Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Acest LNB......

Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...
 Iesirea din coproprietate

Mouse wireless ergonomic cu bater...

Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!
 Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 

Ce se va intampla cu preturile masinilor SH dupa scoaterea Taxei?

- - - - -
  • Please log in to reply
75 replies to this topic

#19
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,347
  • Înscris: 13.01.2011

View Postady_77, on 28 septembrie 2016 - 22:37, said:

Cum dracu sa creasca pretul cand sunt o gramada de ele nevandute chiar din cauza taxei...???

Exact, sint mașini la mina a doua, gîrlă, stau, stau, se mai ieftinesc, stau, stau, se mai ieftinesc.

#20
DaniJ90

DaniJ90

    You Are Terminated!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,106
  • Înscris: 22.11.2011

View Postcrisstonne, on 28 septembrie 2016 - 22:41, said:

Exact, sint mașini la mina a doua, gîrlă, stau, stau, se mai ieftinesc, stau, stau, se mai ieftinesc.
Da, oarecum, cand te duci sa te uiti sunt multe, cand mergi sa iti cumperi mai raman cateva...

#21
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,710
  • Înscris: 22.11.2007
cum naiba sa creasca pretul ca se scoate taxa si creste cererea?

masinile adevarate deja sunt euro5+, deci taxa este insignifianta.100-150 euro.
la euro4 benzinare 80% din ele oricum au taxa destul de mica.

se vor aduce o gramada de masini euro2, euro3 chiar euro4 care sunt luate pe 300-500-800-1200euro din germania si vor fi vandute aici cu profit minim de catre samsari. samsari care aduc cate 5-7-10 masini deodata deci e ok chiar si un profit de 300 la masina.

repet preturile vor scade la anumite genuri de masini care acum si asa nu prea sunt aduse ca e taxa mare, samsarul oricum aducand ce e taxa mica

Edited by bossake, 28 September 2016 - 22:44.


#22
Guest_truet_*

Guest_truet_*
  • Grup: Guests
  • Înscris: --

View PostDaniJ90, on 28 septembrie 2016 - 22:22, said:

iti dau un exemplu, intr-o luna am facut 300 de euro la 4 masini.
Atunci samsareala nu e de tine... esti cel mai slab samsar :D Presupunand ca masinile vandute de tine nu erau toate 4 sub 1000euro?
La masini gen Rabla (10 ani+) faci garantat 10% din pretul de vanzare. Vanzare care poate dura maxim 6 luni daca esti ghinionist.
Si iti vorbesc din ce informatii am de la cunostintele din domeniu...

#23
DaniJ90

DaniJ90

    You Are Terminated!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,106
  • Înscris: 22.11.2011

View Posttruet, on 28 septembrie 2016 - 22:44, said:

Atunci samsareala nu e de tine... esti cel mai slab samsar Posted Image Presupunand ca masinile vandute de tine nu erau toate 4 sub 1000euro?
La masini gen Rabla (10 ani+) faci garantat 10% din pretul de vanzare. Vanzare care poate dura maxim 6 luni daca esti ghinionist.
Si iti vorbesc din ce informatii am de la cunostintele din domeniu...
Eu ma multumesc si cu 1200 de euro intr-o luna mai proasta, ideea e ca sunt multi care fac atata la o masina si duc cateva dintr-o lovitura...

#24
Guest_truet_*

Guest_truet_*
  • Grup: Guests
  • Înscris: --
Tocmai ai spus ca intr-o luna (presupun ca cea mai proasta) ai facut 300 euro la 4 masini... pana la 1200euro cea mai proasta luna e distanta mare...
Si ca tot spuneai ca faci legal... venitul il declari? Presupun ca faci pe PF, nu PJ.

Edited by truet, 28 September 2016 - 22:51.


#25
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

View Postbossake, on 28 septembrie 2016 - 22:43, said:

cum naiba sa creasca pretul ca se scoate taxa si creste cererea?

masinile adevarate deja sunt euro5+, deci taxa este insignifianta.100-150 euro.
la euro4 benzinare 80% din ele oricum au taxa destul de mica.

se vor aduce o gramada de masini euro2, euro3 chiar euro4 care sunt luate pe 300-500-800-1200euro din germania si vor fi vandute aici cu profit minim de catre samsari. samsari care aduc cate 5-7-10 masini deodata deci e ok chiar si un profit de 300 la masina.

repet preturile vor scade la anumite genuri de masini care acum si asa nu prea sunt aduse ca e taxa mare, samsarul oricum aducand ce e taxa mica

Nu prea cred ca or sa se aduca masini euro 2,deja sunt destul de vechi,insa vor veni masini care acum au taxa mare si nu neaparat masini proaste.Taxa a fost in asa fel facuta ca sa impiedice romanul de rand sa-si ia o masina cat de cat ok din vest.Chiar taxa a facut sa vina masini vechi in tara,ca omul isi lua ceva mai modest ca sa-i ramana bani si de taxa. Nu ma mira,toate taxele astea au fost facute de niste gunoaie de oameni pentru a proteja cativa dealeri auto si un producator din Romania care doar in mintea rromului pus acolo director avea nevoie de o astfel de protectie.

#26
DaniJ90

DaniJ90

    You Are Terminated!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,106
  • Înscris: 22.11.2011

View Postbossake, on 28 septembrie 2016 - 22:43, said:

cum naiba sa creasca pretul ca se scoate taxa si creste cererea?

masinile adevarate deja sunt euro5+, deci taxa este insignifianta.100-150 euro.
la euro4 benzinare 80% din ele oricum au taxa destul de mica.

se vor aduce o gramada de masini euro2, euro3 chiar euro4 care sunt luate pe 300-500-800-1200euro din germania si vor fi vandute aici cu profit minim de catre samsari. samsari care aduc cate 5-7-10 masini deodata deci e ok chiar si un profit de 300 la masina.

repet preturile vor scade la anumite genuri de masini care acum si asa nu prea sunt aduse ca e taxa mare, samsarul oricum aducand ce e taxa mica
Nu prea intelegi, la noi nu se prea cauta benzinare, masinile alea adevarate de care zici tu se vand ca naiba de greu...300 de euro la o masina, nu m-am exprimat corect se pare....calculeaza si tu taxa auto la o masina din 2008 cu euro 4, diesel si motor de 2l cu co2 undeva la 155...

View Posttruet, on 28 septembrie 2016 - 22:50, said:

Tocmai ai spus ca intr-o luna (presupun ca cea mai proasta) ai facut 300 euro la 4 masini... pana la 1200euro cea mai proasta luna e distanta mare...
1200 am facut, am zis 300 de euro la 4 masini dar pe masina, nu m-am exprimat corect....

#27
Guest_truet_*

Guest_truet_*
  • Grup: Guests
  • Înscris: --
Asa mai merge... presupun ca erau 4 masini de aprox 3000 euro pret de vanzare Posted Image Ca sa se respecte minim 10% din pret.

Edited by truet, 28 September 2016 - 22:54.


#28
DaniJ90

DaniJ90

    You Are Terminated!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,106
  • Înscris: 22.11.2011

View Posttruet, on 28 septembrie 2016 - 22:50, said:

Tocmai ai spus ca intr-o luna (presupun ca cea mai proasta) ai facut 300 euro la 4 masini... pana la 1200euro cea mai proasta luna e distanta mare...
Si ca tot spuneai ca faci legal... venitul il declari? Presupun ca faci pe PF, nu PJ.
Ce venit sa declar? Nu iau cu factura, pur si simplu sunt o persoana fizica...

View Posttruet, on 28 septembrie 2016 - 22:53, said:

Asa mai merge... presupun ca erau 4 masini de peste 3000 euro pret de vanzare Posted Image
Pai un Signum 2007, un Passat din 2004, un BMW din 2004 si o Zafira din 2005...o mica teapa cu Passat-ul ca a avut ceva probleme, dar asta e, riscul...

#29
Guest_truet_*

Guest_truet_*
  • Grup: Guests
  • Înscris: --
Exact ce spuneam... statul incaseaza 0 taxe si impozite.
Si da, astfel de venit se declara, sunt sigur ca stii asta, dar mergi pe burta...

#30
DaniJ90

DaniJ90

    You Are Terminated!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,106
  • Înscris: 22.11.2011

View Posttruet, on 28 septembrie 2016 - 22:53, said:

Asa mai merge... presupun ca erau 4 masini de aprox 3000 euro pret de vanzare Posted Image Ca sa se respecte minim 10% din pret.
Nu e chiar asa cum pare....stiu ca asa pare simplu dar nu e chiar asa simplu...sunt unele riscuri, oboseala, stres, plus 2 zile si ceva plecat per masina, asta si in functie de ce gasesc, daca nu ma duc deja la fix...

#31
Guest_truet_*

Guest_truet_*
  • Grup: Guests
  • Înscris: --

View PostDaniJ90, on 28 septembrie 2016 - 22:59, said:

sunt unele riscuri, oboseala, stres, plus
Astea sunt la orice job, pana si la ala cu minim pe economie. :D

#32
DaniJ90

DaniJ90

    You Are Terminated!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,106
  • Înscris: 22.11.2011

View Posttruet, on 28 septembrie 2016 - 22:56, said:

Exact ce spuneam... statul incaseaza 0 taxe si impozite.
Si da, astfel de venit se declara, sunt sigur ca stii asta, dar mergi pe burta...
Da, pai intra si pe olx si incepe sa le zici la toti sa isi declare venitul dupa ce vand ceva, hai sa fim seriosi...ce venit sa declar? Din contractul de vanzare-cumparare? Acolo pui cat vrei....

#33
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,347
  • Înscris: 13.01.2011

View Posttruet, on 28 septembrie 2016 - 22:56, said:

Exact ce spuneam... statul incaseaza 0 taxe si impozite.
Si da, astfel de venit se declara, sunt sigur ca stii asta, dar mergi pe burta...

Ei si tu, doftorii cer bani, de la muribunzi, de la obraz.

#34
DaniJ90

DaniJ90

    You Are Terminated!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,106
  • Înscris: 22.11.2011

View Posttruet, on 28 septembrie 2016 - 23:00, said:

Astea sunt la orice job, pana si la ala cu minim pe economie. Posted Image
Da, asa e, dar ala cu minim pe economie sta pe scaun in Auchan sau la MediaGalaxy si cam asta e....sa nu intelegi ca ma plang sau ceva, nici vorba, chiar imi place ce fac, doar zic ca nu e asa simplu...

#35
Guest_truet_*

Guest_truet_*
  • Grup: Guests
  • Înscris: --
Oare nu tu erai cu ceva magazin online sau ceva de genul?

Imi pari cunoscut dupa avatar din alte topicuri citite :D

Edited by truet, 28 September 2016 - 23:06.


#36
DaniJ90

DaniJ90

    You Are Terminated!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,106
  • Înscris: 22.11.2011

View Posttruet, on 28 septembrie 2016 - 23:04, said:

Oare nu tu erai cu ceva magazin online sau ceva de genul?

Imi pari cunoscut dupa avatar din alte topicuri citite Posted Image
Ba da, dar nu ma ocup eu de el...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate