Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

Neplata pensie alimentara - penal?

- - - - -
  • Please log in to reply
122 replies to this topic

#37
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012
Bunicii sunt decedați și oricum nu cred că legea obligă așa ceva.

#38
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,656
  • Înscris: 30.10.2009
androholic, nu e nevoie neapărat s-o scrii ca pe o acțiune în instanță, cu articole din lege sau ceva de genul ăsta. Încadrarea o va face polițistul de caz, tu povestește ce ai scris aici și suma datorată + de când n-a plătit.

(2) Plângerea trebuie să cuprindă: numele, prenumele, codul numeric personal, calitatea şi domiciliul petiţionarului ..., descrierea faptei care formează obiectul plângerii, precum şi indicarea făptuitorului şi a mijloacelor de probă, dacă sunt cunoscute.
Detalii: http://legeaz.net/no...la-ncpp/art-289

Să faci fotocopii după certificatele de naștere ale copiilor și după sentința rămasă definitivă. Cred că n-ar fi rău să ai și adeverințe de la școală, care să ateste că-s în continuarea studiilor pentru că-s sunt mărișori amândoi, și să scrii în finalul plângerii ce hârtii ai anexat.
Cam asta ar fi.

#39
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012
Multam mult, @althea ! Am scris plangerea spre seara acum, am pregatit copiile xerox al documentelor precum si adeverinte de elev putin mai vechi pentru ca sunt in vacanta copiii dar cred ca e ok si asa. Maine merg iar la politie, sper ca de data asta sa primeasca plangerea penala si sa primesc un nr de inregistrare la plangere. Plangerea am scris-o cam in felul asta dar cu modificarile specifice cazului meu si fara sa mai mentionez despre martori pentru ca nu cred ca e cazul sa am martori la depunerea unei plangeri, martori am avut la judecatorie. Iata:
http://www.tpu.ro/le...iei-alimentare/

#40
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,656
  • Înscris: 30.10.2009
Hai să fie cu noroc  Posted Image

#41
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012
Mulțumesc fain.  Am depus astăzi plângerea și celelalte documente. Mi-a fost cerut numărul de telefon ca să fiu chemat la audiere.

#42
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012
Revin după 2 luni și o zi. Astăzi am vorbit cu domnul polițist care se ocupă de anchetă, mi-a spus că a citat-o și nu s-a prezentat, mi-a zis să vin la postul de poliție de aici mâine după-amiază la ora 14 să îmi ia o declarație și mi-a mai spus că va merge personal după ea să o aducă la postul de poliție de aici pentru ancheta /declarația sau procedura specifică anchetei și mi-a mai spus că pe dânsul îl interesează ca ea să plătească ce are de plătit copiilor conform sentinței iar dacă ea va ignora și această fază va înainta dosarul mai departe la procuratură. @althea , e de bine, e de rău, ăsta e un semn că se va rezolva?

#43
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012
294 lei x 9 luni = 2646.  Din 2646 scad acei 350 de lei = 2296.  Deci are de plătit 2296 de lei copiilor, nemaipunând la socoteală și cei 420 de lei cheltuieli de judecată.

#44
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
e un semn ca pe cineva intereseaza si ca nu te-a lasat cu ochii in soare pe principiul romanesc. daca se inainteaza cazul la procurori, din pacate intri din nou in valtoarea instantelor noastre, cu  viteza caracteristica, insa zic eu ca sunt snse de castig. in astfel de cazui, chiar si cu dreptatea in mana, nu este bine sa mergi la sigur, pt ca nu stii niciodata ce se poate intampla, ca iti este bine sau rau, pastreaza si o doza de pesimism.

ma bucur pt tine ca macar se interzareste o luminita undeva la capat, bine ca nu te-ai lasat pe-o ureche si bv si politistului care se ocupa de cazul tau.

#45
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012
Mulțumesc mult pentru părere,  @Dany_Darke
Încă mai cred în instituțiile statului. Sper să se facă dreptate, nu pentru mine ci pentru copiii mei. Ei fac naveta zilnic către colegiile lor pe o distanță de 35 kilometri dus, 35 kilometri întors, își văd de școală, fără absențe sau corigențe, în ciuda tuturor necazurilor prin care au trecut. Măcar lor să li se facă dreptate și să li se dea ce a stabilit legea.

#46
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,656
  • Înscris: 30.10.2009
Depinde ce înțelegi prin e de bine, că dacă te gândești la banii din urmă nu înseamnă nimic :( N-o pot obliga să ți-i dea, doar executorul o poate face.
Altfel, e de bine: înseamnă că dacă nu le va da copiilor chiar nimic, polițistul îi va face dosar penal pentru infracțiunea de abandon de familie iar procurorul o va trimite în judecată. Ce va fi mai departe nu poate spune nimeni, dacă se apără bine (dovezi că n-a avut de unde, că are greutăți, că a fost bolnavă etc.) și își ia angajamentul că va plăti e foarte posibil să scape necondamnată. Iar dacă va da ceva odată la două-trei luni n-ai ce-i face.

#47
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012
Revin cu noutăți. Am fost astăzi la ora 14:00 la postul de poliție local după cum am fost programat și am semnat ca parte vătămată două procese verbale sau declarații pe care le-a completat domnul polițist, mi-au fost cerute detalii în legătură cu suma pe care o datorează ea, data de când nu a mai plătit nimic și alte detalii. Am văzut dosarul cu plângerea penală, a devenit mai stufos față de cât îl știam la început, cred că între timp au mai fost adăugate și citațiile la care ea nu s-a prezentat precum și alte documente constatatoare a refuzului ei de a se prezenta în fața autorităților.
Ce credeți, va cântări mult la dosarul ei tactica ei de a refuza orice citație, cum a făcut și la judecătorie? Până la urmă dosarul cu plângerea penală va fi înaintată procuraturii sau parchetului? Domnul polițist mi-a spus că cel mai important este ca ea să plătească suma datorată, nu contează ce resurse financiare are și motivele ei, e obligată să plătească ce a stabilit instanța prin hotărârea judecătorească.

#48
paznicmare

paznicmare

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,446
  • Înscris: 01.02.2010
Procuratura cu parchetul e totuna.
Dosarul este supravegheat de procuror.
Tot ce face si zice politistu "cenzureaza" procuroru.
Da, cantareste f mult comportamentul doamnei.

Edited by paznicmare, 24 September 2016 - 19:58.


#49
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012

View Postpaznicmare, on 24 septembrie 2016 - 19:57, said:

Procuratura cu parchetul e totuna.
Dosarul este supravegheat de procuror.
Tot ce face si zice politistu "cenzureaza" procuroru.
Da, cantareste f mult comportamentul doamnei.
Mulțumesc mult pentru răspuns,  @paznicmare .  S-a convins domnul polițist de ignoranța totală a doamnei,  în mod sigur se va convinge și domnul procuror care se va ocupa de caz de ignoranța ei pentru că ăsta e felul ei de a fi, pentru ea nu contează nimic și nimeni altcineva decât ea. Nici Dumnezeu dacă ar chema-o să îi pună câteva întrebări firești, normale, ea nu s-ar catadicsi să facă efortul de a răspunde.
O frază nu am înțeles-o și te rog să mă lămurești. "Tot ce face și zice polițistul 'cenzurează'  procurorul."  Ce înseamnă asta? Mulțumesc.

#50
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
doar intreb dar raspunzi doar daca vrei, la inceputul casatoriei, asa a fost si atunci? "ăsta e felul ei de a fi, pentru ea nu contează nimic și nimeni altcineva decât ea". daca da, de ce ai continuat?

#51
paznicmare

paznicmare

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,446
  • Înscris: 01.02.2010
Politistul instrumenteaza lucrarea penala.
Aceasta lucrare penala, lucrarile penale sunt supravegheate de procurori.
Politistul la sfarsitul efectuarii cercetarilor face propunere, atentie el face doar propunere si nu poate dispune.
Dreptul de a dispune este al procurorului precum si dreptul de a propune instantei.
De aici faptul ca nu intotdeauna ce zice si face politistul este confirmat de procuror.

#52
adcamo

adcamo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,022
  • Înscris: 12.02.2009
Teoretic. Practic polițistul si procurorul analizează impreuna dosarul si stabilesc ce fac cu el... clasare,trimitere in judecata....
N are rost sa facă unul o propunere,celălalt sa o respingă si sa tot plimbe dosarul de colo colo.
Pana la urma,pe madam a audiat o sau nu s a prezentat deloc când a fost citata  ?
Nu ca ar fi mare problema sa i emita mandat de aducere dupa începerea următorii penala... Mde,unii trebuie adusi pe sus...

#53
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012

View Postadcamo, on 26 septembrie 2016 - 19:26, said:

Teoretic. Practic polițistul si procurorul analizează impreuna dosarul si stabilesc ce fac cu el... clasare,trimitere in judecata....
N are rost sa facă unul o propunere,celălalt sa o respingă si sa tot plimbe dosarul de colo colo.
Pana la urma,pe madam a audiat o sau nu s a prezentat deloc când a fost citata  ?
Nu ca ar fi mare problema sa i emita mandat de aducere dupa începerea următorii penala... Mde,unii trebuie adusi pe sus...
@adcamo ,  după cum am spus în toate postările mele dar poate că nu am informat complet, țin să reformulez ca să fiu clar și bine înțeles :
1. La procesul pentru custodia copiilor nu s-a prezentat, nu s-a prezentat nici în cele 15 zile premergătoare procesului în care din câte am înțeles putea depune nu știu ce contraproces sau chestie judiciară (aici @paznicmare ne poate lămuri).
2. Nu s-a prezentat nici în cele 30 de zile de la pronunțarea sentinței pentru a depune apel sau nu știu cum îi zice (drept urmare sentința a devenit definitivă, legalizată, am obținut după acele 30 de zile ștampila aceea dreptunghiulară în care se specifică "legalizată prin neprezentarea pârâtei"  sau cam așa ceva.
3. Am depus plângere penală la poliție, a fost citată și iar nu s-a prezentat.
Cred că nu se va prezenta nici la procuratură, în caz în care există vreo asemenea procedură, și nici la eventualul proces pe care îl va deschide procuratura.



Deci e absentă în toate citațiile. Nu vrea să vină deloc.

#54
paznicmare

paznicmare

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,446
  • Înscris: 01.02.2010
Este vorba de comunicare adresa, in principiu dreptul paratului de a formula cereri si pretentii in contra reclamantului precum si a propune probe sau mijloace de aparare.
Adica procedura prealabila.

Edited by paznicmare, 26 September 2016 - 20:01.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate