Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Teapa pe Olx primita de la cumparator

- - - - -
  • Please log in to reply
169 replies to this topic

#19
vidra41

vidra41

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 04.12.2015
Am uitat sa va precizez dragi colegi de forum . Transportul a costat 27 de roni . Deci voi plati mai mult de 30 de roni. In ceea ce priveste defectul, eu nu mi-am imaginat ca cineva va refuza un lucru din cauza unui invelis de camasa de fir. Sper sa nu par absurd.  Inafara de acest amanunt  tot setul vacsy arata impecabil ca nou. Va rog sa ma credeti.

#20
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,514
  • Înscris: 06.01.2012
Pai te credem dar clientul considera ca defectul e mai mare decat ai lasat tu sa se vada.
Ceea ce e dreptul lui.

#21
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Postvidra41, on 05 octombrie 2016 - 22:19, said:

Dati-mi voi alta solutie, va rog.

[ https://www.thefix.com/sites/default/files/styles/article/public/man%20smoking%20pot%20drinking.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#22
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
De ce nu ai facut tu acea reparatie si sa vinzi produsul la un pret mai bun si fara tepe ?

#23
vidra41

vidra41

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 04.12.2015
Am sa postez si celalte poze sa vedeti cit de bine arata . Este adevarat ca modelul a fost fabricat acum 15 ani sau mai mult, de catre Zepter,  Daca l-as fi vindut in germania asa cum ara as fi luat cel putin 160 de euro. N-am facut-o din motivul ca articolul se afla in romania si nemtii nu cumpara decit de la ei sau cumpara foarte ieftin de la straini.

Toate aceste foto-uri au fost vazute de cumparator inainte de vinzare .  Cumparatorul stia ca sunt facute acum 15 ani.  Isi arata vechimea.

Edited by vidra41, 06 October 2016 - 01:20.


#24
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,693
  • Înscris: 22.11.2007
cand trimiti un colet cu verificare pur si simplu iti asumi riscul ca omului sa nu ii convina.
nu stiu sigur daca esti bisnitar, dar daca esti ar trebui sa stii ca sunt fel si fel de oameni unul mai ciudat ca altul, unul mai absurd ca altul, dar ce sa faci fiecare cat il duce capul..deci...trebuie sa te astepti la orice.

#25
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
De fapt tu vânzătorul ești teparul și nu cumpărătorul.
Dacă spui ca ești vanzator cu state vechi pe olx, poate ar trebui sa cunoști regulile de baza ale comerțului online. Orice defect, oricât de mic se menționează. Zgârieturi , fel. Chiar și uzura normala, se specifica: ca nou (și tb sa fie ca scos din cutie),putin folosit etc
Tu ai remarcat acel defect, dar nu l'a menționat. L'ai trimis asa sperând f c nu o sa se de seama cumpărătorul, fie o problema înghită galusca.
Ok, poate ca ești de buna credință și chiar nu ai știut. Dar asta nu îl face pe prezumtivul cumpărător tepar.
Și da,in acest caz, rambursul trebuie sa f suportat %de tine. Pentru ca a trimis un produs cu un defect nementionat.
Lecție învățată, data viitoare fa diferit.

#26
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Nu se vede din poza aproape deloc ca e taiat cablul ala de se rupe daca-l bate vintul. Nu e teapa (cel putin nu data de client), trebuia sa descrii corect marfa - pe ebay ti-o luai si mai rau, in mod normal lumea pune chiar in titlu la chestii de-astea "defect", "ca piese de schimb", "necesita reparatii".

Si ce-i cu datele personale ale clientului postate?!?!! Incalca regulamentul softpedia, probabil olx, legea si bunul simt! Pentru asta ai report.

#27
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postvidra41, on 05 octombrie 2016 - 23:30, said:

Am uitat sa va precizez dragi colegi de forum . Transportul a costat 27 de roni . Deci voi plati mai mult de 30 de roni. In ceea ce priveste defectul, eu nu mi-am imaginat ca cineva va refuza un lucru din cauza unui invelis de camasa de fir. Sper sa nu par absurd.  Inafara de acest amanunt  tot setul vacsy arata impecabil ca nou. Va rog sa ma credeti.
1. Nu exista roni, exista lei.
2. Cat te costa sa schimbi cablul ala cu unul nou? Si scapai de tot circul asta...

#28
spider_zero_sapte

spider_zero_sapte

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,721
  • Înscris: 21.08.2007

View Postvidra41, on 05 octombrie 2016 - 23:30, said:

Am uitat sa va precizez dragi colegi de forum . Transportul a costat 27 de roni . Deci voi plati mai mult de 30 de roni. In ceea ce priveste defectul, eu nu mi-am imaginat ca cineva va refuza un lucru din cauza unui invelis de camasa de fir. Sper sa nu par absurd.  Inafara de acest amanunt  tot setul vacsy arata impecabil ca nou. Va rog sa ma credeti.

Te credem, cum să nu te credem. Care ziceai că e userul tău pe OLX, dar numărul de telefon?

#29
Guest_truet_*

Guest_truet_*
  • Grup: Guests
  • Înscris: --

View Postf300, on 06 octombrie 2016 - 05:46, said:

Si ce-i cu datele personale ale clientului postate?!?!! Incalca regulamentul softpedia, probabil olx, legea si bunul simt! Pentru asta ai report.
Care date personale?
Legea nu interzice postarea Numelui si Prenumelui unei persoane, ar fi si aberrant sa faca asta :D
Daca posta si adresa completa si numar de telefon mai spuneam...

#30
farockhcm

farockhcm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,919
  • Înscris: 13.05.2013
NIci eu nu mai vand la distanta daca nu se plateste transportul in avans.

Am patit-o. Am trimis un telefon in Moldova pe care "cumparatorul" nu l-a ridicat.

#31
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Posttruet, on 06 octombrie 2016 - 08:42, said:

Legea nu interzice postarea Numelui si Prenumelui unei persoane, ar fi si aberrant sa faca asta Posted Image

Numele si prenumele nu numai ca sint date personale, sint PRIMELE si cele mai comune date personale.
Ce ai zice daca emag s-ar apuca sa posteze ca xulescu din cartierul cutare a trimis vibratorul folosit inapoi si ce ofticati sint ei pe tema asta?

#32
master_oz

master_oz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 13.08.2009

View Postlula_canci, on 05 octombrie 2016 - 22:25, said:

Daca trimiteai prin OLX, cu Cargus, chiar daca refuza cumparatorul coletul, tu plateai doar 5 lei. Mai multe detalii aici: https://www.olx.ro/l...-cu-verificare/
Nu rezulta nicaieri in acel link faptul ca vanzatorul platea doar 5 lei.

Sfatul meu pentru vanzatori: scrieti absolut tot ce e necesar, puneti poze cat mai explicite si, pentru sume mai mari de bani solicitati plata transportului in avans.

#33
vidra41

vidra41

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 04.12.2015
Ca sa schimb cablul ma cost 5 roni si putina munca.  Traful-ul este capsulat totusi. Daca mi-ar fi trecut prin cap ca este o problema as fi facut-o. Daca eram tepar nu-l trimitem cu verificare colet. Repet, firele sunt intacte si camasile care acopera lita sunt la fel.!!!l .Lita aceasta este si otelita.  Invelisul nu este peste tot copt. Ce vreau sa va spun la toti este ca un cumparator poata sa nu-i placa ceva la care tu nici nu te-ai gindit, stupid, ex culoarea  nu e la fel ca in poza si sa-ti refuze pachetul pierzind 35 de roni . Poti sa ai si norocul ca iti mai vine coletul si avariat ca cine sta sa ti-l impachete cu atita grija, de la retur.

Edited by vidra41, 06 October 2016 - 09:03.


#34
Guest_truet_*

Guest_truet_*
  • Grup: Guests
  • Înscris: --

View Postf300, on 06 octombrie 2016 - 08:48, said:

Numele si prenumele nu numai ca sint date personale, sint PRIMELE si cele mai comune date personale.
Mult succes sa vezi aplicata o sanctiune pentru asa ceva sau sa castigi un proces pe speta asta... Probabil esti si unul din cei care cred ca nu poate fi filmat decat cu acordul sau :D
Cat despre situatia cu emag, e cu totul alta situatie...

#35
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postvidra41, on 06 octombrie 2016 - 08:48, said:

Lita aceasta este si otelita.

...ex culoarea  nu e la fel ca in poza si sa-ti refuze pachetul pierzind 35 de roni .
Tu vrei sa cred ca firele cablului de alimentare sunt otelite??? Tu auzi ce spui?

Da, cumparatorul are dreptul sa refuze coletul pentru orice motiv.
Asta e unul din riscurile cu care trebuia sa te impaci.
Ai pierdut 35 de lei, (LEI, nu roni) treci peste. Nu-i o avere.
Pe viitor fii mai generos in descrierea produsului, sau lasa-te de vanzari online.

Edited by ericmario, 06 October 2016 - 09:44.


#36
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
Se mai intampla sa refuze coletul doar pe motiv ca s-a razgandit de ieri pe azi. Asta e riscul pe care ti-l asumi cand vinzi online.
Eu aleg intotdeauna preventiv metode ieftine de transport, la curieri poti reduce costurile cu ramburs in cont colector.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate