Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ocolirea limitatoarelor de viteza...

Recomandare adeziv - pt pervaz PVC

Sfat achizitie, Xiaomi 14 Ultra s...

Priza contorizare consum energie
 Cat timp purtați o pereche d...

Problema Makita PLM 4628n

Nelamurire sunet navigatie auto

Ma bate gandul la primul bmw
 Cum rezolv o incompatibilitate in...

Despre instaurarea normalitã...

De cate ori purtati o pereche de ...

"Releu" comandat de la di...
 Pe la voi cum mai merg dezmembrar...

Ce sisteme audio ați avut la masi...

Achizitie dubita Stellantis

Foisor - noi reglementari
 

Carlig remorcare legal

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#37
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
:)))

#38
adeona

adeona

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 25.05.2006
Cred ca in proportie de 90% toate carlgile montate pe masini sunt omologate ( am vazut si cateva improvizatii,), In ceea ce priveste pastrarea lor cand nu este folosit (remorca, suport biciclete, portbagaj suplimentar etc.) nu am auzit ca in legislatia noastra sa fie ceva reglementat in privinta asta. In afara tarii, si dau exemplul Germanie ptr ca de acolo am informatii), daca este calig demontabil si nu-l utilizezi esti obligat sa-l demontezi. in caz contrar esti amendat. Daca este fix, este logic ca nu-l vei asambla/dezansambla la fiecare utilizare.
In ceea ce priveste protectia, nu vad cu ce-i deranjeaza pe unii automobilisti, pentru ca nu au ce cauta cu masina la 10 cm (cum specifica cineva anterior) fata de masina din fata, indiferent ca esti intr-o parcare superaglomerata. Cine a circulat/vizitat Parisul, stie cum se parcheaza acolo (fara frana de serviciu trasa, sau trasa putin) iar aproape toate masinile au barele fata/spate lovite de la parcari sau iesire din parcare incercand sa-si faca loc de manevra. Doar ca ei isi asuma zgarieturile de pe bare in favoarea parcarii intr-un spatiu stramt.
Eu am avut cel putin trei evenimente in care am fost lovit din neatentiea soferului care circula in spatele meu, lovituri usoare dar care mie nu mi-au produs pagube sau pagube minore. Si da, aveam carlig fix,
Carligul, indiferent pentru motivul pe care il pui, si este omologat, trebuie utilizat conform legislatiei din tara in care conduci.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate