Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Neplata pensie alimentara - penal?

- - - - -
  • Please log in to reply
122 replies to this topic

#1
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012
Va salut!
Sunt tatal a doi copii minori (fata are 17 ani iar baiatul 14) pe care mama lor i-a parasit cand erau micuti, in urma cu 13 ani. Anul acesta am castigat un proces si am sentinta definitiva care spune asa:

Complet: C.3
Tip solutie: Admite cererea
Solutia pe scurt: Admite acțiunea. Stabilește locuința minorilor X și Y, la domiciliul reclamantului. Încuviințează ca autoritatea părintească cu privire la cei doi minori să fie exercitată în mod exclusiv de către reclamant. Obligă pârâta la plata unei pensii de întreținere în favoarea minorilor în cuantum de 294 lei lunar (câte 147 lei pentru fiecare minor), începând cu data introducerii acțiunii (23.12.2015) și până la majoratul fiecărui minor dacă nu intervin alte modificări. Obligă pârâta la 420 lei cheltuieli de judecată către reclamant, reprezentând taxă judiciară de timbru și onorariu de avocat. Cu apel. În cazul exercitării căii de atac cererea de apel se depune la Judecătoria Pătârlagele. Pronunțată în ședință publică, la 18.03.2016.
Document: Hotarâre  342/2016  18.03.2016


Parata a platit doar o singura data suma de 350 RON si de atunci nu mai raspunde nici macar la telefon, SIM-ul pare scos din telefon. Daca facem un calcul reiese ca ea are de platit o restanta de 1764 RON pensie alimentara + 420 de RON cheltuielile de judecata.
Intrebarile mele sunt:
1. E de natura penala ceea ce face ea, adica ignora plata pensiei alimentare?
2. Ce trebuie sa fac, cum trebuie sa procedez in continuare?

Va multumesc anticipat.

#2
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,337
  • Înscris: 24.05.2010
da, o dai in judecata sau e de ajuns doar o plangere la politie nu stiu exact

Edited by MooF2010, 10 July 2016 - 13:09.


#3
bobocul

bobocul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,392
  • Înscris: 16.09.2003
http://legeaz.net/no...d-penal/art-378

#4
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012

View PostMooF2010, on 10 iulie 2016 - 13:08, said:

da, o dai in judecata sau e de ajuns doar o plangere la politie nu stiu exact
Nu mai am bani de avocati, am castigat deja un proces. Prin plangere la politie pot rezolva asta?

#5
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
sincer imi pare rau pt situatia in care te regasesti  Posted Image

din ec cunosc, trebuie sa depui plangere tot la judecatorie, pt ca nu se respecta decizia instantei. iar de acolo am impresia ca se ajunge la executor. ideea este nu cred ca mai ai nevoie de avocat de data asta. tu denunti nerespectarea deciziei instantei, nu deschzi un nou proces. procesul a stabilit deja, acum urmeaza doar respectarea lui.

#6
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Si daca e panala sau nu, cu ce se schimba situatia ?
    Nu pricep care e esenta problemei ! Te temi ca o sa ajungi la inchisoare ?

#7
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
cspot - parata este o femeie, adica mama copiilor, colegul nostru este tatal care creste copiii, asadar el terbuie sa primeasca bani, nu sa dea

#8
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012

View PostDany_Darke, on 10 iulie 2016 - 13:56, said:

sincer imi pare rau pt situatia in care te regasesti  Posted Image

din ec cunosc, trebuie sa depui plangere tot la judecatorie, pt ca nu se respecta decizia instantei. iar de acolo am impresia ca se ajunge la executor. ideea este nu cred ca mai ai nevoie de avocat de data asta. tu denunti nerespectarea deciziei instantei, nu deschzi un nou proces. procesul a stabilit deja, acum urmeaza doar respectarea lui.
Multumesc mult pentru consolare.
Plangerea penala nu se face la Parchet sau Politie? Intreb asta pentru ca la Judecatorie am fost si am castigat procesul deja.

#9
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
la instanta care a judecat cazul si a pronuntat sentinta.

#10
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012

View Postcspot, on 10 iulie 2016 - 14:08, said:

Si daca e panala sau nu, cu ce se schimba situatia ?
Nu pricep care e esenta problemei ! Te temi ca o sa ajungi la inchisoare ?
N-ai inteles, eu sunt tatal copiilor si am crescut copiii, eu am castigat procesul, nu am de ce sa fac parnaie.

#11
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
plangerea o faci pt ca nu se respecta decizia instantei respective. iar ei stiu mai departe ce este de facut. adica un ordin judecatoresc cu executor. ori ceri un executor in plangerea ta.

ca idee, dat fiind ca ai apelat deja la un avocat pt proces, un telefon sau o vizita direct la cabinet, pt ca stie de cazul tau deja, ii poti adresa o intrebare si lui. il intrebi si costurile implicate, sa stii ce ai putea si daca ai putea merge mai departe. intr-un fel sau altul este mai actual cu legea in vigoare.

dar o intrebare macar informativa, nu strica.

#12
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
Scurteaza putin drumurile si mai economisesti bani :
cauti unde lucreaza , cu sentinta mergi la serviciul personal al firmei si prezinti pe scurt situatia , in 90% din situatii se rezolva . Daca nu merge asa urmatoarea etapa este politia .
Mai exista si noroc , daca prinzi un sef ca al meu in situatii de genul , cind sunt copii minori si te sustragi de la plata pensiei , da cu tine de pamant de tu te aduni...plus ca intervine imediat in solutionarea problemei banilor pentru copii.

Edited by xilo, 10 July 2016 - 14:33.


#13
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012

View Postxilo, on 10 iulie 2016 - 14:30, said:

Scurteaza putin drumurile si mai economisesti bani :
cauti unde lucreaza , cu sentinta mergi la serviciul personal al firmei si prezinti pe scurt situatia , in 90% din situatii se rezolva . Daca nu merge asa urmatoarea etapa este politia .
Mai exista si noroc , daca prinzi un sef ca al meu in situatii de genul , cind sunt copii minori si te sustragi de la plata pensiei , da cu tine de pamant de tu te aduni...plus ca intervine imediat in solutionarea problemei banilor pentru copii.
Ea nu lucreaza, lucreaza barbatul ei actual. Ea mai primeste si niste bani lunar de la o sora din strainatate. Deci varianta cu discutia la firma pica.
Multam fain de pont, oricum.

View PostDany_Darke, on 10 iulie 2016 - 14:16, said:

plangerea o faci pt ca nu se respecta decizia instantei respective. iar ei stiu mai departe ce este de facut. adica un ordin judecatoresc cu executor. ori ceri un executor in plangerea ta.

ca idee, dat fiind ca ai apelat deja la un avocat pt proces, un telefon sau o vizita direct la cabinet, pt ca stie de cazul tau deja, ii poti adresa o intrebare si lui. il intrebi si costurile implicate, sa stii ce ai putea si daca ai putea merge mai departe. intr-un fel sau altul este mai actual cu legea in vigoare.

dar o intrebare macar informativa, nu strica.
Voi suna si avocatul saptamana urmatoare. Multam fain pentru toate sfaturile.

Edited by androholic, 10 July 2016 - 14:47.


#14
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postandroholic, on 10 iulie 2016 - 13:20, said:

Prin plangere la politie pot rezolva asta?
Ai link mai sus, plângerea penală o poate scutura bine. Șansele să scape de pedeapsa penală ar fi să demonstreze că nu din rea credință n-a plătit ci pentru că efectiv n-are de unde dar faptul că nu mai răspunde la telefon e clar în defavoarea ei.  
Du-te la poliție că vei fi ajutat să compui plângerea. Să nu uiți să scrii și chestia cu telefonul.

(3) Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate.
(4) Fapta nu se pedepseşte dacă, înainte de terminarea urmăririi penale, inculpatul îşi îndeplineşte obligaţiile.
(5) Dacă, până la rămânerea definitivă a hotărârii de condamnare, inculpatul îşi îndeplineşte obligaţiile, instanţa dispune, după caz, amânarea aplicării pedepsei sau suspendarea executării pedepsei sub supraveghere, chiar dacă nu sunt îndeplinite condiţiile prevăzute de lege pentru aceasta.
Detalii: http://legeaz.net/no...d-penal/art-378

N-ai nevoie de avocat.

#15
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012

View Postalthea, on 10 iulie 2016 - 14:47, said:

Ai link mai sus, plângerea penală o poate scutura bine. Șansele să scape de pedeapsa penală ar fi să demonstreze că nu din rea credință n-a plătit ci pentru că efectiv n-are de unde dar faptul că nu mai răspunde la telefon e clar în defavoarea ei.  
Du-te la poliție că vei fi ajutat să compui plângerea. Să nu uiți să scrii și chestia cu telefonul.

(3) Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate.
(4) Fapta nu se pedepseşte dacă, înainte de terminarea urmăririi penale, inculpatul îşi îndeplineşte obligaţiile.
(5) Dacă, până la rămânerea definitivă a hotărârii de condamnare, inculpatul îşi îndeplineşte obligaţiile, instanţa dispune, după caz, amânarea aplicării pedepsei sau suspendarea executării pedepsei sub supraveghere, chiar dacă nu sunt îndeplinite condiţiile prevăzute de lege pentru aceasta.
Detalii: http://legeaz.net/no...d-penal/art-378

N-ai nevoie de avocat.
Oh, multumesc mult pentru solutie. Daca rezolv fara bani e si mai bine, chiar nu mai am din ce sa fac economii pentru avocati si alte procese. Sper sa o puna pe ganduri serios plangerea penala. Timp de 13 ani nu le-a dat nici macar un apel telefonic copiilor, d-apai altceva. O singura data dupa proces a trimis 350 RON si de atunci s-a facut iar nevazuta. Poate gandul ca va fi pedepsita de lege ii va activa cumva simtul matern, mai exact responsabilitatile unui parinte.

#16
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Fa plangere la parchet direct. Fapta e clara, autorul e cunoscut, nu are politia ce investigatii sa mai faca si apoi sa inainteze dosarul la parchet.

#17
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postandroholic, on 10 iulie 2016 - 14:53, said:

Poate gandul ca va fi pedepsita de lege ii va activa cumva simtul matern, mai exact responsabilitatile unui parinte.
I se va activa pe naiba... va plăti de frică și cu nervi. Probabil că nici nu-ți va da toată suma datorată ci când, cum câte ceva însă și tu o poți ține din plângere în plângere, chiar dacă nu toate se vor lăsa cu urmări.

#18
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012

View Postalthea, on 10 iulie 2016 - 15:04, said:

I se va activa pe naiba... va plăti de frică și cu nervi. Probabil că nici nu-ți va da toată suma datorată ci când, cum câte ceva însă și tu o poți ține din plângere în plângere, chiar dacă nu toate se vor lăsa cu urmări.
Cu frica, cu nervi, sa plateasca. Nu ma voi lasa.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate