Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 

Televizoare OLED [discuții doar despre OLED]

* * * * - 27 votes
  • Please log in to reply
41468 replies to this topic

#31411
Balistics

Balistics

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,148
  • Înscris: 09.06.2019
Nici eu nu vorbeam de fullscreen.
Păi m-aș mira ca cineva să se uite la un 85 de la 2.50m ,nu degeaba am spus că este importantă și distanta față de ecran.

Nitii ăștia mai mulți ajută mai ales în cazul în care folosești TV-ul într-o încăpere luminoasă.

#31412
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,983
  • Înscris: 25.04.2016
@Balistics tu inca nu esti obisnuit cu oledu si cu diagonala mai mare (venit dupa 43 inch). Prima data cand am setat peack brightness pe maxim, ma deranjau subtitrarile in DV, apoi cu timpul m-am obisnuit.

#31413
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
Atunci trebuie sa te miri, eu ma uit asa de 2,5m, nu as putea ajunge la 3 m nici daca as vrea, nu e loc fizic.
Luminozitatea nu deranjeaza dimpotriva da senzatia de dinamica grozava.
Daca ar fi ceva de reprosat la OLED eu as zice ca imaginea nu este naturala, oricat de ciudat suna, in natura eu nu pot intalni ca o zona complet intunecata, negru absolut sa fie brazdata de un obiect ultra luminos, orbitor iar cand lumina umple tot ecranul, incepe sa estompeze intensitatea de la ABL. Altfel spus imaginea este fortata, ceva pare nenatural.
Prima data senzatia a aparut in mod HDR cand subtitrarea iti deranja retina la OLED la scene intunecate, culmea nu si la QD-LED unde datorita scenei intunecate luminozitatea generala era limitata.
Bine sunt impresii personale fiecare percepe cum vrea.

#31414
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,983
  • Înscris: 25.04.2016

View Poststeaua23, on 30 ianuarie 2023 - 18:04, said:

Pana la urma,BF e chiar singurul moment din an in care merita achizitia unui oled? Nu mai sunt preturi apropiate si in alta perioada din an?
Or mai fi, dar SUB BF nu prea.... O sa urmaresc atent anu asta cateva modele sa vad evolutia preturilor. Oricum, nu ma grabesc sa schimb CX, de asta am si zis de BF, adica pana atunci, in niciun caz.

View PostSrachi, on 30 ianuarie 2023 - 14:58, said:

Nu ma grăbesc să-l vând, pierd cât pierd sau il pun in altă camera cand va venii vremea. G2 nu cred ca mai imi iau ca nu am chef de pimp tint : ) si daca se adeverește a fi bune panourile cu MLA atunci numa la G2 nu o să-mi mai stea capul ci la G3, sau sa vedem si C3 cât a fi peste C2, sa vedem QD OLED noi si ce branduri de TV vor mai apărea cu panouri QD OLED V2.
Oricum, la al tau tv, asta va fi ultimul panou inlocuit (asta sau daca iti mai aduce unul). Apoi, cat te va tine.... Tot va trebui sa fii pregatit de alt model. In vara o sa apara G3. Timp de comparatii cu G2 si altele pana de BF....

Ziceai de G2 cu panou roz bombon . Daca ai fi avut un C in loc de B, iti aduceau la schimb panouri Evo EX ca pe G2....

Edited by MMike, 30 January 2023 - 20:05.


#31415
Balistics

Balistics

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,148
  • Înscris: 09.06.2019

View PostMMike, on 30 ianuarie 2023 - 19:50, said:

@Balistics tu inca nu esti obisnuit cu oledu si cu diagonala mai mare (venit dupa 43 inch). Prima data cand am setat peack brightness pe maxim, ma deranjau subtitrarile in DV, apoi cu timpul m-am obisnuit.

Nu-i exclus ,dar totuși rămân de părerea că depinde și de sensibilitatea fiecăruia .
Tu zici că te-ai obișnuit cu subtitrarea albă în HDR/DoVi,eu am schimbat-o din prima zi și nici nu am de gând să mă obișnuiesc cu așa ceva (subtitrare albă în hdr/dovi).


#31416
Srachi

Srachi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 05.10.2005
Da, si mie m-i sa parut mare cel de 55" dar dupa 2 1/2 ani as putea trece pe mai mare. Precum zicea si @MMike, la fel mi s-a parut si luminozitatea mare in unele filme HDR10/DV dar te obisnuiesti. Filmele in Dolby Vision si HDR10 le redau cu player extern, pot seta la subtitrari un gri care il percepi un alb nu atata de luminos in materiale HDR, de fapt si pe player-ul intern al televizorului ai posibilitatea de a seta culoarea!
Luminozitate sa fie cat cere un film in HDR, nu m-ar deranja peste 1000 niti, vreau sa vad explozia bombei lui Oppenheimer in 2000 de niti, daca ma pot si iradia cu atat mai bine : ))

#31417
Balistics

Balistics

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,148
  • Înscris: 09.06.2019

View PostMMike, on 30 ianuarie 2023 - 20:01, said:


Ziceai de G2 cu panou roz bombon . Daca ai fi avut un C in loc de B, iti aduceau la schimb panouri Evo EX ca pe G2....

Nu știu dacă este posibil ,cu astea EvoEX s-au schimbat și unele lucruri care vizează ciclul de compensare,nu știu cum să explic în termeni tehnici (dacă găsesc discuția de pe avsforum ,o să pun link),dar știu că au implementat o soluție bazată pe AI.

View PostSrachi, on 30 ianuarie 2023 - 20:33, said:

Da, si mie m-i sa parut mare cel de 55" dar dupa 2 1/2 ani as putea trece pe mai mare. Precum zicea si @MMike, la fel mi s-a parut si luminozitatea mare in unele filme HDR10/DV dar te obisnuiesti. Filmele in Dolby Vision si HDR10 le redau cu player extern, pot seta la subtitrari un gri care il percepi un alb nu atata de luminos in materiale HDR, de fapt si pe player-ul intern al televizorului ai posibilitatea de a seta culoarea!
Luminozitate sa fie cat cere un film in HDR, nu m-ar deranja peste 1000 niti, vreau sa vad explozia bombei lui Oppenheimer in 2000 de niti, daca ma pot si iradia cu atat mai bine : ))

După multe ore de vizionare (are aproape 800 G2-ul ) mi-am dat seama de ce se recomandă lumina difuză și este singura care a dat rezultate (cwl puțin la mine ,cu un rahat de bandă led diy).
Nu-s expert ,dar cred că este pur și simplu felul în care ochiul reacționează la schimbare bruscă a luminozității ,mai ales când vizionezi într-o încăpere întunecată .
Si cred că încercarea de a mă obișnui cu așa ceva,nu face altceva decât să-mi dăuneze,mai ales după 40+ de ani. 😁

Ai grijă cu bomba aia ,să nu te prindă flama ca la sudură ,că dup-aia o să simți "nisiourile de aur" în DoVi,direct pe retina.🤣

#31418
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,983
  • Înscris: 25.04.2016

View PostSrachi, on 30 ianuarie 2023 - 20:33, said:

Da, si mie m-i sa parut mare cel de 55" dar dupa 2 1/2 ani as putea trece pe mai mare. Precum zicea si @MMike, la fel mi s-a parut si luminozitatea mare in unele filme HDR10/DV dar te obisnuiesti. Filmele in Dolby Vision si HDR10 le redau cu player extern, pot seta la subtitrari un gri care il percepi un alb nu atata de luminos in materiale HDR, de fapt si pe player-ul intern al televizorului ai posibilitatea de a seta culoarea!
Luminozitate sa fie cat cere un film in HDR, nu m-ar deranja peste 1000 niti, vreau sa vad explozia bombei lui Oppenheimer in 2000 de niti, daca ma pot si iradia cu atat mai bine : ))
Noi ne-am obisnuit ca avem in jur de 700 nits in DV. La Balistics e deja jumate de bomba atomica la 900 nits....

#31419
Balistics

Balistics

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,148
  • Înscris: 09.06.2019
@MMike uite aici ce spuneam referitor la ciclul de compensare pe EvoEX :
https://www.avsforum...7/post-62046203

Cu alte cuvinte se bazează pe AI (poate și ceva senzori ) ,lucru care nu mă bucură foarte mult .

LG a schimbat un sistem care a fost testat câțiva ani ,cu unul bazat pe AI și pe care îl vom testa noi,consumatorii .Punct și de la capăt .😂

#31420
Srachi

Srachi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 05.10.2005
@Balistic si eu am ceva lumina chiar si noaptea aprinsă sau ca si tine, mai folosesc niste leduri puse pe spatele mobilei, alea le si pot stinge de pe telefon deci dacă ma ia somnul numa bine le sting prin wifi.

#31421
sebesan83

sebesan83

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 08.07.2021

View Postunconn3ct3d, on 30 ianuarie 2023 - 13:46, said:

Sau mai bine fara card CI cat timp îl testează ca să izoleze unde e problema, oricum cardul ăla e doar pt posturile plătite separat, posturile digitale standard din grilă chiar și hd merg și fără CI la tv-ul lui. Poate se opreste tv-ul când încearcă să facă autentificarea CI...
Nu am nici un card CI,am scos si antena de cablu..si tot la fel face si fara semnal tv...cand il comut pe altceva.. Netflix etc totul e perfect..am incercat sai fac update de soft cu stikul usb..am urmat toti pasii corecti dar imi vede stikul ca stocare media

#31422
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,983
  • Înscris: 25.04.2016

View PostBalistics, on 30 ianuarie 2023 - 21:22, said:

@MMike uite aici ce spuneam referitor la ciclul de compensare pe EvoEX :
https://www.avsforum...7/post-62046203

Cu alte cuvinte se bazează pe AI (poate și ceva senzori ) ,lucru care nu mă bucură foarte mult .

LG a schimbat un sistem care a fost testat câțiva ani ,cu unul bazat pe AI și pe care îl vom testa noi,consumatorii .Punct și de la capăt .😂
Mda. Mai citesc si eu pe avs despre CX si altele. Uneori zici ca sunt discuriile de aici, desi participantii sunt englezi, americani,.... Aia stau si se mira ca la nu stiu ce despre acest algoritm LG.... Tot cautam hibe....

#31423
Balistics

Balistics

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,148
  • Înscris: 09.06.2019
Dacă asta-i tot ce ai înțeles de acolo ,atunci mai bine nu mai citești discuțiile alea în engleză !😂

Eu în locul tău m-aș lua de ei,le-aș explica cum stă treaba cu implementarea aia AI.🤣

@sebesan83 cred că nu ți-a mai rămas decât să faci o resetare de fabrică.
Dacă își revine ,bine,dacă nu,îi contactezi pe cei de la asistență .

Edited by Balistics, 30 January 2023 - 22:58.


#31424
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,409
  • Înscris: 06.11.2014

View Postsebesan83, on 30 ianuarie 2023 - 22:38, said:

Nu am nici un card CI,am scos si antena de cablu..si tot la fel face si fara semnal tv...cand il comut pe altceva.. Netflix etc totul e perfect..am incercat sai fac update de soft cu stikul usb..am urmat toti pasii corecti dar imi vede stikul ca stocare media

Retur sau service.

#31425
Srachi

Srachi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 05.10.2005
@sebesan83, dar de ce vrei sa faci tu update-ul de pe stick?

#31426
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,983
  • Înscris: 25.04.2016

View PostBalistics, on 30 ianuarie 2023 - 22:55, said:

Eu în locul tău m-aș lua de ei,le-aș explica cum stă treaba cu implementarea aia AI.🤣
Ai inteles si tu ce au inteles si englezii din implementarea aia..... Faceti petitie la LG :)

#31427
Danosul

Danosul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,198
  • Înscris: 07.01.2007
Azi m-am uitat mai cu atentie la pixelii defecti si  am mai gasit unul mai jos pe latura din stanga, iar cei din coltul sus stanga sunt 4-5 care se vad mai clar defecti,  pe langa ei mai sunt cativa pixeli defecti pe jumatate, subpixeli cred, sunt mai atrofiati asa Posted Image
Am facut o serie de poze, pe  alb, gri si albastru si verde se vede cel mai clar, pe rosu si crem se vede ciudat,  parca ar fi mai multi!

Dupa experienta lui  Srachi parca nu ma mai incanta ideea sa-i contactez pe cei de la LG sa-mi schimbe si mie panoul(oricum nu stiu daca ar accepta sa-l schimbe pentru 5-6 pixeli), nu am chef sa schimb panou dupa panou si sa fie si cele noi cu probleme.
Nu stiu daca s-ar rezolva ceva dupa ciclul mare la 2000 de ore, abia sunt la 1615 ore de functionare, pana la 2000 mai am 2-3 luni cred Posted Image, intr-un an a facut abia 1300 de ore se pare.
Ideea e ca nu se vad deloc decat daca ma apropii de tv  la jumatate de metru, tinand cont ca la 48" pixelii sunt mai mici decat la 55", iar daca e activat pixel shift, se vad cu atat mai putin.

Oare are ceva daca fortez ciclul mare de curatare sa-l fac acum manual, decat sa mai astept pana il face el automat ?
As fi curios daca se intampla ceva cu acesti pixeli sau nu.

[ https://i.ibb.co/gmb1K0R/20230130-222254.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://i.ibb.co/10kyY9z/20230130-223111.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://i.ibb.co/Bgby6Rk/20230130-223240.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://i.ibb.co/5kc9QPv/20230130-223315.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://i.ibb.co/LRdHp2Q/20230130-223435.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://i.ibb.co/wgnkrDy/20230130-223845.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://i.ibb.co/sbmNrFr/20230130-224103.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#31428
sebesan83

sebesan83

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 08.07.2021

View PostSrachi, on 30 ianuarie 2023 - 22:57, said:

@sebesan83, dar de ce vrei sa faci tu update-ul de pe stick?
Ma gândesc ca poate sa fi intamplat ceva in timpul procesului de updatare..Am dezactivat wifi in 20 min nu am mai semnalat nimica..Nu prea vreau sa il trimit in service are doar 5 luni..dar daca nu am de ales asta e..Nai am 2 tv nanocel tot de la lg in 2 ani nici o problema!Iar asta care face aproape cat 3 tv nanocel dupa 5 luni sa apara probleme

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

3 user(s) are reading this topic

2 members, 1 guests, 0 anonymous users

stormglass, Printdivision

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate