Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...
 Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 

Procedura Vamuire DHL - import Persoana fizica

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
154 replies to this topic

#73
andupustiu

andupustiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,581
  • Înscris: 26.06.2010
Lasă că am platit și eu 125 lei pe o pereche de pantofi castigata de 50 USD valoare când era dolarul la 3.6 lei .Nu prea s-a meritat , mai bine refuzam premiul și îmi cumpărăm pantofi din Romania.

Edited by andupustiu, 18 October 2018 - 23:38.


#74
InTech

InTech

    Kietata ?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 23.11.2005
Cica mi-au acceptat si mi-au trimis catre vama documentele.
Intrebarea mea este, avand in vedere ca coletul este super micut, mai mic decat o cutie de telefon, cum fac sa ii conving sa nu ma puna sa platesc taxa de magazinare pe 5 zile, asa cum prezic ca vor face.

#75
kNp

kNp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,494
  • Înscris: 01.09.2006
Cam cat dureaza procesul asta de vamuie? Am un colet ce a intrat pe 26.10 in tara si de atunci statusul e neschimbat. Trebuie sa primesc de la DHL vreo instiintare sau care e procedura?
Multumesc

Attached Files

  • Attached File  dhl.JPG   94.58K   118 downloads

Edited by kNp, 31 October 2018 - 18:20.


#76
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014
e din ala untracked :)
in mod normal ar trebui sa iti vina cu posta romana.
mai asteapta vreo 2-3 saptamani si daca nu iti vine aviz probabil ca ti l-au sutit astia de la posta.
astea din sua si fara tracking se fura la greu

#77
B_dobre

B_dobre

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 19.12.2018
Buna seara!

Poate gasesc aici pe cineva sa ma ajute cu un sfat!
Am cumparat online de pe site-ul https://www.kentfaith.com/ (care este in China) 2 adaptoare (inele mici, mecanice) foto, valoare fiind mica, adica eu am platit prin PayPal 253 RON (retinuri din cardul bancar), deci sunt 2 obiecte foarte mici in valoare totala de aprox. 57 USD cu tot cu transport, care din suma asta reprezenta 15 USD (si dintr-un e-mail primi ulterior rezulta ca mi l-au trimis cu DHL).
Asta s-a intamplat acum vreo 4 zile. Chinezii mi-au trimis pe e-mail numarul AWB pentru DHL. Eu am incercat sa bag tracking-ul la DHL si nu mergea nici intr-un fel. Le-am scris la chinezi si mi-au raspuns a doua zi sa-si ceara scuze si mi-au dat al numar (AWB ?!) care e defapt un link (copy-paste in browser) care ma duce la un tracking din China (corect, scrie acolo cum a plecat din Shenzhen si azi e in triaj la Hong Kong). Chestia asta de tracking nu are nici o treaba cu site-ul (excrocilor) de la DHL.
Insa azi primesc pe mobil (numarul meu e dat la chinezi) fatidicul sms, "pentru vamuirea coletului DHL va rog sa ne furnizati CNP-ul, descrierea bunurilor cu titlul email-ului AWBxxxxx la [email protected]"
Am vrut sa le raspund "de mama" (invocand si GDPR - apropos, au voie sa ceara CNP-uri pe sms-uri?!) dar nu primesc raspuns (e un robot).
Am incercat sa bag in toate site-urile DHL incepand cu ala in romaneste AWB-ul din sms...... NU MERGE, imi raspunde ca nu exista. Am incercat in mai multe variante, nu merge.
Deasemenea, primul AWB primit de la chinezi pe e-mail acum 4 zile (pentru DHL, cica) nu merge nici ala si ESTE DIFERIT de ceea ce mi-a venit pe sms.
OK, exista supozitia logica ca hotii astia de la DHL pregatesc livrarea din Hong Kong si AWB-ul meu nu e inca activ in sistem. Nu stiu.
Am citit in seara asta aici si constat o situatie HORROR! Eu am dat efectiv in total 253 pe adaptoarele alea (aproape pretul de magazin. Apropos, le luam de acolo dar nu au). Am inteles din ce am cititi ca daca le trimit la hotii astia CNP-ul ma voi trezi cu 100 lei de dat?!?! Eu ma asteptam sa platesc un TVA de 19% care este vreo 48 RON.
INTREBARE - ce sa fac ?! Daca-i ignor si nu le trimit nici un CNP, pur si simplu nu raspund la nimic ? (am verificat, e-mail nu mi-au trimis)
Si cum se livreaza astea aici in Bucuresti ? Vin la Oficiul Postal ?! Vine un curier la usa la mine ?!
Mentionez ca e prima oara cand cumpar din China si m-a mancat in cur sa bifez un transport mai rapid, 15 dolari in plus pentru DHL. De baza era transportul clasic cu nici 3 dolari dar stiu de la prieteni ca poate sa faca pe drum 4 saptamani, mai mult sau niciodata, neavand tracking number.
...Dar la ora asta nici eu nu am tracking number de la DHL, doar un linck la un site din China (unde, intradevar, totul apare frumos, corect, pe ore, minute, etc).

#78
diaconuliviu

diaconuliviu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,772
  • Înscris: 19.01.2005
Ai numar EORI? Daca da, nu le platesti acei 100 lei.
Daca nu ai, le raspunzi. Si le platesti daca vrei marfa. Nu le raspunzi, pachetul vine, sta la ei cit sta, dupa care se retureaza. La chinezi DHL e destul de ieftin. Insa returul (adica DHL RO-China) e destul de mult. Mai mult decit aia 15 USD. Iar chinezul va scadea acei "destul de mult"  din ce i-ai dat pe marfa si poate reiese ca trebuie sa-i mai dai tu bani. Ar trebui sa primesti si pe mail atentionare.Vezi prin "spam"..

Edited by diaconuliviu, 20 December 2018 - 14:30.


#79
bufffer

bufffer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 08.04.2008

 B_dobre, on 19 decembrie 2018 - 22:54, said:

Buna seara!

Poate gasesc aici pe cineva sa ma ajute cu un sfat!
Am cumparat online de pe site-ul https://www.kentfaith.com/ (care este in China) 2 adaptoare (inele mici, mecanice) foto, valoare fiind mica, adica eu am platit prin PayPal 253 RON (retinuri din cardul bancar), deci sunt 2 obiecte foarte mici in valoare totala de aprox. 57 USD cu tot cu transport, care din suma asta reprezenta 15 USD (si dintr-un e-mail primi ulterior rezulta ca mi l-au trimis cu DHL).
Asta s-a intamplat acum vreo 4 zile. Chinezii mi-au trimis pe e-mail numarul AWB pentru DHL. Eu am incercat sa bag tracking-ul la DHL si nu mergea nici intr-un fel. Le-am scris la chinezi si mi-au raspuns a doua zi sa-si ceara scuze si mi-au dat al numar (AWB ?!) care e defapt un link (copy-paste in browser) care ma duce la un tracking din China (corect, scrie acolo cum a plecat din Shenzhen si azi e in triaj la Hong Kong). Chestia asta de tracking nu are nici o treaba cu site-ul (excrocilor) de la DHL.
Insa azi primesc pe mobil (numarul meu e dat la chinezi) fatidicul sms, "pentru vamuirea coletului DHL va rog sa ne furnizati CNP-ul, descrierea bunurilor cu titlul email-ului AWBxxxxx la [email protected]"
Am vrut sa le raspund "de mama" (invocand si GDPR - apropos, au voie sa ceara CNP-uri pe sms-uri?!) dar nu primesc raspuns (e un robot).
Am incercat sa bag in toate site-urile DHL incepand cu ala in romaneste AWB-ul din sms...... NU MERGE, imi raspunde ca nu exista. Am incercat in mai multe variante, nu merge.
Deasemenea, primul AWB primit de la chinezi pe e-mail acum 4 zile (pentru DHL, cica) nu merge nici ala si ESTE DIFERIT de ceea ce mi-a venit pe sms.
OK, exista supozitia logica ca hotii astia de la DHL pregatesc livrarea din Hong Kong si AWB-ul meu nu e inca activ in sistem. Nu stiu.
Am citit in seara asta aici si constat o situatie HORROR! Eu am dat efectiv in total 253 pe adaptoarele alea (aproape pretul de magazin. Apropos, le luam de acolo dar nu au). Am inteles din ce am cititi ca daca le trimit la hotii astia CNP-ul ma voi trezi cu 100 lei de dat?!?! Eu ma asteptam sa platesc un TVA de 19% care este vreo 48 RON.
INTREBARE - ce sa fac ?! Daca-i ignor si nu le trimit nici un CNP, pur si simplu nu raspund la nimic ? (am verificat, e-mail nu mi-au trimis)
Si cum se livreaza astea aici in Bucuresti ? Vin la Oficiul Postal ?! Vine un curier la usa la mine ?!
Mentionez ca e prima oara cand cumpar din China si m-a mancat in cur sa bifez un transport mai rapid, 15 dolari in plus pentru DHL. De baza era transportul clasic cu nici 3 dolari dar stiu de la prieteni ca poate sa faca pe drum 4 saptamani, mai mult sau niciodata, neavand tracking number.
...Dar la ora asta nici eu nu am tracking number de la DHL, doar un linck la un site din China (unde, intradevar, totul apare frumos, corect, pe ore, minute, etc).
Salut, aceeasi problema o am si eu! Am trimis cererea EORI pentru aprobare si am cateva nelamuriri:

1) cum justific produsul daca chinezul nu mi-a trimis factura
2) chinezul a specificat 17usd pe pachet iar plata a fost 40usd. No sa fie problema daca le trimit dovada reala a platii?

Multumesc!

#80
Bulibasha

Bulibasha

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 15.12.2004
Salut,

Ma lovesc de o situatie asemanatoare: chinezul a declarat valoarea produselor 10E (fara sa imi spuna inainte) iar plata facuta prin paypal este de 150$. Coletul este in vama iar DHL asteapta factura/dovada platii/ declaratie pe proprie raspundere...
Nu imi dau seama in ce directie sa o apuc :))
S-a mai lovit cineva de asta? Recomandari?! :))
Multu!

#81
eumorocanosul

eumorocanosul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 02.02.2009

 Bulibasha, on 07 martie 2019 - 16:54, said:

Salut,

Ma lovesc de o situatie asemanatoare: chinezul a declarat valoarea produselor 10E (fara sa imi spuna inainte) iar plata facuta prin paypal este de 150$. Coletul este in vama iar DHL asteapta factura/dovada platii/ declaratie pe proprie raspundere...
Nu imi dau seama in ce directie sa o apuc :))
S-a mai lovit cineva de asta? Recomandari?! :))
Multu!

Cere de la chinez factura pe întreaga valoare pe email și trimite-o la DHL.

#82
VladislavP

VladislavP

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 22.11.2016
STATI DEPARTE DE DHL!!!

Va rog eu mult, comandati cu orice alt curier dar nu cu DHL. Am comandat dintr-un produs mai multe chestii (30 de bucati), cand a fost expediat coletul, am primit un email cu ce acte trebuie, am umblat 3 zile sa le adun (am declarat ca sunt 30 de bucati din produs, s-a stiut acest lucru din minutul 1), iar cand a ajuns coletul in tara primesc urmatorul email.

''Buna ziua
Stimate domn, ajungand importul la procesat la declarantul vamal, am constatat ca aceste produse au caracter comecial. Dintr-o eroare umana, eu am omis acest aspect, insa legal, nu se poate vamui decat pe persoana juridica. In caz contrar va trebui sa trimitem coletul la origine.    
Sa imi comunicati va rog, cum doriti asadar sa procedam.

Multumesc''

Precizez ca in primul meu raspuns catre ei am precizat ca sunt 30 de bucati, insa am umblat ca fraierul dupa hartii 3 zile, ca acum sa refac toata treaba din nou pe o firma a unui prieten. Desigur trebuie sa fac iar un drum de cluj ca sa scot numar EORI pe firma, si etc.
Chiar daca a fost greseala lor, dupa convorbirea telefonica avuta am inteles ca trebuie sa platesc taxa de magazinaj dupa 3 zile...

Imi vine sa ma duc cu mitraliera peste ei. Este un colet de 90 de dolari pentru numele lui dumnezeu... Am primit colete de 300-400 prin posta romana, si in 5 minute cu un extras de cont am platit TVA-ul de 19% si la revedere drum bun.

#83
chanyi

chanyi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 16.12.2007

 chanyi, on 06 august 2018 - 18:02, said:

Am trimis 3 mailuri la DHL, de pe pagina lor de contact, si direct prin mail de asemenea, nici macar un singur raspuns. Cand am fost la Posta mi s-a spus clar ca pot abandona orice modalitate in afara de contact direct, pentru ca nimeni nu sa se chinuie cu mine la telefon sau alte mijloace moderne. Gotta go there. DHL Timisoara are de a face doar cu Express. Asta e International/eCommerce. Zici ca e alta firma.

Mai astept 2 zile si apoi refund, si ma p*s pe el de wrist rest, am zis ca daca iau o tastatura buna, sa iau si ceva wrist rest mai acatarii. O sa iau ce-i pe pcgarage si am terminat cu pierdutul timpului.
OK, daca tot sunt aici pe site, merita sa dau un update la povestea asta. Dupa cateva luni fara sa vina coletul, am cumparat alt wrist rest si am uitat de cel "pierdut".

8 luni mai tarziu, a sosit la posta, primit instiintare, mers si luat cu buletin, fara taxe de niciun fel. Posted Image Asta-i viata, asta-i Romania. Totul e bine cand se termina cu bine, chiar si atunci cand coletul tau e in tara 7 (sapte) luni de zile, in cine stie ce locatie necunoscuta.

#84
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,606
  • Înscris: 20.10.2006
Inca un episod cu nazistii dracului (germanii si firmele lor nemtesti tepare sa se mai mire careva de ce nu ii sufar), azi episodul DHL cu care m-am certat inca de dimineata: livrare foarte lenta, trebuie nr eori, acte de completat/semnat pentru vama un mic dosar. E mai rau decat posta romana, tot in 3-4 saptamani ajunge pachetul insa la posta macar nu faci un dosar de acte pentru a putea ridica pachetul/plati taxele vamale, mergi cand poti la posta vamala platesti taxele pe loc si iei pachetul nu bataia de joc de la dhl. Defapt mai corect zis Dobitoci Hitleristi Lenesi!  Nu mai comand niciodata prin ei, si o sa zic si la toata lumea sa nu comande, cu ce folos ca vine pachetul din China in Romania in 2-3 zile daca de la intrarea in Romania pana la tine mai face 2-3 saptamani. Si ca bonus si platesti mult mai mult decat cu posta. Nu sunt cu nimic altceva decat hitlerul zilelor noastre dand tepe economice practic tuturor din toate tarile cu ale lor firme sa platesti o gramada de bani pe produse/servicii foarte proaste. Inca un motiv sa evit sa cumpar orice de la o firma care are actionariat nemtonazist. DHL e de evitat!!!

#85
killer2015

killer2015

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 347
  • Înscris: 05.02.2015
stiti cumva cei de la dhl lucreaza si in weekend ? (ma refer daca trimit colete si sambata)

#86
FunkBlack

FunkBlack

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 05.04.2012
Taxa de 100 lei a celor de la DHL se percepe doar pentru coletele din afara UE? Vreau sa iau un produs de pe Ali dintr-un depozit in Polonia.

#87
diaconuliviu

diaconuliviu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,772
  • Înscris: 19.01.2005
In UE nu exista taxe vamale..

#88
Doggfather

Doggfather

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 948
  • Înscris: 26.09.2005
O intrebare , asteptam un colet din China cu taxa rapida prin DHL de 40$  , coletul a venit dar cei de la DHL mi-au gresit adresa de e-mail si au asteptat sa le dau datele dar eu nu am primit nimic , dupa o saptamana de telefoane mi-au trimis pe adresa corecta , le-am trimis actele timp in care s-au facut sesizari zilnice si plangeri neprimind nici un semn de la ei , intre timp imi spun ca pachetul e in curs de retur . Pot depune plangere la politie sau doar la ANPC ?

#89
gabiprofmuz

gabiprofmuz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 06.04.2009

 liviumircea, on 11 iulie 2018 - 03:23, said:

Salut, ma ajuta si pe mine cineva cu informatii. Am comandat din China de pe aliexpress o matrita de aplicat folio si cateva litere pentru aceasta matrita. A venit prin DHL si dupa ce am dat toate actele si am asteptat 2 zile, mi s-a spus ca sunt obligat sa dau factura pe firma si nu pe persoana fizica, deoarece vama nua ccepta. S-a mai lovit cineva de aceasta problema? Eu vreau sa fac plangere a protectia consumatorului deoarece am cerut sa-mi spuna care este cadrul legal care ma impiedica pe mine sa aduc respectiva masinarie si matrite. Nu am primit nici un raspuns... Valoarea totala cu transport este de 290 eur, valoare declarata corect care se paote dovedi si prin factura si cu extras de cont si cu imagini de pe aliexpress care atesta ca asta e pretul. Nu inteleg de ce mi se baga pumnul pe gat sa predau acte de firma, deoarece eu nu am firma, iar respectivul utilaj asa cum am declarat il folosesc ins copuri personale.
Stie cineva care ar fi o solutie la aceasta problema? Sau daca este mentionat in lege undeva ca respectivele produse cu incadrarea vamala respectiva nu se pot aduce pe persoana fizica? Daca e lege atunci am fost prost, am pierdut banii si aia e. Am cerut tranzit la punct vamal din Slatina, mi s-a spus ca ei nu opereaza pentru persoane fizice. Nu stiu ce sa fac, vreau sa le trimit inapoi, dar pierd toti baniid eaoarece aliexpress nu-mi va da refund pe probleme de vama. Cunoaste cineva vreo firma care poate lua respectivele produse in numele ei? Nu ma incata aceasta posibilitate deoarece este o minciuna sfruntata, dar na, intreb si eu.

Salut! Cum ai rezolvat situația? Am pățit-o și eu. Am produsul în vama. Nu știu ce sa fac...

#90
Anon_E_Moose

Anon_E_Moose

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 21.11.2019
Am dat pe Amazon comandă de trei obiecte. Chestia e că numai două din ele îmi vin deocamdată cu DHL (și am invoice de la Amazon doar pe alea două acum), dar eu plata am făcut-o pe toate trei. O să am probleme cu ei de la treaba asta?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate