Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.
 Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India
 Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala
 PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?
 

Locatari abuzivi in imobilul meu

- - - - -
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#19
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,058
  • Înscris: 24.02.2006

 dana_983, on 26 octombrie 2016 - 10:11, said:

.........am vrut sa ii ajut......

hai sa facem un rezumat: tu i-ai lasat sa locuiasca acolo, ei au facut ceva investitii (reparatii, imbunatatiri etc.), tie ti-a placut casa imbunatatita si te-ai hotarat sa-i dai afara, ei au refuzat sa plece pana nu le dai inapoi banii investiti.



 dana_983, on 26 octombrie 2016 - 10:11, said:

Pot sa cer la judecata expertiza financiara sa se dovedeasca de unde au bani ,  avand in vedere ca aceste rude nu au loc de munca si nu isi declara veniturile la stat?...
poti, dar:
1. aproape sigur nu se va aproba asa ceva
2. chiar daca prin absurd se aproba o astfel de expertiza, nu te ajuta cu nimic

#20
dana_983

dana_983

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 26.10.2016
Casa a construit-o bunica, dupa moartea ei in 2003 in urma succesiuni eu am cumparat partea de casa care ii revenea matusi mele cu contract de vanzare cumparare . Eu sunt proprietarul casei din 2003

#21
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,161
  • Înscris: 19.09.2005
Prima magarie pe care o poti face este sa opresti utilitatile (curent, apa, gaz).

Daca nu te intereseaza in mod special prorietatea o poti vinde cu tot cu "locatari".

Edited by arg, 26 October 2016 - 10:40.


#22
dana_983

dana_983

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 26.10.2016
Eu nu m-am folosit niciodata de casa sau de imbunatatirile aduse. Iar contractul de curent e pe numele fostului proprietar care refuza sa il opreasca. Am inregistrari telefonice in care acesta refuza.
E mama acestora. Eu nu m-am folosit de casa aia mai mult de o saptamana din 2003 pana acu. si nici acum nu ma folosesc de ea . Dar nu mi se pare normal ca niste persoane care ma ameninta cu moartea sa se foloseasca de bunurile mele.

Casa are valoare sentimentala fiind casa mamei si a bunici.

Edited by dana_983, 26 October 2016 - 10:49.


#23
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,161
  • Înscris: 19.09.2005
Ei sunt copii matusi de la care ai cumparat?
Te duci cu actul de prorietate la enel, treci contracul de curent pe numele tau si il opresti.

Edited by arg, 26 October 2016 - 10:53.


#24
mihnearau1

mihnearau1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,588
  • Înscris: 20.09.2016
ai casa din 2003 si contractul pentru curent inca nu e pe numele tau?
Ce imbunatatiri au facut la casa?

 arg, on 26 octombrie 2016 - 10:50, said:

Ei sunt copii matusi de la care ai cumparat?
Te duci cu actul de prorietate la enel, treci contracul de curent pe numele tau si il opresti.

nu cred ca asta e solutia
daca pleaca aia ce face? cere rebransarea?

Edited by mihnearau1, 26 October 2016 - 10:57.


#25
dana_983

dana_983

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 26.10.2016
M-am interesat dar trebuie sa fiu prezenta cand opresc curentul iar eu locuiesc la 600 km distanta de acel imobil si nu ma risc sa imi pierdd locul de munca ca sa ma duc sa opresc curentul. Mai mult unde as putea sta cateva zile (eu in casa cu niste oameni care m-au amenintat cu moartea nu ma duc sa stau chiar daca e casa mea , am un copil de crescut nu imi pun viata in pericol)

#26
mihnearau1

mihnearau1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,588
  • Înscris: 20.09.2016
daca iti convin imbunatatirile, da-le banii (pe baza de facturi) si zi-le sa plece
problema mare e, daca o sa plece, cum verifici daca nu revin si ocupa casa abuziv?

Edited by mihnearau1, 26 October 2016 - 11:03.


#27
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,880
  • Înscris: 17.02.2016

 mihnearau1, on 26 octombrie 2016 - 10:57, said:

daca pleaca aia ce face? cere rebransarea?

ti se pare ca e foarte greu? o solicitare, platesti tariful ca sa ajunga baietii afara si gata. 100-200 de lei taxa de deconectare + cam tot atat pentru reconectare.

#28
EllaBeauty

EllaBeauty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,890
  • Înscris: 18.12.2011
In concluzie tu nu vrei sa faci nimic doar sa primesti banii pe casa direct in cont daca se poate.

#29
dana_983

dana_983

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 26.10.2016
Au construit baie in casa (asta a fost cu acordul meu verbal) dupa care desi nu era nevoie au pus parchet (erau podele de lemn in stare buna pe jos) au daramat pereti dintre doua camere (fara acordul meu) si acum sustin ca ' au comandat termopane care au venit zilele astea '
desi eu le-am cerut din februarie sa paraseasca imobilul.

#30
boxerbull

boxerbull

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 25.05.2009
Metoda simpla: pleaca de bunavoie cand te vad la usa casei sau, metoda dura: ai copil, banuiesc ca ai un sot. Va duceti cu circul legal sau nelegal peste ei.
Legal, chemi politia/jandarmii, nelegal, chemi amici colorati.

#31
mihnearau1

mihnearau1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,588
  • Înscris: 20.09.2016
si daca pleaca, cu banii pentru baie cum ramane?

#32
dana_983

dana_983

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 26.10.2016

 EllaBeauty, on 26 octombrie 2016 - 11:06, said:

In concluzie tu nu vrei sa faci nimic doar sa primesti banii pe casa direct in cont daca se poate.

Eu nu le-am cerut acestor oameni vreun bani

#33
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 dana_983, on 26 octombrie 2016 - 11:06, said:

Au construit baie in casa (asta a fost cu acordul meu verbal) dupa care desi nu era nevoie au pus parchet (erau podele de lemn in stare buna pe jos) au daramat pereti dintre doua camere (fara acordul meu) si acum sustin ca ' au comandat termopane care au venit zilele astea '
desi eu le-am cerut din februarie sa paraseasca imobilul.
Toate astea să le discuți cu avocatul pe care va trebui să ți-l angajezi dacă ei te dau în judecată. Nu cred că pot obține bani pe tot ce au cheltuit, mie îmi pare că doar baia poate fi considerată îmbunătățire necesară.
Apoi trebuie văzut dacă nu se poate compensa măcar o parte cu faptul că au locuit acolo.

#34
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
Suprainchiriaza casa la o familie de romi
De la 600km distanta e foarte greu sa ti fraiele...
Am inteles bine , ai cumparat casa de la mama celor care stau in casa abuziv acum ? nu au nici un derpt sa locuiasca .
Au adus imbunatatiri , le-ai cerut acest lucru , e stipulat undeva ca trebuie sa aduca imbunatatiri ? nu, adio, le-au facut pe proprie raspundere .
Problema este ca se ajunge la scandal in instanta chiar daca tu ai legea de partea ta, castigi dar trebuie cheltuiti bani iar distanta mare face ca problemele sa se repete - doar daca vinzi scapi.

Dupa cum se comporta nu prea au chef sa plece , mai bine va puneti la masa tratativelor si le vinzi casa , altfel va urma razboiul de 50 de ani.

Edited by xilo, 26 October 2016 - 11:14.


#35
boxerbull

boxerbull

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 25.05.2009
Investitia sa si o ia in geanta si sa dea cu praf de mers.

#36
dana_983

dana_983

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 26.10.2016

 mihnearau1, on 26 octombrie 2016 - 11:08, said:

si daca pleaca, cu banii pentru baie cum ramane?

Se presupune ca au locuit fara sa plateasca chirie mai mult de un an de zile pentru ca au construit acea baie.
Desi eu l-am cerut sa facem contract ca in schimbul acelei bai ei vor locui acolo un an de zile ei au refuzat au zis ca nui nevoie si acum imi cer mie bani inapoi.  Am mai spus si mai devreme eu am inregistrari audio care dovedesc toate aceste afirmatii (rudele respective nu stiu ca eu am aceste inregistrari )

Multumesc tuturor pentru raspunsuri .

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate