Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font
 problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...
 Masina de copt paine - pareri

Rfg crescut

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv
 

Neplata pensie alimentara - penal?

- - - - -
  • Please log in to reply
122 replies to this topic

#109
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012

View Postpaznicmare, on 26 octombrie 2017 - 20:23, said:

Te prezinti si soliciti sa respinga cererea de confirmare formulată de procuror si sa fie pusa în mișcare acțiunea penală.

Daca renunti in penal in civil te va plimba inca cativa ani si vei renunta.
Sentimentele, grija purtata copiilor si trairile alaturi de ei nu pot fi cuantificate in bani.
Daca mama asa a considerat ca e mai bine, atunci trebuie sa si isi asume obligatiile, nu doar drepturile.
Mulțumesc mult, domnule.
Deci, chiar dacă mi se dă avocat din oficiu ori nu, atunci când sunt întrebat în fața instanței de către judecător voi spune:
"Onorată instanță, vă rog să îmi permiteți și consemnați faptul că nu sunt de acord cu refuzarea urmăririi penale pentru că Panait Daniela nu a respectat nici măcar înțelegerea făcută între noi în fața agenților de poliție care ne-au chemat la postul de poliție local, și anume ca ea să plătească măcar jumătate din pensia de întreținere lunară a copiilor, ea trimițând atunci când își aduce aminte, o dată la 4 sau 5 luni, câte 20 ori 45 de lei maxim. Din acest mărunțiș oricât de econom ar fi un părinte nu poate asigura nici măcar pentru o săptămână necesitățile de bază a creșterii și întreținerii a 2 copii și de aceea vă rog să faceți dreptate. Vă mulțumesc. "
E ok așa?

#110
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
N-o să ai avocat din oficiu că nu ești inculpat.
Sper să poți spune tot ce vrei.

Edited by althea, 27 October 2017 - 07:19.


#111
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012

View Postsilesax, on 26 octombrie 2017 - 17:36, said:

Stiu că nu are legatura cu juridicul ,dar chiar asa îi spuneam .în viată trebuie să fii mîndru si să ai orgoliu.chit că o să mănînci mămăliga cu ceapă.
Chiar din mândrie și orgoliu nu pot lăsa o mamă să își bată joc de copiii ei aruncându-le firimituri, uite așa. Hai să iertăm pe toată lumea, că noi suntem sfinți. Gândește-te ce s-ar fi întâmplat dacă eu eram dator cu pensii de întreținere iar copiii erau la ea. Nici nu vreau să îmi imaginez dar un fapt e cert, aș fi fost în spatele gratiilor demult, mai ales că mamele, chiar și cele denaturate au mai multă îngăduință în fața oamenilor(mai ales în fața ta din câte observ) decât un păduche de bărbat ca mine care șterge bătrâni la cur pentru 30 de lei pe zi sau dă cu cazmaua pe alimente și niscaiva mărunțiș.

PS Sunt sătul de mămăligă, ceapă, ciorbe lungite, numai ca să le ofer copiilor selectiv ce e mai bun, hrănitor și sănătos pe masă. Numai eu și mama mea știm câte ciorbe și mămăligi am mâncat numai ca să aibă copiii pâine albă și proaspătă, mușchiuleți, brânză proaspătă, ouă proaspete scoase de sub găină imediat cum le-a ouat, și tot felul de delicatese eco care să îi facă mari și sănătoși.

Edited by althea, 27 October 2017 - 13:35.
te rog nu du discutia in directia asta, multumesc


#112
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012

View Postalthea, on 27 octombrie 2017 - 05:13, said:

N-o să ai avocat din oficiu că nu ești inculpat.
Sper să poți spune tot ce vrei.
Astăzi băiatul meu a luat 10 la modul, după ce a luat miercurea trecută examenul interviu preliminar la engleză și română în vederea plecării în aprilie la anul în Portugalia la schimb de experiență profesională cu colectivul Colegiului Tehnic. Mai are câteva examene la module până în aprilie dar începutul e promițător. Din clasa lui care are 30 de elevi doar 14 se pot califica pentru plecarea în Portugalia.
L-am convins să nu își mai lase bretonul în ochi și să își facă o codiță japoneză în creștet din breton, chiar și doamna dirigintă a lui l-a încurajat să facă asta. @althea îți place de mumosul meu? :lol:
Attached File  IMG_20171027_203715.jpg   47.28K   24 downloads

Bine, mai am și alte poze, cu breton :lol:
Attached File  FB_IMG_15035812711162593.jpg   29.44K   23 downloadsAttached File  Tavi 20171014_054141.jpg   128.46K   19 downloads

;) Attached File  FB_IMG_15035807265038136.jpg   27.25K   20 downloadsAttached File  FB_IMG_15035812406054461.jpg   20.2K   21 downloads

#113
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postandroholic, on 30 octombrie 2017 - 23:10, said:

@althea îți place de mumosul meu? Posted Image
Îmi place, îmi place :) Bravo lui, felicitări și succes!
PS: Ia-i vreo două elastice speciale de la magazin, mey, că alea cum și-a pus el rup părul. Și să fie negre.

#114
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012
@althea
Mâine sunt citat la judecătorie. Te rog frumos să mă ajuți cu discursul. Știi toată situația. Cum mă adresez exact instanței, ce spun mai exact? Te rog frumos să îmi dai răspuns în seara asta până mă pun la odihnă ca să bag la cap tot. Mâine dimineață mă pun la tren spre judecătoria Pătârlagele și nu mai e timp pentru că la ora 9 sunt citat ca intimat parte vătămată.

#115
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012
@paznicmare
Și dumneavoastră vă e adresată întrebarea.
Mulțumesc mult.

#116
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Nu știu dacă o să ai ocazia să vorbești liber, depinde de judecător.
Apoi, nu discurs că în mod sigur nu stă să te asculte, deci să nu te apuci să povestești despre cât e de imoral ce face ea că nu de-asta te-a chemat.  

Asta trebuie să spui (folosesc citate din ce ai scris):
- ai sentință din 18.03.2016 care  

Quote

Obligă pârâta la plata unei pensii de întreţinere în favoarea minorilor în cuantum de 294 lei lunar (câte 147 lei pentru fiecare minor), începând cu data introducerii acţiunii (23.12.2015) şi până la majoratul fiecărui minor dacă nu intervin alte modificări.



dar

Quote

Parata a platit doar o singura data suma de 350 RON si de atunci nu mai raspunde nici macar la telefon, SIM-ul pare scos din telefon.

Prin urmare, în 21 iulie 2017 ai depus plângere penală.

În 22 septembrie polițistul care s-a ocupat de plângerea ta ți-a spus că a citat-o și nu s-a prezentat.

Quote

Astăzi am vorbit cu domnul polițist care se ocupă de anchetă, mi-a spus că a citat-o și nu s-a prezentat, mi-a zis să vin la postul de poliție de aici mâine după-amiază la ora 14 să îmi ia o declarație și mi-a mai spus că va merge personal după ea să o aducă la postul de poliție de aici pentru ancheta /declarația sau procedura specifică anchetei

În 17 ianuarie 2017 și-a luat un angajament pe care nu l-a respectat - recitește ce ai scris aici:
https://forum.softpe...4#entry20522661

Quote

M-a pus șeful de post să semnez împreună cu ea o înțelegere ce și cum să îmi plătească pensia aia alimentară. L-am pus pe șeful de post să consemneze și adauge exact cuvintele mele acolo în declarație, și anume că doamna să trimită lunar măcar o sumă minimă de 150 de lei dacă nu poate 294 de lei cât a stabilit  judecătoria Pătârlagele. Toate bune și frumoase, a semnat doamna și a rămas să stabilim amândoi prin telefon când și cum îmi trimite. Bineînțeles că după ce s-a suit la tren și a plecat a închis comunicarea, am încercat să o sun dar cred că m-a pus în blacklist, nu răspunde nimeni la numărul ei,

Și ori rogi instanța să respingă ordonanța procurorului prin care s-a dispus renunțarea la urmărirea penală, ori spui că ești de acord cu ea.
depinde ce vrei.

#117
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012
A fost și fosta soție azi la judecătorie dar a fost atât de preocupată de citație încât a stat în barul de vizavi de judecătorie și a ratat prezența. Eu am stat în sala de judecată, m-a strigat grefiera, am spus Prezent, mi-am spus tot păsul domniței judecătoare, i-am prezentat cartea de identitate dar și mandatele poștale trimise la batjocură de fosta soție, mandate poștale cu bani de bomboane trimise la 3-4-5 luni numai ca să rupă termenul, m-a ascultat atentă și înțelegătoare doamna judecătoare (o doamnă tânără și foarte frumoasă dar ochii dânsei exprimau înțelepciune și inteligență). Bineînțeles că domnișoara procuror care ședea în dreapta doamnei jucător în capul imensului birou, la polul opus doamnei grefiere care avea dosarele și computerul, a înșirat o polologhie de cuvinte în favoarea fostei mele soții precum că are și ea în îngrijire o minoră, nu are servici, bla bla bla, conform legii în vigoare propune NUP. Eu am refuzat confirmarea NUP, i-am explicat cu dovezi (mandatele poștale), am spus că suma pe care a trimis-o în 2017 copiilor de 60 de bani pe zi, bani nici de o pâine, poate de o bomboană pe care trebuie să o împartă ambii copii. La final domnița judecător mi-a spus că rămâne în pronunțare.

M-am întâlnit astăzi dimineață și cu avocatul meu cu care am câștigat autoritatea părintească deplină și domiciliul copiilor + pensia de întreținere, și mi-a dat of veste cam sumbră. Cică 80 % din ceea ce propune procurorul în dosar se validează de instanță. Sper ca măcar astăzi să se fi făcut dreptate și să fiu eu acel 20% care să fiu îndreptățit pentru că ăsta e adevărul, eu trag  la jug și fosta îmi punem doar bolovani sub roțile căruței. Sper să se facă dreptate. Trebuie să urmăresc zilele astea pe portalul justiției în link-ul de mai sus dacă s-a făcut dreptate.

#118
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012
@althea
@paznicmare
Ce părere aveți?

#119
paznicmare

paznicmare

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,450
  • Înscris: 01.02.2010
In functie de solutie o sa procedezi in continuare.
exista cale de atac.

#120
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012
M-am convins cum se imparte justitia. Onorata instanta e de acord cu propunerea procurorului ca stimata doamna sa trimita copiilor o bombonica pe zi ca pensie de intretinere, nu cumva sa ia in greutate vreunul dintre ei. Ma mut in Somalia cu copiii, barem acolo mi se pare justa solutia judecatoarei.\

Quote

Tip solutie: admite cererea
Solutia pe scurt: Admite cererea Parchetului de pe lângă Judecătoria Pătârlagele. În baza art. 318 alin.12 şi 15 cod procedură penală constată legalitatea şi temeinicia ordonanţei de renunţare la urmărirea penală adoptată la data de 21.09.2017 în dosarul nr. 785/P/2016 al Parchetului de pe lângă Judecătoria Pătârlagele având ca obiect infracţiunile de abandon de familie prev. şi ped. de art.378 alin.1 lit.c Codul penal, în dauna persoanei vătămate Panait Paul Vladimir şi intimata suspectă Panait Daniela şi confirmă soluţia de renunţare la urmărirea penală. În baza art. 275 alin. (3) cod procedură penală, cheltuielile judiciare rămân în sumă 50 lei vor fi suportate de către suspectă Panait Daniela. Definitivă. Pronunţată în camera de consiliu, azi 09.11.2017
Document: Încheiere finală camera preliminară    09.11.2017
http://portal.just.r...497&id_inst=277
Asta e, nu mai am nicio solutie de atac la definitiva,
@paznicmare @althea
justita tine tot cu jigodiile care nasc, abanoneaza copiii dupa ce la vand acoperisul de deasupra capului. Asta e justitia romana. Mi-e rusine ca m-am nascut in tara asta de rahat. Am sa imi incurajez copiii  ca dupa terminarea Colegiilor si Facultatii sa plece sa isi faca viitorul fiecare pe alte meleaguri straine in afara tarii asteia de cacat.

View Postpaznicmare, on 10 noiembrie 2017 - 07:39, said:

In functie de solutie o sa procedezi in continuare.
exista cale de atac.
Ce cale de atac sa mai am daca solutia e definitiva? Nada, nimic, nothing. Asa a vrut muschiul domnisoarei procuroare care a lalait jjjjde cuvinte care nu aveau nicio legatura cu realitatea. Cred ca se dau verdicte doar din cartile alea juridice pe care tocilarii cu robe le invata ca niste schizopati paranoici. Dreptatea nu se imparte cu cartea, se imparte cu mintea si judecata.

#121
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
domnule dar ea are bani si nu vrea sa plateasca pensie alimentara copiilor ?

#122
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012

View Postsilesax, on 11 noiembrie 2017 - 04:51, said:

domnule dar ea are bani si nu vrea sa plateasca pensie alimentara copiilor ?
da domnule, are bani. ultima oara cand am vazut-o pe 9 noiembrie era imbracata cu o geaca de motor bleumarin din piele cu fermoare + cureluse = alte brizbrzuri, avea bjuterii din aur pe degete si urechi, botine din piele intoarsa, o geanta mare din piele cu un portmoneu mare plin cu bani, machiata, rujata, aranjata, fara grji. Eu am venit si eu acolo in instanta ca un prapadt imbracat cu o pereche de blugi tociti de vreo 10 ani de zile, niste pantofi scorojiti in picioare de ii tinea lipiti doar crema si o geaca de pe timpul lui Ceausescu subtire ca o foaie de ceapa in care am dardait toata ziua. Deh, eu cresc copii, nu-mi permit update la garderoba ori la rastelul de pantofi.

#123
lelali

lelali

    Vrăjeală, multă vrăjeală!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,645
  • Înscris: 07.11.2009
Am citit un pic prin urmă, de ce nu mergi la un executor?  
Nu, nu cred că onorariul mic va fi o problema, ei fotocopiază un dosar și cu 500 de lei. :D

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate