Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Trecere granita minor, cu trenul?

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
sukewtf

sukewtf

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 08.09.2016
Salut, imi cer scuze daca am gresit sectiunea dar am nevoie de ajutor cu niste raspunsuri.


In 2 luni vreau sa calatoresc cu trenul in Budapesta dar am 17 ani . Am parintii divortati , din cate am citit am nevoie de semnatura de la tutorele care are dreptul prin lege pentru a ma ''detine'' . Parintele e de acord. Am tot cautat un forum sa pot intreba daca chiar pot calatori cu trenul in afara tari avand varsta de 17 ani si de ce am nevoie.Posted Image  Chiar am nevoie de ajutor, e foarte important . Imi cer scuze inca  o data daca am gresit sectiunea.

#2
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,505
  • Înscris: 19.04.2009
Ai nevoie de procura din partea parintelui caruia i-ai fost incredintat.

Insa cu aceasta procura NU poti calatori singur ci doar insotit de o persoana adulta sau, dupa caz, in numele companiei aeriene.

In concluzie: ai nevoie de o procura de la tutore pe numele persoanei care te va insoti. Daca aceasta persoana nu exitsta, nu poti calatori.

#3
sukewtf

sukewtf

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 08.09.2016

View Postlex404, on 08 septembrie 2016 - 12:51, said:

Ai nevoie de procura din partea parintelui caruia i-ai fost incredintat.

Insa cu aceasta procura NU poti calatori singur ci doar insotit de o persoana adulta sau, dupa caz, in numele companiei aeriene.

In concluzie: ai nevoie de o procura de la tutore pe numele persoanei care te va insoti. Daca aceasta persoana nu exitsta, nu poti calatori.
Am precizat ca voi calatori cu trenul

#4
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,505
  • Înscris: 19.04.2009
Da, dar iti dadeam exemplu cui se poate adresa procura.

Singur nu poti calatori.

#5
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,177
  • Înscris: 28.06.2005
Trebuie să fii însoțit de o persoană majoră. Acea procură se face pentru persoana majoră.
Nu știu cum e cu trenul, dar în călătoriile cu avionul te poate însoți compania aeriană.

#6
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,528
  • Înscris: 05.06.2009
https://www.politiad...-minori-59.html

#7
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Din link-ul pus de corinadaniela, în caz că nu-l deschizi:

Quote

D. este titular al unui document de calatorie individual (pasaport sau carte de identitate) si calatoreste insotit de o alta persoana fizica majora, numai daca persoana insotitoare prezinta extrasul de cazier judiciar si o declaratie a ambilor parinti sau a parintelui caruia minorul i-a fost incredintat minorul (prin hotarare judecatoreasca ramasa definitiva si irevocabila), a parintelui supravietuitor ori a reprezentantului sau legal, care cuprinde:
- acordul acestora cu privire la efectuarea calatoriei respective;
- statul (statele de destinatie);
- perioada in care urmeaza sa se desfasoare calatoria;
- datele de identitate ale insotitorului respectiv.
Deci nu poți ieși fără însoțitor, iar însoțitorul trebuie să aibă la el extras de cazier de la poliție.

Când au divorțat părinții tăi, înainte de octombrie 2011? Ce scrie pe sentința de divorț, ''se încredințează minorul spre creștere și educare ...''? E important, pentru că doar dacă scrie așa ai nevoie numai de declarația acelui părinte la care locuiești. Altfel, e nevoie de declarație de la amândoi.

#8
laur_radu

laur_radu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 11.12.2013
Se poate numai cu insotitor , cu procura de la tutore, iar insotitorul sa aiba documentul de cazier .

#9
sukewtf

sukewtf

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 08.09.2016
Am inteles Posted Image Credeam ca este posibil daca mama dovedeste cu de actele divort si ca este de acord cu plecarea. Posted Image

Edited by sukewtf, 08 September 2016 - 16:52.


#10
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Dacă ați cunoaște pe cineva care are firmă / microbuz și face curse unde vrei să ajungi, șoferul poate fi acea persoană majoră de care e nevoie.
De întors te poți întoarce cu trenul că la intrarea în țară nu te mai întreabă nimeni de declarația aia acord, nu ești micuț ca să-și facă probleme pentru tine că nu știi să ajungi acasă :)

#11
sukewtf

sukewtf

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 08.09.2016

View Postalthea, on 08 septembrie 2016 - 16:58, said:

Dacă ați cunoaște pe cineva care are firmă / microbuz și face curse unde vrei să ajungi, șoferul poate fi acea persoană majoră de care e nevoie.
De întors te poți întoarce cu trenul că la intrarea în țară nu te mai întreabă nimeni de declarația aia acord, nu ești micuț ca să-și facă probleme pentru tine că nu știi să ajungi acasă Posted Image
De aceea este si de acord  Posted Image . Multumesc pentru raspunsuri. Voi gasi o cale.

#12
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,423
  • Înscris: 01.12.2001
Cui ii esti incredintat prin hotararea de divort? Doar acea persoana trebuie sa dea declaratie la notar.Trebuie si cazierul judiciar al persoanei cu care pleci.

Daca mergi la studii in mod oficial poti iesi doar cu declaratia unui singur parinte (daca nu ar fi divortati)

#13
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postdorin_2k, on 08 septembrie 2016 - 18:25, said:

Cui ii esti incredintat prin hotararea de divort? Doar acea persoana trebuie sa dea declaratie la notar.Trebuie si cazierul judiciar al persoanei cu care pleci.
Termenul încredințare nu se mai folosește de când a intrat în vigoare noul cod civil, de-aia am întrebat de când e hotărârea însă e foarte posibil să ai dreptate și să fie necesară doar declarația mamei, deci  părinții să fie divorțați dinainte de oct. 2011. Și mai cred cred că el ar fi știut dacă autoritatea părintească e exercitată în comun, cum e de regula acum după divorțurile cu minori.

View Postdorin_2k, on 08 septembrie 2016 - 18:25, said:

Daca mergi la studii in mod oficial poti iesi doar cu declaratia unui singur parinte (daca nu ar fi divortati)
Nu știu ca asta să fie prevăzut undeva, ai și-o sursă?

Edited by althea, 08 September 2016 - 18:38.


#14
sukewtf

sukewtf

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 08.09.2016

View Postalthea, on 08 septembrie 2016 - 18:37, said:

Termenul încredințare nu se mai folosește de când a intrat în vigoare noul cod civil, de-aia am întrebat de când e hotărârea însă e foarte posibil să ai dreptate și să fie necesară doar declarația mamei, deci  părinții să fie divorțați dinainte de oct. 2011. Și mai cred cred că el ar fi știut dacă autoritatea părintească e exercitată în comun, cum e de regula acum după divorțurile cu minori.


Nu știu ca asta să fie prevăzut undeva, ai și-o sursă?
Da sunt divortati de mai bine de 10 ani, am crezut ca nu este cazul sa mai raspund la acea intrebare. Mama nu poate veni cu mine oricum.. daia voiam singur. Nici cu autobuzul nu cred ca e posibil Posted Image

#15
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Am bănuit cu divorțul dar nu puteam fi siguri.
Se poate însă trebuie totuși să fie o persoană pe care o cunoașteți bine. Dacă nu aveți pe nimeni mai bine ai puțină răbdare. Știu că e greu, la vârsta ta timpul pare că trece groaznic de greu dar nu-i deloc așa  :)

#16
sukewtf

sukewtf

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 08.09.2016

View Postalthea, on 08 septembrie 2016 - 19:19, said:

Am bănuit cu divorțul dar nu puteam fi siguri.
Se poate însă trebuie totuși să fie o persoană pe care o cunoașteți bine. Dacă nu aveți pe nimeni mai bine ai puțină răbdare. Știu că e greu, la vârsta ta timpul pare că trece groaznic de greu dar nu-i deloc așa  Posted Image
Era foarte important Posted Image Banuiesc cu autobuzul e la fel..

#17
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Din păcate doar cu avionul ai putea călători neînsoțit pentru că unele companii oferă serviciul de însoțire (nu gratis, desigur)  însă dintre cele low cost parcă doar Blue Air face asta. Wizz cu siguranță nu, iar altele nu știu.

#18
sukewtf

sukewtf

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 08.09.2016

View Postalthea, on 08 septembrie 2016 - 20:00, said:

Din păcate doar cu avionul ai putea călători neînsoțit pentru că unele companii oferă serviciul de însoțire (nu gratis, desigur)  însă dintre cele low cost parcă doar Blue Air face asta. Wizz cu siguranță nu, iar altele nu știu.
Da am citit dar nu am gasit o companie care ofera acest serviciu. M-as fi interesat. Am vrut sa ma interesez dar am dorit cu trenul pentru ca era mai sigur. As fi recunoscator daca m ai putea ajuta

Edited by sukewtf, 08 September 2016 - 20:29.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate