Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...

Iesirea din coproprietate

Mouse wireless ergonomic cu bater...
 Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2
 ping digi?

Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București
 BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta
 

Jurnal_Constructie_Cernica_2016

* * * * - 7 votes
  • Please log in to reply
1661 replies to this topic

#937
CDS_961

CDS_961

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 08.01.2017
Adrian, in pozele 3 si 4 se vede initial o "tzava", ulterior imbracata intr-un ornament.
E cumva o evacuare de centrala sau aerisitor? Si de unde ai luat ornamentul?

#938
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

View PostCDS_961, on 13 mai 2018 - 06:13, said:

Adrian, in pozele 3 si 4 se vede initial o "tzava", ulterior imbracata intr-un ornament.
E cumva o evacuare de centrala sau aerisitor? Si de unde ai luat ornamentul?

Nu e ornament si nici evacuarea la centrala, sunt dozele de exterior pe care le-a montat. "Oranamentul" vine cu doza. E ambalajul ei de protectie, dar poti sa o folosesti ca sa fie mai usor de montat polistirenul pe langa ea... Eu unu nu as fi pus-o si umpleam golul cu spuma, sa prinda mai bine de polistiren. Dar nu va luati dupa mine, ca eu am si uitat sa le cumpar Posted Image

Edited by oMariusRO, 13 May 2018 - 06:19.


#939
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
Geamurile alea se deschid normal? Aduca având 2m înălțime, practic is niste usi. Daca da, atunci trebuie pus un parapet, balcon franțuzesc ceva...exista riscul sa cazi de acolo. Daca e doar un geam care nu se deschide..merge si fără, dar mie imi place cum arata

View Postviotl, on 13 mai 2018 - 01:16, said:


aditule, iti doresti asta asa mult? ca mie mi se pare ca strici frumusete de geam de sus pina jos... adica, strici vederea prin el. nu e treaba mea...zic si eu.


#940
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016

View Postviotl, on 13 mai 2018 - 01:16, said:

aditule, iti doresti asta asa mult? ca mie mi se pare ca strici frumusete de geam de sus pina jos... adica, strici vederea prin el. nu e treaba mea...zic si eu.
...in poza cu "model" au pus 6x traverse...eu am folosit numai 4x...sper sa fie ai luminos...

#941
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View PostAdrianradu, on 12 mai 2018 - 22:13, said:

Astazi am montat Dozele pentru Camere.
Un sfat, din experienta personala.
Dozele vin cu un cilindru de polistiren pentru bagat in interiorul tubului de plastic. In loc de acest cilindru de polistiren, indeasa niste vata minerala in tubul de plastic, dar nu-l umple de tot, lasa vreo 3 - 5 cm liber la capatul dinspre camera video.
Avantajul este ca in acel spatiu vei putea inghesui o rezerva de vreo 5 - 10 cm de cablu, si nu va trebui sa tai cablul foarte fix.

In cilindrul original de polistiren, cablul este tinut foarte fix si nu ai cum sa impingi un pic de rezerva inapoi.

#942
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016

View Postkolfleading, on 13 mai 2018 - 13:06, said:

Un sfat, din experienta personala.
...multumesc pentru sfat...in plus eu am sa las si mai mult spatiu acolo deoarece vreau sa conectez Camera acolo si sa nu mai folosesc Doza aceea electrica care o vezi pe toate fatadele

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/CwA8Von_rgc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Adrianradu, 13 May 2018 - 13:20.


#943
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016
Daca am vazut ca au succes "balcoanele" am mai facut doua...
Nu va mai stresati cu rugina...zinc...apa de ploaie..

Attached Files



#944
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016
Astazi a fost instalat AC-ul...
...dupa care l-am dat jos...cele doua Unitati vor fi puse din nou dupa Glet si Decorativa...

Attached Files



#945
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
AI prevazut prize langa fiecare unitate interioara?

#946
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016

View Postwizake, on 16 mai 2018 - 10:46, said:

AI prevazut prize langa fiecare unitate interioara?
Am prevazut un Circuit Electric...alimentarea se va face cu Regleta in interiorul Unitatii Interioare
Fara priza...

#947
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Alimentarea de obicei se face la Unitatea Exterioara, mai ales la aparatele multi-split.
Iar Unitatile Interioare primesc curent de la cea exterioara.

#948
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007

View PostAdrianradu, on 13 mai 2018 - 13:19, said:


...multumesc pentru sfat...in plus eu am sa las si mai mult spatiu acolo deoarece vreau sa conectez Camera acolo si sa nu mai folosesc Doza aceea electrica care o vezi pe toate fatadele

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/CwA8Von_rgc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Dozele pe care le vezi in multe cazuri conțin adaptorul bnc-utp ( pentru camere AHD si sursa ) . Se prefera soluția cu sursa locală atunci cind distantele sunt mai mari si căderea de tensiune pe cablul de alimentare este semnificativă ( mai ales cind se alimentează pe sectiuni mici). Dacă alimentezi cu o sursa centrala ar trebui sa faci un pic de calcul sa vezi ce tensiune ajunge la camera . O camera “suge” cam 6-10w la 12v. Valoarea mai mare cu ir aprins. Dacă la camera ajung doar 10 sau 11 v începi sa ai probleme , camerele merg optim pe la 12,7-13 v. Căderea de tensiune pe 220 este mai mică ( logic) si un cablu de 2x0,75 sau 2x1 duce 100 de m fără necazuri. Ce vreau sa subliniez este ca un calcul energetic simplu te ajuta sa eviti probleme ulterioare.

#949
crisbud

crisbud

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,242
  • Înscris: 07.12.2011

View PostAdrianradu, on 14 mai 2018 - 20:07, said:

Daca am vazut ca au succes "balcoanele" am mai facut doua...
Nu va mai stresati cu rugina...zinc...apa de ploaie..

Asa mai merge!
In sfarsit, vad si aici balcoanele franțuzești!


(Superbe balcoanele cat mai mari, la o vila cu 1 ori 2 etaje. Dar, mai ales sunt foarte functionale pt 2 ghivece cu flori + muste, furnici, viespi, acaricide, afide, etc. Sau pt plaja la înălțime, mai aproape de soare si binoclurile vecinilor :). )

#950
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016

View Postcrisbud, on 18 mai 2018 - 09:14, said:

Asa mai merge!
In sfarsit, vad si aici balcoanele franțuzești!
...cam asa arata acum...

Attached Files



#951
Mirel_85

Mirel_85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 07.09.2008

View PostAdrianradu, on 27 aprilie 2018 - 15:27, said:

Astazi s-a deschis Sezonul "Estival" 2018...
...soare...polistiren...

View PostAdrianradu, on 18 mai 2018 - 09:31, said:


...cam asa arata acum...

Pff... de pe 27 Aprilie pana pe 18 Mai... si eu care credeam ca la mine se misca greu.
La mine de abia dupa doua saptamani, au reusit sa o placheze si sa o dibluiasca 95%, ca am ramas fara EPS de 15 cm, ca nu am estimat bine si de abia azi am gasit 11 baxuri care vin Luni de la Dede.

Edited by Mirel_85, 18 May 2018 - 20:29.


#952
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016

View PostMirel_85, on 18 mai 2018 - 20:28, said:

... ca am ramas fara EPS de 15 cm, ca nu am estimat bine si de abia azi am gasit 11 baxuri care vin Luni de la Dede.
Ai să razi...și eu am rămas fără Polistiren...îmi mai trebuie 15 bax EPS90...

#953
CDS_961

CDS_961

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 08.01.2017
Norocosilor. Incercati sa gasiti vata. 2-3 luni termene de livrare. Sper sa-mi ajunga. Ca m-a mancat in c... sa pun vata. Ma dadeau banii afara din casa care nu e gata.

Edited by CDS_961, 18 May 2018 - 20:47.


#954
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016

View PostMirel_85, on 18 mai 2018 - 20:28, said:

Pff... de pe 27 Aprilie pana pe 18 Mai... si eu care credeam ca la mine se misca greu...
...se mișcă cum vreau eu...și așa nu am bani sa le dau daca termina...și mai am lucruri pe care trebuie sa le fac și nu am timp...Electricele la Parter...Pergola...nici Balcoanele nu le-am terminatPosted Image

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate