Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Priza contorizare consum energie

Cat timp purtați o pereche d...

Problema Makita PLM 4628n

Nelamurire sunet navigatie auto
 Ma bate gandul la primul bmw

Cum rezolv o incompatibilitate in...

Despre instaurarea normalitã...

De cate ori purtati o pereche de ...
 "Releu" comandat de la di...

Pe la voi cum mai merg dezmembrar...

Ce sisteme audio ați avut la masi...

Achizitie dubita Stellantis
 Foisor - noi reglementari

Recomandare telefon preț 300...

La Multi ani de ziua noastra a tu...

EURO 24 - Primul meci: Romania - ...
 

Carlig remorcare legal

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
37 răspunsuri în acest subiect

#19
bitiro

bitiro

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 678
  • Înscris: 07.03.2008

 adisz, on 02 septembrie 2016 - 09:20, said:

Cum ati reusit sa deduceti ca initiatorul a dat cu spatele?El nu a precizat niciunde acest lucru.
...

 MembruAnonim, on 01 septembrie 2016 - 22:03, said:

...
Azi in parcare la mall era cam  intuneric.Parchez in spatele unui Megane si cand ma apropii mai mult lovesc masina de ceva.Cobor si observ ca Megane-ul avea atasat ditamai carligul de remorcare.
...

Asa este cand postezi dupa ce ai citit pe sarite si mai ales nu ai citit postul initiatorului.

#20
e_miron

e_miron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.221
  • Înscris: 13.03.2010
A parcat IN spatele , nu CU spatele. Nu a precizat daca el era cu fata sau nu. Putea sa fie si lateral si lovea cu portiera, ca tot aia era.

Editat de e_miron, 02 septembrie 2016 - 10:41.


#21
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 39.921
  • Înscris: 14.12.2007
Cand am zis ca vreau sa-mi montez doua carlige in spate ati ras de mine...Posted Image

#22
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 21.835
  • Înscris: 01.10.2002
Exista solutii mai ieftine: http://www.auto100.r...tul-barelor_361

#23
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 29.530
  • Înscris: 22.08.2016

 ericmario, on 02 septembrie 2016 - 13:38, said:

Cand am zis ca vreau sa-mi montez doua carlige in spate ati ras de mine...Posted Image
Cred ca unu d-asta ofera o mai buna protectie decat doua carlige...

Fișier atașat  suporti-biciclete-autohak_4.jpg   52,21K   13 download-uri

#24
bolo

bolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.017
  • Înscris: 01.11.2005
Si pe mine ma enerveaza carligele,am doar urme pe numarul din fata si nu din vina mea.Cand am masina parcata foarte aproape in fata ma uit intai sa vad daca are sau nu carlig pentru a sti cat de mult ma pot apropia cand vreau sa intru pe banda de circulatie.
Parca prin Atena era interzis sa le ai montate fara motiv.

Editat de bolo, 07 septembrie 2016 - 20:57.


#25
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 24.227
  • Înscris: 07.11.2006

 bitiro, on 02 septembrie 2016 - 10:25, said:

Asa este cand postezi dupa ce ai citit pe sarite si mai ales nu ai citit postul initiatorului.

Banuiesc ca cele de mai sus se refera la tine,nu-i asa?


e_miron ti-a explicat de ce.
Dar iti mai scriu si eu odata,poate ca te dumiresti pana la urma:initiatorul a parcat IN spatele unui Megane,initiatorul nu a parcat cu spatele.

#26
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 15.932
  • Înscris: 09.12.2004

 aeon, on 02 septembrie 2016 - 09:20, said:

imi mentin parerea ca legea e proasta/inexistenta si aceste carlige trebuie cel putin semnalizate cum trebuie (rosu, bec..) sau demontate cand nu sunt folosite
cred ca in alte tari exista, am vazut o gramada de carlige rabatate sau demontate pe masini, probabil nu degeaba..
cu ce? girofar galben?
cum il rabatezi? daca e demontat cum l-ai vazut? daca e demontat, se tine prin portbagaj...si nu se vede nimic.

 bolo, on 07 septembrie 2016 - 20:55, said:

Si pe mine ma enerveaza carligele,am doar urme pe numarul din fata si nu din vina mea.Cand am masina parcata foarte aproape in fata ma uit intai sa vad daca are sau nu carlig pentru a sti cat de mult ma pot apropia cand vreau sa intru pe banda de circulatie.
Parca prin Atena era interzis sa le ai montate fara motiv.
nu e mai bine sa nu te apropii atit de mult?!??
Cind intri pe banda, dai in masina nu in cirligul ala.

in link se vede enorma distanta de 8.1cm dintre spoiler si axul bilei, estimez 10cm pe fata la care atenteaza toti care parcheaza asa :)

http://www.opeltech.org/cman-498.html

#27
bolo

bolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.017
  • Înscris: 01.11.2005
@Evergreen

Cand trebuie sa faci 5-6 manevre ca sa poti iesi dintre 2 masini aproape lipite de tine orice cm conteaza iar daca nu vezi carligul inainte sa urci in ea risti sa te alegi cu daune.

#28
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 15.932
  • Înscris: 09.12.2004
Da, ai dreptate aici, dar nu cred ca daca ai doi "lipiti" de tine nu te uiti sa vezi cit spatiu de manevra ai inainte de a te urca in masina.
Eu fac asta chiar daca am senzori fata/spate.

Poate ca am fost copil sarac si nu am avut inainte masini asa dotate :)

#29
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.490
  • Înscris: 05.08.2002

 Evergreen, on 08 septembrie 2016 - 08:21, said:

cu ce? girofar galben?
cum il rabatezi? daca e demontat cum l-ai vazut? daca e demontat, se tine prin portbagaj...si nu se vede nimic.

....
http://www.opeltech.org/cman-498.html

se demonteaza doar carligul cu bila, bucata care iese in afara masinii; ramane suportul fixat sub bara cu o gaura acoperita de un dop de plastic.
asa le-am vazut

si da, un girofar ar fi bun in varful bilei, e mai ok asa? faptul ca nu e legislatie clara in ro pentru asa ceva nu inseamna ca e ok

#30
bolo

bolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.017
  • Înscris: 01.11.2005

 Evergreen, on 08 septembrie 2016 - 10:20, said:

Da, ai dreptate aici, dar nu cred ca daca ai doi "lipiti" de tine nu te uiti sa vezi cit spatiu de manevra ai inainte de a te urca in masina.
Eu fac asta chiar daca am senzori fata/spate.

Poate ca am fost copil sarac si nu am avut inainte masini asa dotate :)
Eu ma uit pt ca am aproape zilnic situatii de genul si nu am incredere ca senzorul indica bine carligul.Am scris sa-i atentionez si  pe altii care sunt mai putin familiarizati cu parcarile laterale.In Ro sunt destui care le evita urcand cu 1-2 roti pe trotuar dar prin alte parti nu se accepta.

La masina precedenta  aveam senzori cand simteam ca ating masina din spate...pana nu am fost atent intr-o zi si  la parcare era sa mut un Range Rover rezultand o crapatura la spoilerul spate...

#31
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 21.835
  • Înscris: 01.10.2002
Daca nu poate evita atingerea unui carlig, ce se intampla cu un sofer cand da peste o dubita sau SUV echipata cu bullbar? Si pe de alta parte, cand un astfel de sofer da peste tine, nu e preferabil sa aiba daune doar la masina lui, decat sa faca probleme altora si lui malus la RCA?

Editat de Wotan, 08 septembrie 2016 - 11:17.


#32
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 24.227
  • Înscris: 07.11.2006
Stii cum e,carligul este jos,jos,jos,nu-l prea vezi.Pe cand bull-bar-ul este sus,sus,sus,deci ai sanse mult mai mari sa-l vezi.

#33
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 15.932
  • Înscris: 09.12.2004

 bolo, on 08 septembrie 2016 - 11:07, said:

si nu am incredere ca senzorul indica bine carligul.
E bine, ca senzorul nu ti-l detecteaza :)

#34
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 399.717
  • Înscris: 08.10.2015
Interesante pareri...revin cu cateva precizari:
Nu am dat cu spatele. M-am apropiat prea mult..dar incet si cu grija...Am atins carligul atat de putin incat nu a lasat niciun fel de semn vizibil (nici cu lupa).Carligul era cumva foarte jos si iesit mult in afara si cred ca l-am atins cu partea de jos a numarului meu de inmatriculare.Repet  nu se vede niciun semn cat de mic.
Meganul era parcat cumva cu bara din spate + carlig pe locul "meu" de parcare astfel incat chiar si dupa ce l-am atins am ramas cu spatele masinii iesit putin din parcare.Deci omu' cu carligu' facuse o parcare super smekera  pe 2 locuri.
Pentru "praduitorii" care au sarit cu gura si criticile pot sa le spun ca 200% dintre ei ar fi patit cel putin la fel in situatia mea...multi si-ar fi spart si bara putin dupa cum cunosc eu genul asta de "critici" destepti...
Ma bucur sa vad si cativa oameni inteligenti si cu bun-simt pe forum care au inteles situatia si ideea....cam putini intr-adevar ...dar tot e bine....multumesc tuturor :)

#35
alinmpi

alinmpi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.161
  • Înscris: 16.12.2008
Legislatia noastra este,ca de obicei,in urma fata de tarile din UE.
Trenuie specificat in legislatie ca,daca nu tractezi o remorca,atunci aceste dispozitive trebuiesc demontate.

Restul discutiilor nu-si au rostul,nu-i poti reprosa cuiva ca nu stie parca,dar tu iti pui carlig nu pt. a tracta remorci,ci pt. asa-zisa protectie��.
Iar de bullbar nici nu mai zic.....exclusiv pt. off-road si competitii,nu pe strada!

#36
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.006
  • Înscris: 15.04.2019
Ieri, in timp ca eram oprit regulamentar la semafor, aud o bubuitura si sunt impins usor in fata. Ma uit in retrovizoare. Soferita din spate isi ridica socata privirea din telefon. Mi-a spus ca a crezut ca m-am pus in miscare si c-au indus-o in eroare soferii de pe celelalte benzi. Nimeni nu se miscase. Deoarece n-aveam decat cateva zgarieturi pe bara si erau 40 de grade la umbra, am ales s-o ignor. Imi voi monta camere fata-spate si carlig.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate