Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...
 Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO
 Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...

Acest LNB......
 Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...

Intrebare generala cont bancar Ro...
 

Amenzi la parcare pe banda 1 in Bucuresti

- - - - -
  • Please log in to reply
68 replies to this topic

#37
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Adevarul e ca e o portita, legala. Si nu o divulg. Posted Image

#38
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,785
  • Înscris: 06.09.2004

 FAP, on 26 septembrie 2016 - 22:10, said:

Dar dupa ce vii de la serviciu si faci vreo 2 ore pe drum si se face aproape 10 noaptea , sa incepi in cercuri concentrice sa mai cauti inca o ora parcare la 5 km si a doua zi sa-ti gasesti si cauciucurile taiate , ca unui dobitoc i se pare ca ala era locul lui pe strada(domeniul public)...e altceva ! Cum spunea si cineva mai sus , masina nu poti sa o bagi in debara !
asta e ca si cum te-ai duce la ikea si ti-ai cumpara un dulap prea mare, si apoi te superi pe constructor ca nu-ti incape dulapul in casa. cand ai cumparat masina, cum te-ai gandit ca rezolvi dilema asta? o vorba veche romaneasca zice sa masori de 10 ori si sa tai o data. asa e si cu cumparatul masinii. daca te duce capul cat de cat....

#39
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,714
  • Înscris: 07.02.2003

 jack-cuceritorul, on 26 septembrie 2016 - 21:19, said:

ca sa parchez tot in strada?
O sa vina dupa tine si acolo :)

#40
cristi712

cristi712

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 927
  • Înscris: 08.03.2007

 born2lose, on 26 septembrie 2016 - 22:45, said:

asta e ca si cum te-ai duce la ikea si ti-ai cumpara un dulap prea mare, si apoi te superi pe constructor ca nu-ti incape dulapul in casa. cand ai cumparat masina, cum te-ai gandit ca rezolvi dilema asta? o vorba veche romaneasca zice sa masori de 10 ori si sa tai o data. asa e si cu cumparatul masinii. daca te duce capul cat de cat....
Ai 4.000 de comentarii si atat te-a dus capul (cat de cat)? Poate nu a cumparat masina ieri si seara s-a trezit ca nu are unde sa o parcheze. Poate acum 5 ani cand a cumparat-o, a masurat de 10 ori. Problema e ca politia de amenzi aiurea in loc sa fie in slujba cetateanului, primariile cheltuie bani aiurea in loc sa faca parcari platitorilor de taxe si impozite...

Edited by cristi712, 26 September 2016 - 23:07.


#41
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009

 cristi712, on 26 septembrie 2016 - 23:05, said:

Ai 4.000 de comentarii si atat te-a dus capul (cat de cat)? Poate nu a cumparat masina ieri si seara s-a trezit ca nu are unde sa o parcheze. Poate acum 5 ani cand a cumparat-o, a masurat de 10 ori. Problema e ca politia de amenzi aiurea in loc sa fie in slujba cetateanului, primariile cheltuie bani aiurea in loc sa faca parcari platitorilor de taxe si impozite...
La romani e obisnuinta sa dai in alti oameni , vecini , etc. si nu in autoritatile pe care le platesti !
Ce parcari sa faca autoritatile ...daca fura banii ? Si ca sa raspund si unor baieti pe care atat ii duce mintea , ce te faci cand ani de zile ai loc de parcare si te trezesti cu un bloc nou sau un sediu de birouri acolo unde iti parcai masina  sau simplu cu niste stalpi ? Si cu inca 1000 de masini care vin la aceste blocuri sau sedii noi de birouri !
Aaaa ...ii rupi cu amenzi pe micuti !
Asa e si in trafic , niste ................... baga o banda de biciclete pe Victoriei si asa mega aglomerata , sacrificand o banda de mers pentru un biciclist la 3 zile ! Iesi extrem de greu de acolo , distrus de nervi si intri la Unirii in intersectie , alti nervi....alta "distractie ! Iesi pe Splai si prinzi putin liber si ii dai un 70 la ora ! La fel si in Militari pana ajungi la Lujerului si apoi prinzi puuutin liber ! La fel si...! Sare din tufis militianul la produs si ahahaaa ...infractorule nu respecti legea...amenda ! Scrii asta pe SP si sar toti...infractorule care esti tu infractor...bine ti-a facut...trebuia sa te rupa ! Unii ii dau cu dulapul , altii cu lipsa de mancare , etc. fiecare cat poate !

#42
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,785
  • Înscris: 06.09.2004
ai facut o varza din idei. sunt de acord ca mizeria aia de pista de biciclisti a fost facuta in scopuri electorale ca sa inchida gura unor hipsteri vocali, dar e o prostie sa sustii ca e ok sa depasesti limita de viteza in oras doar pt ca inainte de semafor a fost aglomerat si vrei sa-ti cresti media de viteza. asa e si cu parcatul pe prima banda - uite, iti dau exemplu (ca stiu zona) strada avrig, unde s-a parcat mereu pe dreapta ca este loc si nu incurca pe nimeni. si nu s-au dat niciodata amenzi, pe de alta parte, toti aia care parcheaza pe mosilor pe prima banda ar trebui amendati si apoi impuscati in cap, iar costul glontului imputat familiei. sunt locuri in bucuresti in care este absolut necesar sa se elibereze prima banda. cat mai repede posibil. si cum romanii nu inteleg de bun simt sau de semne de circulatie... ramane sfanta amenda.

#43
flomelomanul

flomelomanul

    Opera lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,718
  • Înscris: 12.07.2011
Problema este ca aveti dreptate cu totii, atat cei care ati sustinut ca trebuie aplicata legea (subscriu si eu la asta), cat si cei care acuzati primariile ca nu amenajeaza parcari suficiente pentru tot poporu'. Problema mea este insa urmatoarea: stimati automobilisti bucuresteni, sunteti cel mai numeros corp automobilistic din tara, oare de ce nu va vad protestand prin blocarea circulatiei pe termen lung in Bucuresti, ca sa-i scuturati putin pe derbedeii pe care i-ati trimis prin vot in functii locale inalte? Ati iesit in strada ca sa dati jos un guvern care functiona bine (scuze pentru aluzia politica off-topic), dar nu sunteti in stare sa va uniti si sa dati de pamant cu edilii locali? Pai atunci stati si plangeti-va in continuare pe SP si alte forumuri, ca va meritati soarta.
Legat de subiect, mi-as dori ca si la mine in oras (Petrosani) politia rutiera sa-si faca datoria mai bine, nu de alta, dar si pe-aici au inceput cocalarii cu masini de neam prost de peste 5 m lungime sa transforme banda 1 a bulevardelor in parcare oblica, de nu mai ai loc nici pe banda doi ca sa treci de ele si trebuie sa intri pe contrasens, unde bineinteles ca n-ai ce cauta legal.

#44
Guest_truet_*

Guest_truet_*
  • Grup: Guests
  • Înscris: --
Eu nu stiu de ce se tot vaita lumea ca nu sunt locuri de parcare... peste tot unde am fost am gasit locuri de parcare legale si chiar gratuite, chiar si in destinatiile turistice in perioada cea mai aglomerata posibila... e adevarat, nu am gasit mereu fix in fata locatiei unde aveam treaba, dar nu am murit sa merg pe jos cateva sute de metri, ba chiar m-am bucurat, ca e sanatos sa iti misti corpul mai mult si te simti mult mai bine si traiesti mai mult.
Ceva imi spune ca cei care nu au locuri de parcare sunt exact indivizii aia care vor sa parcheze la maxim 10 metri de locul in care au treaba si acasa sa o parcheze fix sub fereastra.

#45
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

 alexa32, on 26 septembrie 2016 - 21:57, said:


Asteptam si pentru cocalarii-vatmani care merg pe linia de tramvai...pe Oltenitei in special dimineata.
Si care este problema ta ???

 truet, on 27 septembrie 2016 - 07:58, said:

........ nu am murit sa merg pe jos cateva sute de metri, ba chiar m-am bucurat, ca e sanatos sa iti misti corpul mai mult si te simti mult mai bine si traiesti mai mult.
.........
Atunci iti urez sa parchezi numai pe la 6734 metri de casa .... sa traiesti mult si fericit ....

#46
Maxy21

Maxy21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 24.07.2013
Cand vrei sa iti cumperi masina trebuie sa te gandesti la :

- Am bani de benzina ? Ca nu merge cu ciorba sau cartofi prajiti.
- Am bani de asigurare ?
- Am bani de impozit ?
- Am unde sa o culc de noaptea pana spre dimineata ?

Eee...cam astea sunt intrebarile ? Daca macar la una din intrebari raspunsul este nu sau nu prea atunci bulgarul va fi interesat sa iti faca o oferta.

Melteni am vazut , chiar multi cu masini care circula pe gazonul dintre liniile de tramvai, ce amenzi merita nesimtitii astia ? Masini parcate pe iarba. Melteni care vin de la munca cu masinile pe care lucreaza gen microbuz, camion, taxi, avion, excavator,vapor e.t.c

Mai e o categorie de cocalar premium care isi pune rabla  in fata blocului in dreptul usii si se intreaba cum naiba ajung cojile de oua pe masina lui impreuna cu niste urme de ceapa si rosii.

Mai este o categorie de cocalar ultra premium care scoate copacelul din pamant noaptea isi pune masina pe trotuar si baga copacul inapoi in pamant , dimineata il scoate isi ia masina si pune copacelul la loc in pamant. Cocalar care a inventat specia de " Copac cu suspendare "


Primaria nu poate sa creeze locuri de parcare suficiente pentru toti posesorii de masini. Daca te gandesti ca intr-un apartament de 4 camere pot sta pana la 5-6 persoane ... care isi vor cumpera masini... pa buget.

Ce este de facut ?

1. Impozite marite. De exemplu pentru un Logan 5000-6000 lei pe an.
2. Taxa pentru a intra cu masina spre zonele centrale.
3. Interzicerea parcarii masinilor de firma (taxi, dube,microbuze si a masinilor cu anunturi de "vanzare").

Asa se pune problema si cu proprietarii de caini. Ai caine ? Inseamna ca esti de acord sa strangi rahatul lasat de latrator, daca nu nu si te multumesti cu privitul la latratorii celor care au acceptat sa stranga rahatul capsatoarelor zgomotoase.

Edited by Maxy21, 27 September 2016 - 09:06.


#47
cristi712

cristi712

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 927
  • Înscris: 08.03.2007

 born2lose, on 26 septembrie 2016 - 22:45, said:

asta e ca si cum te-ai duce la ikea si ti-ai cumpara un dulap prea mare, si apoi te superi pe constructor ca nu-ti incape dulapul in casa. cand ai cumparat masina, cum te-ai gandit ca rezolvi dilema asta? o vorba veche romaneasca zice sa masori de 10 ori si sa tai o data. asa e si cu cumparatul masinii. daca te duce capul cat de cat....

 truet, on 27 septembrie 2016 - 07:58, said:

Eu nu stiu de ce se tot vaita lumea ca nu sunt locuri de parcare... peste tot unde am fost am gasit locuri de parcare legale si chiar gratuite, chiar si in destinatiile turistice in perioada cea mai aglomerata posibila... e adevarat, nu am gasit mereu fix in fata locatiei unde aveam treaba, dar nu am murit sa merg pe jos cateva sute de metri, ba chiar m-am bucurat, ca e sanatos sa iti misti corpul mai mult si te simti mult mai bine si traiesti mai mult.
Ceva imi spune ca cei care nu au locuri de parcare sunt exact indivizii aia care vor sa parcheze la maxim 10 metri de locul in care au treaba si acasa sa o parcheze fix sub fereastra.
Acel ceva e foarte prost! Tu daca stai la tara, e normal sa gasesti loc de parcare repede si gratis. Dar daca stai intr-un cartier aglomerat si nu ai locul tau platit si rezervat, atunci e naspa. Daca parchezi la cateva strazi de blocul tau, la cateva sute de metri unde nimeni nu iti cunoaste masina, e foarte posibil ca dimineata sa te trezesti cu masina zgariata, stergatoarele rupte, cauciucurile taiate, etc... fiindca ai avut norocul sa parchezi pe "locul" unui meltean ca cel de sus, care a masurat de 10 ori si crede ca acel loc i se cuvine pe viata desi nu a platit nicioadata nimic pentru el. Reclama vandalizarea masinii sau furtul diverselor accesorii de pe ea la cei care sunt buni la dat amenzi si vezi cam in cati ani rezolva cazul!
Asta cu mersul pe jos e o optiune nu constrangere, pot sa ma duc in parc sa ma plimb sau sa alerg. Cam cat de sanatos e sa mergi pe jos noaptea pe la ora 12 printre caini sau baeti pusi pe scandaluri si batai?

Chiar a fost un caz, in Bucuresti parca, un cetatean s-a dat noaptea jos din masina, a incuiat-o, s-a indepartat de ea si imediat a fost inconjurat de o haita de caini. Nu a mai apucat sa intre in masina, dar s-a urcat pe ea si apoi a sunat la 112. Vitejii baieti de acolo, care dau cu mandrie amenzi pt parcari si viteza, i-au spus ca nu au ce face si l-au indemnat sa sune la hingheri, care bineinteles nu lucrau la ora aia. Si a stat omul asa cateva ore pe masina.

#48
test_driver

test_driver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,713
  • Înscris: 30.01.2006
Mda, m-am lovit si eu, luand amenda pentru ca am parcat pe interzis intr-un loc in care toata lumea parcheaza pe interzis, apoi a doua zi am incercat sa parchez legal, pana la urma am parcat tot pe interzis, neincurcand pe nimeni in ambele cazuri, azi nu am mai luat amenda, dar azi am realizat ca de fapt e interzis sa parchez pe absolut oriunde intr-o zona in care vin foarte multi oameni zilnic cu masini. Ce e de facut? nimic, traim in romania. Nu eram singura masina parcata pe interzis, nici nici putine nu erau. Asta e. Altii care parcheaza pe banda 1, in asa fel incat sa blocheze traficul nu patesc nimic, ca se face norma de amenzi din gusteri care parcheaza cat mai ferit, dar pe interzis. Prima amenda dupa 10 ani sau mai bine de 10 ani. 250 RON in 24 ore (500 amenda) 50 RON deblocatul rotii.

La noi nu e problema cu parcarile, ca alea s-ar putea face, dar cred ca nu se da voie ca sa poata ei sa dea amenzi, altfel nu inteleg cum de nu avem parcari. In locurile care spun eu vin minim 100 de masini de luni pana vineri, si nu sunt locuri, daca ar face un privat parcare supraetajata si ar parca 50 de masini 5 zile pe saptamana, si ar parca, garantez, la 10 lei pe zi parcarea ar scoate investitia destul de rapid, dar nu se vrea. Si ar parca mult mai mult de 50 de masini.

#49
Toxic00

Toxic00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,191
  • Înscris: 18.03.2007
Adevarul este ca tot ce tine de trafic este execrabil in tara asta (a Noastra). Politistii rutieri sunt mai mult absenti....iar cand apar sa-si faca datoria o fac discretionar....
Vrei loc de parcare asigurat, il cumperi. Asta este singura solutie sigura...

P.S. mai terminati cu ideea ca politistii sunt platiti din taxele voaste si trebuie sa fie sclavii vostri. Politistii sunt functionari publici care trebuie sa supravegheze respectarea legilor in vigoare...

#50
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009

 born2lose, on 27 septembrie 2016 - 00:36, said:

ai facut o varza din idei. sunt de acord ca mizeria aia de pista de biciclisti a fost facuta in scopuri electorale ca sa inchida gura unor hipsteri vocali, dar e o prostie sa sustii ca e ok sa depasesti limita de viteza in oras doar pt ca inainte de semafor a fost aglomerat si vrei sa-ti cresti media de viteza. asa e si cu parcatul pe prima banda - uite, iti dau exemplu (ca stiu zona) strada avrig, unde s-a parcat mereu pe dreapta ca este loc si nu incurca pe nimeni. si nu s-au dat niciodata amenzi, pe de alta parte, toti aia care parcheaza pe mosilor pe prima banda ar trebui amendati si apoi impuscati in cap, iar costul glontului imputat familiei. sunt locuri in bucuresti in care este absolut necesar sa se elibereze prima banda. cat mai repede posibil. si cum romanii nu inteleg de bun simt sau de semne de circulatie... ramane sfanta amenda.
E parerea ta personala ! Daca tie ti se par "o varza de idei" nu inseamna neaparat ca asa e ci doar ca nu le intelegi tu. Toti suntem mari artisti la sloganuri , discursuri inaltatoare , inalti moralisti , unii ar trebui impuscatiPosted Image , dar la proba practica se pica examenul ! Toti vrem ca TOTI ceilalti sa respecte legea , sa respecte inalte standarde morale dar cand e vorba de noi insine...eeee lasa ca DOAR EU ...PUTIN...imi incalc discursul ca nu e mare lucru !
Se tot vorbeste despre faptul ca poti parca si la un kilometru de locul de resedinta ! Poate fi ok dintr-un anumit punct de vedere dar ghici ce ? Si in partea aia e supraaglomerat , ca nu incepe campul acolo si de fapt parchezi pe locul altuia din zona si iti poti gasi masina franjuri !
Sa revenim la concret ...pe Mosilor ! Sunt un milion de magazine , banci , croitorii , schimb valutar , etc. si ai treaba acolo , unde parchezi... ? La Unirea ? Sunt cateva locuri de parcare pline permanent de cei care lucreaza in zona ! Drumurile laterale sunt niste stradute mici unde poti gasi parcare ...doar pe trotuar(sau jumatate de trotuar) pe unde ar trebui legal sa treaca pietonii si cum parchezi , apare unul la geam si striga sa nu o lasi acolo ! Pe Stefan cel Mare unde poti parca , e plin si pe banda 1 si pe trotuare ?
Hai sa luam alt exemplu noaptea ! Pe ruta Cotroceni - A 1 , chiar daca esti singura masina stai... singur , degeaba la toate stopurile rosii Posted Image ! Cum e ?
Alt exemplu ! Directia de mers Otopeni - Baneasa ! Toata lumea , bara la bara mergea cu 70 km la ora . Deoarece s-a deschis nu stiu ce scoala franceza , idiotii astia au bagat limita de 30 km/h , ca asa e la noi , in loc sa plateasca aia pentru siguranta elevilor se limiteaza viteza tuturor (sau daca vine un Metro/Carrefour/Cora nu platesc ei un pod ...ceva ci se mai baga un semafor) ! Anyway ...ma opreste militianul ca am depasit cu 40 km viteza legala ! Imi vine sa-mi dau palme si ii replic faptul ca mii de masini trec bara la bara cu aceeasi viteza , eu nu pot merge mai tare ca ma urc pe ala din fata iar daca merg mai incet imi umplu toti frigiderele ! Il intreb cum m-a "gasit" pe mine ? Imi raspunde hlizindu-se ca azi a fost randul meu ! Tu ce ai fi facut ?
PS - Am un loc de parcare platit unde sta o masina personala...am VRUT sa platesc mai multe dar NU E VOIE...doar un loc pe apartament ! Cu cele de serviciu , a mea si a sotiei...ce fac ?

Edited by FAP, 27 September 2016 - 12:23.


#51
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,294
  • Înscris: 12.08.2006
Amenzi mai mari si date imediat, eventual un sistem de camere...si toti vor gasi locuri de parcare ;)

#52
test_driver

test_driver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,713
  • Înscris: 30.01.2006
Ba nu vei gasi, mai ales cu noile semne de oprire interzisa puse fara cap, in locuri care nu era incurcat nimeni, doar de dragul de a mai da o amenda, desi oricum nu erau locuri de parcare, si chiar si pe interzis nu gasesti loc decat undeva foarte departe. Stiu, o sa spuneti sa las masina acasa si sa folosesc Autobuzul, ce ar fi sa nu mai platesc nici o taxa de drum, accize in combustibil, impozite si altele, si atunci da, nu e chiar obligatoriu sa mi se creeze mie conditii, si atunci o sa decid sa o las acasa, sau sa parchez la fel si sa iau amenda si sa zic asta e, dar momentan sunt ars pe toate partile, toata viata m-am chinuit sa nu incalc nici o regula, in momentul asta in schimb.... ma vad nevoit sa o fac, si maine voi parca tot pe interzis, ca.... alta solutie nu e, doar sa las masina la 1 Km distanta, dar chiar asta e solutia? 1 KM? Pe bune? Data viitoare o sa o las in mijlocul drumului, dar o sa-mi cumpar un jaf de care ma pot lipsi.

#53
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016
Puteti voi sa va certati cat vreti , locuri de parcare suficiente nu au cum sa fie si NU o sa fie niciodata.

Bucurestiul are (pe hartie) nu in realitate una dintre cele mai mari densitati de locuitori pe km2 din Europa.
Daca ii mai adaugam si pe cei care stau fara vize flotant acte etc etc cred ca urca in top 5 usor. (era pe locul 9)

Iar orasele din vest cum e Parisul erau pregatite pentru masini cu 50 de ani inainte , cand un singur model de Peugeot vindea mai multe masini pana 1960 decat Dacia pana la preluarea de Renault.

Problema e simpla , in Bucuresti sunt mai multi locuitori pe km2 , sunt mai multe spatii ocupate de locuinte pe km2 din ceea ce rezulta numar dublu de masini in unele cazuri cu spatii de 2 ori mai mici pentru a amplasa parcari.

Parcari subterane , parcari supraterane , astea sunt vise umede.

Pur si simplu nu e loc , orice ai incerca nu ai cum sa aduci Bucurestiul la nivelul Vienei sau al Berlinului , care nu sutn chiar utopie.
Ingredientul magic e unul singur  $  , iar la ala capitala noastra draga sta al naibii de prost.

#54
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,673
  • Înscris: 03.12.2014

 FAP, on 26 septembrie 2016 - 22:10, said:

Ca iti pui centura sau nu e alta treaba ! Dar dupa ce vii de la serviciu si faci vreo 2 ore pe drum si se face aproape 10 noaptea , sa incepi in cercuri concentrice sa mai cauti inca o ora parcare la 5 km si a doua zi sa-ti gasesti si cauciucurile taiate , ca unui dobitoc i se pare ca ala era locul lui pe strada(domeniul public)...e altceva ! Cum spunea si cineva mai sus , masina nu poti sa o bagi in debara !

poate ajută:
http://www.metrorex...._pagina_p1352-1

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate