Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 

Procedura Vamuire DHL - import Persoana fizica

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
154 replies to this topic

#55
liviumircea

liviumircea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 26.11.2009

 costinuti, on 12 iulie 2018 - 07:30, said:

Pai dute personal la vama si vezi care e treaba. Ai mai facut si alte comenzi in trecut sa li sa para suspect achizitia? Daca nu atunci e posibil sa fie un abuz avand in vedere libera circulatie a marfurilor, ca nu cred ca o matrita pt o folie se poate incadra la produse interzise. Daca se incadra la produse interzise nici pe firma nu puteau fi comandate.
Prima comanda.... Nu ma pot duce, nu am nervi, imi plesneste ceva la cap, le-am facut adresa sa-mi spuna cadrul legal, nu raspunde nimeni. Vama din Slatina, neoficial mi-a zis ca ar fi ok. DHL refuza sa-mi faca tranzit pe persoana fizica. Am sa fac la protectia consumatorului o plangere si cam atat, s-au dus dracu 1350 lei, ca aliexpress nu despagubeste probleme de vama.

#56
chanyi

chanyi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 16.12.2007
As avea nevoie de putin ajutor, daca e posibil.

M-a pus naiba sa comand un wrist-rest pentru tastatura de pe net, plata Paypal. Nu ma asteptam sa fie trimis din US, dar pana la urma asa s-a intamplat. Ideea e ca a ajuns la 4 iulie in tara si de atunci tot astept si vorbesc cu comerciantul "asteapta, e la curier". Dupa vreo 2 saptamani m-am cam prins ca ceva nu functioneaza asa ca m-am pus sa fac sapaturi, Am inceput cu telefoane la Posta/DHl/Cargus, niciun rezultat. Am mers in persona la Posta, care m-au expediat la DHL. DHL m-au expediat la Posta Vamala. Am ajuns si acolo ca sa rada respectivii de mine si sa-mi zica "nu stim ce AWB sunt astea, nu a fost la noi".

Am sunat inapoi la DHL, de data asta mi-a spus "numar de 10 cifre sau nu putem face nimic". Pai nu-i trimis cu DHL? "Da, dar nu suntem noi..." WTF?!? I-am dat AWBurile la respectiv, nope, n-are ce face cu ele.

Acum vad si ca trebuie sa platesc (probabil) 100 lei vama? Produsul a costat 31.63 USD.

Asadar... ce pot face sa ridic produsul? Sfaturi?

Pentru cei interesati:

Quote

DHL eCommerce #
2042630693780988
Customer Confirmation
GM275115965001466317
Delivery by USPS Int'l
UM286539807US


#57
diaconuliviu

diaconuliviu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,772
  • Înscris: 19.01.2005
https://t.17track.ne...s=UM286539807US

Pare ca doar a fost obtinut numar AWB. Nu si expediere.
Adica expeditorul a luat numar AWB si atit cert.
Un fel de "SelfAWB" de la Fan, daca stii.

Edited by diaconuliviu, 02 August 2018 - 07:56.


#58
chanyi

chanyi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 16.12.2007

 diaconuliviu, on 02 august 2018 - 07:55, said:

https://t.17track.ne...s=UM286539807US

Pare ca doar a fost obtinut numar AWB. Nu si expediere.
Adica expeditorul a luat numar AWB si atit cert.
Un fel de "SelfAWB" de la Fan, daca stii.
L-au expediat saptamani in urma:

https://webtrack.dhl...66317&locale=en

Problema e ca o data ajuns in "Romania", unde o fi exact acel punct, nimeni nu stie, s-a oprit tracking complet.

Nu e o singura persona, Posta, Cargus sau DHL Romania care sa imi poata spuna ce sa fac mai departe. Vanzatorul e OK, a zis ca poate retrimite sau returna banii, dar deja am inceput sa ma ingrijorez ca DHL are pachetul si il time acolo taxandu-ma cu 25 lei/zi sau ceva de genul, ori ca voi fi amendat ca nu am fost sa platesc vama (dar unde?), cand de fapt eu nu am primit absolut nicio veste dupa ce trackingul pe acel site s-a oprit in 4 Iulie.

#59
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014
nu te taxeaza stai linistit.
cand fac ei vamuirea te suna si iti trimit mailuri..
si oricum dhl paket e trimis la cargus

#60
chanyi

chanyi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 16.12.2007

 alx42, on 02 august 2018 - 15:21, said:

nu te taxeaza stai linistit.
cand fac ei vamuirea te suna si iti trimit mailuri..
si oricum dhl paket e trimis la cargus
Inteleg, dar e in tara de O LUNA. Am vorbit cu Cargus, nu e in sistemul lor.

#61
diaconuliviu

diaconuliviu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,772
  • Înscris: 19.01.2005

 chanyi, on 02 august 2018 - 15:12, said:

[...]
Problema e ca o data ajuns in "Romania", unde o fi exact acel punct, nimeni nu stie, s-a oprit tracking complet.
[...]
Eventual citeste pe DHL, acolo de vreun mail de contact..sa-ti spuna exact unde si cui au predat pachetul. Pare ca l-au dat cuiva din TM

Edited by diaconuliviu, 03 August 2018 - 09:26.


#62
trl

trl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 08.02.2004
Am trimis in service in UK, spre reparare, o pereche de casti defecte prin Posta-Romana. Ma trezesc dupa cateva saptamani cu un email de la DHL cum ca as avea un pachet de vamuit si ca sa le dau factura. Am ramas masca...nici nu stiam despre ce-i vorba, dar uitandu-ma atent pe ce emailul de la DHL observ ca era vorba tocmai despre castile mele, probabil intoarse din garantie, dar din HK din pacate. :(

Le-am explicat ca e vorba despre o garantie, le-am dat nr. de RMA si conversatia cu servisantul/producatorul, dar nu si nu...ca eu tb. sa achit TVA si taxe vamale pe suma intreaga pe care am platit-o candva. In fine, am rugat producatorul sa-mi factureze castile intoarse din RMA la pretul pe care il trecuse pe colet, mi-au dat oamenii factura pe email, iar acum DHL vrea si factura pe transport...:( Au zis ca asta se datoreaza faptului ca nu am bifat pe "imputernicire" sa-mi plateasca taxele vamale DHL (adicauna suta lei platita de mine de pomana!).

Basca, mi-au cerut si cod EORI (daca nu am ales sa achit taxa de 100 lei pt. vamuire catre DHL, asa-mi trebuie). Intr-un final am trimis o alta imputernicire prin care m-am obligat sa achit taxa de 100 lei catre DHL sa se ocupe ei de vamuire si, voi achita si 30 de lei/zi pt. fiecare zi de stat le ei in depozit...sa tot fie vreo 3-4, fara weekend...sper ca nu-s nebuni:(

Mi se pare furt pe fata, dar asta e. Am relationat recent cu Posta-Romana si cu Fedex si nu am intampinat astfel de probleme, cel putin pareau mai flexibili si nu mi-au cerut taxe abuzive; nu mi-a zis nimeni nimic despre cod EORI, iar daca nu exista factura pt. transport ma puneau sa achit nu stiu ce taxa luata dintr-un catalog; inghiteam in sec, plateam, dar macar nu eram tratat ca un gunoi, eram totusi satisfacut ca-mi trimiteau produsul. La DHL am stat 40 de minute intr-o zi ca sa intru in direct c-o operatoare care mi s-a parut mitocana...n-avea nicio treaba cu respectul fata de client, mai rau ca la ANAF mi-a raspuns.

Sunt curios daca-mi vor mai trimite totusi produsul si cat voi avea deachitat in total. :(

De toata jena DHL!

#63
chanyi

chanyi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 16.12.2007

 diaconuliviu, on 03 august 2018 - 09:26, said:

Eventual citeste pe DHL, acolo de vreun mail de contact..sa-ti spuna exact unde si cui au predat pachetul. Pare ca l-au dat cuiva din TM
Trimis doua emails prin pagina lor de contact, niciun raspuns. Sunat la DHL "Nu stim ce-i cu AWB-urile cu UM, noi aici doar cu Express lucram, nu va putem ajuta". mers la DHL local, "mergeti la posta vamala, acolo e". Nu era.

Pe scurt, nimeni nu stia unde poate fi coletul, nici cea mai vaga idee. prefixul acela UM (sau cel GM) par a fi complet straine romanasilor nostri.

Vendorul e foarte amabil si a zis ca-mi poate da refund sau trimite inca unul, dar ideal as reusi sa dau de produsul care aparent e deja in Romania. Banii inapoi e OK, dar nu prea ajuta in sensul ca din Romania tot n-am de unde lua un Wrist Rest mai acatarii. Trimis inca unul, nu cred ca mai vreau sa merg ca nebunul prin oras sa caut la DHL, Posta si Vama, fuck that, cand am fost la vama m-a mai prins si o furtuna de zici ca eram in mijlocul vreunui uragan.

Arata timisoara pe tracking fiindca acolo locuiesc si adresa de trimitere era Timisoara, evident, dar "arrival at destination country" poate fi orice. Imi place acel "delivery shortly". Acum o luna :0

Speram ca cineva a mai avut de a face cu acest tip de trimitere si ma poate ajuta.

Comica situatia.

#64
diaconuliviu

diaconuliviu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,772
  • Înscris: 19.01.2005
http://webtrack.dhlg...ountry=US  Ai incercat?


sau aici..  https://ec.europa.eu...ome.show&lng=EN

Din ce spui tu, dhl Romania stie doar sa ia taxe mari. Cind e de ajutat, ei nu stiu...

#65
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014
UM cred ca e untracked, deci nu o sa mai apara pe tracking la posta romana.
ei urmaresc doar pe cele care incep cu R (registered)

#66
chanyi

chanyi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 16.12.2007

 diaconuliviu, on 06 august 2018 - 08:07, said:

Din ce spui tu, dhl Romania stie doar sa ia taxe mari. Cind e de ajutat, ei nu stiu...
Am trimis 3 mailuri la DHL, de pe pagina lor de contact, si direct prin mail de asemenea, nici macar un singur raspuns. Cand am fost la Posta mi s-a spus clar ca pot abandona orice modalitate in afara de contact direct, pentru ca nimeni nu sa se chinuie cu mine la telefon sau alte mijloace moderne. Gotta go there. DHL Timisoara are de a face doar cu Express. Asta e International/eCommerce. Zici ca e alta firma.

Mai astept 2 zile si apoi refund, si ma p*s pe el de wrist rest, am zis ca daca iau o tastatura buna, sa iau si ceva wrist rest mai acatarii. O sa iau ce-i pe pcgarage si am terminat cu pierdutul timpului.

#67
diaconuliviu

diaconuliviu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,772
  • Înscris: 19.01.2005
Ti-am pus doua link-uri..unul ar trebui sa te ajute sa deschizi o disputa...
Daca nu si nu..mama ei..refund si gata..
Stiu, e frustrant ca DHL - fie el si reprezentanta - sa nu aiba habar de restul sau, macar, pe linie interna sa nu poata afla mai lejer unde si cine a primit pachetul.
Dar..la noi e posibil orice...

#68
chanyi

chanyi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 16.12.2007
Multumesc Liviu, nu cred ca vreau sa fac disputa. Primul link da esec la mine, dar imi e familiar, poare a fi support la DHL pe site, am trimis de doua ori de acolo, niciun raspuns, nici macar in Spam.

#69
diaconuliviu

diaconuliviu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,772
  • Înscris: 19.01.2005
Primul link merge la mine pe IE. Pe paleMoon - esec. Adica testeaza cu ce merge la tine.

#70
andupustiu

andupustiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,581
  • Înscris: 26.06.2010
Pentru o pereche de pantofi câștigat pe internet in valoare de 100 USD , trimis cu DHL am avut de plata 180 lei pentru taxe +TVA.E cam mult dar asta e.

Edited by andupustiu, 10 August 2018 - 13:15.


#71
Diana512

Diana512

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 29.01.2007

 alx42, on 11 iunie 2017 - 18:38, said:

DTP - duty and taxes paid
DTU - duty and taxes unpaid

in mod normal n-ar trebui sa platesti nimic daca e DTP
stiu ca Amazon le trimite asa, si le platesti lor taxele vamale, dar e numai tva fara comisionu plii de la dhl Posted Image

De fapt, include si comisionul plii de la dhl.

#72
InTech

InTech

    Kietata ?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,739
  • Înscris: 23.11.2005
M-au rupt. I-am injurat la telefon. M-au injurat si ei.

Ma frec pe mail-uri cu ei de Joi.
Ieri, adica Miercuri i-am sunat si am vorbit cu o persoana care parea analfabeta.
Nu era in stare sa citeasca nici macar in romana si vorbea repede intentionat sa ma ameteasca si sa zic ca ea.
Desi i-am trimis Invoice, imi zice ca nu e buna,cica trebuie "Comercial Invoice"

Azi, adica Joi am vorbit cu alt coleg de la DHL care mi-a spus ca problema e ca eu am platit cu parte din comanda cu Gift Card si ca trebuie suma platita de mine sa fie identica cu ce a declarat vanzatorul.
Vanzatorul a declarat 110 $ iar eu am platit doar 20$ din buzunar.

Mi-au zis ca daca le dau 100 RON nu trebuie sa le mai dau nicio factura, nimic-nimic pentru ca ei fac:  declaratie vamala simplificata pt curierat rapid
O reclamatie la OPC merge ?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate