Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Skoda Octavia 3 1.0 TSI

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
4438 replies to this topic

#2773
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,908
  • Înscris: 14.08.2007
Pana acum atât am scos pe autostrada, dar inca n-am mers distante lungi pe autostrada (desi nu vad de ce s-ar schimba consumul pe distante lungi pe autostrada). Habar n-am când o sa fac distante lungi, ca nu cred ca o sa am timp de iesiri asa lungi anul asta, cândva o sa merg pana la Budapesta/Viena sau Praga, dar inca nu stiu când, ca deja am fost in concedii anul asta.

Edited by utopium, 23 August 2017 - 13:38.


#2774
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,918
  • Înscris: 31.03.2003

View Postutopium, on 23 august 2017 - 10:49, said:


Voi amandoi aveti diesel daca nu ma insel, deci nu prea vad relevanta oricum (desi da, noile turbo-benzina se bat deja cu turbo-dieselurile la consum).
Relevanta ar fi sa scoți tu o medie de 130km/h încărcat și să comparăm consumurile. Mă rog, eu car 1600 kg doar mașina, tu probabil 1100kg...

#2775
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,908
  • Înscris: 14.08.2007

View Postoaspetele, on 23 august 2017 - 20:30, said:

Relevanta ar fi sa scoți tu o medie de 130km/h încărcat și să comparăm consumurile.
Le putem compara cat vrei, 6.5 e mult la 130 pentru masina mea chiar si cu masina incarcata Posted Image

Edited by utopium, 23 August 2017 - 21:14.


#2776
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,054
  • Înscris: 02.09.2005
Du-te sâmbătă pe A2 spre Constanța, scoate viteza medie 130kmh, și apoi intoarce-te aici și spune-ne daca e mult sau nu un consum de 6.5.

#2777
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,908
  • Înscris: 14.08.2007

View Postjericho, on 23 august 2017 - 21:43, said:

Du-te sâmbătă pe A2 spre Constanța, scoate viteza medie 130kmh, și apoi intoarce-te aici și spune-ne daca e mult sau nu un consum de 6.5.
Oaspetele merge in zone civilizate, unde au autostrazi, nu pe A2 Posted Image In vest nu e greu chiar deloc sa scoti medie de 130 pe autostrada (la fel cum si pe autostrazile transilvanene e usor sa scoti medie de 130). Ericmario banuiesc ca a scos pe ansamblu 107 km/h cu tot cu drumurile nationale/europene, nu pe autostrada.

Edited by utopium, 23 August 2017 - 21:49.


#2778
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,198
  • Înscris: 12.09.2013
Inafara de consum, masinile voastre stiu si altceva?

#2779
farausername

farausername

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,661
  • Înscris: 04.01.2017

View Postutopium, on 22 august 2017 - 08:13, said:


Din punctul meu de vedere termocentrala de la Iernut e in camp, ca doar nu e in mijlocul orasului. Te intreb din nou, unde e mai bine sa poluezi, in centrul unei zone cu 500.000 de oameni sau in camp? Sigur ca gazele alea arse se imprastie pe o zona mare, dar e vorba de concentratie aici, diferenta intre nivelul poluarii la 10 metri de centrala si la 10 km de centrala e enorma.

Asta ca sa nu mai discutam despre faptul ca a produce curent cu termocentrale denota o gandire limitata, a la Trump. Tarile cu adevarat civilizate din Europa aproape ca nu mai produc deloc curent termo. Elvetia de exemplu produce 2.5% din curent din combustibil fosil, Norvegia 3%, Suedia in jur de 4%, Islanda a ajuns la 0%. Altii inca au procente mai mari de productie termoelectrica, dar care scad in fiecare an. Exista tari care nu au multe alternative, dar Romania nu e printre ele, la noi se poate ajunge sa ne generam mai mult de 95% din curent fara termocentrale.
Lasa albinosii aia ? zi-ne despre germani si polonezi !... 95% ? De unde pretenash, te duci tu sa sufli in sfarleze? si chiar daca sufli ala se duce mai intai la unguri si apoi intra pe teava ca import, smecherii nu gluma! Nu stiu ce experienta ai tu cu producerea de curent in termocentrale, eu am 15 ani in care am avut contact cu tot ce inseamna lucru asta prin Europa, si tot nu am pretentia de a fi foarte bun cunoscator.
Rezuma-te la generarea de combustibil la care o sa ajungi cu doza ta de cola!

Edited by farausername, 23 August 2017 - 22:25.


#2780
gnd

gnd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 11.02.2007
Consum Octavia 3 1.0 TSI ,Nei Pori - Cluj-Napoca 3 persoane,portbagaj plin.

[ https://s26.postimg.org/lwy2be95x/IMG_20170919_210932.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Consum autostrada

Traseu:

[ https://s26.postimg.org/5d4z2w99h/2017-09-21.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://s26.postimg.org/96ttyb17p/IMG_20170919_120126196_BURST000_COVER_TOP.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by gnd, 21 September 2017 - 09:12.


#2781
fotbal5

fotbal5

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,119
  • Înscris: 04.12.2015
Un consum adevarat si bun, nu dupa cum declara altii pe aici...

#2782
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,908
  • Înscris: 14.08.2007

View Postfotbal5, on 21 septembrie 2017 - 09:47, said:

Un consum adevarat si bun, nu dupa cum declara altii pe aici...
Pai normal si bun daca e o buna parte pe autostrada (si in urcare, teoretic, ca doar vii de la nivelul marii Posted Image ) Cand am declarat eu ca nu e 5+ pe autostrada? Chiar am zis de multa vreme ca media pe autostrada e undeva la 5.5-5.6 (vad ca el a scos 5.5), desi o gramada veneau si spuneau ca de fapt e 6-7. Singurul lucru important e ca pe traseul asta la aspirate e 6+ consumul, la multe chiar 6.5+

Ca sa nu mai zic ca tot @gnd ti-a aratat si consumuri de sub 4.5 (pe drum european, fara autostrada), ca si ale mele, deci nu stiu despre ce vorbesti de fapt Posted Image Probabil uiti de ultimele lui postari cu Oradea - Cluj si invers, cu consum semnificativ sub cel al lui jericho de exemplu ... (stiu jericho, stiu, tu ai avut medie de viteza mai buna, n-am fost inca la Oradea asa ca n-am ce sa pun ca si comparatie). Deci remarca ta nu doar ca are zero acoperire, dar nu avea nici un rost, fiind complet inutila.

Edited by utopium, 21 September 2017 - 11:34.


#2783
farausername

farausername

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,661
  • Înscris: 04.01.2017
Pai Mazda are practic doua motoare de octavie si consuma cu 1 litru mai mult. Si da, si perfuziile pot avea consum de aspirate, crede-ma, depinde de cat si cum bagi piciorul in ele! Apropo cati Nm au motoarele astea de 1 litru!

#2784
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,054
  • Înscris: 02.09.2005
Utopium ne arata consumuri de 4.x la viteza medie de 130-140 kmh pe autostrada. Cine minte până la urmă? E retorica întrebarea.

#2785
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,282
  • Înscris: 16.08.2016

View Postfarausername, on 21 septembrie 2017 - 18:51, said:

Pai Mazda are practic doua motoare de octavie si consuma cu 1 litru mai mult. Si da, si perfuziile pot avea consum de aspirate, crede-ma, depinde de cat si cum bagi piciorul in ele! Apropo cati Nm au motoarele astea de 1 litru!
Minim 160, numai stiu cat era la Skoda

#2786
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,908
  • Înscris: 14.08.2007

View Postjericho, on 21 septembrie 2017 - 20:22, said:

Utopium ne arata consumuri de 4.x la viteza medie de 130-140 kmh pe autostrada. Cine minte până la urmă? E retorica întrebarea.
Daca ne arati si unde am facut asta, te credem Posted Image Am aratat consum 5.4 la medie de 130 km/h eventual sau 5.6 la 140 km/h. Eu zic sa recunosti ca ai "gresit" pana nu caut postarea ca sa vedem cine minte Posted Image

View Postfarausername, on 21 septembrie 2017 - 18:51, said:

Apropo cati Nm au motoarele astea de 1 litru!
200 Nm. Degeaba e motorul Mazdei cat doua motoare de Octavia daca are practic aceeasi putere/cuplu. Singurul "avantaj" e ca consuma mai mult Posted Image Dar se poate mai rau, pana la urma pentru un 2 litri nu consuma mult, aia e drept.

Edited by utopium, 21 September 2017 - 21:34.


#2787
cavaliere

cavaliere

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 13.09.2016

View Postutopium, on 21 septembrie 2017 - 21:33, said:

Daca ne arati si unde am facut asta, te credem Posted Image Am aratat consum 5.4 la medie de 130 km/h eventual sau 5.6 la 140 km/h. Eu zic sa recunosti ca ai "gresit" pana nu caut postarea ca sa vedem cine minte Posted Image


200 Nm. Degeaba e motorul Mazdei cat doua motoare de Octavia daca are practic aceeasi putere/cuplu. Singurul "avantaj" e ca consuma mai mult Posted Image Dar se poate mai rau, pana la urma pentru un 2 litri nu consuma mult, aia e drept.


Pe cine mai intereseaza ce posteaza utopium aici?:))) E clar demult ca logica lui e la nivel de clasa a 3-a cel mult.
Vorba aia, daca ii pui mintea unei vaci, paşte pe asfalt. :))

#2788
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,908
  • Înscris: 14.08.2007
Daca ai vrut sa zici ca rezolvam in clasa a 3-a probleme de logica pe care altii nu le pot rezolva nici acum, atunci ai nimerit-o Posted Image
Desi nu vad ce legatura are logica cu a constata niste simple realitati, de genul consum, performante, etc. E nevoie de multa logica ca sa faci niste poze/filme unde sa se vada consumul/performantele? Acu' ca tie nu-ti convine ce vezi in poze/filme e o cu totul alta problema, care nu e problema mea.

Edited by utopium, 21 September 2017 - 22:35.


#2789
cepy

cepy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 977
  • Înscris: 03.12.2010
Ce nu inteleg eu din pozele alea e cea cu 105 medie de viteza pe 330km. E o medie f buna, probabil a fost si drumul mai liber, nu se mai duc asa multi turisti acum in grecia. Dar ce nu inteleg e de ce pe doar  330 km? Ca pana la granita cu Romania sunt vreo 660km, iar pana unde se termina autostrada sunt cel putin 450km. Vreau sa inteleg stilul in care s-a mers.

Utopium, pai problema e ca nu prea se pupa consumurile tale cu mersul mai tare cum zici tu. Plus ca sunt pe maxim 150km, unde e usor sa scoti consumuri bune si medii de viteza mari, mai ales ca resetezi cand iesi din oras si probabil la o viteza convenabila. Daca ai recunoaste ca mergi la consum sau mai linistit, fara depasiri si accelerari bruste nu cred ca ar mai avea cineva o problema.

#2790
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,908
  • Înscris: 14.08.2007

View Postcepy, on 21 septembrie 2017 - 22:41, said:

Utopium, pai problema e ca nu prea se pupa consumurile tale cu mersul mai tare cum zici tu. Plus ca sunt pe maxim 150km, unde e usor sa scoti consumuri bune si medii de viteza mari, mai ales ca resetezi cand iesi din oras si probabil la o viteza convenabila. Daca ai recunoaste ca mergi la consum sau mai linistit, fara depasiri si accelerari bruste nu cred ca ar mai avea cineva o problema.
Pai cine a zis ca merg tare? Merg normal ... acu' ca fac in general depasirile cu acceleratia calcata la podea si mai ajung la 130-140 ocazional pe unde se poate, nu mi se pare ca inseamna ca merg tare, aia face parte din normalitate, e normal sa vrei sa faci depasirea cat mai rapid, nu? Asa si prin oras mai ajung la 100 ocazional, aia nu inseamna ca merg tare in general, dar pe unde e drumul lat si nu foarte aglomerat o mai calc si prin oras. Iar daca sunt primul la semafor e drept ca nu prea ma pot abtine sa nu o calc mai sanatos ... dar cam atat ... pe ansamblu incerc sa merg cat de cat cu viteza legala (+10-20 km/h). Daca merg la consum, scade consumul in oras cu mai mult de un litru, dar nu pot sa o tin prea mult asa. La fel si pe drumuri nationale/europene, daca merg la consum pot scoate si sub 4 pe un traseu normal (fara multe curbe/dealuri, am aratat deja ca pot scoate 3.7 pe Bistrita - Cluj), dar in general nu pot sa o tin asa prea mult. La consum de 4.5 insa o pot tine mult si bine presupunand ca traseul nu e excesiv de aglomerat/cu excesiv de multe curbe/urcusuri. Evident ca daca merg "ca la raliu" pe drum judetean cu multe curbe/dealuri/etc, se apropie si de 6 consumul, nici o problema, dar la nivelul ala deja striga la mine nevasta-mea ca vreau sa o omor (si cand e fiica-mea in masina ma abtin de la asa ceva) Posted Image

Si nu resetez cand ies din oras, ci inainte de iesirea din oras, cand am trecut de zonele aglomerate. In Cluj de exemplu resetez cu 5 km inainte de a iesi din oras, dupa ce trec de zona centrala/aglomerata. In general cam dupa ce trec de zonele de blocuri (cand fac consumuri pe Cluj-Bistrita si retur). Cu un pic de noroc scot consum sub 5 si pe cei 5 km din Cluj de la iesirea de est (zona aeroportului), deci oricum nu prea conteaza.

Edited by utopium, 21 September 2017 - 23:38.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate