Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Octavia 3- "Magic Black"

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
2570 replies to this topic

#2341
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,611
  • Înscris: 15.06.2007
Apropo, odata cand m-am tuns, povestea frizerul ca a castigat gagica-sa tot ceva mini hibrid, talon castigator inyr-o punga cu chipsuri. Povestea si ala ca ii consuma si 15 la drum intins pe autostrada. Dar in oras, daca o incarca merge aproape exclusiv electric.

 raven75, on 28 iulie 2022 - 21:39, said:



Sunt variante plugin orientate spre performanta ca Mini sau Golf GTE si altele orientate spre eficienta ca Ioniq Plugin.
Nistre drumuri facute azi prin oras....dupa ce s-a terminat bateria (cam 60 km) mers in mod hibrid.
si cate kile de carbuni sau litri de pacura se ard in termocentrale pentru energia electrica necesara ca sa incarci apoi bateria?  
Poti sa zici ca mergi moca dupa ce incarci acasa de la panourile tale fotovoltaice. Dar nici alea nu-s pe gratis. O instalatie costa cat benzina pe 5 ani sa zicem.

Edited by tfmercedez, 28 July 2022 - 22:25.


#2342
Cumulus

Cumulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,790
  • Înscris: 08.01.2010
Plugin-ul e best of both worlds, dar mai degraba worst of both worlds :-)

#2343
raven75

raven75

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,180
  • Înscris: 16.05.2012

 tfmercedez, on 28 iulie 2022 - 22:27, said:

si cate kile de carbuni sau litri de pacura se ard in termocentrale pentru energia electrica necesara ca sa incarci apoi bateria?  
Poti sa zici ca mergi moca dupa ce incarci acasa de la panourile tale fotovoltaice. Dar nici alea nu-s pe gratis. O instalatie costa cat benzina pe 5 ani sa zicem.

Ai ramane surprins de mixul de energie al Romaniei...stam foarte bine - carbunele sub 17% https://www.anre.ro/...ergie-electrica
Am fost pe Transfagarasan si in fata mea era un diesel cu probleme mari la cat fum scotea...DPF OFF, EGR OFF etc, dupa cine ai prefera sa stai in coloana? dupa el sau dupa mine?
Da, imi cer scuze ca am si panouri fotovoltaice...ajung de 4 ori pe an la benzinarie motiv pentru care nu alerg sa stau la coada cand se zvoneste vreo scumpire, iar daca creste curentul electric are un impact mai mic asupra bugetului familiei.
Imi cer scuze ca mai avem si o Kona electrica in curte care a ajuns la 70000 de km aproape gratis. Din aceasta perspectiva iti inteleg postarile cu consumurile mici,...diferenta e ca eu nu dorm pe sosea.

#2344
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,611
  • Înscris: 15.06.2007

 raven75, on 29 iulie 2022 - 09:25, said:



Ai ramane surprins de mixul de energie al Romaniei...stam foarte bine - carbunele sub 17% https://www.anre.ro/...ergie-electrica
Am fost pe Transfagarasan si in fata mea era un diesel cu probleme mari la cat fum scotea...DPF OFF, EGR OFF etc, dupa cine ai prefera sa stai in coloana? dupa el sau dupa mine?
Da, imi cer scuze ca am si panouri fotovoltaice...ajung de 4 ori pe an la benzinarie motiv pentru care nu alerg sa stau la coada cand se zvoneste vreo scumpire, iar daca creste curentul electric are un impact mai mic asupra bugetului familiei.
Imi cer scuze ca mai avem si o Kona electrica in curte care a ajuns la 70000 de km aproape gratis. Din aceasta perspectiva iti inteleg postarile cu consumurile mici,...diferenta e ca eu nu dorm pe sosea.
cereti scuze ca n-ai postat pe jurnalul propriu. Asta din categoria ai incurcat borcanele & ti-au murit laudatorii. Sa fi sanatos.

Cum sa zic, kona ta+ panourile fotovoltaice si ce mai vrei tu sa enumeri , au costat  triplu fata de cat a costat masina mea.  Banii tai, munca ta.

Daca mi le faci cadou pe gratis, nu le refuz. Insa pentru mine nu sunt o prioritate genul asta de economii, care pun un consum considerabil de resurse si munca/bani/costuri "upfront".

Astea's ca aburelile alea cu trimite 5000 de dolari la nu stiu cine in Congo ca sa iti trimita o mostenire de un milion de dolari.
Panourile tale fotovoltaice vor produce energia electrica consumata la fabricarea lor dupa 7 ani. Deci dupa 7 ani de folosinta, poti sa zici ca ai neutralizat amprenta de carbon cu sursa de energie. Sa calculezi tu daca economia acelei masini electrice isi va "rascumpara" amprenta de carbon, cu producerea bateriilor vreodata.
E ca si cum ai zice, ba uite nu mai dau 25 de lei pe pachetu de tigari, dar acuma fumezi tigari electronice ceva mai scumpe, sanatate curata.
Economie faci cand te duci cu bicicleta la săliţă, sa arzi din şunculiţe, nu plimbi rahatu intr-o electrica de 2 tone.

 raven75, on 29 iulie 2022 - 09:25, said:



diferenta e ca eu nu dorm pe sosea.

Da se stie, ca recordurile de viteza au fost stabilite de masinile elctrice.  Pe autostrada toate electricele merg cuminti sub limita maxima legala de viteza.

Edited by tfmercedez, 29 July 2022 - 10:38.


#2345
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017

 raven75, on 29 iulie 2022 - 09:25, said:

Imi cer scuze ca mai avem si o Kona electrica in curte care a ajuns la 70000 de km aproape gratis. Din aceasta perspectiva iti inteleg postarile cu consumurile mici,...diferenta e ca eu nu dorm pe sosea.
Ar fi interesant sa deschizi un jurnal despre Kona electrica în care sa postezi experienta ta cu acest model auto de la inceput-prezent.

Edited by max_01, 29 July 2022 - 13:58.


#2346
Cumulus

Cumulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,790
  • Înscris: 08.01.2010

 tfmercedez, on 29 iulie 2022 - 10:30, said:

Pe autostrada toate electricele merg cuminti sub limita maxima legala de viteza.
Ar fi bine daca asta s-ar intampla doar pe autostrada, insa te impiedici de ei cam pe toate drumurile, noroc ca sunt foarte putine si treci repede de ele.

#2347
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Eu nu vad asa ceva pe aici ... dar nu e locul pentru discutat din astea.

#2348
raven75

raven75

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,180
  • Înscris: 16.05.2012

 tfmercedez, on 29 iulie 2022 - 10:30, said:

Da se stie, ca recordurile de viteza au fost stabilite de masinile elctrice.  Pe autostrada toate electricele merg cuminti sub limita maxima legala de viteza.

Lasa ca mergi tu tare...nu uita sa:  "mare parte din drum a rulat scoasa din viteza" ca altfel nu avem ce poza :)
Te invat o jmecherie...de fiecare data cand ajungi pe varful unui deal dai reset la trip si mergi/"dormi" pe liber la vale, dupa cate pac! poza pe forum sa vada toti ce masina super eficienta avem.
Spor!

#2349
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017

 ro_explorer, on 29 iulie 2022 - 17:28, said:

Eu nu vad asa ceva pe aici ... dar nu e locul pentru discutat din astea.
Colegii se raportează doar la ce vad frecvent în România.Tu te raportezi la ce vezi în Suedia sau ocazional, Norvegia și Danemarca care sunt cu totul altceva, fata de România.

Edited by max_01, 30 July 2022 - 08:48.


#2350
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Când faci o afirmație cu acoperire generală îți asumi ce ai spus.... Eu asa am învățat.

#2351
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,611
  • Înscris: 15.06.2007

 raven75, on 30 iulie 2022 - 05:39, said:



Lasa ca mergi tu tare...nu uita sa:  "mare parte din drum a rulat scoasa din viteza" ca altfel nu avem ce poza :)
Te invat o jmecherie...de fiecare data cand ajungi pe varful unui deal dai reset la trip si mergi/"dormi" pe liber la vale, dupa cate pac! poza pe forum sa vada toti ce masina super eficienta avem.
Spor!
imi pare rau ca te exprimi de parca ai fi din cei 42%, aia functional.. Timisoara este oras de campie. Nu are nici un varf de deal, ori fund de vale.  Cand ai scos din context intentionat, ce ai vrut sa evidentiezi?  
Reset la trip facea alt coleg, cu benzinara din alta zona a tarii.  


 raven75, on 29 iulie 2022 - 09:25, said:


..diferenta e ca eu nu dorm pe sosea.

 raven75, on 29 iulie 2022 - 09:25, said:



Am fost pe Transfagarasan si in fata mea era un diesel cu probleme mari la cat fum scotea...DPF OFF, EGR OFF etc, dupa cine ai prefera sa stai in coloana? dupa el sau dupa mine?

Pai de ce nu l-ai depasit cu electrica? Sau dormeai in coloana? Sau se gata bateria daca accelerai mai "treaz"? Sau placerea de a conduce implica si savurarea fumului negru?  Cand eram copil, eram piroman.. dadeam foc la hartii prin scrumiere, apoi cand mai golaneam printre blocuri, gaseam cauciucuri d'alea mari de utilaje  grele si le aprindeam. Ne jucam de-a protestele din Palestina de la tv, parea autentic.

Edited by tfmercedez, 30 July 2022 - 11:06.


#2352
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,908
  • Înscris: 14.08.2007

 tfmercedez, on 30 iulie 2022 - 10:59, said:

Reset la trip facea alt coleg, cu benzinara din alta zona a tarii.  
Doar ca, ce sa vezi, la fel e si intre Cluj si Bistrita, pleci de la 300 si ceva metri altitudine si ajungi tot la 300 si ceva de metri altitudine Posted Image Eu faceam reset ca sa fac consum extern, ca nu ma interesa sa masor consum urban sau mixt, ci extern. Cand fac consum urban, il resetez la intrarea in oras ... cand fac extern, il resetez la iesirea din oras.

Producatorul iti da trei consumuri, urban, extern si mixt. Doar ca la cel mixt nu stii cat trebuie sa combini urban si cat extern ... asa ca daca vrei sa faci comparatii cu cel dat de producator, faci ori urban, ori extern. Eu n-am nici o vina ca majoritatea nu inteleg notiunile astea simple ...

 raven75, on 30 iulie 2022 - 05:39, said:

Lasa ca mergi tu tare...nu uita sa:  "mare parte din drum a rulat scoasa din viteza" ca altfel nu avem ce poza Posted Image
Scosul din viteza mi se pare o prostie cel putin la a mea ... nu atunci consumi mai putin, ci cand e in viteza dar nu calci acceleratia (pentru ca mergi din inertie pentru ca trebuie sa incetinesti sau esti la vale).

 tfmercedez, on 29 iulie 2022 - 10:30, said:

Pe autostrada toate electricele merg cuminti sub limita maxima legala de viteza.
Cand ai autonomie mai mica e oarecum normal sa vrei sa faci economie ... dar de aici pana la a afirma ca TOATE electricele merg cuminti e cam mult ... cei cu autonomie suficienta n-au motive sa faca asta (si in ultimul drum pe afara am dat de Tesle care nu mergeau sub limita legala de viteza ci chiar un pic peste).

Edited by utopium, 31 July 2022 - 15:28.


#2353
Cumulus

Cumulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,790
  • Înscris: 08.01.2010
Eu in tara nu am vazut electrica sa mearga peste 120km/h pe autostrada si asta spune multe si despre cine le conduce si despre autonomie, sau mai corect spus lipsa acesteia. Cel mai adesea vad electrice cu TIR-ul sudat de bara lor din spate :-)

#2354
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
România este etalon în ceea ce privește parcul auto și utilizarea lui - se știe!

#2355
Cumulus

Cumulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,790
  • Înscris: 08.01.2010
Oh, nu! Suedia este etalonul discutiilor despre Romania. Pentru ca romanilor le pasa foarte mult de autostrazile si drumurile pustii de langa Cercul Polar. Si de suedezi, in general.

#2356
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,908
  • Înscris: 14.08.2007

 ro_explorer, on 31 iulie 2022 - 19:16, said:

România este etalon în ceea ce privește parcul auto și utilizarea lui - se știe!
N-are importanta daca e etalon sau nu ... daca se poate demonstra statistic ca exista o "retinere" a utilizatorilor de masini electrice sa o calce mai tare de frica autonomiei, inseamna ca exista o problema. Mi-e greu sa-mi dau cu parerea despre Romania ca ajung prea rar pe autostrada in Romania si masinile electrice sunt inca prea rare ca sa observ un fenomen de genul asta ... am spus doar ca din moment ce am vazut recent Tesle care mergeau peste viteza legala pe autostrada (prin Austria), nu poti afirma ca TOTI posesorii de electrice merg mai incet :D

#2357
_R_A_D_U

_R_A_D_U

    MembruAnonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,090
  • Înscris: 16.10.2018

 utopium, on 31 iulie 2022 - 19:42, said:

N-are importanta daca e etalon sau nu ... daca se poate demonstra statistic ca exista o "retinere" a utilizatorilor de masini electrice sa o calce mai tare de frica autonomiei, inseamna ca exista o problema. Mi-e greu sa-mi dau cu parerea despre Romania ca ajung prea rar pe autostrada in Romania si masinile electrice sunt inca prea rare ca sa observ un fenomen de genul asta ... am spus doar ca din moment ce am vazut recent Tesle care mergeau peste viteza legala pe autostrada (prin Austria), nu poti afirma ca TOTI posesorii de electrice merg mai incet Posted Image

Omul facea referire la ce a vazut la noi, nu toti suntem asa de umblați ca țăstul...

#2358
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,908
  • Înscris: 14.08.2007

 _R_A_D_U, on 31 iulie 2022 - 19:52, said:

Omul facea referire la ce a vazut la noi, nu toti suntem asa de umblați ca țăstul...
Sigur, dar nu e ca si cum nu vezi gramezi de dieselari care merg cu 110 la noi pe autostrazi, nu? :D O sa fiu mai atent data viitoare cand ajung pe autostrada ...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate