Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Manere clasice mobila sau push to...

Contact pe piele cu sangele altei...

metoda constantelor de scurtcircuit

video file info
 Nu pot raspunde: Huawei P10

Cod cursor website

Cum se iese la pensie la munca di...

Inlocuire Tranzistor 4410 BA622T ...
 CASS pe veniturile din DOBANZI

Masina de spalat rufe Bosch

Spatiu prea mare inainte de titlu

Recomandare banca pentru firma
 Photoscape, unde?

Prima World HD

Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Cum pot reda niște inregistr...
 

Reparație drum după asfaltare

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
fr0ggybv

fr0ggybv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 29.10.2008
din primavara la mine in sat au inceput lucrarile pentru turnare asfalt. inainte de lucrarile astea nu am avut probleme.

cand au sapat prima data, la prima ploaie am fost singurul cu balta in fata curtii. am atras atentia celui care supravegheaza lucrarile, a zis ca se rezolva.

i-am mai atras atentia de vreo 3 ori in timpul verii, practic la fiecare etapa. acu au turnat asfaltul, si e la fel. tot la mine se face balta.

am sunat informativ la cnadnr, mi-au zis ca trebuie rezolvat la primaria de care tinem. avand in vedere ca primarul e mana in mana cu compania respectiva (cel putin asa pare), cam ce as putea sa fac ?

am intentia sa vorbesc cu primarul si daca zice ca nu se poate face nimic sa ii las o reclamatie. mai departe ce ar urma ?

Edited by fr0ggybv, 18 August 2016 - 07:15.


#2
Guest_truet_*

Guest_truet_*
  • Grup: Guests
  • Înscris: --
Sigur nu are legatura cu CNADNR ulita din sat, ci tine de Primarie, CL sau chiar CJ in functie de tipul de drum.
In mod normal, pe astfel de strazi de la sate exista pe o parte un sant pentru apa de ploaie, daca aceasta exista atunci clar devine problema ta exclusiv, probabil ai locul cel mai jos de pe toata ulita, si gravitatia isi face treaba... incearca sa plusezi cu niste pamant sa nivelezi terenul si atunci va face balta la vecinul Posted Image

Edited by truet, 18 August 2016 - 07:35.


#3
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,191
  • Înscris: 19.09.2005
Reclamatie la primarie si/sau politia locala plus inspectoratul de stat in constructi.

Edited by arg, 18 August 2016 - 07:45.


#4
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 arg, on 18 august 2016 - 07:44, said:

Reclamatie la primarie si/sau politia locala  
Ei, n-are treabă poliția locală cu asta.
Fă o reclamație către primar, anexează poză și cere reparația. Eu aș zice că răspunderea pentru rezolvare e atât a firmei care a făcut-o cât și a comisiei de recepție dar așteaptă să vezi ce-ți răspunde.

Edited by althea, 18 August 2016 - 08:01.


#5
fr0ggybv

fr0ggybv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 29.10.2008

 truet, on 18 august 2016 - 07:33, said:

Sigur nu are legatura cu CNADNR ulita din sat, ci tine de Primarie, CL sau chiar CJ in functie de tipul de drum.
In mod normal, pe astfel de strazi de la sate exista pe o parte un sant pentru apa de ploaie, daca aceasta exista atunci clar devine problema ta exclusiv, probabil ai locul cel mai jos de pe toata ulita, si gravitatia isi face treaba... incearca sa plusezi cu niste pamant sa nivelezi terenul si atunci va face balta la vecinul Posted Image

inainte de lucrari nu se facea vreo o balta la nimeni. banui ca au sapat prea mult la mine in fata si au nivelat prost.
nu am ce pamant sa pun, au asfaltat saptamana trecuta.

 althea, on 18 august 2016 - 08:00, said:

Ei, n-are treabă poliția locală cu asta.
Fă o reclamație către primar, anexează poză și cere reparația. Eu aș zice că răspunderea pentru rezolvare e atât a firmei care a făcut-o cât și a comisiei de recepție dar așteaptă să vezi ce-ți răspunde.

multam. o solutie simpla ar fi sa puna o grila si sa lege la canalizare, ca tot trece la juma de m de locul respectiv, banui ca e mai greu sa egalizeze cu o noua copertare doar in zona respectiva.

Edited by fr0ggybv, 18 August 2016 - 08:05.


#6
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 fr0ggybv, on 18 august 2016 - 08:04, said:

multam. o solutie simpla ar fi sa puna o grila si sa lege la canalizare, ca tot trece la juma de m de locul respectiv, banui ca e mai greu sa egalizeze cu o noua copertare doar in zona respectiva.
Păi sugerează sau chiar cere asta ca soluție.

#7
Guest_truet_*

Guest_truet_*
  • Grup: Guests
  • Înscris: --
Deci balta se face pe asfalt? Nu langa, pe pamant?
Atunci e eroare de executie, din nefericire nu se va rezolva, mai ales daca balta nu e adanca si nu are peste.
Nici in oras nu facut ceva in legatura cu asta, desi cand ploua se strangea apa undeva in centru pe banda1 pe strada nou asfaltata, nu multa, dar suficienta ca atunci cand treceau masinile sa arunce apa pe trotuar si pe pietonii care circulau pe acolo. A trecut un cunoscut prin asta, neoficial s-a spus ca si daca se confirma in teren asa ceva nu o sa decoperteze nimeni acea zona sa o refaca... oficial de la stadiul vom face verificari pentru a constata daca se confirma a ajuns la nu se confirma situatia in teren... asta dupa ce au asteptat sa vina vara si sa nu fi fost ploi de ceva vreme si atunci cred ca au facut constatarea Posted Image
Si in acest caz Primarul era mana in mana cu firma...

Edited by truet, 18 August 2016 - 08:16.


#8
fr0ggybv

fr0ggybv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 29.10.2008

 althea, on 18 august 2016 - 08:10, said:

Păi sugerează sau chiar cere asta ca soluție.
asa o sa fac.

poze
a doua am fotografiat-o 1 zi mai tarziu ca nu aveam aparatul la mine cand am vazut-o, a apucat sa se evapore. si la vreo cativa metrii in fata se mai formeaza una.

Attached Files


Edited by fr0ggybv, 18 August 2016 - 08:18.


#9
Guest_truet_*

Guest_truet_*
  • Grup: Guests
  • Înscris: --

 fr0ggybv, on 18 august 2016 - 08:17, said:

poze
a doua am fotografiat-o 1 zi mai tarziu ca nu aveam aparatul la mine cand am vazut-o, a apucat sa se evapore. si la vreo cativa metrii in fata se mai formeaza una.
In prima poza unde e asfaltul? Ca ala e drum neasfaltat, nici macar pietruit nu e, e absolut normal sa existe aia, pune mana si arunca niste pamant si pietris si scapi de problema.
In a doua poza se vede o tentativa de asfalt... s-a furat grav la asfalt, semn ca probabil e facut ape fondurile locale asfaltarea, ca la cele pe fonduri europene nu am vazut astfel de asfalt niciodata, ba chiar am vazut ulite cu asfalt mai bun decat cel din orase :D

#10
fr0ggybv

fr0ggybv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 29.10.2008
prima poza e din primavara cand au inceput sa lucreze si au sapat aproape juma de m prin unele locuri (mai departe de zona mea). atunci m-am enervat pentru prima data, drumul initial chiar de tara fiind, era beton, nici macar noroi nu se facea pe el.
pe toata perioada lucrarilor singurul loc unde s-a facut balta pe o lungime de aproape 1km a fost la mine in fata si i-am tot zis omului responsabil care m-a asigurat sa se rezolva.

ultima e de acu cateva zile, aceeiasi situatie. singura balta pe tot drumul.

 truet, on 18 august 2016 - 08:35, said:

In a doua poza se vede o tentativa de asfalt... s-a furat grav la asfalt, semn ca probabil e facut ape fondurile locale asfaltarea, ca la cele pe fonduri europene nu am vazut astfel de asfalt niciodata, ba chiar am vazut ulite cu asfalt mai bun decat cel din orase Posted Image

tata zicea si el la fel si ca probabil o sa mai toarne o portie cu pietris mai mic, dar ma indoiesc, pentru ca pare deja la nivel.

Edited by fr0ggybv, 18 August 2016 - 09:55.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate