Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Televizoare OLED [discuții doar despre OLED]

* * * * - 27 votes
  • Please log in to reply
41467 replies to this topic

#31339
Srachi

Srachi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 05.10.2005
@Balistic, am bagat un 5% gri, de la vreo 30-40cm se vede ceva dar ce vad nu as numii noise/grain, deci nu se vede ca un gri uniform tiparit pe o coala de hartie ci parca este pigmentat putin. Nu stiu nici cuvinte sa gasesc sau cum sa ma exprim.

#31340
memo7gy

memo7gy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 06.12.2021
M-am uitat si eu după purici la scenele alea cu “Miercuri “ si nu nici de aproape nu le văd ….Posted Image .doar Când am pus Lupa de la Carrefour au apărut …asta înseamnă că e de bine așa-i…altfel serialul de vede Minunat .

#31341
Balistics

Balistics

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,148
  • Înscris: 09.06.2019

View PostSrachi, on 28 ianuarie 2023 - 23:12, said:

Am ajuns acasă, ce episod si minut ai pozat din Wednesday sa ma uit si eu daca observ ceva ca si in pozele tale.

Episodul 1,de la 20:05 -> 20:20 .

În cazul ăsta sunt aproape sigur că este vorba de sursă .



#31342
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,983
  • Înscris: 25.04.2016

View PostSrachi, on 28 ianuarie 2023 - 23:29, said:

@Balistic, am bagat un 5% gri, de la vreo 30-40cm se vede ceva dar ce vad nu as numii noise/grain, deci nu se vede ca un gri uniform tiparit pe o coala de hartie ci parca este pigmentat putin. Nu stiu nici cuvinte sa gasesc sau cum sa ma exprim.
Lasa asta. Deschide serialu cu familia Adams. Asta e tema serii, la vanatoare de Spooky purici.

View Postmemo7gy, on 28 ianuarie 2023 - 23:39, said:

M-am uitat si eu după purici la scenele alea cu “Miercuri “ si nu nici de aproape nu le văd ….
Pai nu asa, baga nasu in tv si vezi :D

View PostBalistics, on 28 ianuarie 2023 - 23:40, said:



Episodul 1,de la 20:05 -> 20:20 .

În cazul ăsta sunt aproape sigur că este vorba de sursă .
Mai mult ca sigur.

#31343
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,518
  • Înscris: 21.10.2009
Ma declar multumit de LG C1, ma felicit ca am renuntat la televizoarele Samsung(si cred ca voi renunta la a mai cumpara orice produs facut de firma asta), sunt un pic curios daca era mai bun un Philips OLED 55OLED707/12, fiind generatie mai noua... si era si ceva mai ieftin.

Un singur lucru ma enerveaza extraordinar de rau - telecomanda e foarte zgomotoasa cand dau stanga-dreapta(zona de langa scroll), suna a plastic ieftin. As fi preferat sa fie un material cauciucat.

In rest, televizorul e OK, nu pare a avea pixeli morti, are un pic de "uniformity issues" dar nu mult, suficient cat sa nu ma deranjeze(si chiar sunt foarte atent la chestii de-astea).

#31344
Balistics

Balistics

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,148
  • Înscris: 09.06.2019

View Postmemo7gy, on 28 ianuarie 2023 - 23:39, said:

M-am uitat si eu după purici la scenele alea cu “Miercuri “ si nu nici de aproape nu le văd ….Posted Image .doar Când am pus Lupa de la Carrefour au apărut …asta înseamnă că e de bine așa-i…altfel serialul de vede Minunat .

Depinde ,e de bine dacă chiar nu sunt pe TV-ul tău ,sau e de rău dacă sunt,dar nu le vezi tu nici de la 30 cm. 😂

Eu nu caut absolut nimic cu lupa,mă "activez" doar dacă le văd de la 2m. 😁

Uite aici diferența de claritate între astea două imagini ,fără lupe sau poză făcută cu zoom.Nu vezi nimic?😂

Colțul din stânga jos ,din poza cu "mâna",este pentru @MMike ...shadow detail .😂

Attached Files



#31345
Srachi

Srachi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 05.10.2005
@Balistic asa se vede scena aia cu putin noise, no worries!

@lex2010 ai mai gasit C1 si acum? Sa-l uzezi sanatos! Telecomenzile la modele mai noi nu-mi plac nici mie, eu am B9 si telecomenzile care cred ca veneau pana inclusiv cu CX nu aveau problema ce o descrii tu, tastele de directie is silentioase!
Pe langa ca si forma telecomenzilor noi este mai nasoala mai ai si taste zgomotoase, au mai si desfintat butoanele de play/pause dobitocii. Nu stiu la ce le sta capul cand scot model nou la ceva, daca nu poti sa faci ceva mai bun macar nu strica ceva ce a fost ok.

Edit: Balistic, daca pui pe pauza se vede chiar mai tare noise-ul, nu? Asa este filmat, vezi sa nici nu ai reglat sharpness-ul la ceva valoare mare.

Edited by Srachi, 29 January 2023 - 00:10.


#31346
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,518
  • Înscris: 21.10.2009
Da, l-am prins la 4500 lei. C2 era cam 6000, am zis ca totusi nu merita diferenta de pret. Poate ca ar fi meritat, habar n-am.

Edited by lex2010, 29 January 2023 - 00:12.


#31347
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,983
  • Înscris: 25.04.2016
@Srachi sa te uiti la cadru cu tipa cu ochelari, in spatele ei, arcada aceea. Dar este in plan secundar, focalizarea e facuta pe actrita, iar ce e in spatele ei, se vede mai putin clar dar si cu ceva noise.

@Balistics vezi prea multe.
Mda, serialu are o tenta mai inchisa pe unele cadre, dar in general, (se) vad detaliile.

Edited by MMike, 29 January 2023 - 00:24.


#31348
Balistics

Balistics

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,148
  • Înscris: 09.06.2019

View PostSrachi, on 29 ianuarie 2023 - 00:08, said:

@Balistic asa se vede scena aia cu putin noise, no worries!

Edit: Balistic, daca pui pe pauza se vede chiar mai tare noise-ul, nu? Asa este filmat, vezi sa nici nu ai reglat sharpness-ul la ceva valoare mare.

Da,când îl pui pe pauză zici că e TC d-ăla de trageam acum 10 ani de FList.
Dar se vede fără efort ,nu-i nevoie de lupă ,îl văd de la 2.40 m.😂
Nu degeaba zice nevasta-mea că nu-mi scapă nimic,fac și radiogeafii din priviri .

View PostSrachi, on 28 ianuarie 2023 - 23:29, said:

@Balistic, am bagat un 5% gri, de la vreo 30-40cm se vede ceva dar ce vad nu as numii noise/grain, deci nu se vede ca un gri uniform tiparit pe o coala de hartie ci parca este pigmentat putin. Nu stiu nici cuvinte sa gasesc sau cum sa ma exprim.

Păi vezi poza pusă de mine cu testul de pe Spears&Munsil și fă o comparație cu ce vezi tu.

În fine ,nu știu la ce se așteptau băieții ăia de pe avsforum ,probabil că OLED-ul lor pe gri 5% este la fel de clară imaginea cum este pe 15%  (cum ai spus tu,tipărită pe o coală de hârtie ).Să fie la ei acolo ,la America ! 😁


#31349
grofudaniel

grofudaniel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 812
  • Înscris: 16.08.2008

View PostSrachi, on 29 ianuarie 2023 - 00:08, said:

@Balistic asa se vede scena aia cu putin noise, no worries!

@lex2010 ai mai gasit C1 si acum? Sa-l uzezi sanatos! Telecomenzile la modele mai noi nu-mi plac nici mie, eu am B9 si telecomenzile care cred ca veneau pana inclusiv cu CX nu aveau problema ce o descrii tu, tastele de directie is silentioase!
Pe langa ca si forma telecomenzilor noi este mai nasoala mai ai si taste zgomotoase, au mai si desfintat butoanele de play/pause dobitocii. Nu stiu la ce le sta capul cand scot model nou la ceva, daca nu poti sa faci ceva mai bun macar nu strica ceva ce a fost ok.

Edit: Balistic, daca pui pe pauza se vede chiar mai tare noise-ul, nu? Asa este filmat, vezi sa nici nu ai reglat sharpness-ul la ceva valoare mare.

Asta de pe C2 este mai ergonomica și mult mai ușoară.  În schimb, mi se par amândouă dezastruoase. Zgomotoase, scârțâie capacul de nou (nu au fost niciodată scăpate sau abuzate), materiale de proasta calitate (vs ce am pe soundbarurile Samsung).
Azi am folosit butonul de play/pause pentru prima data,  nici nu e nevoie de el ce butonul central face exact același lucru și e mai ușor de accesat.

#31350
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,035
  • Înscris: 14.06.2013
@Balistic
Ca sa eviți orice banuiala ca e sursa, folosește patternurile interne daca mai are LG ul asa ceva dar, fii foarte atent sa nu ai alte setari , adica a fii in modurile isf siboise reduction pe off, sharpness pe zero etc

Sharpness trebuie sa fie pe zero fie ca ne place sau nu, cam asta e de obicei setarea corecta
La fel orice procesare aiurea poate avea efecte nedorite. Deci totul pe.off si pattern intern full field.
Mie mi pare un noise cam aiurea acolo si nu film grain. N ar fi nimic in neregula cu dithering, plasmele faceau asta, insa n ar trebui sa fie vizibil de la 2 m cum spui tu.


#31351
Srachi

Srachi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 05.10.2005
@MMike da la scena aia m-am uiat fix si chiar la arcada ca am vazut in poza ca acolo se vedea noise-ul, asa este si la mine.

@Balistic, da-i in colo de americani cu Biden cu tot! Nu se vede ca si in prima poza unde zici ca-i chiar foarte texturat dar se vede si la mine ceva gen poza din spears and munsils.

@grofudaniel chiar din contra, pentru mine butoanele de play/pause is mai usor de accesat, is plasate jos in dreapta asa ca ajung imediat la ele nu tre sa intind degetu pana la buttonul cu scroll care-i o nasolie de buton, chiar si in pat cand nu iti este telecomanda in mana mie imi vine mai usor sa ajung la buton pause.
Si din nefericire parca nici nu merge modelul mai vechi de telecomanda pe modelele noi.

Edited by Srachi, 29 January 2023 - 00:39.


#31352
Balistics

Balistics

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,148
  • Înscris: 09.06.2019

View PostMMike, on 29 ianuarie 2023 - 00:18, said:


@Balistics vezi prea multe.
Mda, serialu are o tenta mai inchisa pe unele cadre, dar in general, (se) vad detaliile.

Serialul ăsta chiar are o calitate a imaginii cum rar am văzut pe Netflix ,am spus-o de când a ieșit .

Apropo Mike,știai că tipa cu ochelari a jucat rolul Wednesday într-o ecranizare mai veche a filmului "Familia Adams "?



#31353
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,983
  • Înscris: 25.04.2016

View PostSrachi, on 29 ianuarie 2023 - 00:08, said:

telecomenzilor noi  au mai si desfintat butoanele de play/pause
Pentru chestia asta, daca imi voi cumpara tot LG, voi pastra telecomanda de la CX. Chiar folosesc butoanele astea.

#31354
Srachi

Srachi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 05.10.2005
Da uita-te la ce am mai scris, din cate stiu modele vechi de telecomenzi nu merg pe astea noi ca si eu as fi preferat sa am una pt un eventual model nou!

#31355
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,983
  • Înscris: 25.04.2016

View PostBalistics, on 29 ianuarie 2023 - 00:35, said:

Apropo Mike,știai că tipa cu ochelari a jucat rolul Wednesday într-o ecranizare mai veche a filmului "Familia Adams "?
Nu stiam. Oricum, nu ma pasioneaza familia Addams. Ma uit acum, ca ne-ai atras atentia si cu ocazia asta am observat ca imaginea e super. Culori, claritate, un DV ca la carte.

#31356
Balistics

Balistics

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,148
  • Înscris: 09.06.2019
@AndreiNR iTPG-ul nu a mers până acum 2 săptămâni ,cică l-ar fi reparat cu noul update .
O să mă documentez un pic despre iTPG,să nu fac vreo boacana (dacă am înțeles bine ,trebuie să intru in modalitate calibrare ).

Am tot pe OFF,sharpness,super resolution ,etc...am dezactivat până și Real Cinema pentru că în combinație cu Adjust Logo Brightness ,produce niște artefacte (known bug).

Nici măcar nu am luat chestia asta ca pe un defect ,ci ca pe o curiozitate ,mai ales ca-i primul OLED ,deci nu am de unde să știu dacă este o chestie legată de tehnologia asta.

Bine,n-am spus asta de la început pentru că am vrut să se agite un pic MMike ,altfel esye prea tristă atmosfera .😂


View PostSrachi, on 29 ianuarie 2023 - 00:50, said:

Da uita-te la ce am mai scris, din cate stiu modele vechi de telecomenzi nu merg pe astea noi ca si eu as fi preferat sa am una pt un eventual model nou!

Și butonul ăla cu "scroll" este de rahat ,săraca nevastă-mea se chinuie să apese pe el (bine,eu îi spun că nu-i chiar așa ,altfel mi-ar da cu ea în cap de 6000 de ori).😂

Edited by Balistics, 29 January 2023 - 00:58.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate