Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Father's Day

Clipboard files copy/paste, filen...

Boardgame-uri despre cuvinte

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...
 Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024

De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...
 Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...

Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...
 Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS

Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...
 

Skoda Octavia 3 1.0 TSI

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
4438 replies to this topic

#2791
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,834
  • Înscris: 15.06.2007

View Postgnd, on 21 septembrie 2017 - 08:59, said:

Consum Octavia 3 1.0 TSI ,Nei Pori - Cluj-Napoca 3 persoane,portbagaj plin.

[ https://s26.postimg.org/lwy2be95x/IMG_20170919_210932.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Consum autostrada

Traseu:

[ https://s26.postimg.org/5d4z2w99h/2017-09-21.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://s26.postimg.org/96ttyb17p/IMG_20170919_120126196_BURST000_COVER_TOP.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Ai dezgropat...

#2792
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,101
  • Înscris: 14.08.2007

View Posttfmercedez, on 21 septembrie 2017 - 23:32, said:

Ai dezgropat...
Se plictiseau oricum fara mine ;)

#2793
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,749
  • Înscris: 21.08.2008
Care e desteptu' ala de a reactivat topicul si implicit pe utopium?
Daca as avea cum sa elimin din lista topicurilor in care am scris la un moment dat acest topic as fi linistit dar cum se gaseste cate unul sa mai scrie apare iar in topul listei...

#2794
farausername

farausername

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,661
  • Înscris: 04.01.2017
Teoretic e topicul lui, deci....
Da asa-i ca e ca drogu'? Stii ce vei gasi, ai zis de atatea ori ca nu mai intri si totusi o faci, si mai si postezi!
Trebe sa recunosti, are farmecul lui.....
A ajuns sa laude chiar Mazda lui jericho, deci....omu se transforma ;)

Edited by farausername, 22 September 2017 - 10:38.


#2795
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,749
  • Înscris: 21.08.2008
Nu, eu am spus altceva, de genul o solutie pentru a se termina aceasta mizerie de topic e ca NIMENI sa nu mai scrie un cuvant, sa vedem ce are de spus mai departe despre masina, asa, de la sine.

Si cum pana ieri nu a mai scris nimeni a fost liniste. ​Omul este iremediabil pierdut in convingerile sale.

#2796
farausername

farausername

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,661
  • Înscris: 04.01.2017
La fel e si cu spagile, votul, cersetorii, cainii vagabonzi si altele......nu se poate ca TOATA lumea sa se abtina. Uite si noi facuram 4 postari, se footu si ziua asta :) :)

Edited by farausername, 22 September 2017 - 10:52.


#2797
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,101
  • Înscris: 14.08.2007

View Postdanghetau, on 22 septembrie 2017 - 10:45, said:

Omul este iremediabil pierdut in convingerile sale.
Ce legatura au convingerile cu realitatea care se vede in clipuri/poze/etc? Si nu doar ale mele, ci si cele ale lui gnd/etc?

Cat despre linistea de pe topic, nici n-am avut ce posta interesant ... Cluj - Bistrita e in lucru de cateva luni asa ca mai mult stai decat mergi, prin oras treburile sunt destul de clare, prin alte parti n-am mai fost.

Edited by utopium, 22 September 2017 - 11:13.


#2798
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,146
  • Înscris: 08.12.2008
Si totusi cati km are masina? Ai facut ceva revizii? Ce s-a schimbat? Cat te-au costat?
Ai mers cu inca 4 persoane + bagaje? Cei 115 CP par mai "obositi"? Nu ma intereseaza consumul. Defapt cred ca m-ar face curios orice in afara de consum.

#2799
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,101
  • Înscris: 14.08.2007
Mie mi se pare banal ceea ce te intereseaza pe tine despre ea, m-a interesat strict noul motor si daca reuseste sa isi atinga scopul (de a aduce performante cat vechile aspirate de 1.8-2 litri sau vechile turbo 1.4 la un consum/CO2 semnificativ mai mic). In rest e o Octavia 3 normala, nu prea e relevant cand fac reviziile si cate persoane merg cu ea, nu mi se pare nimic intresant la astfel de detalii, daca avea un motor "tipic" nici nu as fi deschis topicul pentru ca mi se parea complet neinteresant. Era evident ca vor fi foarte multi care vor avea prejudecati despre acest motor si doar din cauza asta am deschis topicul, ca sa ii mai "luminez" pe cei cu astfel de prejudecati.

Dar daca insisti ... se apropie de 17.500 km, a trecut un an si doua luni de cand am luat-o, nu am facut nici o revizie (la 2 ani sau 30.000 km se fac oficial, ma mai gandesc daca voi schimba uleiul mai rapid sau nu), nici alte interventii, deci cost zero pana acum. Am mers si cu inca 4 persoane in masina ocazional, inclusiv la munte, si evident s-a comportat normal, nu inteleg de ce exista unii care cred ca ar putea fi asta vreo problema la o masina de 115 CP cu cuplul maxim la turatii joase iar greutatea totala destul de mica, probabil in mintea lor o compara cu masini cu 200 de kg mai grele si cuplu maxim la turatii inalte. Multi nu inteleg nici ca fata de Octavia 2 sau Jetta 1.4 TSI (122 CP), Octavia 3 e cu 100 de kg mai usoara, ceea ce inseamna ca desi are cu 7 CP mai putin va avea comportament dinamic identic sau chiar mai bun, marea imbunatatire fiind la consum. Iar la Octavia 2/Jetta 1.4 TSI nu-si facea nimeni griji despre cum urca la deal cu 4 persoane ... insa pentru multi acest 1.0 TSI creaza un blocaj mental pentru ca nu realizeaza niste lucruri simple si nu stiu sa priveasca lucrurile in context Posted Image

Edited by utopium, 23 September 2017 - 10:27.


#2800
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,146
  • Înscris: 08.12.2008
Blocaj mental si intrebari irelevante?!
Te rog sa ma scuzi daca am deranjat cu intrebari legate si de altceva in afara de consum. Voi intreba alti useri care au asa ceva si inteleg ca o masina nu inseamna doar consum. Doamne ajuta ca am atatea forumuri pe care pot intreba. Pentru ca acest motor nu e unic pe piata, gen motor de Bugatti.

#2801
fotbal5

fotbal5

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,119
  • Înscris: 04.12.2015
Ce sa faci daca omul e obsedat de bolidul sau care fuge ca un ferari si consuma ca o Tesla...
In loc sa raspunzi la ce e interesant tot o tii pe ale tale...

#2802
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,101
  • Înscris: 14.08.2007

View PostLauCalin, on 23 septembrie 2017 - 10:40, said:

Blocaj mental si intrebari irelevante?!
Daca ai dileme de genul daca merge ok cu 4 persoane si bagaje inseamna ca exista un blocaj mental ;)

#2803
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,146
  • Înscris: 08.12.2008
Deja o dai in jigniri si nu e frumos. Ai o varsta. Nu cred ca ai 18 ani, ai luat permisul ieri si ti-a dat tata masina de 115 CP si e mai tare ca Ferrari (pentru tine).
Eu nu am spus ca nu se descurca cu 4 oameni, ca nu ii pica rotile. Dar cand masina are peste 1.2 tone si si incarcatura de peste 200 de kg la 115 CP... inevitabil se simte o diferenta fata de cazul in care ar fi doar soferul in masina. Bine, nu ma astept sa simti si tu. Diferenta, desigur.

#2804
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,101
  • Înscris: 14.08.2007
Nu cred ca a fost vreo jignire, doar o constatare a faptului ca intrebarea ta denota ca ai anumite prejudecati fata de acest motor. La o masina de 75 CP si cuplu maxim la 3500 rpm as fi inteles intrebarea ta.

#2805
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,146
  • Înscris: 08.12.2008
Daca nu ai inteles intrebarea mea, e fix problema ta. Cred ca au inteles-o toti, in afara de tine. In fine. Drumuri bune!

#2806
Al3csutzul

Al3csutzul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,833
  • Înscris: 19.07.2006
Benzina cu cifra octanica mare nu face motorul sa fie mai puternic ,ci din contra ,are o ardere mai lenta pentru a putea fi controlata și sa nu facă detonații la sarcina mare și temperatura extrema !
Bani aruncați pentru efect psihologic ,dacă folosiți altceva în afară de ce recomanda producătorul!

#2807
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,101
  • Înscris: 14.08.2007

View PostLauCalin, on 23 septembrie 2017 - 14:39, said:

Daca nu ai inteles intrebarea mea, e fix problema ta. Cred ca au inteles-o toti, in afara de tine. In fine. Drumuri bune!
Daca l-ai intrebat si pe jericho de exemplu daca Mazda lui de 120 CP/210 Nm se descurca cu 4 pasageri si bagaje, inseamna ca m-am inselat eu si nu ai prejudecati fata de 1.0 TSI. Daca nici macar nu ti-ai pus problema ca nu s-ar descurca in cazul asta un motor de 2 litri (desi trebuie turata dublu ca sa atinga cuplul maxim si e si o idee mai grea), inseamna ca am avut dreptate ;) Drumuri bune si tie!

Edited by utopium, 23 September 2017 - 16:19.


#2808
fotbal5

fotbal5

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,119
  • Înscris: 04.12.2015
Omul te intreaba cum se simte masina in diferite conditi de utilizare (1 om, 2 oameni ... 5 oameni plus bagaje in masina) si reviziile daca le-ai facut si cat costa.
Lasa consumul si comparatiile cu alte masini, stric pe a ta vorbeste. Ca sigur nu ai o flota de masini sa compari intre ele.

Edited by fotbal5, 24 September 2017 - 08:48.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate