Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Neplata pensie alimentara - penal?

- - - - -
  • Please log in to reply
122 replies to this topic

#19
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
din pacate va mai cheltui bani din cauza ei, chiar si cu sentinta  in mana, ideea este ca pe ea daca a durut-o undeva de copii, la fel o doare si acum si in viitor, frica de justitie, nu cred, poate ca asteapta sa treaca anii pana la majorat, pt fata ca mai sunt cateva luni, cate or mai fi acolo, dar ceea ce nu stie ea probabil este faptul ca sentinta fiind data, va trebui sa plateasca si retroactiv. adica sa dea si banii neplatiti.

androholic, eu iti urez mult bafta in demersurile tale, sa ne tii la curent cu ce se intampla, fiind la salariul meu de ceva ani, stiu cat de greu este, iar ca barbat singur cu 2 minori .... pot doar sa-mi exprim aprecierea fata de tine ca nu i-ai lasat si ai facut oameni mari din ei. sa va bucurati unul de altul si sa fiti o familie. din partea mea ... Posted Image Posted Image Posted Image

am fost offtopic si-mi asum gestul, dar cred ca in situatii de genul, trebuie sa fim si umani.

#20
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Nefiind angajată nu cred că-ți va da cât scrie în sentință însă o poți amenința cu executarea silită pentru ce are de dat din urmă. Pentru executor merită să scoți bani din buzunar, cheltuielile se recuperează de la cel executat.
Ca s-o sperii cu adevărat cred că n-ar fi rău să cauți un executor cu care să stai de vorbă. O consultație nu e o avere.

#21
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012
Va multumesc mult! Cu siguranta va voi tine la curent cu desfasurarea situatiei. De saptamana viitoare voi incepe demersurile.

#22
adcamo

adcamo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,022
  • Înscris: 12.02.2009
Ba mai bine ti ai vede de treaba.
Trebuie sa faci o reclamatie la politie si in dosarul care ca ajunge la parchet sa poată fi demonstrata reaua credinta . Relativ greu.
Si apoi ea scoate niste bani,se opreste tot si dupa 3 luni trebuie sa o iei de la capăt.
Acu,tu stii daca merita tot tapajul.

#23
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postadcamo, on 10 iulie 2016 - 23:31, said:

Acu,tu stii daca merita tot tapajul.
E dreptul copiilor. Cred că foarte puțini oameni care-i cresc singuri, ani de zile, ar renunța la el din comoditate.

Edited by althea, 11 July 2016 - 07:10.


#24
adcamo

adcamo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,022
  • Înscris: 12.02.2009
Da,e dreptul lor si evident ca nu renunti la copii.
Eu ii spun din prisma demersurilor pe care trebuie sa le facă din 3 in 3 luni...


#25
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012
Salut!  Am revenit cu detalii.  Am fost astăzi la poliția din localitatea mea, mi s-a cerut adresa ei, nr ei de telefon,  am expus toată situația, a încercat să o sune polițistul dar bineînțeles că ea are sim-ul scos din telefon, i-am zis și faza cu sim-ul că îl bagă în telefon numai când vrea ea să mă sune ca să mă aburească și să mă amâne la nesfârșit.  Mi-a zis polițistul că va lua inițial legătura cu postul de poliție din localitatea ei și dacă într-o săptămână ea nu îmi trimite banii datorați să revin la postul de poliție pentru inițierea plângerii penale. Ce părere aveți? Treaba asta face parte din procedura preliminară a anchetei?

#26
paznicmare

paznicmare

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,450
  • Înscris: 01.02.2010
Nu.

#27
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012

View Postpaznicmare, on 12 iulie 2016 - 14:48, said:

Nu.
Poți da mai multe detalii, te rog? Dacă știi cum e procedura postează mai amănunțit.

#28
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Ai facut plangerea in scris?

View Postadcamo, on 11 iulie 2016 - 16:02, said:

Da,e dreptul lor si evident ca nu renunti la copii.
De renuntarea la dreptul copiilor vorbeam, nu la copii...

#29
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012

View Postalthea, on 12 iulie 2016 - 15:47, said:

Ai facut plangerea in scris?
De renuntarea la dreptul copiilor vorbeam, nu la copii...
Mi-a cerut doar adresa ei și nr ei de telefon. Despre plângerea penală în scris a spus să revin săptămâna viitoare să o facem, în cazul în care ea nu achită banii până săptămâna următoare.

Probabil în perioada asta până săptămâna viitoare vor lua legătura cu ea să vadă ce are ea de zis.

#30
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Ar fi grozav sa-ti dea toti banii dar nu prea cred.  
Parerea mea e ca pentru suma restanta + cheltuielile de judecata ar trebui s-o ameninti cu executarea, politistii n-au ce sa-i faca in privinta asta. Ei o pot  doar cerceta din cauza neplatii pensiei de intretinere. Iar daca iti va da o suma oarecare sa ceri sa precizeze (daca n-o face ea) ce reprezinta, ca sa stii ce ai de facut mai departe.

Edited by althea, 12 July 2016 - 16:15.


#31
paznicmare

paznicmare

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,450
  • Înscris: 01.02.2010
CAPITOLUL II
Infracţiuni contra familiei
Art. 378
Abandonul de familie
(1) Săvârşirea de către persoana care are obligaţia legală de întreţinere, faţă de cel îndreptăţit la întreţinere, a uneia dintre următoarele fapte:
a) părăsirea, alungarea sau lăsarea fără ajutor, expunându-l la suferinţe fizice sau morale;
Posted Image neîndeplinirea, cu rea-credinţă, a obligaţiei de întreţinere prevăzute de lege;
c) neplata, cu rea-credinţă, timp de 3 luni, a pensiei de întreţinere stabilite pe cale judecătorească,
se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă.
(2) Cu aceeaşi pedeapsă se sancţionează neexecutarea, cu rea-credinţă, de către cel condamnat a prestaţiilor periodice stabilite prin hotărâre judecătorească, în favoarea persoanelor îndreptăţite la întreţinere din partea victimei infracţiunii.
(3) Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate.
(4) Fapta nu se pedepseşte dacă, înainte de terminarea urmăririi penale, inculpatul îşi îndeplineşte obligaţiile.
(5) Dacă, până la rămânerea definitivă a hotărârii de condamnare, inculpatul îşi îndeplineşte obligaţiile, instanţa dispune, după caz, amânarea aplicării pedepsei sau suspendarea executării pedepsei sub supraveghere, chiar dacă nu sunt îndeplinite condiţiile prevăzute de lege pentru aceasta.
Detalii: http://legeaz.net/no...d-penal/art-378




Prin urmare fara existenta unei plangeri penale prealabile, actiunea penala nu se pune in miscare si in consecinta nu o cerceteaza nimeni.
Politistul pentru a nu se mai incarca cu o lucrare penala care presupune multe etape (lucrarea e supravegheata de procuror) incearca colegial cu ajutorul celuilalt politist sa o "sperie"pe mama pentru a plati.
Daca citesti norma juridica de mai sus iti dai seama cat de cat de situatie.

Ceea ce ti-am spus e pe parte penala.

Pe civil, cu executor judecatoresc, daca stii ca are venituri legale se poate proceda la executare silita.

Edited by paznicmare, 12 July 2016 - 16:53.


#32
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012

View Postpaznicmare, on 12 iulie 2016 - 16:52, said:

Mulțumesc fain pentru lămuriri, @paznicmare ! Deci cumva vor lua legătura cu ea până săptămâna viitoare, asta e important pentru că ea va vedea că nu e de joacă cu legea și că nu mă las păgubaș. Îmi voi face tot timpul din lume să recuperez pensia cuvenită copiilor și să o determin să fie cu plata la zi.

Edited by androholic, 12 July 2016 - 17:04.


#33
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postandroholic, on 12 iulie 2016 - 16:00, said:

Despre plângerea penală în scris a spus să revin săptămâna viitoare să o facem, în cazul în care ea nu achită banii până săptămâna următoare.
Parerea mea e ca a vrut sa nu se incarce cu dosarul inainte de a vedea daca e cazul, deci doar a amanat putin. O saptamana nu e mult.

#34
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012
Da, nu e mult, @althea . Mulțam fain!

#35
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012
Am fost astăzi din nou la poliție, mi-au spus să vin cu plângere penală deja formulată de mine.  Puteau să îmi spună de săptămâna trecută asta. Caut pe internet formatul plângerii penale pentru neplata pensiei alimentare.  Orice sugestie e binevenită. Vă mulțumesc mult.

#36
canarel

canarel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,520
  • Înscris: 13.10.2010
nu stiu cum se intocmeste o plangere penla, dar stiu ca daca numita nu realizeaza venituri,  la plata pensiei alimentare pot fi obligati chiar si bunicii, parintii celui rau platnic.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate