Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

Passat CC sau Audi A4?

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#19
aDN_

aDN_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 22.11.2015

View PostKroghy, on 20 octombrie 2016 - 21:44, said:

Exista si inca multe.


Eu asa am ales A4 second cu cutie automata din urmatoarele motive:

3. o cutia automata protejeaza motorul pt. ca nu poti subtura sau opri motorul la semafor
4. o cutie automata de obicei tine mai mult decat tine masina, asta daca nu ai ghinion sa se strice

3. aici e cam chiar invers, o cutie automata iti tine motorul mult mai subturat decat ar face-o un posesor de manuala.  Doar pusa in sport o tine la ~2000 turatii.
4. o cutie automata nu se strica daca nu se strica - cam asta ai zis tu acolo

#20
oXid07

oXid07

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 30.09.2016
Inca nu am ales nimic, mai sunt vreo 3 saptamani si ajung in tara... m am tot uitat, intr-adevar Audi e ceva mai scump dar cred ca are si materiale de calitate...cel putin peste VW... La aspect si cc imi place foarte mult, forma coupe sport... si pret mai bun.(ce credeti despre BMW 320?la fel dupa 2010?)
Legat de km la care vreau masina ...de ex sa zicem ca e un audi diesel din 2011 si are 150 000 km ...e mult pt o masina diesel 30 000 de km facuti pe an ...? ma refer la uzura motorului la un rulaj de cca 30k pe an...

#21
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
mult mai important cum a fost tinuta, daca s-a facut revizia la timp, de un service specializat, daca reparatile s-au facut cu componente originale, daca a stat in ulita sau in garaj.

#22
tzd

tzd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 26.01.2005
Scuza-ma dar am impresia ca vrei sa compari mere cu pere, pentru ca cele 2 masini fac parte din clase diferite, Audi este marca premium pe cand VW nu. O comparatie corecta ar fi intre masini care fac parte din aceeasi categorie. Succes!

#23
oXid07

oXid07

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 30.09.2016

View Posttzd, on 21 octombrie 2016 - 10:32, said:

Scuza-ma dar am impresia ca vrei sa compari mere cu pere, pentru ca cele 2 masini fac parte din clase diferite, Audi este marca premium pe cand VW nu. O comparatie corecta ar fi intre masini care fac parte din aceeasi categorie. Succes!
Nu e de mare ajutor comentariul tau ... daca ai scris doar de dragul de a scrie ceva ...e nul
Tin sa te informez ca audi a construit mult timp pe platforma tehnica vw cred ca pana in 2009 daca nu gresesc ...daca stie cineva exact sa ma corecteze...si din ce am citit pe viitor vor iar sa foloseasca platforma vw ...cat despre premium uita te la dotarile full ale ambelor modele din acelasi an si ai sa vezi ca le cam gasesti pe toate pe ambele... iti spun eu ca masinile se pot compara cu siguranta.

#24
vacaroz

vacaroz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 16.02.2008

View Postmaxtron_69, on 30 septembrie 2016 - 23:00, said:

Wow, are 6 viteze...

Mai exista si masini fara 6 viteze?

Demaraj de benzinar... asta arata si mai multa pricepere

14000 buget maxim inseamna o masina de vreo 12000, daca o iei din afara (600 drumul si adusul in tara, apoi taxa inmatriculare, un service cu schimbare si de distributie, asigurare casco - imi imaginez ca la masina asa scumpa casco se cam impune)

Daca o iei din Ro gata inscrisa, e altceva. Trebuie sa precizezi deci ce vrei.

Daca nu te intereseaza consum, poti lua benzinare cu motoare V6... dar cum de nu te intereseaza consum? Ai un putz in curte?

Cutie automata la masini SH eu nu as lua, daca discutam de fiabilitate si durabilitate, dar iar trebuie sa definesti ce vrei, cati ani sa te tina aprox? Si cu cati km la bord vrei sa fie masina cand o iei?

Audi si VW au aceleasi motoare, deci fiabilitate la ce? La suspensiii?

in romani fiecare isi lauda masina. aia e cea mai buna, economica, fiabila, frumoasa si ieftina. dupa ce o vinde si trece la alta marca zice ca a fost un cazan. culmea, modelul in cauza are niste faulturi extrem de usturatoare dar sigur varianta lui este exceptia de la regula....

#25
tzd

tzd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 26.01.2005
@oXid07
Trecand peste faptul ca mai exista cateva topicuri Passat vs A4 (apropo de postari aiurea), ar fi bine sa stii ca nu dotarile incadreaza o masina intr-o anume categorie, fiind vorba in primul rand de finisaje, calitatea materialelor folosite, confort, samd.
Pe de alta parte, se pare ca nici conducerea VAG nu este atat de bine documentata ca si tine din moment ce procedeaza asa  Posted Image
Oricum, daca ai avea ocazia sa le conduci in loc sa te uiti dupa ele pe strada si sa intrebi pe forum, te-ai lamuri singur...
Succes inca o data! Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate