Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Procedura Vamuire DHL - import Persoana fizica

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
154 replies to this topic

#145
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,310
  • Înscris: 08.02.2011
Informezi dhl prin email de acest lucru, ca vrei sa-i imputernicesti pe ei pentru asta

#146
SevrinDantus

SevrinDantus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 969
  • Înscris: 25.10.2020

View Postmodoran, on 20 august 2021 - 15:33, said:

Informezi dhl prin email de acest lucru, ca vrei sa-i imputernicesti pe ei pentru asta
Le trimit acum un mail catre acea adresa din SMS ? adica  [email protected] si le scriu pur si simplu ca doresc ca ei sa se ocupe de comanda cu AWB xxxxx ? si atat?

Va multumesc

PS: este prima data cand trec prin asa ceva

Am sunat la DHL express, si ei se ocupa doar de vamuire, eu trebuie sa obtin acest EORI..
Cum obtin acest cod, am intrat pe https://www.customs....oms/eori  dar sunt doar informatii si nu o sectiune unde pot solicita acest cod

Edited by SevrinDantus, 20 August 2021 - 15:42.


#147
SevrinDantus

SevrinDantus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 969
  • Înscris: 25.10.2020
pare mare bataie de cap si cred ca voi anula comanda

#148
SevrinDantus

SevrinDantus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 969
  • Înscris: 25.10.2020

View Postmodoran, on 20 august 2021 - 15:33, said:

Informezi dhl prin email de acest lucru, ca vrei sa-i imputernicesti pe ei pentru asta
Sunt curios cat v-a costat un cod EORI, din ce observ exita un site ca acesta https://cod-eori.ro ce iti face rost pentru 100 lei

Edited by SevrinDantus, 20 August 2021 - 18:10.


#149
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,982
  • Înscris: 13.03.2005
Se obține gratis de pe situl ANAF.

#150
dtomcat

dtomcat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 07.02.2011
Am comandat prin intermediul  unui  ONG  (am strâns bani  cu greu ...) - un baston inteligent  pentru un copilaș  nevăzător (aprox 2700 RON  valoare)  din UK  (au sediul numai in UK si Turcia).

Ghinionul  este  că  firma  producătoare a  trimis  prin DHL  si a ajuns coletul  in vamă la Bucuresti  ,  povestea identică  cu ce au scris colegii de mai  sus,  ca nu e taxa  de  livrare  etc etc ...  A ajuns  vineri dupa amiaza ...  si  marti  ei l-au returnat ...

Noi nu suntem importatori, suntem ONG,  DHL  a lăsat  un copil nevăzător, la 11 ani, chiar  de ziua  lui  fără  un  ajutor  nesperat ... iar noi care  am  strâns  banii pentru  dispozitiv, acum  am  rămas    si cu alte probleme ...  :(  .

Menționez  că am  stat  pe telefoane  (inutil  si cu maare  pierdere  de timp)   cu  diverse  ”cucoane”  de la DHL , cea  mai  nesimțită  e una  , pe nume ”Snagoveanu”   sau așa  ceva,  parcă au  o  bucurie  diabolică   să  facă rău oamenilor ... mai ales  că am  vorbit  am  alergat , am făcut Eori  si toate  acareturile posibile  si imposibile si ei ne-au notificat  Marti (la orele 15 ) ca le mai trebuie 5 ”hârtii” ..  apoi miercuri  dimineață să aflu că au returnat coletul ....


”MULȚUMESC”   ”domnilor”  si ”doamnelor ”  de  la  DHL  pentru birocrația  perfectă ... și pentru   că  ați lăsat  un copil  de 11  ani pe întuneric  permanent ...

DE EVITAT  DHL  CU ORICE  COSTURI !!!

Sunt  dispus  să plătesc din buzunar un bilet  low  cost  până la  Londra  sau Istambul  tot  ca  să aduc  personal coletul .... mi-a  mâncat  1 an din viață acest  eveniment +  impactul emoțional  si social (ăla  financiar  să vedem cum recuperăm)  ....  MIZERABILI   DHL  efectiv .... nu numai hoți , MIZERABILI  ...  :(

Edited by dtomcat, 28 October 2021 - 11:56.


#151
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,982
  • Înscris: 13.03.2005
"Multumeste-le" aici : https://www.facebook...expressromania/
si aici : https://twitter.com/dhlexpress , sa vada si restul lumii ce servicii bune au!

#152
noname44

noname44

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 02.12.2012
si aici se poate lasa o parere despre ei : https://www.trustpil...m/review/dhl.ro

#153
bini

bini

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 22.12.2019
Actualizare pentru anul 2022.

Costul solicitat de DHL pentru a se ocupa de plata TVA + taxe vamale in locul destinatarului este de 2% din valoarea taxei vamale (minim 50 lei + TVA). Daca pentru coletul primit nu exista taxe vamale, ci doar TVA de plata, atunci DHL incaseaza doar 59.5 lei, cei 50 lei + TVA. Pentru acesti bani, se ocupa ei de acte si platesc ei in conturile statului ce ai avea tu de platit.

Alege acest serviciu deoarece e mai simplu pentru tine ca destinatar. DHL iti trimite un email si/sau SMS in care ai un link unde poti face plata direct prin ei. Introduci datele cardului, platesti si gata. Plata apare automat in sistemul lor iar ei pot da drumul la livrare. Nu mai trebuie sa trimiti nimic nimanui, doar sa astepti coletul. In cazul meu, am primit email-ul de plata la 16:30, am platit la 17:20, la ora 19:17 coletul a plecat spre mine pentru a fi livrat a doua zi de dimineata.

Daca vrei sa platesti prin ordin de plata in cont de trezorerie si apoi sa trimiti tu prin email dovada platii catre DHL, s-ar putea sa dureze mai multe zile pana primesti coletul deoarece probabil e o singura persoana care se ocupa la un centru zonal de aceste email-uri. Daca acea persoana are multe rahaturi de rezolvat (cum au multi pe la locul de munca), email-ul tau poate e citit a doua zi, iar coletul il primesti a treia zi in cel mai bun caz. Nu va zgarciti la 60 de lei ca nu merita.

La prima comanda din afara UE, i-am imputernicit pe cei de la DHL sa se ocupe si de codul EORI in numele meu, acest demers fiind gratuit. Ei s-au ocupat de introducerea cererii mele in sistemul invechit de la vama, mi-au trimis formularul, am listat, semnat, trimis inapoi la DHL (biroul de la Cluj-Napoca). Apoi cei de la vama mi-au trimis mie direct codul EORI pe email. Pentru viitoarele comenzi din afara uniuniii europene voi avea deja acest cod EORI care expira la data expirarii cartii de identitate, in cazul meu, peste 7 ani.

#154
crs_tzep

crs_tzep

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 10.03.2011
Salut, am un colet extracounitar venit cu DHL....am parcus pasii si am ajuns la plata (a venit instiintarea de plata).

la final este mentionat cu important: "Nedepunerea declaratiei vamale in termen de 20 de zile de la sosirea coletului costituie contraventie si se
sanctioneaza cu amenda de la 500 de RON la 1500 RON, conform Regulamentului Vamal al Romaniei"  Va rog ajutati-ma ce trebuie sa completez ca e prima oara?

*sunt persoana fizica si nu intentionez sa vand nimic

#155
diaconuliviu

diaconuliviu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,772
  • Înscris: 19.01.2005
Intrebare cumva oftopic: mai nou ebay retine TVA.
Se pare ca s-a schimbat si legea asa ca limita aia de 100 USD sub care nu plateai taxe vamale nu mai exista si ca mai nou se depune alta declaratie simplificata.
Imi spune cineva unde o gasesc?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate