Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
The worst of evil

Proiect de lege: Romanii vor achi...

Dopuri / casti amortizare zgomot ...

2 job-uri de 8 ore simultan.
 VW e-Up second hand sau alternati...

Reparatie scara mozaic vechi

Cablu curte destinat deplasarii l...

Sfat de cumparare pentru un Jagua...
 La mulți ani @mishu_bz!

La mulți ani @kyrre!

PF vinde 3 autoturisme ce se inti...

Suturi la relantii 2.0 tdi + fum ...
 Tencuiala exterioara casa caramid...

Restituire RCA Allianz

Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?
 

Ciuperca pe usa din lemn

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Oameni buni, in domeniul agricol sunt varza, bata si viezure. Adica recunosc public ca nu ma pricep. Si nici in constructii.
De aceea, aplecandu-ma cu respect in fata adevaratilor celor care se pricep, supun atentie dvoastre urmatoarea problema.
Pe tocul uniei usii de lemn mi-a aparut o ciuperca, asa cum o sa vedeti in pozele pe care le-am atasat.
Sa precizez conditiile Casa este intr-o zona deluroasa, la granita dintre judetele Arges si Dambovita si a fost construita in anul 1914, dupa cum apare pe o placuta.
Structura este din buiandri de lemn de 20*20cm, umplutura de paianta, si doar un perete era din caramaida.
Cum lemnul se "fainase" in prima-vara asta am dat jos un perete si l-am inlocuit cu un brau de beton si caramizi mari de BCA.
In mod normal nu locuiesc acolo decat foarte putin timp, sa zicem maxim 60 zile intr-un an. In mod normal stau maxim cate o saptamana in lunile de vara, toama primavara cate un weekend, dar nu in fiecare, iar iarna maxim 2 weekenduri.
Asa ca in mod normal camerele nu sunt incalzite decat daca sta cineva. Si cum nu prea stam, uzual e frig. Iar ferestele raman inchise.

Acum o luna am vazut o chestie alba pe tocul usii, dar nu am bagat-o in seama. Dar in weekendul care tocmai care a trecut cand am ajuns din nou am vazut ca se lungise si ajunsese la cam 40-50cm
Evident ca am dat-o jos, apoi am frecat cu un smirghel fin atat tocul usii cat si peretele.
Dupa cum vedeti din poze, ciuperca se intinsese si printre ciucurasii covorului. Normal i-am scos.
Adevarul e ca nu m-am gandit sa ii spal cu apa, sau cu otet..

Asa ca va rog frumos sa ma ajutati si sa imi spuneti cum sa procedez.
Va multumesc anticipat

Attached Files

  • Attached File  01.jpg   154.31K   144 downloads
  • Attached File  02.jpg   273.22K   141 downloads
  • Attached File  03.jpg   314.75K   127 downloads
  • Attached File  04.jpg   348.26K   123 downloads
  • Attached File  05.jpg   171.33K   116 downloads
  • Attached File  06.jpg   376.25K   103 downloads
  • Attached File  07.jpg   125.54K   86 downloads
  • Attached File  08.jpg   149.13K   74 downloads
  • Attached File  09.jpg   383.01K   63 downloads
  • Attached File  10.jpg   194.4K   58 downloads
  • Attached File  11.jpg   357.13K   51 downloads
  • Attached File  12.jpg   246.24K   51 downloads
  • Attached File  13.jpg   333.13K   49 downloads
  • Attached File  14.jpg   321.73K   43 downloads


#2
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Professional Zone>Agricultura>Culturi Agricole to Casa mea

#3
Bebeluka

Bebeluka

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 983
  • Înscris: 28.07.2015
Nici eu nu ma pricep deloc..Dar,probabil as fi curatat cu clor toata zona..Sporii ciupercii nu cred ca au ajuns doar acolo..Probabil sunt prin toata casa,si asteapta locul sa creasca....
Eu as fi curatat tot ce inseamna lemn cu clor,apoi as fi lasat la uscat(caldura in casa) apoi as vopsi sau lacui tot ce inseamna lemn interior.

#4
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011
Lemnul dacă are umezeala e normal ce se petrece.
Altădată poate sa prindă și rădăcini.
Trebuie sa usuci bine zona și sa o păstrezi cumva uscata.

#5
mofone

mofone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,007
  • Înscris: 30.08.2011
Posibil sa fie nevoie si de o curatare interna, recomand ceai de tei.

#6
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Daca nu am postat unde trebuia, rog frumos adminul sa mute adecvat. Si sa ma ierte pt nestiinta..
Multumesc pt idei. O sa le aplic. Jur ca nu ma gandisem la clor.
Poate sa para penibil, dar pt uscarea lemnului ma gandeam sa folosesc foenul. Chiar e o idee cretina?
Si dupa aia sa lacuiesc..

#7
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Sa-mi bag p#la, am zis ca-i spuma poliuretanica. Ia si tu un spray d-ala antimucegai, sigur are efect. Apoi schimba tocul usii, alta rezolvare n-ai.

#8
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006

 Prien, on 02 noiembrie 2016 - 21:55, said:

Daca nu am postat unde trebuia, rog frumos adminul sa mute adecvat. Si sa ma ierte pt nestiinta...
Stai liniștit, a fost mutat deja, se vor ocupa colegii mai departe.

 Prien, on 02 noiembrie 2016 - 21:55, said:

...pt uscarea lemnului ma gandeam sa folosesc foenul. Chiar e o idee cretina?
Si dupa aia sa lacuiesc..
Mi-e teamă că pe lemn vezi efectul, cauza-i altundeva.
Iar rezolvarea-i mai complicată decât pare...
Ai undeva apă în exces, mi-e că acolo trebuie intervenit întâi; apoi, poate schimbată ușa cu totul, ori măcar tocul.
Nu ai și podeaua udă?

#9
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,152
  • Înscris: 04.02.2011
Ai umiditate enormă acolo.. trebuie găsită sursa și făcut ceva,, de urgență trebuie băgat în funcție un dezumidificator.

Partea nasoală e că n-ai nimic comestibil acolo, cât de o zacuscă :)

#10
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015
Lipsa hidroizolatie intre fundatie si peretele constructiei , cu siguranta nici podeaua nu are hidroizolatie . Daca ai si dusumea de scandura ai dedesupt niste ciuperci monstru . Slabe sanse de rezolvat . Orice e lemn va produce ciuperca .

#11
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Vezi pe la magazinele de fungicide, intreaba-i pe cei de acolo. Sau cauta un tamplar batran, ala sigur stie ce-i de facut. Daca ai umiditate mare, trebuie eliminata cauza, mai intai.Clorul actioneaza doar la suprafata, ca si in cazul mucegaiului, dupa un timp, reapare, daca nu elimini cauza. In mod sigur, va trebui sa demontezi pervazele de la usi, (adica scandurile puse pe perete in jurul tocului usii) pentru a igieniza peretele si tocul usii dedesubt.

Edited by myshyk, 03 November 2016 - 09:27.


#12
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Da, asa e. Nu m-am gandit. Se vede ca nu sunt in bransa.
Pe podea este un fel de parchet din scanduri mari si vechi. Banuiesc ca sunt cele originale din 1914. Oricum, de cand imi aduc eu eminte, adica de prin 1975, sigur nu au fost schimbate..
Oricum mi-a notat si o sa aplic ce mi-ati indicat. Chiar, poate chiar azi e cazul sa merg sa imi cumpar fungicide ca sa le am in masina, ca nu se stie cand mai decolez in directia "casa de la tara". Si e mai bine  sa fie deja in portbagaj..
Cand mai ajung acolo o sa aplic. Si va tin la curent dupa aia..
Asa ca va multumesc tuturor dar si fiecaruia contributor in parte pt sfaturile pe care mi le-a dat.
Pe scurt, va sunt recunoscator.
Daca scriu sper sa "cadeti " si in zona mea ca sa ma pot revansa, inseamna ca va doresc defectarea unui aparat electronic. Si asta ar fi ceva cam, cum sa zic, neplacut. Nu doresc defectarea, dar daca aveti ceva, nu ezitati

Edited by Prien, 03 November 2016 - 11:57.


#13
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,908
  • Înscris: 13.07.2011
Din cauza faptului ca tocul usii este foarte umezit, am impresia si cred in proportie de 80% ca tot tocul usii este umed si ciupera este in tot tocul bagat, asteptand sa creasca pe undeva.
Cand lucrezi cu ciuperi intotdeauna cu manusi si protectia la gura, aerul inhalat este foarte nociv si poate produce boli de plamani. In cazul in care au intrat materiale textile in contact cu ciupera, indepartatea sau spalate la o temperatura ridicata.

Lemnul daca are o umiditate de peste 20%, formeaza dupa o perioada de timp ciupera, igrasie. Asta inseamna ca peretele este ud, verifica problema pentru ca altfel nu vei scapa.

Dute in orice Magazin de bricolaj si achizitioneaza spray impotriva ciupercilor /  igrasiei. Aplica si dupa 15-20 de Minute trebuie sa indepartezi substanta. Lasa la uscat 2-14 zile pana sa poti monta tocul.

#14
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Apropo, fiindca esti electronist, ia cauta pe net cum se poate elimina igrasia cu electrozi de Cu infipti in pereti si alimentati de la baterie auto, parca. Exista pe vremuri si in Tehnium metoda de combatere a igrasiei in felul acesta. Poate iti va fi de folos.

#15
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Cele două pagini despre care spunea colegul myshyk:

Attached File  pag1.pdf   209.94K   22 downloads
Attached File  pag2.pdf   698.35K   14 downloads

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate