Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema umiditate AC

Propuneri pentru imbunatatirea pr...

Conectarea la internet a Centrale...

recomandare ups si surge protector
 La multi ani @2Unlimited!

zgomot (bazait) plita gaz Samsung...

Problema aer condiționat Vor...

SAMSUNG Galaxy A15
 La ce ora se deschid urnele ?

Reducerea turației unui moto...

Mergeti la vot?

Adaptor USB-A to USB-C
 La multi ani @SorinGT!

Discursul sefei de promotie sau, ...

Ce aplicatie pentru supraveghere ...

Airbag volan Audi
 

se vrea federalizarea tarii?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
235 replies to this topic

#1
ramiz

ramiz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,897
  • Înscris: 25.12.2010
o debatere aprinsa la postul realitatea tv la ora asta:alexandru  cumpanasu afirma ca tari ca austria si germania plus ungaria  vor ca tara noastra sa fie federalizata!

sigur baietii de la realitatea in frunte cu rares bogdan li se pare ceva aberant  insa nu se stie niciodata.

Edited by ramiz, 26 October 2016 - 23:34.


#2
zardato

zardato

    Coruptii la puscarie!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,634
  • Înscris: 01.12.2013
Aia mananca rahat.

Nimeni nu-i crede, dar sunt unii care incearca sa imprastie rahatul pe care il mananca aia!

Terminati cu campania asta nationalista, nimic nu va mai scapa pesedeii de justitie, nici macar mizerii nationaliste aruncate pe piata pentru bolovanii care sunt dispusi sa-i creada!

Edited by zardato, 26 October 2016 - 23:44.


#3
ramiz

ramiz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,897
  • Înscris: 25.12.2010
teoria cu transilvania rupta de tara mama nu e de azi de ieri.sa nu ne facem ca nu stim !problema e mult mai complicata decat pare!

Edited by ramiz, 26 October 2016 - 23:43.


#4
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Nu intelegi ca unii sunt in stare de orice pt audienta?

#5
garett

garett

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 41,874
  • Înscris: 28.06.2006

 zardato, on 26 octombrie 2016 - 23:34, said:

Aia mananca rahat.

Nimeni nu-i crede, dar sunt unii care incearca sa imprastie rahatul pe care il mananca aia!

Terminati cu campania asta nationalista, nimic nu va mai scapa pesedeii de justitie, nici macar mizerii nationaliste aruncate pe piata pentru bolovanii care sunt dispusi sa-i creada!
Pariem?
N-am votat in viata mea psd, guess what? O sa-i votez anul asta, absolut pragmatic,  pentru ca o eventuala alianta PNL-USR ar avea nevoie și de udemere! Și naiba știe ce ar mai ceda politrucii în schimbul sprijinului ungurilor!
In schimb psd cu alde si eventual pru, daca intra in Parlament, poate avea majoritatea. Si dupa ce va pedala pe tema nationalista in campanie ma îndoiesc că ba fi dispus să se întoarcă 180 de grade și să se alieze cu udemere!
Așa că mulțumește udemereului pentru că deschide calea pesedeului către guvernare!

 Prien, on 26 octombrie 2016 - 23:47, said:

Nu intelegi ca unii sunt in stare de orice pt audienta?
Iar alții sunt in stare de orice pentru a-si atinge scopul: dezmembrarea României și alipirea la Ungaria!

#6
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012

 garett, on 26 octombrie 2016 - 23:54, said:

Pariem?
N-am votat in viata mea psd, guess what? O sa-i votez anul asta, absolut pragmatic,  pentru ca o eventuala alianta PNL-USR ar avea nevoie și de udemere! Și naiba știe ce ar mai ceda politrucii în schimbul sprijinului ungurilor!
In schimb psd cu alde si eventual pru, daca intra in Parlament, poate avea majoritatea. Si dupa ce va pedala pe tema nationalista in campanie ma îndoiesc că ba fi dispus să se întoarcă 180 de grade și să se alieze cu udemere!
Așa că mulțumește udemereului pentru că deschide calea pesedeului către guvernare!


Iar alții sunt in stare de orice pentru a-si atinge scopul: dezmembrarea României și alipirea la Ungaria!

Mamă în ce UNivers paralel trăieşti, ce alipire visezi? Şi cum să votezi cu PSD?

#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015

 ramiz, on 26 octombrie 2016 - 23:43, said:

teoria cu transilvania rupta de tara mama nu e de azi de ieri.sa nu ne facem ca nu stim !problema e mult mai complicata decat pare!

Este ceva orgasmic pentru udemerei, insa in acelasi timp utopic. Nu poti federaliza tara fara ca populatia sa aiba aceasta dorinta, iar cei 5% iredentisti chiar nu au vreo importanta in acest caz. Numai bine!

#8
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,657
  • Înscris: 19.04.2009
Eu sunt pentru federalizare. Dar asta nu trebuie sa-i sperie pe autonomiofobi.

Insa suntem putin diferiti in functie de regiune, pe langa asta unele regiuni chiar traiesc de pe spatele altora (inclusiv szekely, pe care i-as vrea separat nu in Tranilvania ca drept ii ca nu mi-ar conveni sa-i tratez preferential fata de altii).

Acum sa-mi sara juma de forum in cap :)

Insa si harta politica a fiecarui vot, are 3 culori:
Albastru, non PSD (Transilvania, dar la ultimul vot hunedorenii ne-au tradat. deci jet cu ei)
Rosu, PSD (Muntenia, Moldova, Dobrogea, Bucovina)
Verde (stim noi cine :lol: )

Chiar is curios ce culoare va avea votul de anul asta... si-mi pare rau ca nu pot vota :(

#9
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,118
  • Înscris: 19.12.2012
Am baut in seara asta ceva dar se pare ca efectul se manifesta la unii useri de pe aici Posted Image.  Cum spunea cineva mai sus, astea sunt galuste pt masa de manevra ce trebuie sa se prezinte la vot.
Eu mi-as face mai degraba griji de rahatul ce e deja in desfasurare in toata europa..si tinde sa se imprastie si pe la noi..si anume tavalugu de emigranti economici din africa...Se par ca nemtilor le convine sa munceasca si pt trantorii care au venit sa frece pla cu burta la soare si sa-si ceara drepturile. sa nu ne trezim si noi ca facem la fel..in condiile in care avem semeni de-ai nostrii pe care nu ii baga nimeni in seama chiar daca au avut o viata muncita la stat si la batranete isi bat joc de ei toate spitalele..
Oricum faza cu"eu votez psd de data asta pt ca..." mi se pare maxim de penibila...nu ti-a fost deajuns ca te au plimbat cu presul pana acum...inca mai vrei, pt ca se pare ca a inceput sa iti placa... sleep on, atunci...

Edited by A10, 27 October 2016 - 00:23.


#10
Neamtul

Neamtul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,337
  • Înscris: 16.09.2011
Și eu sunt pt federalizarea României .
Nu are nicio legătură cu ruperea Transilvaniei de România
În interiorul UE ? Imposibil.

#11
Kalos14

Kalos14

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 756
  • Înscris: 23.07.2016
Poate maine SRIul is salta pe motiv de siguranta nationala.

#12
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003
Federalizare inseamna ceva, autonomie locala administrativa inseamna altceva. Tema federalizarii e primordial una cu miza politica. In mod voit cei care au miza politica suprapun miza economica a autonomiei administrative locale.

#13
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,621
  • Înscris: 05.12.2005
Manipulare nesimţită, în contextul apropierii alegerilor.

#14
gabyxm

gabyxm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,214
  • Înscris: 08.06.2004
Federalizarea ar fi o idee buna, ca asa poate ar sti fiecare ce are in camara,beci si pod si ar fi mai atent si ce datorii isi face pe caietul de la magazinul de la coltul strazii.
Ruperea Transilvaniei de Romania sau unirea Repulicii Moldova cu Romaina is aproape total imposibile. Granitele astea asa o sa ramana multa vreme, cel putin pana la urmatorul razboi mondial.
Faza cu "ungurii vreau Ardealu" ii deja ca aia cu "lupu la oi". Cu ce dracu sa-l ia, ca daca ma uit un pic la cata populatie are Ungaria, aproape ca-i putem lua noi din Transilvania pe ei!

Edited by gabyxm, 27 October 2016 - 00:44.


#15
zardato

zardato

    Coruptii la puscarie!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,634
  • Înscris: 01.12.2013
Daca udemere face campanie in limba romana, incercnd sa ia voturi de la romani inseamna ca au morcovu ca nu-i mai voteaza minoritatea pe care o mint ca o reprezinta!  E de bien!  Cea mai mare curva a politicii de dupa '89 a fost udemereul, curva, javrele si hotii sunt la pesede.

#16
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

 gabyxm, on 27 octombrie 2016 - 00:43, said:

Federalizarea ar fi o idee buna, ca asa poate ar sti fiecare ce are in camara,beci si pod si ar fi mai atent si ce datorii isi face pe caietul de la magazinul de la coltul strazii.
Ha, ha, ce am scris aici s-a confirmat in 3 minute:

 bladhaund, on 27 octombrie 2016 - 00:40, said:

Federalizare inseamna ceva, autonomie locala administrativa inseamna altceva. Tema federalizarii e primordial una cu miza politica. In mod voit cei care au miza politica suprapun miza economica a autonomiei administrative locale.

Si adaug: iar prea putini stie sa faca diferenta.

#17
Patrocle_si_Lizuca

Patrocle_si_Lizuca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 223
  • Înscris: 29.09.2016

 lex404, on 27 octombrie 2016 - 00:04, said:

Eu sunt pentru federalizare. Dar asta nu trebuie sa-i sperie pe autonomiofobi.

Insa suntem putin diferiti in functie de regiune, pe langa asta unele regiuni chiar traiesc de pe spatele altora (inclusiv szekely, pe care i-as vrea separat nu in Tranilvania ca drept ii ca nu mi-ar conveni sa-i tratez preferential fata de altii).
Se vede ca e o ora tarzie :)

#18
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013

 zardato, on 27 octombrie 2016 - 00:45, said:

Daca udemere face campanie in limba romana, incercnd sa ia voturi de la romani inseamna ca au morcovu ca nu-i mai voteaza minoritatea pe care o mint ca o reprezinta!  E de bien!  Cea mai mare curva a politicii de dupa '89 a fost udemereul, curva, javrele si hotii sunt la pesede.
vrei sa spui la pdl/pnl, in timpul lor au facut cele mai mari magarii. s-a incercat si descentralizarea lui peste. daca revine iar "ciuma portocalie" la conducere e de rau, oricum e deja rau cu ciolosenia securistica.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate