Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Despre Laborator Defectoscopie Ca...

Mama Clopoțel

Windows 11 si boxa portabila - de...

Angajarea unei persoane de 18 ani...
 Depunere declaratie unica PFA - i...

Situatie mostenire

Inlocuit/upgrade placa video Nvid...

Google tv si open vpn
 Vot europarlamentare

Sfat reparatii

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania
 AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului
 

Numere galbene Germania

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1
nick_brad

nick_brad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 27.11.2004
Buna ziua!

Scenariul clasic este asa: te duci pentru prima oara sa iti iei masina din Germania, ajungi la inmatriculare, primesti numere temporare pe 5 zile cu mentiunea ca sunt valabile sa mergi cu ele in Romania, si pleci linistit spre casa.
Aici apar doua variante
- la vama nu zice nimeni nimic, dar pe traseu te opreste un politist si-ti face dosar penal
- la vama nu iti permite sa intri in Romania, pe motiv ca numerele provizorii scrise cu valabilitatea pe fond galben nu sunt valabile in Romania
Variantele sunt multiple, ideea este insa ca ajungi de fata cu un organ al statului care iti explica ca aceste numere nu sunt valabile in Romania, dar cand il intrebi "unde scrie ca nu sunt valabile?", nimeni nu stie.
Iar cei care gasesc o justificare iti arata o nota de la IGPR prin care sunt instiintati ca numerele cu valabilitate pe fond galben sunt admise in circulatie doar in Germania sau in statele care au acorduri bilaterale pe acest subiect.
Din cunostintele mele, IGPR nu este organ legislativ, iar legislatia din Germania este aplicabila doar in Germania.
Prin urmare faptele autoritatilor de a restrictiona circulatia cu aceste numere este un abuz.
Personal am atacat in justitie acest abuz, doar ca am avut nesansa sa fiu sanctionat intr-un orasel mic, unde procurorii, judecatorii si politistii se cunosc probabil de cand erau copii, sau sunt chiar rude, sau au copii colegi la scoala, etc. Cum o sa dea un astfel de magistrat o decizie penala contra unui politist, cand asta inseamna sa ii iei painea sa la gura, sa il lasi fara slujba?
Pe de alta parte, politistul nu are mare vina, pentru ca el aplica un ordin al IGPR, adica al sefilor lui.
Acum, pentru ca am ajuns la IGPR, ei au dat in 8 iulie 2015 un comunicat in care specificau, ca desi legislatia germana s-a schimbat, si la numerele galbene primesti un certificat de inmatriculare conform cu conventia de la Viena (adica admis in traficul international), au discutat ei cu omologii din Germania, si au aflat ca restrictia la spatiul german este in continuare valabila.
Deci toate sanctiunile astea nu se bazeaza pe art. y din legea x, ci pe o corespondenta intre autoritati.
In demersurile mele am transmis la IGPR o solicitare de a retrage comunicat de pe site, pentru ca este ilegal. Am fost sunat de IGPR si nici cel care m-a sunat n-a stiut sa-mi explice unde scrie ca nu sunt valabile in Romania.
Astazi am cautat respectivul comunicat pe site-ul IGPR si constat ca a disparut. Probabil si-au dat seama de prostie.

Avand in vedere ca eu am epuizat toate caile de atac in Romania, intentionez sa atac sentinta la CEDO. Daca mai sunt si altii cu astfel de sentinte, as dori sa ne asociem in acest proces, avem sanse mai mari de reusita.

#2
Klaudio

Klaudio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,100
  • Înscris: 27.02.2004
Ca sa ajungi in Romania trebuie sa treci prin Ungaria, unde ai parte de acelasi tratament. Daca te opreau acolo, ce te faceai? Asa ca tot raul spre bine, considera-te cat de cat norocos ca ai ajuns in RO!
Si eu stiam ca numerele galbene sunt valabile doar in Germania; cred ca numerele alea rosii "de zoll" te costau mult mai putin decat toata tevatura asta...

Succes, oricum, in demersul tau!

#3
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,613
  • Înscris: 05.12.2005
Numerele galbene germane sunt valabile doar ca să ajungi cu maşina la cel mai apropiat atelier sau punct de verificare tehnică (TUV), şi se dau la maşini cu verificarea expirată. Nu sunt valabile internaţional, dar mulţi închid ochii că n uau chef de scris rapoarte sau iau şpagă.
Îţi spune clar la eliberarea numerelor la ce sunt valabile.
Ca să aduci o maşină legal, pe roţile ei ai nevoie de TUV valabil şi numere roşii.

#4
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,899
  • Înscris: 25.01.2007
stati sa vedeti ca asta face atac de apoplexie daca afla ca nu poti iesi din tara cu numere rosii romanesti...
probabil o sa reclame chestia asta la onu, nato, haga, laponia...

#5
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,082
  • Înscris: 24.02.2006
in primul rand, nu "primesti" ci ceri numerele; dar probabil ca ai preferat varianta cu numere "galbene" (de fapt sunt negru/alb, cu o banda galbena in dreapta) pentru ca sunt mai ieftine decat cele "rosii" (la fel, negru/alb + banda rosie)
numerele "galbene" sunt numere provizorii, cele "rosii" sunt de export;
motivul pentru care numerele "galbene" nu sunt valabile in alte tari e simplu: inmatricularea provizorie sare peste o gramada de pasi din inmatricularea normala; conventia de la Viena se refera doar la inmatricularea normala si de aici problema.

restul chestiile postate de tine, cu magistratii care se unesc cu procurorii si cu politistii intr-o "mafie" al carui singur scop e sa te sanctioneze pe tine.....sunt simple aberatii :)

#6
nick_brad

nick_brad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 27.11.2004

View PostKlaudio, on 10 noiembrie 2016 - 10:16, said:

Ca sa ajungi in Romania trebuie sa treci prin Ungaria, unde ai parte de acelasi tratament. Daca te opreau acolo, ce te faceai? Asa ca tot raul spre bine, considera-te cat de cat norocos ca ai ajuns in RO!
Si eu stiam ca numerele galbene sunt valabile doar in Germania; cred ca numerele alea rosii "de zoll" te costau mult mai putin decat toata tevatura asta...

Succes, oricum, in demersul tau!

Inainte de vama Nadlac, am trecut pe langa doua echipaje de politei (rutiera, aveau radar) si nu ne-au oprit. La vama, ungurul ne-a atras atentia ca o sa avem probleme cu vamesii romani, ca ei n-au nicio problema.
In Austria ne-am intalnit cu un echipaj de politie la o benzinarie, n-au zis nimic. In Cehia a mers o masina de politie in spatele nostru 5-6km, nu ne-au zis nimic.
La nivel de cost, nu am ales numerele galbene pe criteriu de pret. La autoritatile germane mi-au zis ca nu pot sa imi dea din cele rosii, cred ca centrul respectiv nu avea competenta pentru ele.
"Tevatura" mare a fost plimbarea lunara Bucuresti-Timisoara pentru prelungirea dovezii inlocuitoare a permisului pana s-a finalizat cerecetarea penala, adica vreo 10 luni.

View Postmihaicozac, on 10 noiembrie 2016 - 10:22, said:

Numerele galbene germane sunt valabile doar ca să ajungi cu maşina la cel mai apropiat atelier sau punct de verificare tehnică (TUV), şi se dau la maşini cu verificarea expirată. Nu sunt valabile internaţional, dar mulţi închid ochii că n uau chef de scris rapoarte sau iau şpagă.
Îţi spune clar la eliberarea numerelor la ce sunt valabile.
Ca să aduci o maşină legal, pe roţile ei ai nevoie de TUV valabil şi numere roşii.
Certificat de inmatriculare la numerele astea nu iti da fara asigurare si TUV valabil.
Cand am primit sanctiunea am scris celor care mi-au eliberat cerificatul de inmatriculare si i-am intrebat de ce mi-au dat certificat de inmatriculare daca el nu e valabil in Romania. Raspunsul a fost ei n-au treaba cu legislatia romana si ca regimul acestor numere este specificat in regulamentul de inmatriculare a vehiculelor din Germania, sectiunea 16a. Am tradus acea sectiune si acolo spune clar ca numerele astea se pot elibera fara certificat de inmatriculare pe o perioada de 5 zile, iar daca n-ai TUV te poti deplasa doar pe teritoriul autoritatii emitente, sa mergi la service. Deci restrictia se aplica doar la cele ce nu au TUV. Pentru restul nu exista restrictii.

View Postslai, on 10 noiembrie 2016 - 10:24, said:

stati sa vedeti ca asta face atac de apoplexie daca afla ca nu poti iesi din tara cu numere rosii romanesti...
probabil o sa reclame chestia asta la onu, nato, haga, laponia...

Daca esti mistocar nu dovedesti inteligenta.
La numerele rosii romanesti primesti Äutorizatie de circulatie provizorie, pe care scrie clar "Valabil doar pe teritoriul Romaniei".

Pe cei care nu au cunostinta de reglementari legale cu referinta la un articol si o lege, ii rog sa se abtina de la comentarii. Fara referinte legale, comentariile sunt folclor.

#7
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,613
  • Înscris: 05.12.2005
Numerele astea nu se eliberează la maşini cu TUV valabil, numai dacă ceri expres asta, altfel se dau roşii.

#8
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
meri la cedo
ceri un meleon dă ioro despăgubiri pisicologice...
papapa pe plajele cu apă verde cu familia

văd că eşti ''cunoscător'' în ''juistiţie'', n-ar fi o mare problemă pentru tine şi sincer merită să încerci.

dă-i naibii de fraieri, să facă legi cum trebe.
ori suntem golani ioropieni, ori nu mai suntem???
se pare că nu...din moment ce doar aici ai probleme.. .ca tot fraierul ...de aici... belit, jumulit, păcălit cu tot felul de fente ''ioropiene''

View Postmihaicozac, on 10 noiembrie 2016 - 10:46, said:

Numerele astea nu se eliberează la maşini cu TUV valabil, numai dacă ceri expres asta, altfel se dau roşii.
a focu' fraieri nemţii ăştia... habar n'au ce vînd şi cum... bine că ştiu meliţienii noştri... cehii nu, ungurii nu...

are verificare?
are asigurare?
e furată?
ce treabă are culoarea????

Edited by sarac.lipit, 10 November 2016 - 10:54.


#9
nick_brad

nick_brad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 27.11.2004

View Post_Smiley_, on 10 noiembrie 2016 - 10:25, said:

in primul rand, nu "primesti" ci ceri numerele; dar probabil ca ai preferat varianta cu numere "galbene" (de fapt sunt negru/alb, cu o banda galbena in dreapta) pentru ca sunt mai ieftine decat cele "rosii" (la fel, negru/alb + banda rosie)
numerele "galbene" sunt numere provizorii, cele "rosii" sunt de export;
motivul pentru care numerele "galbene" nu sunt valabile in alte tari e simplu: inmatricularea provizorie sare peste o gramada de pasi din inmatricularea normala; conventia de la Viena se refera doar la inmatricularea normala si de aici problema.

restul chestiile postate de tine, cu magistratii care se unesc cu procurorii si cu politistii intr-o "mafie" al carui singur scop e sa te sanctioneze pe tine.....sunt simple aberatii Posted Image

Cand am intrat la biroul de inmatriculari, doamna de la ghiseu mi-a explicat ca nu imi poate da numere de 30 zile, ci doar de 5 zile, mi-a alocat un numar de inmatriculare, am mers la ghereta unde se inscriptionau  numerele, unde am facut si asigurarea.
Apoi cu asigurarea, numerele si TUV-ul m-am intors la inmatriculari., M-au trimis sa platesc o taxa de emitere si dupa ce am achitat-o mi-au eliberat CERTIFICAT DE INMATRICULARE.

Aberatiile de care zici nu sunt din imaginatia mea, pentru ca nu e o "mafie", sunt relatii interumane, care mi-au fost confirmate de mai multe persoane (grefierul de la judecatorie, etc).

#10
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,613
  • Înscris: 05.12.2005
Era distractiv dacă provocai un accident pe undeva, rămâneai sclav pe viaţă.
Eu am luat o maşină din Germania de la un turc şi am adus-o cu numere galbene, dar mie nu-mi dădeau roşii pt. că nu avea carte de identitate germană ci austriacă. Pe lângă asta o plimbam doar 200km, între Rosenheim şi Linz, dar tot mi-a ţâţâit fundul, deşi austriecii nu comentează, ci pt. lipsa asigurării pe Austria. Am stat după camioane tot drumul.

#11
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,082
  • Înscris: 24.02.2006
din pacate, era datoria ta sa te interesezi din timp ce fel de numere iti trebuie.



legat de relatiile interumane, este irelevant daca ele exista sau nu, din moment ce tu le folosesti drept pretext pentru sanctionarea ta, stiind insa foarte bine ca motivul sanctionarii este altul. dupa cum ti-au spus mai multi aici, numerele galbene nu sunt valabile in romania. deci sanctionarea ta nu este nici un abuz, iar decizia nefavorabila tie nu a fost data din cauza ca exista vreo legatura de rudenie/prietenie intre magistrati si politisti.
si ca idee, daca judecatorul decidea "contra unui politist", politistul nu patea mai nimic; in nici un caz nu patea ce-ti imaginezi tu ("sa ii iei painea sa la gura, sa il lasi fara slujba"), deci nu exista un motiv serios pentru "conspiratia" asta.

#12
Passenger001

Passenger001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,363
  • Înscris: 07.08.2015

View Postnick_brad, on 10 noiembrie 2016 - 10:44, said:

I
Certificat de inmatriculare la numerele astea nu iti da fara asigurare si TUV valabil.
Cand am primit sanctiunea am scris celor care mi-au eliberat cerificatul de inmatriculare si i-am intrebat de ce mi-au dat certificat de inmatriculare daca el nu e valabil in Romania.
Tu nu ai certificat de inmatriculare! Asta este diferenta dintre numerele de Zoll care sunt specificate in § 19 FZV si cele rosi ptr dealeri § 16 FZV si cele galbene ptr privati in § 16a FZV. Ja mai arunca un ochi in § 16a FZV...

" Ein Fahrzeug darf, wenn es nicht zugelassen ist, zu Probe- oder Überführungsfahrten in Betrieb gesetzt werden, wenn
1. es einem genehmigten Typ entspricht oder eine Einzelgenehmigung erteilt ist,
2. eine dem Pflichtversicherungsgesetz entsprechende Kraftfahrzeug-Haftpflichtversicherung besteht und
3. es ein Kurzzeitkennzeichen führt.

.... "

O masina neinmatriculata (...wenn es nicht zugelassen ist...) are voie sa fie miscata.... bla,bla,bla

Numere galbene sunt o "permisie" sa misti o masina pe propriile roti de la A la B. Acea masina nu este inmatriculata!!!! Si este o permisie nationala, este un act administrativ national, care nu este recunoscut decat de inca vre-o 3-4 tari in afara de Germania.

#13
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,664
  • Înscris: 30.10.2003
Initiator, felicitari. Chiar daca nu ai dreptate si la sfarsit vei pierde, felicitari. Asa trebuie procedat. Cand lucrurile nu-s clare, trebuie lamurit. Multi dintre noi nu au curajul sa faca asta, platesc amenda si s-au spalat pe maini, lasand statul sa faca abuzuri in continuare.

#14
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,899
  • Înscris: 25.01.2007
http://www.autobild....ln-5335645.html

ca fapt divers, numerele galbene sunt valabile strict pentru deplasarea in vederea obtinerii inspectiei.
nici macar in germania nu mai ai voie sa te plimbi cu ele unde vrei.

Edited by slai, 10 November 2016 - 11:28.


#15
Passenger001

Passenger001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,363
  • Înscris: 07.08.2015

View Postslai, on 10 noiembrie 2016 - 11:28, said:

http://www.autobild....ln-5335645.html

ca fapt divers, numerele galbene sunt valabile strict pentru deplasarea in vederea obtinerii inspectiei.
nici macar in germania nu mai ai voie sa te plimbi cu ele unde vrei.
Ca fapt divers, scrie in acel articol cuvant cu cuvant ca sunt ptr Probefahrten (testdrive) si Ueberfuehrungsfahrten (transfer de la A la B  ). Numai ca nu se mai elibereaza fara TUV valabil. Exceptii: drum pana la urmatorul service sau urmatorul TUV. Atunci se pot elibera si fara TUV valabil.

"Ausnahme: Fahrten zur nächstgelegenen Werkstatt oder Untersuchungsstelle sind auch weiterhin ohne TÜV erlaubt."

Edited by Passenger001, 10 November 2016 - 11:35.


#16
nick_brad

nick_brad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 27.11.2004

View PostPassenger001, on 10 noiembrie 2016 - 11:14, said:

Tu nu ai certificat de inmatriculare! Asta este diferenta dintre numerele de Zoll care sunt specificate in § 19 FZV si cele rosi ptr dealeri § 16 FZV si cele galbene ptr privati in § 16a FZV. Ja mai arunca un ochi in § 16a FZV...

" Ein Fahrzeug darf, wenn es nicht zugelassen ist, zu Probe- oder Überführungsfahrten in Betrieb gesetzt werden, wenn
1. es einem genehmigten Typ entspricht oder eine Einzelgenehmigung erteilt ist,
2. eine dem Pflichtversicherungsgesetz entsprechende Kraftfahrzeug-Haftpflichtversicherung besteht und
3. es ein Kurzzeitkennzeichen führt.

.... "

O masina neinmatriculata (...wenn es nicht zugelassen ist...) are voie sa fie miscata.... bla,bla,bla

Numere galbene sunt o "permisie" sa misti o masina pe propriile roti de la A la B. Acea masina nu este inmatriculata!!!! Si este o permisie nationala, este un act administrativ national, care nu este recunoscut decat de inca vre-o 3-4 tari in afara de Germania.

Daca tot ai ajuns la 16.a, citeste te rog si art. 2, nu doar art.1
Acolo spune asa: "La cerere, auto se poate inmatricula....", deci numerele galbene sunt si pentru cele inmatriculate. Nu prezinta garantia ca sunt inmatriculate, dar intre cele cu numere galbene pot fi si inmatriculate.
Dovada inmatricularii, conform Directivei 37/1999 a Comisiei Europene este CERTIFICATUL DE INMATRICULARE. Daca il ai, e inmatriculata, si trebuie recunoscuta de toate statele membre.

#17
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,894
  • Înscris: 13.07.2011
Numerele galbene sunt un act administrativ national. DAR!!! in intreaga uniune europeana inclusiv Bosnia, Iran, Macedonia, Elvetia si Belarus cu TÜV valabil.

Deci in istanta tu toate sansele sa castigi. Cere si despagubiri.

#18
nick_brad

nick_brad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 27.11.2004

View PostPassenger001, on 10 noiembrie 2016 - 11:14, said:

Tu nu ai certificat de inmatriculare!
Vrei sa ti-l trimit scanat?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate