Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta
 Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 

Neplata pensie alimentara - penal?

- - - - -
  • Please log in to reply
122 replies to this topic

#55
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012
Exact, dumneavoastră știți exact procedura. În acele 15 zile nu a dat ea niciun semn, cum defapt nu a dat nici ulterior, până în prezent.

Mulțumesc mult pentru lămuriri,  @paznicmare

#56
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012
Cred că săptămâna viitoare voi merge să deschid și procesul de divorț. Vreau să închei capitolul ăsta pentru totdeauna. Pensia alimentară o văd foarte rar și cu țârâita. Suma pe care ea mi-o datorează a crescut deja la 2290 de lei. Neapărat trebuie să schimb tactica, tipa e foarte îndărătnică și rău platnică. Văd eu săptămâna următoare ce mă va sfătui avocatul.

#57
misu183

misu183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,954
  • Înscris: 21.12.2008


 paznicmare, on 12 iulie 2016 - 16:52, said:

CAPITOLUL II
Infracţiuni contra familiei
Art. 378
Abandonul de familie
(1) Săvârşirea de către persoana care are obligaţia legală de întreţinere, faţă de cel îndreptăţit la întreţinere, a uneia dintre următoarele fapte:
a) părăsirea, alungarea sau lăsarea fără ajutor, expunându-l la suferinţe fizice sau morale;
Posted Image neîndeplinirea, cu rea-credinţă, a obligaţiei de întreţinere prevăzute de lege;
c) neplata, cu rea-credinţă, timp de 3 luni, a pensiei de întreţinere stabilite pe cale judecătorească,
se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă.
(2) Cu aceeaşi pedeapsă se sancţionează neexecutarea, cu rea-credinţă, de către cel condamnat a prestaţiilor periodice stabilite prin hotărâre judecătorească, în favoarea persoanelor îndreptăţite la întreţinere din partea victimei infracţiunii.
(3) Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate.
(4) Fapta nu se pedepseşte dacă, înainte de terminarea urmăririi penale, inculpatul îşi îndeplineşte obligaţiile.
(5) Dacă, până la rămânerea definitivă a hotărârii de condamnare, inculpatul îşi îndeplineşte obligaţiile, instanţa dispune, după caz, amânarea aplicării pedepsei sau suspendarea executării pedepsei sub supraveghere, chiar dacă nu sunt îndeplinite condiţiile prevăzute de lege pentru aceasta.
Detalii: http://legeaz.net/no...d-penal/art-378
Politistul pentru a nu se mai incarca cu o lucrare penala care presupune multe etape (lucrarea e supravegheata de procuror) incearca colegial cu ajutorul celuilalt politist sa o "sperie"pe mama pentru a plati.
Suna aiurea dar se mai procedeaza si asa si cateodata merge. Vine politaiul de cateva ori peste ea si o toaca la cap pana cand cedeaza si incepe sa plateasca. Dar daca mama nu are servici/venituri nu vad cum se pot face opriri prin executare silita. Ce poate sa-i ia? Boii de la bicicleta? Daca avea servici era mai simplu (ii oprea din salar) dar asa... greu...f greu.


#58
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012

 misu183, on 25 octombrie 2016 - 11:25, said:



Suna aiurea dar se mai procedeaza si asa si cateodata merge. Vine politaiul de cateva ori peste ea si o toaca la cap pana cand cedeaza si incepe sa plateasca. Dar daca mama nu are servici/venituri nu vad cum se pot face opriri prin executare silita. Ce poate sa-i ia? Boii de la bicicleta? Daca avea servici era mai simplu (ii oprea din salar) dar asa... greu...f greu.
Are servici dar fără acte. E menajeră la o cucoană plină de bani. Și bărbatul ei muncește.

#59
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,998
  • Înscris: 18.12.2007
Din pacate nu se pot executa veniturile la negru, doar cele dovedite. Faptul ca barbatul ei munceste nu are nicio relevanta pentru speta de fata, datoriile sunt ale ei.

#60
adrianmc1

adrianmc1

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 23.10.2016
Ia stai,sa pricepem si noi. Voi deocamdată nu ati divortat ?

#61
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012
Da, încă n-am reușit să divorțez, dar de săptămâna viitoare voi introduce acțiune de divorț la judecătorie.

#62
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012
Ieri după-amiază m-am trezit cu un telefon de la un polițist local. M-am speriat, firesc, nu e ceva obișnuit să te sune poliția pe mobilul personal. Am fost invitat de urgență la post. Uitasem deja că în iunie anul trecut am depus plângere penală împotriva mamei copiilor mei pentru neplata pensiei alimentare și îmi lăsasem atunci și numărul de mobil la dosar. M-am îmbrăcat elegant cât s-a putut de rapid, între timp mama a dat cu vreo jumătate de tub de spray pe mine și pe hainele mele că așa face ea de obicei și cu copiii. Am ajuns la poliție. Surpriză maximă, acolo era la audieri mama copiilor mei, Dana. M-a pus șeful de post să semnez împreună cu ea o înțelegere ce și cum să îmi plătească pensia aia alimentară. L-am pus pe șeful de post să consemneze și adauge exact cuvintele mele acolo în declarație, și anume că doamna să trimită lunar măcar o sumă minimă de 150 de lei dacă nu poate 294 de lei cât a stabilit  judecătoria Pătârlagele. Toate bune și frumoase, a semnat doamna și a rămas să stabilim amândoi prin telefon când și cum îmi trimite. Bineînțeles că după ce s-a suit la tren și a plecat a închis comunicarea, am încercat să o sun dar cred că m-a pus în blacklist, nu răspunde nimeni la numărul ei, îmi dă numai ton de respingere apel. O jigodie de mamă, un jeg uman de femeie, o cățea care a dat viață la 2 copii și i-a abandonat ca pe niște cârpe. Mâine, adică astăzi, voi merge din nou la postul de poliție și le voi spune că a întrerupt comunicarea și că voi merge mai departe la procuratura Pătârlagele. Voi aduce și televiziunile, Antenele, Pro TV-ul, B1 și toate celelalte. Poate în felul ăsta am să pun roțile în mișcare. Nu am să îi mai permit să își bată joc de copiii mei prin ignoranța ei. Blestema-o-ar Dumnezeu de cățea care e, jigodia dracului.

@althea  @paznicmare   ,  ce părere aveți? :(

#63
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Posted Image
Ce prostie ai făcut...! Nu te putea obliga nimeni să dai pe loc o declarație, trebuia să pleci de-acolo și să te informezi. Sau măcar pe șeful de post să-l fi întrebat ce se întâmplă dacă îți retragi plângerea și ea nu plătește cum și-a luat angajamentul. Ai fi aflat că în urma declarației tale dosarul se clasează și dacă nu plătește o sufli de praf. Apoi, de ce naiba ai coborât suma sub ce a spus instanța?!
Eu nu mai am nicio părere.

#64
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012
Nu am semnat pentru nicio retragere a plângerii penale. Am semnat un fel de înțelegere pentru ca ea să le plătească lunar copiilor tot ce le datorează, chiar dacă nu are suma întreagă dar măcar să le plătească cât poate și în timp să își achite datoriile pe care le are față de copii. Totuși, sunt un om înțelegător, nu vreau să iau pielea de pe ea, îi înțeleg și ei situația și greutățile, am dat doar dovadă că am cât de cât compasiune și înțelegere față de ea dar asta nu înseamnă că am șters cu buretele tot ce are ea de achitat conform hotărârii judecătorești. E ok, nu mai ai nicio părere, respect asta. Poate mă ghidează altcineva ce și cum să fac în continuare, orice sfat e binevenit și vă mulțumesc pentru asta.

#65
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 androholic, on 17 ianuarie 2017 - 07:23, said:

Nu am semnat pentru nicio retragere a plângerii penale. Am semnat un fel de înțelegere pentru ca ea să le plătească lunar copiilor tot ce le datorează, chiar dacă nu are suma întreagă dar măcar să le plătească cât poate și în timp să își achite datoriile pe care le are față de copii.  
Ești sigur că șeful de post nu va clasa dosarul? Du-te și întreabă-l și spune-i că nu ai intenționat să-ți retragi plângerea.  
Scuze pentru cum am scris dar nu-mi venea să cred că poți renunța așa ușor după tot ce am povestit. Doar pe penal ai șanse să rezolvi fără bani, în ideea că ajunsă în instanță nu prea mai are loc de întors.

Înțelegerea aia nu o obligă în niciun fel la plată.

#66
paznicmare

paznicmare

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,450
  • Înscris: 01.02.2010
Politistul va propune procurorului clasarea dosarului.
Din pacate nu trebuia sa semnezi nici o intelegere. Trebuia sa ramai ferm si sa ceri in continuare ca doamna sa isi execute obligatiile.
Iar, cand si cum iti trimite banii, daca nu a fost consemnat in cadrul acelei intelegeri e cam egal cu zero.
Ce poti sa faci in continuare?
Sa astepti o luna, timp in care sa incerci sa iei din nou legatura cu doamna, iar daca nu o sa plateasca in momentul in care o sa primesti ordonanta de clasare sa o contesti.

#67
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012
@althea , te rog înțelege că nu s-a clasat niciun dosar, nu am dat nicio declarație de retragere a plângerii penale. Ne-a luat amândurora doar o declarație de înțelegere a ambelor părți prin care ea și-a luat obligația prin semnătură că își va achita obligațiile părintești stabilite prin hotărârea judecătorească dar va plăti lunar cât poate, în jurul a 150 de lei măcar. Doar s-a mai adăugat în dosarul ei o altă filă, un fel de înțelegere reciprocă, înțelegere ca ea totuși să înceapă să le plătească lunar copiilor ce are de plătit. Și-a luat angajament scris în fața polițiștilor de caz. Și acest aspect face parte din procedura anchetei. Asta nu înseamnă că am renunțat sau că mi-am retras plângerea. E doar o parte din procedura respectivă. Cred că @paznicmare  ne-ar putea lămuri pe deplin și îl rog pe această cale să dea un reply. Mulțumesc anticipat!

LE Văd că am postat cam în același timp cu @paznicmare

#68
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012
Adineauri a vorbit și mama la telefon cu polițistul de caz. Nu clasează niciun dosar. A confirmat că așteaptă și ei până la sfârșitul lunii ăsteia răspunsul nostru ca să știe dacă doamna a trimis sau nu pensia alimentară iar în cazul în care nu va trimite nimic ei vor da dosarul mai departe la procuratură. Deci, ieri au chemat-o ca să îi dea acel ultimatum, pentru asta au citit-o la postul de poliție.

#69
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012
Eu nu am inteles, cum ai o HJ prin care pe mama o obliga sa iti plateasca pensie alimentara, atata timp cat voi nu ati divortat.

Din umilele mele cunostinte juridice, stiu ca Politia nu se amesteca in cazuri de acest gen, pt ca nu sunt de domeniul penalului.

#70
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012
N-are nicio legătură divorțul. Am câștigat în instanță hotărâre definitivă, necontestată în acel termen de 30 de zile, hotărârea prin care am obținut autoritate părintească deplină, domiciliul minorilor la mine precum și pensie alimentară. Divorțul e 0, nu cântărește nimic un divorț în acest caz.

Intră în acel link pe portalul justiției și vezi acolo hotărârea instanței, negru pe alb.

#71
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Ceea ce a făcut ea se numește abandon de familie și e infracțiune. Un părinte datorează întreținere minorilor indiferent dacă e sau nu căsătorit cu celălalt părinte.

#72
paznicmare

paznicmare

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,450
  • Înscris: 01.02.2010
ART. 499 NCC
    Obligaţia de întreţinere
    (1) Tatăl şi mama sunt obligaţi, în solidar, să dea întreţinere copilului lor minor, asigurându-i cele necesare traiului, precum şi educaţia, învăţătura şi pregătirea sa profesională.
    (2) Dacă minorul are un venit propriu care nu este îndestulător, părinţii au obligaţia de a-i asigura condiţiile necesare pentru creşterea, educarea şi pregătirea sa profesională.
    (3) Părinţii sunt obligaţi să îl întreţină pe copilul devenit major, dacă se află în continuarea studiilor, până la terminarea acestora, dar fără a depăşi vârsta de 26 de ani.
    (4) În caz de neînţelegere, întinderea obligaţiei de întreţinere, felul şi modalităţile executării, precum şi contribuţia fiecăruia dintre părinţi se stabilesc de instanţa de tutelă pe baza raportului de anchetă psihosocială.

Norma juridica face trimitere la parinti, si nu la soti.


ART. 378  NCP
    Abandonul de familie
    (1) Săvârşirea de către persoana care are obligaţia legală de întreţinere, faţă de cel îndreptăţit la întreţinere, a uneia dintre următoarele fapte:
    .....................................................................
    c) neplata, cu rea-credinţă, timp de 3 luni, a pensiei de întreţinere stabilite pe cale judecătorească,
se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate