Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Procedura Vamuire DHL - import Persoana fizica

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
154 replies to this topic

#37
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
N-ar mai trebui să fie nimic de plată, iar factura să aibe trecută o condiție de livrare de gen DDP.

#38
ozzyboy

ozzyboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,377
  • Înscris: 16.01.2007
am primit astazi telefon de la un op DHL si am stabilit ziua livrarii si mi-a spus ca nu am nimic de plata.

#39
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014
DTP - duty and taxes paid
DTU - duty and taxes unpaid

in mod normal n-ar trebui sa platesti nimic daca e DTP
stiu ca Amazon le trimite asa, si le platesti lor taxele vamale, dar e numai tva fara comisionu plii de la dhl :)

#40
mariuss_red

mariuss_red

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 22.11.2017
Buna!
Am rugamintea la tine daca ma poti ajuta cu un produs cumparat din china care a venit azi cu DHL. Precizez ca am cerere trimisa si astept nr. EORI.

#41
paznicmare

paznicmare

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,450
  • Înscris: 01.02.2010
Dupa ce primesti EORI ia legatura cu cei de la DHL si le trimiti un print screen cu tranzactia(el putin mie asa mi-au cerut)
Ei iti calculeaza ce ai de achitat si iti livreaza produsu. Plateti la livrare totul.

#42
dionescux

dionescux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 336
  • Înscris: 07.11.2004
A cumparat cineva pe aici de pe Aliexpress cu livrare orin DHL?
Cum ati rezolvat problema inexistentei facturii? Cei de la DHL vor neaparat factura, iar vanzatorul tace malc. Am trimis la DHL printscreen cu order info in care apare pretul coletului, le-am dat si extrasul de cont, dar vor neaparat factura ....

#43
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,135
  • Înscris: 22.05.2003
Problema este ca legea românească e tâmpită si crede ca pe vânzătorul chinez il doare de facturi.

Deschizi un WORLD si faci o factura cum te taie capul, dar ai grija sa împarți suma intre valoarea produsului si cost transport.
Ei țin mortiș sa nu apăra Shipping 0!

Apoi mai aștepți o luna ca sa se faca formalitățile vamale, daca nu plătești taxa de protecție DHL.

#44
amire2010

amire2010

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 544
  • Înscris: 12.11.2010

 Adm, on 28 februarie 2018 - 07:57, said:

Problema este ca legea românească e tâmpită si crede ca pe vânzătorul chinez il doare de facturi.

Deschizi un WORLD si faci o factura cum te taie capul, dar ai grija sa împarți suma intre valoarea produsului si cost transport.
Ei țin mortiș sa nu apăra Shipping 0!

Apoi mai aștepți o luna ca sa se faca formalitățile vamale, daca nu plătești taxa de protecție DHL.
Buna . Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema ...la fel am un laptop xiaomi si cei de la dhl mi-au spus sa trimit actele  ,dar nu specifica asa de [prosti sunt asa ca ce ar trebui sa trimit si care e calea cea mai usoara de a primi coletul ? Va multumesc anticipat !

Edited by amire2010, 16 April 2018 - 10:32.


#45
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,135
  • Înscris: 22.05.2003
Ei specifica documentul de achizitie.
Daca n-ai numar EORI, iti recomand sa platesti taxa lor pt efectuarea documentatiei vamale.

Iti trebuie

- factura (invoice) in care sa apara doua rubrici:

1. laptop Xiaomi - X USD
2. Transport - Y USD

Total Z USD

- extras de cont/screenshot aplicatie/paypal invoice, cu dovada celor Z USD

DHL are si un serviciu de creare invoice Posted Image

http://www.dhl.ro/en...al_invoice.html

#46
ChrisD

ChrisD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 836
  • Înscris: 06.10.2013
Am facut si eu o mare prostie. Am cumparat o carte de pe amazon.de (33.87 euro cu transport cu tot). Nu am observat ca nu era vanduta de amazon ci de un vanzator tert, care culmea e tocmai din Iordania si mi-a trimis cartea cu DHL. Posted Image
TVA-ul pentru carti e de 5%, deci teoretic ar trebui sa platesc doar vreo 8 lei. Sa  obtin codul EORI sau sa las pe cei de la DHL sa faca vama? (vad ca in print-screen-ul din prima postare scrie ca daca taxele vamale sunt sub 25 de lei nu le mai platesc nimic in plus desteptilor de la DHL)

Edited by ChrisD, 10 May 2018 - 14:55.


#47
blotunga

blotunga

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 09.04.2008

 ChrisD, on 10 mai 2018 - 14:53, said:

Am facut si eu o mare prostie. Am cumparat o carte de pe amazon.de (33.87 euro cu transport cu tot). Nu am observat ca nu era vanduta de amazon ci de un vanzator tert, care culmea e tocmai din Iordania si mi-a trimis cartea cu DHL. Posted Image
TVA-ul pentru carti e de 5%, deci teoretic ar trebui sa platesc doar vreo 8 lei. Sa  obtin codul EORI sau sa las pe cei de la DHL sa faca vama? (vad ca in print-screen-ul din prima postare scrie ca daca taxele vamale sunt sub 25 de lei nu le mai platesc nimic in plus desteptilor de la DHL)
E fullfilled by Amazon? Că dacă la checkout ți-au luat prețul ca să acopere și taxele vamale poți să zici liniștit la DHL că să-și bagi cererile de bani unde nu bate soarele. Că dacă nu, te plângi la Amazon. Să vezi ce vine coletul după aia fără să mai ceară nimic.

#48
ChrisD

ChrisD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 836
  • Înscris: 06.10.2013
Mulțumesc de răspuns. Pana la urma am avut noroc  ca vânzătorul a trecut valorea mai mica (5 dolari) și nu am plătit nimic.

#49
mecca

mecca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 16.04.2007
Salut

Cam cat va sta coletul in vama, in medie, dupa ce ati platit toate taxele catre DHL? Sta blocat de 3 zile si deja e enervant.

Toate actele sunt in regula, nu am incercat sa evit nici o taxa/nici un comision si le-am trimis foarte prompt.

PS: A trebuit sa le platesc anticipat, in contul DHL, nu ca in trecut, la livrarea coletului. Probabil pentru ca e suma mai mare. Ei s-au ocupat de procedurile vamale.

Edited by mecca, 07 June 2018 - 09:43.


#50
diaconuliviu

diaconuliviu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,772
  • Înscris: 19.01.2005
e-heeee. Eu am platit TVA-ul din 30 mai. Si se atunci e tot in vamuire..
Mai apare asa, arar, cite un "progres in procesul de vamuire".

Cred ca vamesii de azi is militienii de ieri: azi citesc o litera, miine alta litera..
ca altfel nu se explica decit prin nesimtire. Si asa "domni" nu "poate" fi nesi...

Edited by diaconuliviu, 07 June 2018 - 14:48.


#51
mecca

mecca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 16.04.2007
Ai asteptat ceva. In total, mi-a stat 4 zile in vama (2 din ele e ca uitase reprezentantul DHL sa imi citeasca un mail) si livrat a 5-a zi.

#52
diaconuliviu

diaconuliviu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,772
  • Înscris: 19.01.2005
Ei, cica si posta romana ii injura pe domnii vamesi.
Nu au chef sa munceasca cite o saptamina, apoi odata dau drumul duium la pachete.
Aia de la posta is bombardati si de pachete si de cetateni care afla pe alte cai ca pachetul a scapat de vama..

#53
liviumircea

liviumircea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 26.11.2009
Salut, ma ajuta si pe mine cineva cu informatii. Am comandat din China de pe aliexpress o matrita de aplicat folio si cateva litere pentru aceasta matrita. A venit prin DHL si dupa ce am dat toate actele si am asteptat 2 zile, mi s-a spus ca sunt obligat sa dau factura pe firma si nu pe persoana fizica, deoarece vama nua ccepta. S-a mai lovit cineva de aceasta problema? Eu vreau sa fac plangere a protectia consumatorului deoarece am cerut sa-mi spuna care este cadrul legal care ma impiedica pe mine sa aduc respectiva masinarie si matrite. Nu am primit nici un raspuns... Valoarea totala cu transport este de 290 eur, valoare declarata corect care se paote dovedi si prin factura si cu extras de cont si cu imagini de pe aliexpress care atesta ca asta e pretul. Nu inteleg de ce mi se baga pumnul pe gat sa predau acte de firma, deoarece eu nu am firma, iar respectivul utilaj asa cum am declarat il folosesc ins copuri personale.
Stie cineva care ar fi o solutie la aceasta problema? Sau daca este mentionat in lege undeva ca respectivele produse cu incadrarea vamala respectiva nu se pot aduce pe persoana fizica? Daca e lege atunci am fost prost, am pierdut banii si aia e. Am cerut tranzit la punct vamal din Slatina, mi s-a spus ca ei nu opereaza pentru persoane fizice. Nu stiu ce sa fac, vreau sa le trimit inapoi, dar pierd toti baniid eaoarece aliexpress nu-mi va da refund pe probleme de vama. Cunoaste cineva vreo firma care poate lua respectivele produse in numele ei? Nu ma incata aceasta posibilitate deoarece este o minciuna sfruntata, dar na, intreb si eu.

#54
costinuti

costinuti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 19.09.2007
Pai du-te personal la vama si vezi care e treaba. Ai mai facut si alte comenzi in trecut sa li sa para suspect achizitia? Daca nu atunci e posibil sa fie un abuz avand in vedere libera circulatie a marfurilor, ca nu cred ca o matrita pt o folie se poate incadra la produse interzise. Daca se incadra la produse interzise nici pe firma nu puteau fi comandate.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate