Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...
 Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 

Teapa pe Olx primita de la cumparator

- - - - -
  • Please log in to reply
169 replies to this topic

#163
M0D3

M0D3

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,891
  • Înscris: 22.03.2009
Bravo! Ai facut rost de bani pentru sarbatori...

#164
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,826
  • Înscris: 10.12.2006
Probabil si primul vanzator il accepta daca ii ziceai dinainte de fire, sa nu aiba surprize.

#165
master_oz

master_oz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 13.08.2009
Pana la urma ar trebui schimbat titlul: "am vandut un produs dupa ce l-am prezentat mai multor persoane interesate".

Bine ca l-ai vandut. Posted Image

#166
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,854
  • Înscris: 06.10.2008

View Posttruet, on 14 octombrie 2016 - 22:04, said:

Pretul mic nu inseamna si defect... eu am vandut produse pe olx la preturi extreme de mici comparative cu cat aveau in magazine pretul, si erau produse 100% ok, nefolosite... doar ca sa scap de ele.


Acum vreo 2 ani am luat gratis de la Orange un telefon simplu. Si asa am abonamentul ala degeaba, am azis ca daca tot se prelungeste automat macar sa iau un telefon. Am pus anunt pe olx, mai erau altele similare la 85,  90 unele la 100 RON. Eu am pus 70 RON. Mai erau altii care dadeau la gramada(minim 3 bucati) cu 65 RON. Am vorbit cu un cumparator si am hotarat sa ma deplasez eu 50km sa-i duc telefonul avand treaba in localitatea lui. Surpriza, cand am ajuns nu a mai raspuns la telefon, asa ca m-am dus la amanet si l-am dat cu 60. Oricum nu aveam ce face cu el. Adevarul e ca sunt si multi potentiali cumparatori neseriosi.

#167
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Neserios e versiunea frumoasa a cuvantului porc.

#168
master_oz

master_oz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 13.08.2009

View Postsandu222, on 11 decembrie 2016 - 14:04, said:

Acum vreo 2 ani am luat gratis de la Orange un telefon simplu. Si asa am abonamentul ala degeaba, am azis ca daca tot se prelungeste automat macar sa iau un telefon. Am pus anunt pe olx, mai erau altele similare la 85,  90 unele la 100 RON. Eu am pus 70 RON. Mai erau altii care dadeau la gramada(minim 3 bucati) cu 65 RON. Am vorbit cu un cumparator si am hotarat sa ma deplasez eu 50km sa-i duc telefonul avand treaba in localitatea lui. Surpriza, cand am ajuns nu a mai raspuns la telefon, asa ca m-am dus la amanet si l-am dat cu 60. Oricum nu aveam ce face cu el. Adevarul e ca sunt si multi potentiali cumparatori neseriosi.
Foarte probabil acesta este motivul pentru care unii din noi, printre care si subsemnatul, cel putin pentru anumite produse nu mai fac efortul de a ma deplasa la posta/curier, fara a primi avansul pentru transport dus intors.
Dar pana acum majoritatea cazurilor mele s-au oprit dupa cateva intrebari despre produs, printre care: "e valabil?" urmate de intrebari al caror raspuns l-ar fi gasit in continutul anuntului:"functioneaza?", "de unde sunteti?" "cat costa?" la expresii de genul: "revin cu adresa" si nu au mai revenit.
Se intampla ca unii potentiali cumparatori pot sa moara, ii mai poti trage la raspundere?!!

#169
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Da, dar daca le ceri bani in avans, imediat te trezesti cu o stampila pe care scrie TEPAR. Nu conteaza cata paguba poate face un colet neridicat (tur, retur, taxe de magazinaj, produsul blocat pentru alti potentiali clienti, munca de a-l impacheta, completa formulare, etc.) Rambursul asta e o arma cu doua taisuri. Dar in Romania cumparatorul e invatat sa plateasca ramburs. Ce mai vrei daca chiar pe pagina olx scrie clar sa nu dai bani in avans. Intalneste-te cu vanzatorul. Mi s-a intamplat sa ma intalnesc cu cineva din oras si cumparatorul ia-l de unde nu-i. Deranjul meu, benzina, biletele de transport in comun, etc. ?

Edited by Ion_de_la_Raion, 11 December 2016 - 19:15.


#170
master_oz

master_oz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 13.08.2009
Motiv pentru care prefer vanzarea cu proba, local si se deplaseaza cumparatorul la mine. Ii dau 3 zile sa se razgandeascadupa achizitie si stie unde sa ma gaseasca pentru ca ii arat unde stau.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate