Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!
 Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor
 Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs
 Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?
 

Probleme cu vecinii de bloc

- - - - -
  • Please log in to reply
69 replies to this topic

#37
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,542
  • Înscris: 04.01.2006
Multumesc, esti de mare ajutor. Ma bucur ca ai citit mesajele mele, mai ales ultimul. (era pentru myshyk)

Edited by ambr0zie, 02 November 2016 - 10:50.


#38
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
pt somn dopuri "3M" recomand. cand esti treaz si mai ales "ore de galagie", niste boxe de podea smechere date la maxim. Posted Image

#39
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,020
  • Înscris: 18.12.2007
Solutia legala, daca nu inteleg de vorba buna, este cea cu politia.
Ai grija insa ca daca nu stai cu forme legale acolo (nu am inteles daca este cumparat sau inchiriat apartamentul), s-ar putea sa ai si tu probleme.

#40
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,542
  • Înscris: 04.01.2006
Stau cu forme legale cu chirie - ANAF, tot. Am precizat ca stau cu chirie.
Nu cred ca politia ar avea ce sa faca - din ce stiu nu se baga in cazuri de copii sau animale - la propriu nu la figurat - care fac scandal. Si dupa cum se vede, eu sunt ala care a stat la cort (din ce imi aminteam credeam ca am stat in apartamente de blocuri pana acum, cred ca ma insel. In blocurile respective nu stateam singur, aveam vecini care se mai  f..., bateau snitele, dadeau cu aspiratorul, ascultau muzica, trageau apa la WC, in fine, duceau o viata normala si nu am pretins sau avut niciodata liniste de mormant ).
Probabil ca mutarea e solutia pentru ca m-am saturat sa ma trezesc la 6 in bubuituri si urlete.
Eventual ma mut direct in padure asa cum am fost sfatuit. Si le doresc sfatuitorilor padurari sa aiba parte de acelasi tip de vecini, daca li se va parea absolut normal - jos palaria.. Culmea ar fi ca intre timp toti acesti oameni de bine sa se mute la randul lor in padure, unde le e locul, si sa deschid apoi un topic pe Softpedia numit "Probleme cu vecinii de padure"

#41
easycoder

easycoder

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 07.05.2007
parerea mea este ca cel mai bine ar fi sa incerci sa treci cu vederea , ca orice om care traieste in societate nu ai cum sa nu deranjezi si sa nu fi deranjat uneori.
certurile intre vecini nu sunt nici o data un lucru bun si pot duce la chestii din ce in ce mai exagerate.

acum... fiecare cu limita lui cat poate sa suporte.

daca  te deranjaza la un nivel la care nu poti sa suporti adreseaza-te (in scris) atat asociatiei cat si politiei (eventual atasaza inregistrarea zgalagiei ) . daca se baga sau nu e treavba lor, ideea este ca trebuie sa iti raspunda (tot in scris) si sa iti explice.
cu raspunsul ala ( daca este de genul „pot sa faca cata galagie vor ei atata timp cat o fac la ei incaza” ) te pui pe hard rock la 3AM dat la maxim , ca doar trebuie ca e ok atata timp cat e la tine in casa (chiar daca se aiude in tot cartierul)
chestia cu „am uitat” mi se pare o tampenie . depus plangere scrisa ca sa o reciteasca in caz ca uita.

insa toate astea dupa ce recurgi la varianta cu batutul taranesc in usa timp de 5 minute daca nu ti se deschide si incerci sa discuti omeneste cu locatarii galagiosi .
nu te pune direct pe tipat (in cazul in care ti se deschide usa) ca sunt sansemari sa ti se tranteasca usa in nas si nu ai rezolvat nimic.

stiu ca ma repet, dar ideea de baza ramana sa incerci sa treci cu vederea ...

#42
_bcristian_

_bcristian_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,570
  • Înscris: 31.12.2006
Eu am fost cat se poate de serios cand am scris ca ai defapt probleme mai mari acolo decat pare. Nu e normal ca un bloc sa vibreze in halul ala (cazut tencuiala, ars becuri) de la alergatul unui copil mic. Cat poate sa aiba, max 12-15 kg? Si doar nu se arunca de pe sifonier pe podea. Daca se impiedica un adult si cade pe podea, ce se intampla? Apar crapaturi in pereti?
Cumva e un bloc in care toti au facut "open space" prin apartamente, de nu mai are nici jumatate din peretii interiori?

#43
AladinArdeal

AladinArdeal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 25.10.2016
Cel mai bun sfat din vederea mea este:
-Inregistrezi cand copilul ia bataie cu tot cu injuraturii ,plansete etc.
-meri la protectia copilului cu plangere si inregistrarea,sa le spui sa-ti publice numele si apartamentul sa stie dobitocii de parinti ca e vorba de tine.

#44
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 althea, on 02 noiembrie 2016 - 10:46, said:

Nu v-ați plictisit să scrieți asta?  
De aici încolo cine mai comentează în felul ăsta va fi premiat cu punct de avertizare pentru încălcarea regulamentului ariei + suspend pentru ignorarea atenționării moderatorului.

Imi pare rau de interpretare, dar eu sincer cred ca mutatul la casa inlatura o serie de inconveniente de felul celor scrise de initiator, doar ca apar altele de felul celor scrise de mine. (proprie experienta!)Alegerea este  a lui.

#45
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,542
  • Înscris: 04.01.2006

 _bcristian_, on 02 noiembrie 2016 - 19:15, said:

Eu am fost cat se poate de serios cand am scris ca ai defapt probleme mai mari acolo decat pare. Nu e normal ca un bloc sa vibreze in halul ala (cazut tencuiala, ars becuri) de la alergatul unui copil mic. Cat poate sa aiba, max 12-15 kg? Si doar nu se arunca de pe sifonier pe podea. Daca se impiedica un adult si cade pe podea, ce se intampla? Apar crapaturi in pereti?
Cumva e un bloc in care toti au facut "open space" prin apartamente, de nu mai are nici jumatate din peretii interiori?

Tencuiala cade in dormitor, si nu bucati de tavan, ci ... moloz. Nu cred ca am scris de tencuiala. Cred ca in timpul zilei da la bormasina, habar n-am, nu-s acasa. Duminica a dat cu bormasina de la 11 la 17. Daca face asa zilnic n-am de unde sti.
Pe avizier sunt trecute 4 persoane deci probabil ca-s doi copii (si restante de 15.000 de lei). La cum duduia tavanul azi dimineata la 6 suna ca si cum s-ar arunca de pe sifonier pe podea. Eu am somnul destul de greu ca-s rupt de la serviciu si in general dau snooze la alarma de 2-3 ori, totusi am parte de trezirea asta de 3-4 ori pe saptamana. Pentru mine e mai des decat "uneori". Daca voua vi se pare normal sa te trezesti frecvent la 6 in oracaieli si bubuituri si sa fie acelasi film in reluare si la 12-1-2 noaptea la fel, atunci eu am o problema. Am precizat si ca nu sunt convins ca treaba cu becurile e multumita sporturilor extreme de sus, dar cert e ca de cand au inceput, imi pocnesc becurile si fluctueaza lumina in ritmul ... beat-ului, parca-s la discoteca sateasca. Deja am vorbit cu un electrician sa vina sa vada ce si cum.
SI acum e moment de urlete si duduituri. Ceea ce multi nu au inteles e ca nu ma deranjeaza neaparat la ora asta. Sunt copii, au energie, asta e. E vorba de ore mici din noapte si ore mici din dimineata cand oricat as cauta scuze, nu le gasesc.Si ca sa evit colegii binevoitori care ma trimit in padure, la cort sau in alte locuri de unde au venit, probabil, ei si vecinii mei, (imi permit sa speculez, si altii si-au dat cu parerea de mine) mai scriu o data ca stau la bloc de cand ma stiu, cunosc ce inseamna "traiul la comun" si n-am zis ca ma deranjeaza ca ieri la ora 21 vecina batea snitele si acum 2 saptamani la ora 23 alta vecina se iubea zgomotos. Sunt situatii ipotetice.
Multumesc celor care au citit si apoi au raspuns. Si celor care n-au citit, dar apoi au raspuns ca sunt destui. Ca sa nu fiu partinitor, si celor care au citit si apoi n-au raspuns. Si celor care n-au citit si n-au raspuns, tutulor cum spunea tatucul Ceasca, cel care a facut cartierele dormitor. Da` tot ma zgarie pe urechi ca de la altii n-aud nimic, in fine, eu imi inchei activitatea pe acest topic.
Sanatate tuturor si vecini normali, ca nu-i pretuiti decat cand aveti alt gen de vecini si sunteti cu nervii la pamant.

Edited by ambr0zie, 02 November 2016 - 21:54.


#46
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007

 ambr0zie, on 01 noiembrie 2016 - 23:43, said:

M-am mutat acum 2 luni cu chirie intr-un bloc intr-o zona linistita, mobilat, utilat, toate bune si frumoase la inceput.

La 2 saptamani dupa mutarea mea, deasupra s-a mutat o familie cu copil (sau copii) mici.


Si zici ca au restante la intretinere de 15000.

Ceva nu e in regula aici. Cum sa cumuleze aceasta suma in nici 2 luni. Poate sunt restante de la vechiul chirias sau ale propietarului....

#47
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,542
  • Înscris: 04.01.2006
Deci e clar ca nu-s proprietari noi, din ce stiu, nu poti face o tranzactie daca sunt restante. Poate sunt chiriasi, poate sunt proprietarii reintorsi din tarile calde. Nu cunosc, eu in casa asta doar dorm. Cand se poate.. Proprietarul mi-a zis ca apartamentul de sus a fost nelocuit o lunga perioada.
Ca sa fie tabloul complet, administratorul e foarte batran si nu prea ne-am inteles reciproc, sincer, daca ar fi patit altcineva asta mi s-ar fi parut aproape comic.
Nu mai am ce spune, pur si simplu am vrut sa ma descarc pentru ca radem, glumim, .... nu dormim, dar platim. Apreciez interventiile serioase de pe topic. Am sa vad daca se poate rezolva cumva, daca nu, mutare. Poate gasesc o locuinta unde sa fie conditii decente ca pretentii prea mari n-am. Daca nu, avem inca paduri.
E timpul sa dorm si eu de-acum, cat s-o putea :)

#48
maddogg

maddogg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 674
  • Înscris: 25.11.2004
La restantele alea ar trebui sa fie deja dati in judecata de catre asociatia de proprietari in vederea recuperarii prejudiciului.
Nu ai decat sa astepti ziua executarii silite daca nu isi achita restantele sau sa te muti.
Cu parere de rau, nu cred ca ai cu cine sa te intelegi din cele relatate de tine.

#49
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,542
  • Înscris: 04.01.2006
Update.
Am fost din nou la administrator dupa alta noapte de vis (zgomote pana la 2 si reincepute la 6), mi-a spus ca nu are ce sa faca, el n-are autoritate, sa ma duc la presedintele de asociatie. Nu stiu ce atributii are el sincer, consumul de apa il dau pe net furnizorului, achit tot la furnizor.
Am vorbit cu domnul pe care l-a lasat proprietarul sa "administreze" apartamentul (proprietarul e plecat din tara, domnul e o ruda a proprietarului) si i-am explicat situatia. A fost la usa lor (spune el, daca minte el va mint si eu) de 2 ori, nu au deschis, a treia oara cica a deschis un tanar de treaba, care s-a aratat foarte mirat, are doi copii foarte linistiti si cuminti si ma si cunoaste din vedere, ca "trebuia sa vin sa vorbesc, sa vin sa stam de vorba". Eu n-am idee cine-i - blocul e super linistit, nu m-am intalnit cu nimeni pe palier si nici nu stau vecinii la usa scarii. Am fost din nou aseara la el la usa, la 8 seara cand am ajuns acasa de la serviciu, din nou nu a deschis si am vazut clar cum s-a uitat pe vizor.
Momentan tavanul bubuie, usile de la balcon tremura, in reprize. Si nu e apartament de pe vremea lui Dimitrie Cantemir. La ora asta nu ma deranjeaza asa tare, oameni buni, dar zgomotele sunt in fiecare noapte, ori pana la 1-2, ori de la 6, ori amandoua. Nu inteleg cand dorm oamenii astia. De 2 luni nu m-am putut culca la 12-1 si trezit la 8 in aceeasi noapte si incepe sa se vada din plin asta la serviciu. Nu mai zic de nervii pe care-i am.
M-am uitat inca o data pe avizier sa fiu sigur de restanta (nu c-ar avea importanta) - e cat am zis eu, deci sunt ani buni de cand acesti oameni de treaba nu au platit intretinerea. E irelevant, dar vad ca unde e unul cu restante mari in bloc, apartamentul ala vine la pachet si cu alte necazuri, in general.
Administratorul nu se baga, pe omul care administreaza apartamentul l-am simtit ca are impresia ca exagerez (mai ca nu mi-a zis-o in fata) si n-am de gand sa-l tot frec la cap. N-are ce sa faca. Cine n-a trait asa ceva zi de zi nu are cum sa inteleaga. Nici eu n-as fi inteles. La politie nu cred ca are sens sa apelez, ce sa le faca? amenda pentru ca s-au reprodus si nu stiu ce sa faca mai departe?
Am ajuns la nervii si nesimtirea in care daca ma trezesc iar in duduieli  si urlete la 6 sau nu pot adormi la 2, urlu si eu. Astept sa imi vina un vecin la usa. Probabil ca eu voi iesi vinovat si personajul negativ si atunci ma mut. Sau inainte ca deja sunt aproape sa clachez. Cand mi-oi cumpara casa mea, daca va fi apartament, daca patesc ceva la fel nu stiu ce-oi face atunci.

Edited by ambr0zie, 05 November 2016 - 16:09.


#50
aazz

aazz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 13.02.2012
ia-ti dopuri pana una alta.

#51
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 ambr0zie, on 05 noiembrie 2016 - 15:52, said:

M-am uitat inca o data pe avizier sa fiu sigur de restanta (nu c-ar avea importanta) - e cat am zis eu, deci sunt ani buni de cand acesti oameni de treaba nu au platit intretinerea.  
Omul care administrează  apartamentul știe de acele datorii? Nu de alta, dar proprietarul e răspunzător pentru ele.

#52
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,542
  • Înscris: 04.01.2006
@althea Scuze daca nu m-am exprimat clar si daca s-a inteles altceva, dar apartamentul unde locuiesc eu acum e la zi cu tot. Proprietarul meu e un om foarte corect,

Apartamentul de deasupra are datorii de 15.000 de lei la intretinere, la alte utilitati nu stiu ca nu-s publice.
Nu cunosc daca sunt proprietari, chiriasi. Mie nu imi deschid (desi capul familiei se pare ca ma stie din vedere).

#53
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Nu e cazul de scuze... cu gândul la nesimțirea lor am uitat că stai în chirie! Posted Image

#54
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Pai tocmai la asta ne refream in mai multe posturi din urma. Vorbeste cu administratorul despre acele datorii si despre problemele tale. Presedintele de bloc este o functie onorifica, administratorul este cel ce semneaza chitante si elibereaza chitante...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate