Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Caut splitter semnal satelit

Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta
 Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...
 Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai
 Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?
 

Olympus E-M1 II

- - - - -
  • Please log in to reply
1540 replies to this topic

#451
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,925
  • Înscris: 28.12.2006
Tot timpul am vorbit despre aparat, evident comparat si cu celelalte. :)

#452
mirceabezergheanu

mirceabezergheanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,840
  • Înscris: 26.01.2009
Cine râde acum de senzori mici și minusculi să se uite numai la Nikon cât i-a costat "râsul" acesta - știu din surse interne că anul trecut au avut o scădere de 80% a vânzărilor pe foto datorată numai telefoanelor. Cât vor mai mușca mirorless-urile din ce arămas... e deja dramatic și asta se știe în interior. le-a cam înghețar rânjetul pe față. Nu faceți aceiași greșeală...

Edited by mirceabezergheanu, 09 April 2017 - 10:50.


#453
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,925
  • Înscris: 28.12.2006
Si mirorlesul e imun la varianta telefon? Mai ales tinand cont de pretul unui mirorles, mai ales a celui in discutie? Adica eu as lua chiar azi EM1 II daca ar avea un pret modic...

#454
mirceabezergheanu

mirceabezergheanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,840
  • Înscris: 26.01.2009
Tocmai că nimeni nu este imun la nimic. Doar dinozaurii s-au crezut imuni, și uite că s-a dovedit greșeala... Bine, crocodilii au scăpat!... Dai de băut!

#455
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,925
  • Înscris: 28.12.2006

View Postmirceabezergheanu, on 09 aprilie 2017 - 10:54, said:

..Bine, crocodilii au scăpat!... Dai de băut!
Ca-s pentaxisti Posted Image
Dau de baut... Pacat isna ca in loc sa o frecam pe uscate pe forum nu iesim in natura la pozat..mare pacat..

Edited by crokodilu, 09 April 2017 - 10:57.


#456
mirceabezergheanu

mirceabezergheanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,840
  • Înscris: 26.01.2009
I love Pentax! Se știe!!!
posibil să-mi iau format mediu de la Pentax, ptr bășini superartistice și așa acopăr cu eficiență maximă tot portativul. Iar așa demonstrez că full frame-ul poate fi ignorat.

Edited by mirceabezergheanu, 09 April 2017 - 11:00.


#457
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,925
  • Înscris: 28.12.2006
Poate scot un mirorles MF si se rezolva cazul.

#458
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,735
  • Înscris: 02.07.2011
@DSops:
Dintr-un motiv sau altul, cand caut Mircea Bezergheanu pe FB imi gaseste doar pagina cu copacul si pagina Photography updatata prin 2016 Posted Image (cred ca stiu de ce dar nu doresc sa dezgrop orgolii Posted Image ).

@mirceabezergheanu:
Intai citeste asta: http://www.copiipove...igat-lupul.html

Folosesc MFT de la GF-1 (2009). Nikon din 2008. Mi-am construit sistemele in paralel, dupa nevoi, placeri, dorinte, interese, timp si disponibilitati financiare, ca orice om cu slujba 9-5 nelegata de fotografie si cu familie. Si am urmarit evolutia echipamentelor generatie cu generatie.

Am auzit de doua ori ca "Olympus a revolutionat piata foto". O data la E-M5 si o data la E-M1.
Ambele dati am fost tentat sa trec complet pe MFT. Am studiat atent problema si ambele dati s-au dovedit a fi doar niste "lupi" imaginari. Asa ca sunt circumspect cu privire la E-M1 II. Iar cata vreme nu vad de la nimeni, nici macar de la tine, cadre similare (nu JPEG-uri luate de pe FB) cu aparatul cu care poti sa faci arogante si cu cel cu care nu poti, ci doar postari lungi si sforaitoare, singura mea reactie e asta: https://youtu.be/S0UvJZmGTsk?t=24s .
Iar piata cam e de acord cu mine:
http://www.cipa.jp/s.../e/d-2016_e.pdf
http://www.cipa.jp/s.../e/d-2015_e.pdf
Mirrorless-urile (toate, nu doar m4/3) au crestere doar din Japonia Posted Image. In rest, cvasi-constante. Si gasisem datele pt Olympus mai demult: in jur de 500k unitati vandute anual de vreo 3 ani incoace Posted Image.

Ti-am dat doua like-uri pentru posturile de mai sus. Primul e pentru cuvintele acestea: "Ptr. mine.". E cheia in care trebuie citita orice postare, a oricarui forumist.
Al doilea e pentru ca sunt complet de acord ca DSLR-urile FF vor lua calea formatului mediu (echipamente specializate, pentru o mana de oameni). Insa ratezi cu glorie o cheie esentiala a motivului pentru care 35mm a furat piata formatului mediu: 35mm avea avantajul de pret si dimensiuni de partea lui. Nu prea se aplica  la m4/3 Posted Image

Edited by StefanSC, 09 April 2017 - 11:12.


#459
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,925
  • Înscris: 28.12.2006
Apropos, mirorlesul dece nu e mai ieftin decat DSLR-ul? Nu are oglinda, nu are mecanism, nu trebuie ranforsat la socurile oglinzii, e mai mic, are senzor mai mic, nu mai are vizor, optica mai mica, mai aproape de senzor, nu mai are AF phase,....

Edited by crokodilu, 09 April 2017 - 11:20.


#460
mirceabezergheanu

mirceabezergheanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,840
  • Înscris: 26.01.2009
Spre deosebire de unii, eu nu-mi formez impresiile din ce am auzit, asta ar însemna să mă ghidez doar după ce spun alții. Nu, eu testez, iar la asta chiar mă pricep, apoi evaluez, trag concluziile și acționez conform acelor concluzii. O fac ptr mine, nu spun cuiva să facă sau să creadă ca mine. Și probabil este evident că NU AȘ LĂSA UN SISTEM MAI PERFORMANT, la care am tot ce-mi trebuie deja achiziționat de la fisheye păna la teleu de 600 și cel de 800mm, ptr un sistem care ar veni numai pe compromisuri... trebuie să fiu tâmpit să fac așa ceva! Și nici hambasador Olympus nu sunt, să spuneți că sunt plătit așa cum se spunea când eram ambasador Nikon. Deci care ar fi motivul logic ptr care voi vinde, în pierdere evident, o trusă completă ptr a da bani pe scule de la unproducător pe care văd că-l desconsideră unii? E un nonsens aici. Iar concluzia va fi probabil că iar mă plătește cineva. Dar asta nu înseamnă că ai răspunsul corect.

Edited by mirceabezergheanu, 09 April 2017 - 11:43.


#461
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,925
  • Înscris: 28.12.2006

View Postmirceabezergheanu, on 09 aprilie 2017 - 11:25, said:

.. Și probabil este evident că NU AȘ LĂSA UN SISTEM MAI PERFORMANT, la care am tot ce-mi trebuie deja achiziționat de la fisheye păna la teleu de 600 și cel de 800mm, ptr un sistem care ar veni numai pe compromisuri... trebuie să fiu tâmpit să fac așa ceva! ..
Masochism?

Edited by crokodilu, 09 April 2017 - 11:28.


#462
mirceabezergheanu

mirceabezergheanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,840
  • Înscris: 26.01.2009
Îți spun eu de ce nu este mai ieftin, chiar simplific până la minimalism - ARE CAUCIUCE DIN METAL!
Dacă eu nu mai știu ce probleme de calitate a materialelor au aparatele nikon... apoi nimeni nu mai știe. Când am primit aparatul și obiectivele de la olympus am fost șocat de CALITATEA, CALITATEA, CALITATEA, materialelor și a execuției. Optica este fabuloasă, teleul de 300/4 este considerat singurul care nu are nici o problemă optică, au corectat la el absolut tot, iar construcția este la superlativ. Dacă Nikon ar produce aparatele și obiectivele la nivelul acela, ar costa triplu, te asigur. Uite de aia sunt scumpe. Dar chiar și așa, eu am calculat că la aceiași gamă de focale plătesc la jumătate  sau o treime  la Olympus față de Nikon. Asta chiar nu vedeți? Spre exemplu, ptr teleul  70-200/2,8 nikon cere 150 miliane iar ptr un 40-150/2,8 adică echivalent unui 80-300 olympus cere 62 milioane!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Cred că este suficient, aș putea spune asta despre toate obiectivele ajungând la focala de 600 mm la care dau 12,000 euro la nikon si 2500 la olympus. Pam, pam! să nu uit, unde nikon zice că oferă 70-200 de fapt oferă 80-135,,, pam, pam!


Și încă o dată vă invit să-mi demonstrați practic, cu trusele voastre în teren ce am pierdut. Insist chiar, vă provoc chiar, hai să mă faceți să renunț la ideea de a lua Olympus, cât încă nu am dat banii pe sculele astea!!! că după aia degeabă spuneți că mi-ați zis.... Vă ține? Eu cred că nu. preferați să scobiți pe net după articole care să mă combată. Bravo, campioni!

Edited by mirceabezergheanu, 09 April 2017 - 12:02.


#463
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,925
  • Înscris: 28.12.2006

Quote

CALIATEA, CALITATEA, CALITATEA
Cat crezi ca ii tine, economic vorbind?

Edited by crokodilu, 09 April 2017 - 11:41.


#464
mirceabezergheanu

mirceabezergheanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,840
  • Înscris: 26.01.2009
Nu știu... chiar nu pot răspunde la această întrebare. Ideea este că am calitatea aia la acel preț ACUM, ceea ce mă coafează, dacă voi lua obiectivele. Câțiva ani buni nu va mai conta, că nu le schimb ca pe aparate.

Edited by mirceabezergheanu, 09 April 2017 - 12:05.


#465
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,925
  • Înscris: 28.12.2006
Ok.

#466
mirceabezergheanu

mirceabezergheanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,840
  • Înscris: 26.01.2009

View PostStefanSC, on 09 aprilie 2017 - 11:07, said:

Insa ratezi cu glorie o cheie esentiala a motivului pentru care 35mm a furat piata formatului mediu: 35mm avea avantajul de pret si dimensiuni de partea lui. Nu prea se aplica  la m4/3 Posted Image

La aia cu prețurile am răspuns, poate verifica pe f64 orice persoană care știe să citească. La dimensiuni este și mai dramatic. Tu negi realitatea de la mine din rucsaci. aparatul fără booster este cât 3 telefoane suprapuse, obiectivele sunt cu mult mai mici, dar tu afirmi contrariul. Iar eu mă uit la ele și constat că ești într-o mare, mare eroare. Vorbești doar ca să te auzi? Că orice om care verifică comparativ ca focale un 24-70/2,8 de la nikon cu cel de la Olympus, un 14-24/2,8 nikon cu 7-14/2,8 Olympus, un 70-200/2,8 cu 40-150/2,8 va constata instantaneu diferența de greutate și dimensiune. Să mai spun de macro 105mm comparat cu 60-ul de la Olympus, unde diferența este ENORMĂ??????? Domnul meu, mai ușor cu vorbele, că te umpli de respectul nostru. Faci niște afirmații total neadevărate și nu înțeleg ce motiv ai.

Edited by mirceabezergheanu, 09 April 2017 - 12:51.


#467
mirceabezergheanu

mirceabezergheanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,840
  • Înscris: 26.01.2009
Astfel, dacă cineva are argumente REALE care să mă facă să nu investesc în trusa Olympus, îl rog să le prezinte aici, m-ar ajuta să fac o economie serioasă, păstrând trusa Nikon la care am cam tot ce-mi trebuie ptr a fotografia. Insist pe argumente reale, deoarece fabulațiile și impresiile celor care nu folosesc sistemul nu mă sperie. Ptr aceia, și sunt câțiva activi pe aici, îmi păstrez provocarea, ieșim la fotografiat o zi și o noapte, să demonstrați practic ce afirmați pe aici. Eu nu mă supăr când are cineva dreptate și poate demonstra asta. Deci?

#468
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,925
  • Înscris: 28.12.2006

View Postmirceabezergheanu, on 09 aprilie 2017 - 12:24, said:

Că orice om care verifică comparativ ca focale un 24-70/2,8 de la nikon cu cel de la Olympus, un 14-24/2,8 nikon cu 7-14/2,8 Olympus, un 70-200/2,8 cu 40-150/2,8 va constata instantaneu diferența de greutate și dimensiune. Să mai spun de macro 105mm comparat cu 60-ul de la Olympus, unde diferența este ENORMĂ???????
..deci vorbim de focale echivalente, da? Ca altfel exista si 60mm de FF, cu care faci crop daca vrei neaparat.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate