Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Procedura Vamuire DHL - import Persoana fizica

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
154 replies to this topic

#1
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,040
  • Înscris: 22.05.2003
Aici voi aborda situatia in care comandati produse pe site-uri ce livreaza din afara Uniunii Europene (ex USA sau China).

In ultimul timp, unele magazine ofera preturi excelente de transport via DHL, iar produsele ajung in cateva zile, dar aici se termina vestile excelente.
Nu disperati...

DHL va incerca sa va convinga a plati comision de "2% din valoarea datoriei vamale, cu un minim de 100.8 lei", ceea ce e jaf la drumul mare! Ei stiu asta, dar nu pare sa ii deranjeze.
La asta se adauga TVA si eventual taxe vamale, in fct de produsele importate.

Ca sa fentati acest comision, ca persoana fizica, urmariti datele de mai jos.

1. Aveti nevoie sa va creati un numar EORI.
Procedura nu e grea, implementarea e tampita, dar in 2-3 zile si doar din fata computerului, ati scapat.
Detalii pas cu pas creare numar EORI.

2. Daca pe colet exista numarul vostru de telefon, veti primi de la DHL un SMS, care contine urmatoarele:

Quote

Buna ziua! Pentru vamuirea coletului DHL, va rog sa ne furnizati CNP-ul, descrierea bunurilor cu titlul email-ului "AWB dadfdsdf" la ro.pfbuh # dhl.com

Daca nu primiti telefon, contactati DHL cu nr de AWB, ca sa va adauge in sistem nr de telefon.

3. Dati pe e-mail la ro.pfbuh # dhl.com numarul EORI!

4. Veti primi un mesaj precum cel de mai jos si fisierele atasate.

Attached File  image001.jpg   232.95K   882 downloads

5. Veti da reply ca doriti Varianta 2 si atasati cele cerute de catre ei.

- Declaratie pe proprie raspundere
- mesajul primit pe email cu nr EORI (vedeti sa nu puneti username & parola EORI)
- dovada platii (Paypal, extras de cont etc)
- invoice, care trebuie tradus de catre voi, in dreptul fiecarui produs.
Scoateti invoice la imprimanta, apoi traduceti cu pixul.
La sfarsit scanati capodopera.
- copie CI

Ca fapt divers, am cerut celor de la Gearbest si un invoice in format Excel, cu care va puteti juca.
Attached File  invoice_template.zip   31.88K   609 downloads

6. Asteptati de la ei info ce taxe aveti de plata, apoi realizati plata prin OP si le trimiteti acel OP.
Totul se face online.

7. Nu intarziati mai mult de 3 zile, pt ca la DHL intarzierile se platesc! (dupa a 3-a zi, cu 27.6 lei/zi)

Attached Files



#2
mishale

mishale

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 852
  • Înscris: 12.10.2015
Prin persoana fizica nu se intelege firma PF (persoana fizica) nu?

#3
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,040
  • Înscris: 22.05.2003
Cred ca exista un singur tip de persoana fizica, adica PF.

PF ≠ PFA, SA, SRl, SRL-D

Om simplu, fara nici un fel de complicatie juridica.

#4
maxtron_69

maxtron_69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,534
  • Înscris: 18.08.2010
Bravo Adm! Asta ar trebui stickuit cumva ca tutorial cum sa postezi ceva util comunitatii si documentat.

Intrebari:
1) Acel numar EORI nu iti creeaza nici o complicatie ulterioara la ANAF, administratii, taxe? Nu trebuie vreo declaratie de venit in plus ceva la sfarsit de an?

2) Aceasta procedura nu ne scuteste de tva, taxe vamale, ci doar de taxa DHL de 2% din taxa vamala (minim 100 ron), corect?

3) De ce e avantajos DHL? In general costa extra, pe cand posta tracked din ce am vazut eu merge ok, chiar daca ceva mai lent

#5
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,040
  • Înscris: 22.05.2003
1. Nu e nici o complicatie.
Statul roman si UE vrea sa stie ce intra in tara/spatiul UE.

2. Nu scapi de TVA/Vama, avantajul este ca iti vine comanda semnificativ mai repede

3. Pt ca iti ajunge din China in 3 zile, iar preturile sunt intre 2-5 USD, dar depinde cred de volum si greutate.

#6
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,220
  • Înscris: 29.07.2013
Se poate incerca si TNT, e mai lent cu cateva zile dar nu cer ( inca ) dovada de plata la furnizor.

La pret sunt ceva mai scumpi decat DHL dar daca se calculeaza si magaria aia de comision DHL, pretul e cam acelasi .

#7
maxtron_69

maxtron_69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,534
  • Înscris: 18.08.2010

 Adm, on 22 septembrie 2016 - 12:56, said:

1. Nu e nici o complicatie.
Statul roman si UE vrea sa stie ce intra in tara/spariul UE.

2. Nu scapi de TVA/Vama, avantajul este ca iti vine comanda semnificativ mai repede

3. Pt ca iti ajunge din China in 3 zile, iar preturile sunt intre 2-5 USD, dar depinde cred de volum si greutate.
Deci la pctul 2) raspunsul este "corect", corect? :)

#8
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004

 Adm, on 22 septembrie 2016 - 12:56, said:

1. Nu e nici o complicatie.
Statul roman si UE vrea sa stie ce intra in tara/spariul UE.

2. Nu scapi de TVA/Vama, avantajul este ca iti vine comanda semnificativ mai repede
1. Cred că e posibil să apară ulterior complicații, având numărul EORI e mai ușor de urmărit în baza de date ce fel de importuri ai făcut, de câte ori, în ce volum, etc.
2. N-aș zice că prin numărul EORI formalitățile vamale sunt mai rapide.

#9
roxanaRabinowitz

roxanaRabinowitz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 21.02.2016
Am zis ca nu mai postez, dar uite ca incerc sa-i ajut si pe altii.
Tocmai mi-a venit astazi Beelink GT1 de pe gearbest ($56 produsul, $6 transport, $2 asigurare), exact cu procedura de mai sus.
Comanda data pe 11 sept. (duminica), expediata pe 12, preluata DHL HK pe 14, livrata acasa pe 22
Inceput procedura cod EORI pe 12 sept. (luni) - gresit formular online.
Am gresit asa:
- dezactivare pop-up IE inainte de completare formular (e mai simplu asa)
- completat gresit Unitatea Vamala (trebuie D.R.A.O.V....... Ploiesti in cazul meu). Pentru a putea corecta greseala, am sunat la D.R.A.O.V. Ploiesti, care au sunat la Bucuresti, care au anulat cererea. Completat din nou, listat, semnat, trimit prin curier (14 sau 17 lei, nu mai retin) miercuri 13 sept..
- data incepe valabilitate - puneti chiar data curenta, cind completati formularul
Finalizat procedura a doua zi, joi, aveam codul EORI pe mail.
Sosit pachet in Romania pe 15, trimit actele necesare cu intorziere in prima zi, deci 1 zi pierduta.
Platit imediat TVA (51 lei), vamuire de pe 16 pe 21, livrat pe 22.
Ii spusesem vinzatorului sa treaca valoare de $40 pe pachet si chiar asta a facut, chiar si pe factura din pachet.
Deci putea sa platesc TVA mai putin, dar chickened out in ultimul moment :)

#10
mishale

mishale

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 852
  • Înscris: 12.10.2015

 maxtron_69, on 22 septembrie 2016 - 12:53, said:

Bravo Adm! Asta ar trebui stickuit cumva ca tutorial cum sa postezi ceva util comunitatii si documentat.

Intrebari:
1) Acel numar EORI nu iti creeaza nici o complicatie ulterioara la ANAF, administratii, taxe? Nu trebuie vreo declaratie de venit in plus ceva la sfarsit de an?

2) Aceasta procedura nu ne scuteste de tva, taxe vamale, ci doar de taxa DHL de 2% din taxa vamala (minim 100 ron), corect?

3) De ce e avantajos DHL? In general costa extra, pe cand posta tracked din ce am vazut eu merge ok, chiar daca ceva mai lent
Doar daca vinzi la negru.Adica,vor observa daca cumperi sa zicem 200 telefoane,si tu nu ai firma.
Vor sti ca vinzi la negru.Asa consider ca sta treaba.

#11
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,220
  • Înscris: 29.07.2013

 mishale, on 22 septembrie 2016 - 14:03, said:

Doar daca vinzi la negru.Adica,vor observa daca cumperi sa zicem 200 telefoane,si tu nu ai firma.
Vor sti ca vinzi la negru.Asa consider ca sta treaba.

Daca vama considera ca numarul produselor e prea mare, refuza sa opereze pe persoana fizica. E bine de stiut !!! :)

#12
mishale

mishale

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 852
  • Înscris: 12.10.2015

 argonaut, on 22 septembrie 2016 - 14:12, said:


Daca vama considera ca numarul produselor e prea mare, refuza sa opereze pe persoana fizica. E bine de stiut !!! Posted Image
Nu au un normativ,un tabel,ceva din lege dupa care sa considere?
De exemplu:sapun-de la 100 bucati in sus,nu se opereaza.

#13
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,220
  • Înscris: 29.07.2013

 mishale, on 22 septembrie 2016 - 14:20, said:

Nu au un normativ,un tabel,ceva din lege dupa care sa considere?
De exemplu:sapun-de la 100 bucati in sus,nu se opereaza.

Din pacate nu.

#14
cristalqw

cristalqw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,384
  • Înscris: 19.02.2009

 mishale, on 22 septembrie 2016 - 14:20, said:

Nu au un normativ,un tabel,ceva din lege dupa care sa considere?
De exemplu:sapun-de la 100 bucati in sus,nu se opereaza.

Confirm si eu ca un numar de produse care da ideea de comercializare, indiferent ca sunt noi sau vechi nu se importa pe persoana fizica.
Se schimba destinatarul produselor cu un PFA sau un SRL si se face import cu numar EORI pentru entitatea respectiva. Va costa inclusiv modificarea documentului de transport la transportator (DHL sau cine este) si depozitarea pe perioada pana se face vama de import.

Nu e nevoie de ceva scris ci prin reducere : nu se incadreaza la cadouri, nici la produse de uz personal, nici cantitatile ce pot fi aduse in mod legal de un cetatean.

nu se incadreaza nici la ce poate aduce un repatriat.

nu mi-a venit cuvantul corect : , asa ca am scris "prin reducere"

#15
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,040
  • Înscris: 22.05.2003
Lucrurile stau excelent.
Suma fiind mica, DHL a renuntat la comision, si aduce acasa coletul, iar eu platesc 14 lei.

Problema este ca tocmai m-a anuntat sistemul lor ca coletul meu este "ON HOLD", in LEIPZIG,GERMANY!

#16
mishale

mishale

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 852
  • Înscris: 12.10.2015
Salut
Astazi am primit alta oferta de la alt furnizor.Ce se intampla fratilor?
1) Solution by DHL:
You will receive your package within 4 days after we send out samples, courier fee would be $ 891.
Total charges $921 including sample fee and courier fee.


2) Solution by EMS:
You will receive your package around 10 working days after we send out samples, courier fee would be $ 214.
Total charges $244 including sample fee and courier fee.

Deci,care ati comandat efectiv,din China?Nu posta daca nu ai comandat,sau incercat sa comanzi ceva
din nenorocita asta de China!

#17
mishale

mishale

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 852
  • Înscris: 12.10.2015

 Adm, on 23 septembrie 2016 - 11:53, said:

Lucrurile stau excelent.
Suma fiind mica, DHL a renuntat la comision, si aduce acasa coletul, iar eu platesc 14 lei.

Problema este ca tocmai m-a anuntat sistemul lor ca coletul meu este "ON HOLD", in LEIPZIG,GERMANY!
14 lei din China?
Ia uite cat imi cere mie vanzatorul.
Vrei sa spui ca imi cere asa mult ca nu am EORI?
Ajuta-ma sa le iau mai ieftin(ma refer la transport.

#18
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,040
  • Înscris: 22.05.2003
14 lei sunt taxe. Transportul e altceva.
Nu stiu ce comanzi tu, dar pretul e enorm.

Marii vanzatori au preturi infime pt ca lucreaza cu volume imense!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate