Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Octavia 3- "Magic Black"

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
2570 replies to this topic

#2323
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,984
  • Înscris: 15.06.2007
Apropo de consum: Timisoara - Sarmisegetusa 3,2/100,  atat afisa computerul de bord.

[ https://i.postimg.cc/NMxLWWkf/20220605-130357.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



Da mai raducut123, care e problema ta? Daca ma plimb doar de dragul de a schimba peisajul, este in interesul meu sa parcurg cat mai multi km cu zeama din rezervor.  Poate nu ai vazut cat s-a facut pretul la motorina recent.

Fiecare face ce vrea cu masina lui, pe mine nu ma impresioneaza figurile pe autostrada.

Apropo, o cunostinta a renuntat la un Touareg, si a trecut pe Mini Countryman All4 plug in hybrid.  Se plangea ca ii consuma in prostie, ca n-are ea timp de umblat dupa prize.



Pe ultima deplasare am avut o bafta.. m-a scapat un aradean de o amenda.. ca m-a depasit si s-a pus in fata mea, in varful dealului , cu cativa km inainte de Sebes . Cu putin inainte observasem un indicator cu limitare la 100. Dupa coama dealului erau puse conuri pe margine, si intr-o parcare mai multe masini de politie cu radarul. Am scapat, altfel cred ca imi dadeau si mie ceva, pentru ca am mers cu 130.

#2324
_R_A_D_U

_R_A_D_U

    MembruAnonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,078
  • Înscris: 16.10.2018

 raducut123, on 04 iunie 2022 - 18:10, said:

Sunteti penibili cu economia voastra de combustibil...si tu si utopium vorbiti aproape numai de consumuri mici, cati km faceti cu un plin, ...chiar sunteti obsedati de asta!

LA O MAȘINĂ DE FAMILIE ASTA E CEL MAI IMPORTANT: CONSUMUL!!! Că doar d-asta ne luăm diesel, pentru cuplu și consum bun.

 tfmercedez, on 14 iunie 2022 - 14:30, said:

Apropo de consum: Timisoara - Sarmisegetusa 3,2/100,  atat afisa computerul de bord.

De la plin la plin ai încercat? Recunosc, tu ”mă faci” la consum în stil gotic... Eu nu pot să scad în ultimul timp sub 4.7-4.8 dar am media ceva mai mare, bate spre 75km/h și motorul ceva mai măricel.

Edited by _R_A_D_U, 28 June 2022 - 21:17.


#2325
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,984
  • Înscris: 15.06.2007
Oricum a deschis cineva un topic despre consum, risipa, condus economic, dar ce vreau sa relatez in randurile urmatoare tine mai mult de propriul jurnal de bord.
Am luat skoda in 2016, cam in perioada asta, ultima "decada" a lunii iulie.
Dupa 3 ani parca (nu m-am uitat in spate sa vad exact cand ) pe la revizia de 60000km cei de la reprezentanta mi-au adus la cunostinta ca placutele de frana sunt "terminate", apoi ca defapt erau 90% tocite, inaintandu-mi un pret obscen pentru placute de frana (in jur de 700 de lei). Am schimbat placutele la jumate de pret, tot cu OEM, comandate prin bestautowest, in locul celor oferite de reprezentanta.
Saptamana asta, dupa 6 ani, cu odo la 117000km, am considerat ca ar fi timpul sa schimb placutele daca tot urmeaza sa merg in Grecia, sa am "liniste sufleteasca". M-am dus de data asta la atelierul la care apelez de multi ani, sa facem chestia. Au desfacut o roata si mi-au zis ca bre, sunt putin peste jumate" tocite, sa zicem 60-65%, comparand cu setul din cutia de placute noi comandate. Asa ca le-am lasat acolo. Deci, dupa 57000km am placutele pe jumate consumate, ori dupa spusele lor, ma mai tin un an sau vreo 20000km.  
Nu vreau sa zic ca "m-am imbogatit" din cauza asta, dar daca pot sa nu fac o cheltuiala inutila, de ce nu?

Ultimul odo

[ https://i.postimg.cc/CLQsJpXH/20220715-155934.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Si din categoria off topic sau "asta puteam fi noi"

Fix acum o luna m-am dus la supermarket cu masina sa nu car cu plasa, dar nici sa nu "stric orzu pe gaste" cu skoda prin oras.
Si la cateva sute de metri de casa am patit asta

[ https://i.postimg.cc/3xGmB4gY/20220618-112905.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Un neatent, despre care credeam ca face manevre de parcare laterala, defapt pleca de pe loc fara sa se asigure. Eu avand viteza 0, oprit nu puteam decat sa vad cum ala pleaca ca surdu si imi smulge bara.. nu stiu de ce nu am claxonat.
Evident , dauna totala economica, bara costa vreo 300, + far+ vopsit aripa alte rahatele pe care sta bara..
Cred ca este al 4-lea sau 5-lea incident incasat cu opelul scutind skoda.  

Azi i-a crapat si bateria, cum are probleme si cu ecu, ramane de vazut cat incasez de pe asigurate si mai vad daca o dau la dezmembrari sau fer sau tichet.

[ https://i.postimg.cc/4d6wTwyV/20220716-164958.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Consum de la ai mei pan' acas,  un semafor si un viraj, mare parte din drum a rulat scoasa din viteza.

Edited by tfmercedez, 16 July 2022 - 15:56.


#2326
_R_A_D_U

_R_A_D_U

    MembruAnonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,078
  • Înscris: 16.10.2018
Dacă o scoți din viteză consumă mai mult decât în sarcină.

#2327
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,156
  • Înscris: 12.09.2013
Asta tot din ciclul ,,cum sa consumam mai putin,,!Eu nu inteleg care mai e bucuria condusului.....sau ...cu motorasul de 100 cp nu e nici o bucurie?

#2328
_R_A_D_U

_R_A_D_U

    MembruAnonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,078
  • Înscris: 16.10.2018
Revenind la discuția cu consumul, una este să știm cât ne consumă tinichelele și alta e să facem un mod de viață din asta! Dar, să fim cinstiți, cu toții ne dorim consumuri bune, este?

Edited by althea, 26 July 2022 - 08:01.
referiri la jigniri&flame sterse


#2329
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,234
  • Înscris: 07.02.2017

View Post_R_A_D_U, on 17 iulie 2022 - 15:03, said:

Dar, să fim cinstiți, cu toții ne dorim consumuri bune, este?
Este, domnule!😉

#2330
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,984
  • Înscris: 15.06.2007

View Post_R_A_D_U, on 16 iulie 2022 - 19:25, said:

Dacă o scoți din viteză consumă mai mult decât în sarcină.
daca vrei sa te opresti, depinde, la viteze de peste 40kmh consumul instantaneu indicat este de sub 2L/100.  Depinde ce viteza ai, cat de bine estimezi distanta la care trebuie  sa incetinesti sau sa opresti, poate se face verde si daca faci frana de motor poate scade viteza prea mult. Ideea este sa mergi cu o viteza apropriata de cea medie. Daca accelerezi prea mult, vei fi nevoit sa franezi.

Deobicei accelerez pana la 60-70, o las pe liber un km, si daca inca este rosu la semafor, la 40 cuplez a doua si incetinim pana la oprire. Am in oras o zona unde se vede pana la aprox 1,5-2km inainte, si pot estima "strategia".
Pe strazile pe care am trecut deja de cateva mii de ori, stiu deja ce viteza am nevoie sa ajung pana la urmatorul viraj fara sa fiu nevoit sa mai franez.

View Postraducut123, on 16 iulie 2022 - 19:27, said:

Asta tot din ciclul ,,cum sa consumam mai putin,,!Eu nu inteleg care mai e bucuria condusului.....sau ...cu motorasul de 100 cp nu e nici o bucurie?
sa ne zici tu care e bucuria de a lasa 100 de euro la un plin de combustibil?

Pentru mine, faptul ca am reusit sa ating consumurile declarate de producator in cartea tehnica, mi se pare o realizare, si sa nu zic ca mi-a adus vreo bucurie, dar mi-a dat satisfactie.  



Faptul ca lumea in general obtine consumuri mult mai mari fata de cele "oficiale" se datoreaza si consului sa zic asa "compulsiv", pe langa condtiile de trafic, meteo etc.

Edited by tfmercedez, 17 July 2022 - 18:28.


#2331
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003

View Postraducut123, on 16 iulie 2022 - 19:27, said:

Asta tot din ciclul ,,cum sa consumam mai putin,,!Eu nu inteleg care mai e bucuria condusului.....sau ...cu motorasul de 100 cp nu e nici o bucurie?
Nici eu nu inteleg bucuria condusului. Ma sui la volan de nevoie, nu de placere. Si cum manuirea covrigului nu-mi face placere, ma preocupa mai mult consumul ca e mai interesant.

#2332
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,156
  • Înscris: 12.09.2013
Cand o sa intelegeti si voi bucuria condusului, nu o sa va mai mirati de 100 euro la fiecare plin.....dar bucuria condusului nu prea ai cum s-o ai cu motor de 100cp pe o masina compacta....

#2333
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003

View Postraducut123, on 18 iulie 2022 - 07:46, said:

Cand o sa intelegeti si voi bucuria condusului, nu o sa va mai mirati de 100 euro la fiecare plin.....dar bucuria condusului nu prea ai cum s-o ai cu motor de 100cp pe o masina compacta....
Probabil niciodata. CSF, n-ai CSF!

#2334
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,573
  • Înscris: 14.08.2007

View Postvicthor75, on 17 mai 2022 - 04:57, said:

Am 39 mii km pe bord, dupa 6 ani si chiar nu stiu ce sa fac...:(
Cum sa schimbi distributia la 39.000? De ce te-ai gandi sa faci asa ceva la o masina moderna?

View Posttfmercedez, on 01 iunie 2022 - 13:19, said:

Ii raspund aici lui @utopium in legatura cu postarea lui pe subiectul O4 hibrid, unde zicea ca standardele de masurare s-au modificat.
Consum de la Iasi la Timisoara, jumate de rezervor.

De la Iași pana la Tg. Mures consumul a fost de 3,5
Foarte bun consumul pentru traseul dat, dar Octavia PHEV e benzina, deci o compari cu un ICE pe benzina, eventual de putere comparabila (pentru ca e si semnificativ mai puternic). Si se pare ca iese bine din comparatia cu benzina... Problema mea cu PHEV-ul e ca pierde un sfert de portbagaj pentru acumulator, altfel l-as fi luat fara probleme, in oras oricum mergeam electric si era prea putin relevant consumul (eu merg 70% prin oras).

#2335
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,573
  • Înscris: 14.08.2007

View Postraducut123, on 04 iunie 2022 - 18:10, said:

Sunteti penibili cu economia voastra de combustibil...si tu si utopium vorbiti aproape numai de consumuri mici, cati km faceti cu un plin, ...chiar sunteti obsedati de asta!
La modelele astea cred ca e cel mai interesant topic. Pentru ca ambele sunt foarte economice, asta pe diesel, 1.0 TSI pe benzina. In plus am aratat si cum sta  cu reprizele, pentru cei care isi inchipuiau ca o masina de 999 cmc e lenta. La capitolul spatiu de stocare nu mai era nimic de demonstrat, toata lumea stie ca Octavia e liderul clasei.

Eu de la o masina de familie ma astept sa fie spatioasa, confortabila, sigura, economica/ieftina de intretinut, cu cat mai rare interventii in service (inclusiv de intretinere), sa fie in stare sa accelereze decent (0-100 in sub 10 secunde pentru mine e deja chiar ok)... De la urmatoarea am pretentia sa nici nu polueze macar in oras, adica sa pot merge electric macar prin oras.

Asta ma intereseaza la o masina de familie, nu cum fac slalom cu ea la 120 km/h.

PS: tinta mea e sa ajung ca la urmatoarea masina sa circul 90% gratuit, adica sa-mi produc singur curentul :) Acum cu dobanzile mari la banca si materialele de constructii scumpe mai aman investitia intr-o noua casa, dar tot acolo imi propun sa ajung in timp.

Edited by utopium, 26 July 2022 - 07:41.


#2336
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,984
  • Înscris: 15.06.2007

View Postraducut123, on 18 iulie 2022 - 07:46, said:

Cand o sa intelegeti si voi bucuria condusului, nu o sa va mai mirati de 100 euro la fiecare plin.....dar bucuria condusului nu prea ai cum s-o ai cu motor de 100cp pe o masina compacta....
la 100kmh masina cu 100cp, foloseste motorul la sub jumatate din capacitate. Putere mare folosesti doar la acceleratie.  Un diesel se exploateaza constant, lin, fara bruscarea comenzilor. Menirea dieselului pe autoturisme a fost pentru a oferi un consum scazut, pe vremea cand electricele nici macar nu erau disponibile.
Placerea de a conduce implica un drum fara trafic, carosabil impecabil, peisaje frumoase, muzica buna, companie placuta la drum, asta pentru mine.


#2337
raven75

raven75

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,176
  • Înscris: 16.05.2012

View Posttfmercedez, on 14 iunie 2022 - 14:30, said:

Apropo, o cunostinta a renuntat la un Touareg, si a trecut pe Mini Countryman All4 plug in hybrid.  Se plangea ca ii consuma in prostie, ca n-are ea timp de umblat dupa prize.

Sunt variante plugin orientate spre performanta ca Mini sau Golf GTE si altele orientate spre eficienta ca Ioniq Plugin.
Nistre drumuri facute azi prin oras....dupa ce s-a terminat bateria (cam 60 km) mers in mod hibrid.

Attached Files


Edited by raven75, 28 July 2022 - 21:42.


#2338
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009

View Posttfmercedez, on 14 iunie 2022 - 14:30, said:

Apropo, o cunostinta a renuntat la un Touareg, si a trecut pe Mini Countryman All4 plug in hybrid.  Se plangea ca ii consuma in prostie, ca n-are ea timp de umblat dupa prize.

Hmm ... Sa iti cumperi PHEV si sa nu il incarci , asteptand sa ai consum mic - asta inseamna sa fii mafiot.

Din zilele cand ma dadeam cu o bijuterie din aia (mini countryman PHEV adica):

Attached File  IMG_0925.JPG   76.61K   19 downloads  Attached File  IMG_2309.JPG   124.32K   16 downloads

#2339
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,984
  • Înscris: 15.06.2007

View Postro_explorer, on 28 iulie 2022 - 22:14, said:



Hmm ... Sa iti cumperi PHEV si sa nu il incarci , asteptand sa ai consum mic - asta inseamna sa fii mafiot.

Este un fel de "statement" pentru o proaspata divortata. Probabil canu aveau decat hibride pe stoc? Sau a luat hibrida pentru beneficii? Discount mai mare la rabla, parcare gratuita, scutire de impozit?

#2340
Cumulus

Cumulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,750
  • Înscris: 08.01.2010
Performante my ass, poate cat tine bateria, vreo 15km daca te dai putin la ea. Dupa aceea ramai cu niste motoare mici, puse pe o caroserie mai grea cu 200kg decat versiunile pe benzina. Cel putin pe Mini, motorul de 1.5 consuma enorm, daca il raportez la 1.5TSI de pe Golf. Am scos 3.8% consum la ultimul drum de la Bucuresti pana in judetul Sibiu pe DN1 pe 275km si am prins coloana in Sinaia, cu un 1.6TDI scoteam si mai putin. Iar o Octavia 3 e si mai usoara decat Golful si consuma si mai putin. In sens invers ar trebui sa fie un pic mai bun consumul, dar nu am chef sa experimentez. Plug-inul e pentru oras.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate