Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Manere clasice mobila sau push to...

Contact pe piele cu sangele altei...

metoda constantelor de scurtcircuit

video file info
 Nu pot raspunde: Huawei P10

Cod cursor website

Cum se iese la pensie la munca di...

Inlocuire Tranzistor 4410 BA622T ...
 CASS pe veniturile din DOBANZI

Masina de spalat rufe Bosch

Spatiu prea mare inainte de titlu

Recomandare banca pentru firma
 Photoscape, unde?

Prima World HD

Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Cum pot reda niște inregistr...
 

Intalnire useri forum Energie Verde - 2016

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
35 răspunsuri în acest subiect

#1
doega

doega

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.216
  • Înscris: 04.12.2007
In urma unor discutii avute cu mai multi useri, se pare ca data care avantajeaza cat mai multa lume in vederea prezentei la aceasta intalnire este 10 septembrie 2016.
Locatia foarte probabila este Bucuresti sau zona limitrofa, sugestiile sunt binevenite. Numarul de telefon alocat intalnirii si la care pot fi contactat este:  0720 486 183.
Daca nu gresesc, pana acum si-au exprimat disponibilitatea: Adrian71, LucianGPL, Dan Paraipan, Viorelsolar, 9Victor(pentru 27 august), CristiBMW320 (posibil) si lista e deschisa. Incerc sa contactez si alte persoane care au fost mai putin prezente pe forum in ultimul timp. Nu strica si un pic de ajutor.
Multumesc!

#2
st3fan19

st3fan19

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.763
  • Înscris: 02.03.2008
Sa nu vina cumva si aia de pe Marte. Ca tot verzi este. :) :) :)

#3
st3fan19

st3fan19

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.763
  • Înscris: 02.03.2008
Salut ce se mai aude cu viorel ca nu este scris pe nicaieri cat este suspendat si vroiam sa vorbesc cu el.

#4
mishale

mishale

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 852
  • Înscris: 12.10.2015
Ce se intampla la aceasta intalnire ?
Reduceri?Ceva gratuit?
??

#5
doega

doega

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.216
  • Înscris: 04.12.2007
Te-ai rătăcit, centrul vechi e mai la vale!
Da, se dau informații gratis. După aceasta întâlnire nu se mai dau răspunsuri gratis la întrebări de genul: care E bune, mono sau poli, cate panouri imi trebuiesc sa ma tai de la Enel etc

#6
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.552
  • Înscris: 03.04.2013
Femei primiti? :D!

Desi nu fac parte din comunitatea asta, poate nu inca, as fi interesat sa vin. Doar ca e foarte posibil sa nu pot.
Dar poate reusesc sa conving sotia. E paralela cu electrica daca nu are next>next>finish. La mecanica se mai pricepe.
Ideea  e sa cunosti lume, ca nu se stie cu cine vorbesti mai tirziu.
Credeti ca poate exista un asemenea schimb de informatii incit sa inteleaga si un intrus, discutii altele decitt strict tehnice?

Daca se pun bazele unei asociatii, sint interesat. Daca e nevoie de participat cu ceva, sint open - in masura posibilitatilor.

Tinta mea - ongrid fara baterii a.i. sa ma pot incalzi la pensie, adica peste 10-15 ani.

Trebuie sa ma hotarasc relativ repede, pentru ca trebuie  sa decid ce pun: IPAT sau IPEL. Sau niciuna.

Deci?

#7
doega

doega

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.216
  • Înscris: 04.12.2007
Fiule, asta nu e colocviu academic, e întâlnire la o bere. Dacă ești interesat se poate merge și mai departe. Scopul este sa ne vedem. Că se discuta și altceva, e spre binele tuturor. De bani nu vorbim, nu inca, dar în principiu, dacă vrei sa fii reprezentat, trebuie sa plătești. Mai e mult pana acolo. NU ĂSTA ESTE SCOPUL!

#8
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.552
  • Înscris: 03.04.2013
Ok mosule, noted, ms.

#9
doega

doega

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.216
  • Înscris: 04.12.2007
Viotl, a fost un răspuns combinat care nu l-am putut edita si e confuz. Te așteptăm! Vezi sms.

#10
Compf_99

Compf_99

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 264
  • Înscris: 06.11.2015
@viotl : Si eu eram fan on-grid fara baterii dar de cand am pus 2 baterii oarecum, sigur, obosite care imi asigura consumul de la 18:00 pana la 22:00 (consumul de zi) si noaptea aproape total mi-am schimbat parerea la 180 grade. Eu zic sa mai ai rabdare sa vad cum se comporta la mine si cu 2 baterii noi OPzS de 150Ah si apoi te hotarasti. Suntem pe 15.08.2016 si eu am consumat din reteaua nationala numai 8kW tarif noapte si 3 tarif zi. Rabdare si "tutun". Eu voi fi cobaiul pe tema asta. Din cauza ca strang bani pentru cele 2 baterii nu voi putea veni la intalnire dar daca se sincronizeaza cu data la care voi cumpara bateriile din Bucuresti, cine stie. Sunt pentru asociatie.

Cu stima.

#11
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.552
  • Înscris: 03.04.2013
Ok, lamurita.
Of. Bine ar fi sa iasa ceva....

Vizualizare mesajCompf_99, pe 15 august 2016 - 19:47, a scris:

@viotl : Si eu eram fan on-grid fara baterii dar de cand am pus 2 baterii ......
Cu stima.
Deci, nu am studiat foarte aprofundat, dar, inginer fiind, mi-am facut destul de usor o idee cam ce invirtiti voi aici.
O hotarire inca nu e luata. Ramine de vazut ce voi face pina la urma.
Inca o data, tinta mea e incalzirea la pensie.... Deci, ce visez eu e ongrid...cu compensare intr-un fel sau altul, compensare-compensare, feed-in sau ce s-o mai inventa. Adica, sa injectez vara si sa consum iarna. Ca sa evit o centrala pe lemne care imi creeaza oarecari dificultati...domestice. Deci, bateriile nu m-ar ajuta foarte mult din punctul asta de vedere.
Am convingerea ca un grup organizat are ceva sanse sa miste un pic lucrurile. In plus, sint convins ca sint foarte multi oameni interesati de asta, chiar daca nu posteaza aici sau poate nici nu au auzit de softpedia..

Pe @Arcadius/gardyanu l-ati bagat la socoteala? Era uimitor omul ala la vremea lui....

Vizualizare mesajmishale, pe 15 august 2016 - 16:27, a scris:

Ce se intampla la aceasta intalnire ?
Reduceri?Ceva gratuit?
??
Aerul...
Inca e gratuit.
On-topic - si soarele!

#12
doega

doega

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.216
  • Înscris: 04.12.2007
Pe Arcadius l-am contactat deja, sper sa fie prezent si el speră, dar nu e sigur.

#13
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.237
  • Înscris: 03.03.2010
Nu mai sunt suspendat de câteva zile,dar nu cred că voi mai activa pe acest forum în viitor,ci doar pe cel italian cu același profil,unde moderatorii își respectă userii și nu intervin pentru orice nimicuri,de aceea mă limitez să mai postez și cred că mă voi retrage definitiv după ce voi discuta cu Victor.Sunt sătul de indivizi care n-au nici o legătură cu această arie,se știu foarte bine cine sunt și cu ce îndeletniciri se ocupă,altele decât păstrarea caracterului educativ al unor discuții și informații libere,deosebit de importante pentru toți pasionații de soluții ECO,iar la 50 de ani,nu accept să mai fiu călcat în picioare de niște vânători de pokemoni.Posted image

Editat de Viorelsolar, 15 august 2016 - 21:41.


#14
doega

doega

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.216
  • Înscris: 04.12.2007
Păcat, mi-a fost incredibil de greu sa adun împreună niște oameni dezamăgiți și dispersati, deși uniți ombilical oarecum de o pasiune comuna. De ce? Divide et impera!

#15
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.552
  • Înscris: 03.04.2013

Vizualizare mesajViorelsolar, pe 15 august 2016 - 21:30, a scris:

Nu mai sunt suspendat de câteva zile,dar nu cred că voi mai activa pe acest forum în viitor,ci doar pe cel italian cu același profil,unde moderatorii își respectă userii și nu intervin pentru orice nimicuri,de aceea mă limitez să mai postez și cred că mă voi retrage definitiv după ce voi discuta cu Victor.Sunt sătul de indivizi care n-au nici o legătură cu această arie,se știu foarte bine cine sunt și cu ce îndeletniciri se ocupă,altele decât păstrarea caracterului educativ al unor discuții și informații libere,deosebit de importante pentru toți pasionații de soluții ECO,iar la 50 de ani,nu accept să mai fiu călcat în picioare de niște vânători de pokemoni.Posted image
Gresesti.
Pacat ca bagi in seama nimicuri, si nu apreciezi ce e de apreciat. Multi te apreciaza, si s-ar bucura sa te vada pe aici.
Macar, nu schimba saitul, sa stim unde te gasim daca avem o bere si n-avem cu cine o bea....

Mai ales ca semnatura. Nu cred ca nu mai e nimeni aici care sa nu stie sa primeasca un sfat.

Fii atent, fa un exercitiu. Inchide ochii si stai un minut, asculta zgomotele din jur. O sa observi ca sint o gramada de zgomote care erau acolo dar nu ti-au atras atentia, pentru ca creierul tau s-a educat sa FILTREZE. Cred ca ar trebui sa faci acelasi lucru si cu ceea ce e de ignorat in jurul tau.

Hai, mai stai pe aici, macar sa dai o parere, daca nu un sfat!

Editat de viotl, 15 august 2016 - 22:04.


#16
vast

vast

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.471
  • Înscris: 04.05.2008
Victore, lumea vrea sa te invite la party si nu reuseste sa vorbeasca cu tine. Lasa si tu un numar de telefon sau ceva modalitate de contact ca sa poata vorbi pe direct cu tine.

#17
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.552
  • Înscris: 03.04.2013

Vizualizare mesajrexul, pe 15 august 2016 - 22:27, a scris:

sunteti niste "bieti consumatori" care fac bani patronilor site-ului ! ... Posted image
Pentru mine pare sa fie win-win pina acum cel putin. Vom vedea.
Oricum, la cit pari de suparat, incep sa te inteleg...trebuie sa fi tras ceva...

Dar crede-ma...exista lucruri mai importante decit sa pui la suflet astea. Nu merge, skip si gata.

Editat de viotl, 16 august 2016 - 01:18.


#18
goctav2000

goctav2000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.205
  • Înscris: 01.03.2009
Di pacate nu pot ajunge la intalnire.
Dar sunt ff curios daca se  concretizeaza ceva dupa intalnirea voastra.
Daca se pun bazele unei asociatii pt a putea misca ceva in Tara asta , tot este ceva.Poate semanti si o petitie la Min Energiei/ANR /Prim Ministru  (cat mai stau astia pe la gurvern).Daca vin banditi de politicieni nu stiu daca se mai face ceva.
@doega poate ai actele de infintare a "Asocia Micilor(Micro) Producatorilor de Energie Regenerabila" sa-mi trimiti sa semnez si eu ca ma bag.
Important este sa nu iasa cu bataie la sfarsitPosted image  si sa rupeti actele Posted image _____

Editat de goctav2000, 16 august 2016 - 09:20.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate