Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O mostenire cu (o mica )problema

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus
 Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane
 Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...
 Acest LNB......

Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...
 

Eroare enervanta Microsoft Visual Fox Pro

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu pricep, Saga in regim de client-server foloseste firebird-ul. Fara sharing si alte trasnai.

 neagu_laurentiu, on 25 octombrie 2016 - 15:52, said:

Ai zis ce configuratie minima suporta. Aia e (nu-i diferenta).

Pai una e mediul de programare si alta e un runtime. Nu folosesc aceleasi resurse.

LE: oricum s-a invechit de tot..ai dreptate...

Edited by bumpocbum, 25 October 2016 - 16:01.


#20
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,631
  • Înscris: 30.07.2003
Ba folosesc. VFP in runtime expune +90% din mediul de dezvoltare, doar ca unele nu-s vizibile default ci la apel de comanda (poti sa faci sa arate ca si mediul de dezvoltare).

SAGA de care ziceam eu, era versiunea cu fisiere partajate: http://www.sagasoftware.ro/?p=1169

Edited by neagu_laurentiu, 25 October 2016 - 16:03.


#21
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu am mai facut programare de multa vreme. Dar stiu ca aveam probleme cu resursele de sistem la nivel de platforma de programare, compilatoare, etc.
In schimb programele finale functionau pe resurse destul de mici.

Saga e acelas program de care zici dar adaptat la client-server sub firebird. Cum lucreaza insa nu stiu si nici nu m-a pasionat acest subiect. Pot doar sa zic ca nu mai lucreaza cu sharing-uri si e mult mai rapid la baze de date mari.
Ca idee ca tot esti in domeniu, ce urmeaza dupa VFP 9 ?

 roxanaRabinowitz, on 25 octombrie 2016 - 15:18, said:

A treia e destul de inutila.
Daca era de la windows sau procesor sau ram, facea mereu erori.
Doar presupun ca vreodata a mers bine aceasta aplicatie.

Aici e o intrebare interesanta, a mers vreodata bine programul pe sistemul cu probleme ?

Edited by bumpocbum, 25 October 2016 - 16:13.


#22
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,631
  • Înscris: 30.07.2003

 bumpocbum, on 25 octombrie 2016 - 16:19, said:

ce urmeaza dupa VFP 9 ?
Ce oferea VFP o face la fel de bine Access (demult se intreba lumea de ce au doua produse similare ca functionalitate). Insa nu mai e la moda ca acelasi pachet software sa furnizeze si GUI si database si orice. Asa ca separand problema, MS (vorbim de solutiile in cauza) a oferit .NET (cu limbajele aferente) si SQL Server (inclusiv rapoarte).
Tot in spiritul asta exista dBase (inaintas al FoxPro, reinviat la tehnologia de azi).

Edited by neagu_laurentiu, 25 October 2016 - 18:46.


#23
Danitos

Danitos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 16.11.2007

 adisz, on 25 octombrie 2016 - 12:44, said:

Singura persoana (pot fi mai multe) care ia decizii intr-o firma este proprietarul,patronul.
Patronului tau i-ai expus problema?El stie ca nu poti fi util firmei,cel putin dupa parerea ta?
El va decide daca trebuie schimbat calculatorul,departamentul IT sau angajatul.


Si ce te face pe tine sa pari un iluminat in aceasta problema ? De ce consideri ca tu esti un angajat util ? Imi fac treaba corect pentru ce sunt angajat, nu sunt angajat in departamentul IT ca sa fiu obligat sa am aceste cunostinte. Sunt calificat in alt domeniu.
Am facut o intrebare, daca esti incompetent in a imi da un raspuns, te rog sa te abtii. Se pare ca esti mai inutil decat mine in aceasta problema.
Probabil ca te gandesti doar la corporatii si corporatisti, atunci cand oferi un raspuns. Vreau sa iti spun ca nu e mereu asa, exista si firme mai mici si angajati care nu au habar de domeniul IT atunci cand apare o probleme, de aceea apelam la un forum.
Probabil ca daca erai un competent, erai angajatul unei corporatii in care aveai ocazia sa-ti etalezi talentul de atotstiutor, desteptule !

 bumpocbum, on 25 octombrie 2016 - 14:08, said:

Nu e platit pentru asta si nici nu ar trebui sa il intereseze. Exista persoane specializate care trebuie sa ia problema in brate si sa o rezolve.

In alta ordine de idei exe-ul  nu poate fi protejat cu un program special anti-decompilare ? Sau cod "obfuscat" ?

@Danitos in mod normal cand cumperi un program platesti si mentenata/suportul tehnic pe un anumit interval de timp. Dar daca nu o rezolvi asa fa cerere la IT sa iti schimbe calculatorul.

Si eu am patit cu un set de programe scumpe tot ceva de genul tau, si producatorul foarte senin a recomandat sa cumpar calculatoare, win pe 64 si update la versiunea urmatoare a softului. Asa am facut si merg bine.
Este vorba de Autodesk...

Evident ca nu sunt platit pentru asta si nici nu am cunostinte in domeniul IT ca sa o rezolv.
Am intrebat deja la firma care ne-a dezvoltat acest program insa continua sa afirme sus si tare ca eroarea nu se datoreaza softului lor si ca este o problema de windows.
Programele sunt toate licentiate, asta nu ar fi o problema.

Problema este ca aceasta eroare imi apare in toate cele 3 programe dezvoltate in FoxPro, deci clar pare o problema de Windows.
Poate sa apara imediat ce deschid acel program, poate sa apara dupa un anumit timp dupa ce il deschid si umbland prin meniul lui. E o chestie neregulata, nu tine cont de un anumit tip de utilizare.

Edited by Danitos, 26 October 2016 - 09:45.


#24
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Poti sa incerci sa vezi daca in mod compatibilitate xp sp2 sau win 95 se schimba ceva.

Adica dai proprietati pe executabil, "run this program in compatibility mode for" , alegi un win mai vechi. Eventual poti sa bifezi si "run this program as an administrator" (daca era pe vremea win xp).

Mai multe nu are sens sa incerci. Doar sa rulezi pe alt calculator sa vezi daca e o diferenta.

#25
Danitos

Danitos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 16.11.2007

 bumpocbum, on 26 octombrie 2016 - 12:10, said:

Poti sa incerci sa vezi daca in mod compatibilitate xp sp2 sau win 95 se schimba ceva.

Adica dai proprietati pe executabil, "run this program in compatibility mode for" , alegi un win mai vechi. Eventual poti sa bifezi si "run this program as an administrator" (daca era pe vremea win xp).

Mai multe nu are sens sa incerci. Doar sa rulezi pe alt calculator sa vezi daca e o diferenta.


Voi incerca si acest lucru.
Acest program functioneaza fara probleme pe calculatoarele colegilor mei.
Doar la mine apare aceasta eroare.

Multumesc

#26
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

 Danitos, on 26 octombrie 2016 - 09:44, said:

Vreau sa iti spun ca nu e mereu asa, exista si firme mai mici si angajati care nu au habar de domeniul IT atunci cand apare o probleme, de aceea apelam la un forum.
Cand ai probleme de sanatate te duci la medic.
Cand ai probleme cu auto te duci la mecanic.
Cand ai probleme cu instalatia electrica apelezi la electrician.
s.a.m.d.
Nu vad de ce ar fi diferit in cazul ITului. :)

Pe de alta parte, se poate face un test simplu [ ca sa nu intram in detalii de virusi, dependente, drepturi, resturi etc ]: reinstalare Windows.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate