poza neagra cu un colt negru.
Pui windowsul in mod HDR si dai sliderul SDR to HDR la maxim (SDR content brightness) ...

Dar sansele sa se rezlve ceva sunt spre 0 oricum, nu iti fa sperante prea mari - caci ce ai tu acolo pare defect de fabricatie.

#31395
Kingraa

Kingraa

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 17.09.2022

View Postro_explorer, on 30 ianuarie 2023 - 10:57, said:

Baga pc-ul pe TV, in mod hdr, și flashuieste doar coltul de sus cu alb curat 10x10 pixeli. Restul imaginii sa fie neagra.
TV-ul in mod vivid. Asa o sa ai fereastra de sub 2% și pixelii aia o sa fie împinși pe alb cu maximul absolut tehnologic (1000+ nits) - poate își dau drumu Posted Image
Și să aibă neapărat ochelarii de sudură puși, să nu-l prindă flama de la atâția 1000000+ nits Posted Image

#31396
Narcismun

Narcismun

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 02.06.2022

View Postsebesan83, on 30 ianuarie 2023 - 09:29, said:

Referitor la problema mea nu stie nimeni?Sa incerc sai fac din nou un update de soft manual?Ciudat e ca pe netflix,YT,sau cand ma joc pe consola nu face doar pe posturi tv!Se opreste brusc 3 sec dupa care revine 2 sec dupa iara se opreste..dupa care funcționează normal!
Poate cardul CI+ nu face bine contact. Incearca sa il scoti si sa il introduci din nou

#31397
unconn3ct3d

unconn3ct3d

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 06.05.2008
Sau mai bine fara card CI cat timp îl testează ca să izoleze unde e problema, oricum cardul ăla e doar pt posturile plătite separat, posturile digitale standard din grilă chiar și hd merg și fără CI la tv-ul lui. Poate se opreste tv-ul când încearcă să facă autentificarea CI...

Edited by unconn3ct3d, 30 January 2023 - 13:54.


#31398
Srachi

Srachi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 05.10.2005

View Postro_explorer, on 30 ianuarie 2023 - 12:05, said:


Dar sansele sa se rezlve ceva sunt spre 0 oricum, nu iti fa sperante prea mari - caci ce ai tu acolo pare defect de fabricatie.

Nu-mi fac sperante si nici nu ma mai prea intereseaza, da-l in masa, nici nu incerc nimic. Daca mai vin astia cu alt panou bine daca nu tot bine, nu o sa stau sa ma stresez si pt asta, pot sa ma uit nederanjat la televizor ca nu se vad.

#31399
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,970
  • Înscris: 25.04.2016

View PostSrachi, on 30 ianuarie 2023 - 13:48, said:

pot sa ma uit nederanjat la televizor ca nu se vad.
Exact, ca sunt pe colt.
Oricum, anu asta ar cam trebui da scapi de el.... Ce garantie  iti da la nou panou ?

#31400
Srachi

Srachi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 05.10.2005
Da, nu se vad ca is pe colt si is putini, chiar acuma m-am reuitat la John Wick 2 in Dolby Vision, am spart tencuiala vecinilor cu sistemu audio, antrenanta pista audio!

Nu-ti da astia garantie pe un panou pus pe televizor iesit din garantie, am o dovada de schimbare doar, o hartie de la service semnata de cine a fost pe teren cu data in care sa efectuat "depanarea"

View PostOlimpiucaramanmarcel, on 30 ianuarie 2023 - 07:04, said:

După cum arata imaginea parca ar fi "coltul" rotunjit al unui ecran crt obișnuit de pe vremuri. ��

Mi-au pus un CRT fir-ar sa fie ei de LG Cartel Posted Image

@JLP am vrut luminofor, mi-or dat astia luminofor!

Edited by Srachi, 30 January 2023 - 14:07.


#31401
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,970
  • Înscris: 25.04.2016

View PostSrachi, on 30 ianuarie 2023 - 13:59, said:

am o dovada de schimbare doar, o hartie de la service semnata de cine a fost pe teren cu data in care sa efectuat "depanarea"
Bun si asa. Dar in cazu asta nu prea mai e timp de stat daca vrei sa iei ceva pe el. Trebuie sa-l pui cat mai repede la vanzare si apoi un G2 :)

#31402
Srachi

Srachi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 05.10.2005
Nu ma grăbesc să-l vând, pierd cât pierd sau il pun in altă camera cand va venii vremea. G2 nu cred ca mai imi iau ca nu am chef de pimp tint : ) si daca se adeverește a fi bune panourile cu MLA atunci numa la G2 nu o să-mi mai stea capul ci la G3, sau sa vedem si C3 cât a fi peste C2, sa vedem QD OLED noi si ce branduri de TV vor mai apărea cu panouri QD OLED V2.

#31403
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,970
  • Înscris: 25.04.2016
Eu nu am in alta parte unde sa pun CX, asa ca va trebui sa-l vand cand voi dori altceva. Am timp de gandire un an, cel mult, un an jumate, ca apoi inca 6 luni imi expira extragarantia. Deci de BF 2023 ma gandesc la ceva :)

#31404
Balistics

Balistics

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,148
  • Înscris: 09.06.2019

View PostSrachi, on 30 ianuarie 2023 - 14:58, said:

Nu ma grăbesc să-l vând, pierd cât pierd sau il pun in altă camera cand va venii vremea. G2 nu cred ca mai imi iau ca nu am chef de pimp tint : ) si daca se adeverește a fi bune panourile cu MLA atunci numa la G2 nu o să-mi mai stea capul ci la G3, sau sa vedem si C3 cât a fi peste C2, sa vedem QD OLED noi si ce branduri de TV vor mai apărea cu panouri QD OLED V2.

Plus că ce rost ar avea să-l schimbi dacă ești mulțumit de el?
M-aș mira să fie schimbări atât de mari în viitorul apropiat (în ceea ce privește calitatea imaginii ),mai ales că materialul pe care îl vizionăm este tot ăla.

Edited by Balistics, 30 January 2023 - 15:31.


#31405
Srachi

Srachi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 05.10.2005
Un motiv ar fi diagonala mai mare dar si daca nu trec pe ceva mai mare eu zic ca ar avea rost, mai mergeam la un coleg de forum (userul @hariseldon01 care a murit din pacate) din oras de la mine ce l-am cunoscut pe aici, el avea un C9 de 65" si crede-ma ca eu vedeam diferenta intre al lui si al meu TV. Poate ca si diferenta de diagonala facea impact dar vedeam C9-le mai luminos si culorile pareau mai OK, normal ca nu le-am comparat side byy side dar memoria vizuala asta imi zicea.
Nu-i de aruncat nici B9 sa sti, dupa ce mi-au schimbat panoul am rulat niste demo-uri de pe YT ce le am intr-un playlist, inca chiar si acum mai zic woow misto se vede. Dar avand doar ceva peste 600 de niti totusi mi-ar prii un TV de 1000 niti sau peste, consum mult material Dolby Vision si HDR10 si cred ca ar face o diferenta, is obsedat de highlight-uri, looool.

#31406
steaua23

steaua23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,331
  • Înscris: 25.10.2009

View Postbarbarossa20042005, on 29 ianuarie 2023 - 09:30, said:

Salut.
Cei care aveți televizorul Sony 55A80K îmi puteți spune păreri despre calitatea imaginii (în special pe posturile TV și Netflix) și a sunetului? Care sunt neajunsurile pe care le-ați remarcat?
Și încă ceva important: în care din cele 4 porturi HDMI e recomandat să conectez decodorul (sau cum se numește cutia aferentă antenei-farfurie de la DolceTV)?
Nu am A80K,am A83J. Depinde si ce altceva conectezi la tv! Daca doar decodorul,atunci o poti face linistit pe HDMI 1,insa la Dolce nu-ti da un Cam CI+ ? Sunetul este destul de bun pentru un tv.Nu am analizat prea multe functii ce tin de sunet pe tv,pentru ca in putinele dati cand folosesc Netflix,scot sunetul in receiver. Calitatea imaginii...e in functie de ce post tv vei viziona (impresia finala va fi influentata si daca treci la 55 inci de la un tv mai mic),iar pe Netflix,ca pe Netflix,nu vei avea calitatea unui film downloadat,dar ce e HDR SI DV,de obicei e destul de ok de urmarit si pe Netflix! Daca nu esti obisnuit sadownloadezi filmele,atunci trebuie sa te limitezi la calitatea pe care ti-o ofera platformele de streaming. La Sony o sa mai ai optiunea cu Bravia Core,care are bitrate apropiat de filmul original,dar nu nici acum nu am revendicat cele 5 filme gratuite si nici nu stiu prea multe despre costurile unui cont acolo! Pentru alte nelamuriri legate de Sony,poti posta si aici:
https://forum.softpe...tari-calibrari/

View PostBalistics, on 30 ianuarie 2023 - 15:27, said:

Plus că ce rost ar avea să-l schimbi dacă ești mulțumit de el?
M-aș mira să fie schimbări atât de mari în viitorul apropiat (în ceea ce privește calitatea imaginii ),mai ales că materialul pe care îl vizionăm este tot ăla.
Pai acum 2 ani au fost mici,anul trecut aproape nimic,atunci cand mai vin schimbarile alea mari? Posted Image)

View PostMMike, on 30 ianuarie 2023 - 15:07, said:

Eu nu am in alta parte unde sa pun CX, asa ca va trebui sa-l vand cand voi dori altceva. Am timp de gandire un an, cel mult, un an jumate, ca apoi inca 6 luni imi expira extragarantia. Deci de BF 2023 ma gandesc la ceva Posted Image
Pana la urma,BF e chiar singurul moment din an in care merita achizitia unui oled? Nu mai sunt preturi apropiate si in alta perioada din an?

Edited by steaua23, 30 January 2023 - 17:58.


#31407
Printdivision

Printdivision

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 22.05.2019
Srachi , ți-am trimis un mesaj în privat .

steaua23 , cele mai mari reduceri sunt în iunie , iulie , august (concediile)

#31408
steaua23

steaua23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,331
  • Înscris: 25.10.2009

View PostPrintdivision, on 30 ianuarie 2023 - 18:33, said:

Srachi , ți-am trimis un mesaj în privat .

steaua23 , cele mai mari reduceri sunt în iunie , iulie , august (concediile)
OK,hai ca anul asta o sa fiu cu ochii pe ele,sa vad daca vor fi! :D Sper sa prezinte astia odata tv-urile la Sony (poate la finalul lunii,odata cu telefoanele,cine stie?),dar sa nu ajunga in magazine cu vreo intarziere,ca atunci n-o sa fie timp de reduceri.Acum sa vedem si ce preturi se anunta,ca 2022 a fost dezastru!

#31409
Balistics

Balistics

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,148
  • Înscris: 09.06.2019
@Srachi , o diagonală mai mare poate fi un upgrade ,nu zic nu,dar sunt de părere că trebuie să ai și o distanță de vizionare corespunzătoare,altfel s-ar putea să deranjeze.

În cazul meu,cu G2-ul care ajunge pe la 900+ niți (cred),sunt momente când
nitii ăștia mă deranjează și pentru câteva secunde îmi distrag atenția de la ce se întâmplă pe ecran.
Cel mai bun exemplu este când vizionez liniștit o scenă ,iar la un moment dat intră în cadru o fereastră ...zici că-mi bagă o lanternă în ochi . 😂

Nu știu dacă am o sensibilitate mai mare decât majoritatea oamenilor ,dar cert este că inclusiv soția mea a sesizat chestia asta  (si asta de la o distanță mai mare de 220cm ).

Nici nu vreau să-mi imaginez cum ar arăta acea scenă pe un 65 care poate duce până la 1000 niți .😁

Eu am mai spus asta ,dar as prefera ca LG  (sau producătorii în general ) să se concentreze deocamdată pe calitatea panoului ,a imaginii și pe fiabilitate (aceasta din urmă nu prea ajută la vânzări ,știu ).

Bineînțeles ,este doar părerea mea,deci nu pretind ca toată lumea să fie de acord .😁

View Poststeaua23, on 30 ianuarie 2023 - 18:04, said:



Pai acum 2 ani au fost mici,anul trecut aproape nimic,atunci cand mai vin schimbarile alea mari? Posted Image)

Depinde ce așteptări ai tu,ce anume nu îți convine la tv-ul pe care îl ai?

Ia exemplul telefoanelor ,sunt persoane care le schimbă în fiecare an,chiar dacă la nivel de performanță (reală ,nu benchmark sintetic ) nu va avea nici un plus fată de modelul precedent .
Dar în mod concret ,cât de mult au evoluat telefoanele în ultimii 5 ani (în afară de fotocamera pentru pozele de Facebook )?

#31410
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
Nu este nici o problema cu niti, pe LED poti avea peste 1000 niti pe toata suprafata, nu doar o lanterna si cand vorbim de 85" adica 215cm, nu este nimic in neregula.Oledul nu trece de 300 niti in mod fullscreen, de ce crezi ca se chinuie sa ii mareasca luminozitatea? sa te orbeasca?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

3 user(s) are reading this topic

0 members, 3 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate