Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Manere clasice mobila sau push to...

Contact pe piele cu sangele altei...

metoda constantelor de scurtcircuit

video file info
 Nu pot raspunde: Huawei P10

Cod cursor website

Cum se iese la pensie la munca di...

Inlocuire Tranzistor 4410 BA622T ...
 CASS pe veniturile din DOBANZI

Masina de spalat rufe Bosch

Spatiu prea mare inainte de titlu

Recomandare banca pentru firma
 Photoscape, unde?

Prima World HD

Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Cum pot reda niște inregistr...
 

Teava de apa calda ruginita de la conducta principala.

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
12 replies to this topic

#1
ririmia

ririmia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 18.03.2005
Salut,

Intr-un bloc din 78 am desfacut toata masca de la tevile principale de la baie pentru a reface instalatia de apa si am dat de o portiune de teava de la apa calda care arata ca in poze\film.
Restul de teava arata foarte bine, solida si nu este afectata de rugina. Doar in acea zona arata a fi atacata de rugina dar nu de curand. Zona este uscata.
Credeti ca trebuie sa-mi fac griji? Poate fi rugina si mai adanc de atat? Imi este frica sa incep sa curat rugina ca nu stiu de ce o sa dau mai adanc si poate fac o 'nefacuta'.

Poze + film: http://www.filemail....obtqfyqvniytvhp

Mersi.

#2
ct13mey

ct13mey

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,435
  • Înscris: 02.05.2015
Nu pot viziona nimic din film+poze,dar daca tot esti in stadiul asta eu zic sa schimbi toata instalatia.

#3
pelikanu

pelikanu

    tread carefully

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.08.2005
Filmul / fotografiile nu sunt accesibile.
Foloseste o perie de sarma pentru a indeparta rugina.
Daca in urma operatiei consideri ca rezistenta tevii a fost afectata, inlocuieste-o.

#4
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009
Schimba tot ce ti se pare in neregula !

#5
tidicristi

tidicristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,276
  • Înscris: 06.08.2007
Tevile principale , sunt bun comun al asociatiei , ia legatura cu administratorul , cheama instalator , repara/inlocuieste teava  cu problema si se imparte cheltuiala la locatari .

#6
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Am pus eu pozele.
Eu zic ca-i gaurita teava (are un por) si ar trebui reparata.

Attached Files



#7
leomagic44

leomagic44

    Io, cu electronii.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,057
  • Înscris: 06.02.2012
Clar trebuie schimbata, daca nu ai probleme acum o sa ai mai tarziu, baga PPR.

#8
ririmia

ririmia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 18.03.2005
S-a strecurat o greseala in link-ul initial.  Asta http://www.filemail....obtqfyqvniytvhp ar trebui sa fie OK.

Multumesc mult pentru sfaturi.

Conducta este de apa calda. Eu stau la etajul 5. Cum o pot schimba pe toata? Se taie zona afectata si se inlocuieste? Este posibil asa la mijlocul coloanei?

Ma gandeam daca exista o solutie tehnica prin care sa fac un manson peste acea zona. O pasta ceva care sa se intareasca si sa reziste in timp la caldura si presiune.


@tidicristi: Este un sfat foarte bun. In final cred ca o sa apelez la asociatia de proprietari sa remedieze defectiunea daca nu gasescu eu altceva...

#9
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007
Misto filmarea !
Da , se poate repara chiar daca este la jumatate , sau se poate mansona . Cine va veni sa vada , decide .

#10
tidicristi

tidicristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,276
  • Înscris: 06.08.2007
Se folosesc cuple rapide in functie de diametrul tevi respective  . Se opreste apa si se taie portiunea afectata .

Asa cum am spus , coloanele principale de apa sunt bun comun , obligatoriu asociatia trebuie sa plateasca !

P.S. -Poti folosi un manson in functie de diametru in caz de urgenta , manson teava sparta ->https://www.google.r...EZKa6ITfLVsj_M:

Edited by tidicristi, 04 September 2016 - 15:39.


#11
ct13mey

ct13mey

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,435
  • Înscris: 02.05.2015

 tidicristi, on 04 septembrie 2016 - 15:34, said:

Se folosesc cuple rapide in functie de diametrul tevi respective  . Se opreste apa si se taie portiunea afectata .

Asa cum am spus , coloanele principale de apa sunt bun comun , obligatoriu asociatia trebuie sa plateasca !

P.S. -Poti folosi un manson in functie de diametru in caz de urgenta , manson teava sparta ->https://www.google.r...EZKa6ITfLVsj_M:
Exact cum ai spus mansonul se foloseste in caz de urgenta.
Daca asociatia nu are banii necesari acum,vorbeste cu vecinii de pe coloana ta sa reparati in regie proprie si sa recuperati ulterior banii.Este pacat sa rezolvi numai acolo si fereasca cel de sus sa aiba si veci ul de deasupra probleme sau sa cedeze la tine mai jos de locul unde inlocuiesti conducta veche.
Sper sa ai vecini de inteles.

#12
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Adica blocul e din '78, si in 2016 inca aveti apa calda "la comun"?
Serios?

ps. Banuiesc ca si incalzirea e la fel, nu?

Edited by ericmario, 04 September 2016 - 16:06.


#13
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,691
  • Înscris: 30.01.2008

 ririmia, on 04 septembrie 2016 - 15:23, said:

S-a strecurat o greseala in link-ul initial.  Asta http://www.filemail....obtqfyqvniytvhp ar trebui sa fie OK.

Multumesc mult pentru sfaturi.

Conducta este de apa calda. Eu stau la etajul 5.

Cheama un instalator/firma de instalatii. De obicei ei se ocupa cu reparatiile la instalatiile termice si sanitare.

Edited by Daco_Get, 05 September 2016 - 08:39.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate