Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
arii

Smart phone pentru auz deficitar

Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...
 Meta Quest 3 512 gb

Father's Day

Clipboard files copy/paste, filen...

Boardgame-uri despre cuvinte
 Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024

De ce nu protestati?
 Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...

Magnolii
 

Procedura Vamuire DHL - import Persoana fizica

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
154 replies to this topic

#109
razvanvirna

razvanvirna

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 11.12.2006
Si eu am o problema. de 2 saptamani tot schimb emailuri cu dhlu si incerc sa le explic ca nu am cum sa le dau ce vor.
Mai pe scurt am cumparat o lampa pe care am platit 20$. Chinezu a trecut 45$ la valoarea produsului. Acu' dhlu imi cere factura si extrasul de cont cu cei 45 de dolari. Am aplicat pentru obtinerea codului EORI. Decat sa platesc cate 100 de lei la fiecare cumparare mai bine am codul meu.
Intrebare
Cum se procedeaza cu codul EORI? Cand primesc coletu bifez ca nu vreau sa ma reprezinte dhlu si dupa ce fac? Cum stiu cat am de plata catre vama si unde platesc?

#110
smylle2u

smylle2u

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,103
  • Înscris: 02.03.2007
Daca le transmiti ca nu vrei sa te reprezinte ei iti vor trimite un set de formulare pe care trebuie sa le completezi. Ai un termen limitat in care trebuie sa finalizezi formalitatile ori vor incepe sa te taxeze pentru magazinaj or iti vor trimite coletul inapoi. Parca era o saptamana sau ceva de genul.
Cat despre factura poti sa ii ceri chinezului pe ce valoare sa iti trimita una. De obicei sunt receptivi. Dovada platii o scoti usor din internet banking de la orice banca.

#111
razvanvirna

razvanvirna

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 11.12.2006
Ieri am primit un mail prin care imi erau cerute aceleasi acte trimise prima oara. Bun. Le am dat din nou acele acte. Astazi le am mai dat un email prin care le am zis sa ma taxeze pe valoarea declarata de chinez chiar daca eu am platit mai putin. La ceva timp dupa primesc mesaj ca acel colet imi va fi livrat dar cat am de plata nu stiu. Probabil taxa de 100 de lei plus tvaul la cei 45 de dolari. In urma acestei intamplari am decis sa scot cod eori.

#112
forumuser09

forumuser09

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 14.12.2019
Stati departe de DHL! Intrebati inainte sa faceti o comanda. Daca comandati de la Amazon mai intai sa le cereti sa nu trimita prin DHL. Nu dati nicio informatie daca va contacteaza DHL, ei vor mai multi bani si sa va prinda cu imputerniciri pentru vamuire! Agata clientii....

Daca sunteti persoana fizica NU aplicati pentru EORI pentru ca veti ramane in registrele ANAF ca persoana juridica cu activitati de import si nu veti sti cand or sa va caute, acum sau poate peste ceva ani....

Sunt patit!

Noroc ca vorbesc engleza si m-am inteles cu cei de la Amazon si imi vor returna banii.

#113
diaconuliviu

diaconuliviu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,772
  • Înscris: 19.01.2005
A mai primit cineva ceva din China?
Pina acum lumea zicea ca DHL ia mult. Acum nu mai ia nimeni nimic. Am un colet care nu a plecat de o saptamina.
Motivatia chinezului "Din cauza prelungirii VACANTEI (hollyday) de catre guvern, se intirzie livrarea"
Adica nici voie sa spuna adevarul nu au.

#114
alex_rom

alex_rom

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 17.02.2019
Salutare! Am primit azi înștiințare pentru plata TVA-ului. Am vrut să vă întreb dacă DHL accepta dovada platii online sau nu se acceptă decât OP semnat și ștampilat de banca. Mă gândesc că dacă amân plata pentru luni mă aleg și cu livrare întârziată și cu taxa de magazinaj.

#115
diaconuliviu

diaconuliviu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,772
  • Înscris: 19.01.2005
Accepta. Faci pe internet banking si le dai tranzactia.

Edited by diaconuliviu, 27 April 2020 - 12:23.


#116
nymphea

nymphea

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 03.04.2015
Buna!

Chiar nu putem face nimic in privința aceasta?
Și eu am o problema cu DHL - comand prin ei de ani de zile, initial de la #####com. Prima problema a fost simpla - trebuia sa fac rost de codul EORI, am rezolvat-o in timp util cât sa nu le platesc taxa vieții..

Însă chiar zilele acestea ma confrunt cu ceva incredibil! Am la ei un colet care practic a venit printr-un depozit din Anglia - factura mea este in £ - dar el e de origine din Australia - deci spatiu extracomunitar, se aplica alte reguli, etc. ( pentru Anglia înțeleg ca încă se face Vămuirea ca înainte de BREXIT). Oricum - problema mea este ca pe factura apare valoarea transportului “0.00”. Le-am scris de mai multe ori celor care mi-au expediat coletul și le-am spus ca cei de la DHL spun ca nu se poate ca transportul sa fie zero. Vânzătorul îmi spune ca factura este emisă automat și așa apare in toate actele și ei nu pot modifica valorile de pe factura! Acum opțiunile mele sunt - ori platesc la DHL suma aceea și probabil taxa de înmagazinare de atâtea zile! (Ce e drept, vânzătorul a răspuns foarte greu la solicitările mele...) Ori - îmi spunea o tipa - îmi pot face ei nu-stiu-ce calcul pentru transport, dar m-a avertizat ca o sa ma coste foarte mult, ori fac retur - ceea ce le-am și scris ca intenționez.
Găsesc inacceptabile următoarele lucruri:
- ei se erijează in comisionarul meu vamal, pentru ca transportul se face prin ei. Eu nu am nicio opțiune! Consider ca legislația trebuie modificata, pentru ca se ajunge la abuzuri de genul:
- taxa de înmagazinare de 30 lei/zi! In condițiile in care taxele din Vama romană sunt de 0,70 lei/zi. Nu exista o limita dpdv al adaosului? Este o suma enorma!!!
- nu in ultimul rând, lăsând la o parte ca omul de rând nu are noțiuni despre import/export, și nu știe ca se bagă in gura lupului când ii scrie pe comanda shipping 0.00... cum poți sa îl presezi sa facă rost de o factura pe care sa apara valoarea transportului, când tu, DHL, ai acceptat acel colet și acea factura, știind ca nu se poate face Vămuirea așa?!

Intenționez sa merg la OPC, dar apelez si la voi - văd ca de ani de zile foarte multe persoane au probleme cu DHL - și chiar as dori sa inițiez un class action. Cine este interesat sa mi se alăture, îmi poate trimite PM.

Poate părea o problema minora, pe care mulți dintre noi pana la urma o accepta, dar este doar o alta forma de pasivitate, de a-i lăsa pe cei mai puternici sa facă ce vor, pentru ca nu este nimeni sa ii oprească, nu-i așa?

#117
trl

trl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 08.02.2004
M-au ciuruit! :(

Am de rezolvat o garantie (o reparatie de amplificator) si am achizitionat un upgrade de la comerciant din HK (de unde cumparasem anul trecut amplificatorul) pt. ca era mai ieftin asa decat sa il trimit spre reparatie in HK. Pe factura comerciala de aprox. 440 lei nu apare transportul. Evident ca DHL vrea ca transportul sa apara pe factura, lucru care e imposibil pt. comerciant, deoarece a sustinut ca este ilegal sa ma taxeze cu vreun transport cand e vorba de o reparatie in perioada de garantie, deci conf. contactului de garantie ei vor plati transportul iar eu piesele defecte (e un upgrade de fapt).

In fine, mi-au dat oamenii documentul de plata catre DHL HK din care reiese clar un cost de transport de 76 USD( adica 336 lei), dar DHL RO vrea sa imi calculeze baza de impozitare TVA la 1070 lei pt. transport, ca asa calculeaza ei (costul RO - HK), cu toate ca in HK tot DHL a fost curierul, deci au pretul transportului in baza de date.

Acum eu tb. sa platesc TVA pe un transport de 1070 lei in loc de 336 lei. Niste nesimtiti si hoti ordinari! :(

AVOID DHL AT ALL COSTS!!!

View Postforumuser09, on 09 februarie 2020 - 09:21, said:

[...]
Daca sunteti persoana fizica NU aplicati pentru EORI pentru ca veti ramane in registrele ANAF ca persoana juridica cu activitati de import si nu veti sti cand or sa va caute, acum sau poate peste ceva ani....

Sunt patit!
[...]

Poti te rog sa dezvolti putin? Ma cam sperie ceea ce spui...

#118
Srachi

Srachi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,302
  • Înscris: 05.10.2005
Nu stiu cum li se permite asa ceva!! Stiu ca prin Spania si Germania nu procedează asa si atunci ma intreb de ce de la sediul principal din Germania li se permite sa facă asa ceva pe aici prin Romania!

In caz ca întradevăr primesti un produs de la garantie din China unde tu nu ai platit nici macar transportul ce se intampla?

#119
terrorblade23

terrorblade23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 16.05.2009
Salut, sunt si eu intr-un impas si nu mai stiu pe cine sa intreb, doresc sa comand de pe alibaba 1kg de margele/chestii pt. bratari , am vazut ca unii ati scris ca vi s-a interzis vamuirea pe persoana fizica, intrebarea mea este, ce optiuni ai daca a ajuns pachetul la vama si ti se cere vamuire pe persoana juridica?

#120
VladislavP

VladislavP

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 22.11.2016

View Postterrorblade23, on 25 septembrie 2020 - 18:03, said:

Salut, sunt si eu intr-un impas si nu mai stiu pe cine sa intreb, doresc sa comand de pe alibaba 1kg de margele/chestii pt. bratari , am vazut ca unii ati scris ca vi s-a interzis vamuirea pe persoana fizica, intrebarea mea este, ce optiuni ai daca a ajuns pachetul la vama si ti se cere vamuire pe persoana juridica?
Suni un prieten. Sunt patit.
Daca cumperi de la aliexpress iti sugerez sa faci mai multe comenzi mici de tot si in zile diferite. O sa iti vina la posta de cartier direct. Nu are rost sa te complici.

#121
Krav

Krav

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 11.04.2016
Dupa ce am trimis toate documentele si am platit tot ce trebuia si mi-au spus ca  "Dupa obtinerea liberului de vama, vom livra coletul la adresa dvs." ...cam cat o sa dureze toata treaba ?
Multumesc anticipat

#122
Nervoz

Nervoz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 05.04.2006
Buna seara,

Intrebare scurta. Am castigat un concurs, iar produsul este trimis din HK, prin DHL. Astazi am primit mailul de la ei in legatura cu cele doua variante. Ideea este in felul urmator, fiind concurs, nu am platit nimic, insa pe hartia primita pe e-mail scrie valoarea produsului de 180 dolari si ca Duties and taxes paid.

Trebuie sa mai fac ceva, sau numai printez cele doua hartii si le dau curierului?

Multumesc frumos.

#123
andupustiu

andupustiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,581
  • Înscris: 26.06.2010

 Nervoz, on 11 noiembrie 2020 - 18:33, said:

Buna seara,

Intrebare scurta. Am castigat un concurs, iar produsul este trimis din HK, prin DHL. Astazi am primit mailul de la ei in legatura cu cele doua variante. Ideea este in felul urmator, fiind concurs, nu am platit nimic, insa pe hartia primita pe e-mail scrie valoarea produsului de 180 dolari si ca Duties and taxes paid.

Trebuie sa mai fac ceva, sau numai printez cele doua hartii si le dau curierului?

Multumesc frumos.

Daca scrie că sunt plătite nu mai plătești nimic , când intră în țară îl preia Cargus sau GLS.

Edited by andupustiu, 12 November 2020 - 23:59.


#124
Ramuran

Ramuran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,791
  • Înscris: 16.01.2017

 Nervoz, on 11 noiembrie 2020 - 18:33, said:

Buna seara,
............Astazi am primit mailul de la ei in legatura cu cele doua variante.
Trebuie sa mai fac ceva, sau numai printez cele doua hartii si le dau curierului?

Multumesc frumos.
Iei contact cat mai repede cu cei de la DHL si apelezi la solutia pe care o poti rezolva cel mai repede. Presupun ca e cea in care ii platesti pe ei sa rezolve problema.
In doar cateva zile, taxa de magazinaj intrece valoarea sumei pe care poti sa o platesti din prima si sa scapi de probleme. Bafta.

#125
doamneiama

doamneiama

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 30.09.2020
Buna seara, am o intrebare.

Daca pe amazon.com scrie:

"shipping & handling - $x"
"estimated tax to be collected - $0.00"
"import fees deposit $xx.xx"

Mai trebuie sa platesc ceva DHL-ului? TVA? Acel "estimated tax" ce doamne ii?

#126
diaconuliviu

diaconuliviu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,772
  • Înscris: 19.01.2005
DHL-u' p..ma-sii!

Vorbesc cu un chinez sa imi trimita ceva. La care chinezul: OK.
Marfa de vreo 6-7 usd.
Azi ma apeleaza chinezul si imi zice "ai nevoie de marfa repede? Ca DHL ne cere sa scriem MINIM 50 USD pe facturi."
Trimite, nene, cu yanwen sau cu ce vrei, sa ma kk pe ei de nehaliti.
A ramas YanWen.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate