Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

Teapa pe Olx primita de la cumparator

- - - - -
  • Please log in to reply
169 replies to this topic

#1
vidra41

vidra41

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 04.12.2015
Va spun ca sa nu patiti ca mine
Va spun si numele celui de care mi-a dat teapa.
Sunt vinzator de mult timp pe olx. Asa ceva mai rar am vazut. Numiti-o cum vreti voi.
Am pus un anunt cu un sistem de vidare (celor interesati le pot da linkul in pm)
cu poze multiple la care daca te uitai atent vedeai ca invelisul exterioar al
firul alimentatorului pompei de vidare, datorita anilor si nu locului unde a fost depozitat,
a inceput sa se desfaca  Vedeti poza de pe situl de vinzari.
Firele si camasile lor din interior erau in perfecta stare. Am considerat corect sa
nu izolez acel invelis exterior pentru a vedea cumparatorul ca firele sunt
ok. Un cumparator pe nume .Chirila Viorel din
Galati, Tiglina 1, st a dorit sa-i trimit articolul cu verificare colet.
Zis si facut. Cumparatorul nu mi-a mai cerut alte poze si nici
nu a cerut alte detalii privind starea articolului mai mult decit o facusem eu in anunt.
Aceasta era foarte buna.
Va mai spun ca eu dadusem pe articol, cu un si jumate in urma, 200 euro cu tot cu transport, luat de pe ebay,
din germania, si nu il folosisem mai deloc. Asadar m-am apucat sa caut cutie groasa; pungi cu bule de aer; bureti se cit si mai cite ca sa
ajunga articolul in regula , neciobit la Galati. Aproape 2 ore mi-a luat sa fa acest pachet "safe".
Va spun ca era multe vase de sticla si plastic care trebuiau protejate
Eu i-am cerut cumparatorului pe articol 105 euro si i-am facut reducere 2 euro pentru ca m-am gindit ca plateste
mult saracu la cargus. Pe olx, la acel moment, doar pentru pompa si sistemul de vidare,
fara vase, se cereau 400 de roni. Bun. Asa cum am stabilit cu cumparatorul, a doua zi am si trimis pachetul si
acesta i-a ajuns ziua urmatoare. Cumparatorul Chirila viorel, a desfacut pachetul, a probat pompa de vidare, aceasta functiona impecabil
si a refuzat pachetul pe motiv ca invelisul exterior al firului alimentatorului a inceput sa se desprinda.
Vorbind cu el la telefon,  mi-a spus ca pe el oricum nu-l interesau vasele pentru ca mai avea un set,
el vroia doar pompa  si sistemul de vidare iar invelisul exterior al alimentatorului nu se putea izola
in viziunea sa, si ar fi curentat-o pe mama lui
. Firele oricum fiind izolate de propriile camasi.
Asadar eu acuma sunt bun de plata si pentru transportul de dus si de intors desi, in toata lumea
asta civilizata, transportul de retus este suportat de cumparator.
Sunt convins ca as fi avut cistig de cauza daca plata s-ar fi facut prin paypal,
intrucit articolul nu difera mult fata descriere, as zice deloc, nu lipsesesc piese din descrire
si nici nu este defect. Ce credeti e de facut pe viitor? Eu nu voi mai
trimite marfa decit daca plata transportului se face in avans. Punct. Dati-mi voi alta solutie, va rog. Multumesc la toti pentru raspuns.

Attached Files



#2
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,826
  • Înscris: 10.12.2006
Pe viitor detaliezi tot ce ar putea fi considerat defect, si cand te suna omul ii listezi din nou problemele ca sa fii sigur ca le-a inteles.

#3
lula_canci

lula_canci

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,387
  • Înscris: 24.03.2007
Daca trimiteai prin OLX, cu Cargus, chiar daca refuza cumparatorul coletul, tu plateai doar 5 lei. Mai multe detalii aici: https://www.olx.ro/l...-cu-verificare/

#4
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,514
  • Înscris: 06.01.2012
Nu mi se pare nici o teapa, ansamblul trimis de tine era intr-o stare mai proasta decat se intelegea din prima.
E dreptul omului sa refuze.
Putea sa in schimb sa plateasca el returul.

Edited by jeffy86able, 05 October 2016 - 22:27.


#5
M0D3

M0D3

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,891
  • Înscris: 22.03.2009
Solutia ti-ai gasit-o singur: nu mai trimiti decat daca cumparatorul plateste transportul (sau macar jumatate). N-as numi totusi "teapa" situatia ta... omul poate n-a vazut problema cablului decat cand a facut proba.

#6
Guest_truet_*

Guest_truet_*
  • Grup: Guests
  • Înscris: --
Multi nu citesc nici descrierea si nici la poze nu se uita... Doar titlul, si telefonul...
Iti spun din proprie experienta... deaceea in cazul in care sunt chestii de precizat care pot duce la retur e bine sa le precizezi la telefon inca odata, ca sa nu ai astfel de surprize.

#7
DaniJ90

DaniJ90

    You Are Terminated!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,105
  • Înscris: 22.11.2011

 lula_canci, on 05 octombrie 2016 - 22:25, said:

Daca trimiteai prin OLX, cu Cargus, chiar daca refuza cumparatorul coletul, tu plateai doar 5 lei. Mai multe detalii aici: https://www.olx.ro/l...-cu-verificare/
Asta cu 5 lei sunt vise, eu am platit 30 de lei tot refuzat...

#8
Guest_truet_*

Guest_truet_*
  • Grup: Guests
  • Înscris: --
Totusi cu greu se observa defectul in poza... trebuie sa ai ochi de vultur si sa stii ca exista acolo Posted Image

Edited by truet, 05 October 2016 - 22:35.


#9
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011

 M0D3, on 05 octombrie 2016 - 22:27, said:

Solutia ti-ai gasit-o singur: nu mai trimiti decat daca cumparatorul plateste transportul (sau macar jumatate). N-as numi totusi "teapa" situatia ta... omul poate n-a vazut problema cablului decat cand a facut proba.
Daca tot mai insista ( initiatorul )  sa trimita poate cere macar costul transportului in avans ( virament bancar ) iar restul la destinatie . Io am facut asa si n-am avut probleme cu nimeni ( binenteles cu pozele si explicatiile amanuntite pe mail , separat ) .

#10
Guest_truet_*

Guest_truet_*
  • Grup: Guests
  • Înscris: --

 DaniJ90, on 05 octombrie 2016 - 22:29, said:

Asta cu 5 lei sunt vise, eu am platit 30 de lei tot refuzat...
se refera ca platesti 25 dus si 5 lei intors, total 30 Posted Image

PS: profesionisti astia de la OLX, nici nu le merg linkurile de pe pagina livrare cu verificare... 404 :D

Edited by truet, 05 October 2016 - 22:39.


#11
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Uneori catigi, alteori inveti.

#12
Kalos14

Kalos14

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 756
  • Înscris: 23.07.2016
Taran idiot, care s-a razgandit, probabil in mintea lui 100 euro e mult.
Cocalar jepat, care merita sa-l bati cu lopata.

#13
DaniJ90

DaniJ90

    You Are Terminated!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,105
  • Înscris: 22.11.2011

 truet, on 05 octombrie 2016 - 22:33, said:

se refera ca platesti 25 dus si 5 lei intors, total 30 Posted Image
Aha, am inteles...

#14
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011

 Kalos14, on 05 octombrie 2016 - 22:34, said:

Taran idiot, care s-a razgandit, ...
Cocalar jepat, care merita sa-l bati cu lopata.
Deloc , poate daca  initiatorul  nu era " disperat " sa vanda , n-o patea .

#15
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Eu nu vad teapa, iar din poza aia eu unul cu descrierea defectului sub nas m-am chinuit sa identific locul cu pricina.
Eu zic ca e cam 50-50 impartita vina.
Aparatul arata tare imbatrinit...

#16
Guest_truet_*

Guest_truet_*
  • Grup: Guests
  • Înscris: --
Exact ce spuneam si eu mai sus, e greu de identificat defectul chiar daca stii ca trebuie sa existe acolo... deci initiatorul a avut partea lui de vina ca nu a lamurit si in discutie treaba asta.

#17
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006
Si mie mi se intampla des ca sa fiu intrebat (in forum sau la telefon ) detalii care sunt evidentiate in descriere si in poze.Uneori e chiar enervant.
De asta , inainte sa trimit coletul , daca exista anumite particularitati ale produsului respectiv, intreb daca a citit cu atentie anuntul.

Edited by polizei, 05 October 2016 - 22:54.


#18
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Cea mai buna solutie:
- vinzi produsul doar in localitatea domiciliului tau si fata in fata;
- cumperi produsul doar din localitatea domiciliului tau si fata in fata !

Vanzarea si cumpararea produselor SH de la distanta au un risc mai mare de teapa.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate