Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Joc Drone

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri
 Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 

Neplata pensie alimentara - penal?

- - - - -
  • Please log in to reply
122 replies to this topic

#91
adrianmc1912

adrianmc1912

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 964
  • Înscris: 13.03.2017
Si a eliminat reaua credinta,aia e buba mare .

@althea
Ce executor se apuca de puricat pentru un procent de cat , 10% ? din suma aia ???

Se face si pușcărie pt abandon,dar unul învățat si cinic nu va face niciodată...

#92
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012
Alocația suplimentară a fetei i-a tăiat-o în aprilie când a împlinit 18 ani din deși mai are încă un an de liceu. Adică statul nu mai sprijină suplimentar copiii cu familii distruse după ce împlinesc 18 ani deși își continuă studiile cu conștiinciozitate. Ca să îi mai dea una în cap fetei, statul român i-a sistat și alocația normală pe timpul vacanței de vară până în toamnă când va dovedi fata cu adeverință de elev că merge la școală și în clasa a 12-a și va primi alocația normală cândva prin octombrie sau noiembrie după ce se va procesa dosarul și va intra în sistem. Brava Statul român, radeți toate drepturile copiilor până vin cu dovezi că își urmează școala, de parcă s-ar opri cineva de la absolvirea liceului după 3 ani absolviți. Statul român dă banii la urmă, ca golanii la curve. În vacanță copiii nu mai au nevoie de bani, nu mai trăiesc, intră în hibernare ca urșii.

Nu mai zic că pensia alimentară nici nu mai știu de când a trimis aia niște mărunțiș și organele statului nu fac nimic.

#93
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postandroholic, on 04 iulie 2017 - 23:10, said:

Nu mai zic că pensia alimentară nici nu mai știu de când a trimis aia niște mărunțiș și organele statului nu fac nimic.
Dacă au trecut 3 luni fă plângerea direct la Parchet.

#94
JPelorat

JPelorat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 13.07.2017
N au ce sa ti facă organele statului, fiind o infractiune care se pedepseste la plângerea prealabila. De, copilul care nu plânge...

Fi si tu mai inventiv. Luna asta ii faci reclamatie la tine in localitate la politie, luna viitoare la ea in localitate la politie...
Asta e, nu stai tu sa verifici ordinea competentelor, dar o freci la cap tot timpul, ca observ ca si ea e pusa pe mistocareli.

#95
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012

View PostJPelorat, on 20 iulie 2017 - 00:30, said:

N au ce sa ti facă organele statului, fiind o infractiune care se pedepseste la plângerea prealabila. De, copilul care nu plânge...

Fi si tu mai inventiv. Luna asta ii faci reclamatie la tine in localitate la politie, luna viitoare la ea in localitate la politie...
Asta e, nu stai tu sa verifici ordinea competentelor, dar o freci la cap tot timpul, ca observ ca si ea e pusa pe mistocareli.
Ai dreptate, își bate joc de mine cățeaua asta. Are grijă să trimită exact la 3-4 luni doar ceva mărunțiș, între 20 și 50 de lei maxim. Nu știu cine a învățat-o tactica asta dar văd că o practică cu succes. Din punct de vedere legal chiar nu cred că am cum să o mai determin să plătească pensia alimentară stabilită de judecător.
Bate-o-ar Dumnezeu să o bată de jivină insensibilă.

Edited by althea, 18 August 2017 - 09:45.
expresie vulgară


#96
TheFlooder

TheFlooder

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,080
  • Înscris: 06.04.2008
Mai bine renunta, ptr atata, atata taraboi ? Nu vezi ca te lupti cu morile de vant si tot tu iti iei suturi si de la politie ? Tu crezi ca aia nu au altceva de facut decat sa se ocupe de chestia asta ? Au ei alte cazuri mai grele si mai grave zic ei in mintea lor probabil.
Mai bine stai cuminte si aia este, ca mai mult pagubesti. Aia nu are munca, deci nu prea are cum sa plateasca in mod legal, sa faca parnaie, dar face ? Aici e aici.
Daca legea era ok se facea altfel, o gasea dupa CNP in 3 secunde, nu trebuia nici telefon nici nimic, o silea sa munceasca la spatii verzi sau altundeva si sa plateasca ce avea de platit obligatoriu fara comentarii, ce ca nu se prezinta, adusa cu forta la proces, deci asa se facea, dar la noi nu e interes, deci aveai incredere degeaba in justitie. Sau daca nu si nu, facea puscarie de nu se vedea si aia era, totul fortat, nu ca nu raspunde si altele.
Mai bine vezi tu de copii, fa-ti treaba ca pana acuma si las-o pe nevasta in pace, ideea nu e sa o faci pe ea, ca te faci pe tine mai rau se pare, dorinta asta a ta de a o pedepsi nu e benefica deloc, iti mananca bani si energie de pomana dupa cum se vede, pe ea o doare in cur si tu iti faci draci din ce in ce.
Mai bine sa iti zic adevarul decat sa te incurajez la o chestie care nu trebuie, optimismul asta daca nu e justificat mai rau iti face.

Asta e, cum de te-ai insurat cu asta ? A mai intrebat cineva si nu ai citit, cum era la inceput si cum s-a schimbat in rau apoi ? O fi dat de unu pe care l-a placut mai tare si dupa aia s-a schimbat ?! Probabil.
Spune-ne si noua cum a fost, ca e f interesant. Te-a placut si nu te mai place dupa ce a dat de altul care i-a placut mai mult ? Nu era multumita de tine cumva, nu ii ofereai ce dorea (sufleteste si sexual) si deci a cautat in alta parte ?
De ce a acceptat sa faca copii daca nu dorea ?! Doar de dragul tau ?
Asta e, nu toti oamenii au instincte materne sa stii, daca nu are, nu simte ce trebuie, si nu e neaparat vina ei ca nu simte, insa e de vina ca a acceptat sa faca copii.

Edited by TheFlooder, 04 September 2017 - 22:45.


#97
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012
Mulțumesc din suflet, @TheFlooder
Mi-ai dat câteva sfaturi înțelepte, care mă ajută foarte mult. Vorba ta, nu are sens să îmi mai consum energie, bani și timp ca să mă lupt pentru dreptate împotriva unei ticăloase impostoare și țepare, împotriva unor autorități cărora chiar nu le pasă și dacă devin insistent se pot întoarce împotriva mea. Am închis capitolul ăsta. Îmi voi direcționa toate energiile pozitive către familia mea, pentru fata mea chiar urmează un an școlar foarte important (anul 4 + bacul), pentru fimiu urmează anul 2 iar în aprilie va pleca la schimb de experiență profesională în Portugalia. Acolo trebuie să mă concentrez și să îmi dirijez toate energiile și resursele. Din momentul ăsta am încheiat orice socoteală cu vampira aia.
Mulțumesc mult pentru iluminare. Deja mă simt eliberat de toată furia, obida și chinul luptei secătuitoare împotriva nedreptății. Asta e România, țara tuturor nedreptăților și ilegalităților posibile și imposibile. Pun pariu că dacă eu părăseam copiii de mici și ea îi creștea și dacă nu îi plăteam pensia la timp până la ultimul șfanț eram demult ascuns prin cine știe ce pușcărie. Cică mamele/femeile au de partea lor toate atuurile, inclusiv aplicarea legii ad-literam.

#98
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012
Banii îi fac oricum, dă-i încolo. Ne putem lipsi de pensia ei "generoasă".

Edited by althea, 27 September 2017 - 06:07.
offtopic - generalizare


#99
roxybrum

roxybrum

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 10.10.2017
poti totusi, daca vezi ca politia nu face nimic, sa mai insisti la ei, fa-le scris sa iti comunice in ce stadiu e dosarul, ce au mai facut in el. in felul asta se trezesc sa ia dosarul din raft si sa mai faca ceva in el. La cate au pe acolo uita de fiecare

#100
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012
http://portal.just.r...497&id_inst=277
Salutare! Ce am de facut, @althea , @paznicmare ?
Sunt citat la Judecatoria Patarlagele pe data de 9 noiembrie in calitate de intimat persoana vatamata si mi se cere renuntarea urmaririi penale a mamei copiilor mei care nu plateste pensia alimentara. Mentionez ca nu am avocat dar nici bani de avocat. Eu nu vreau sa renunt sau sa confirm renuntarea la urmarirea penala a intimatei suspect. Vreau sa  plateasca pensie alimentara dar sa imi dea si restantele.
Multumesc.

PS Astazi mi-a sosit citatia prin postas, am semnat de primire a citatiei.

#101
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Procurorul a renunțat la urmărirea penală, nu tu. Ordonanța prin care s-a dispus RUP a fost trimisă la judecătorul de cameră preliminară și urmează ca el să admită sau să respingă cererea de confirmare a procurorului. Este în interesul tău să te duci cu  chitanțele sumelor trimise de femeie și să spui că nu a respectat declarația de care ai scris aici.  

Citește atent ce îți pun ca să înțelegi despre ce e vorba:

Quote

(12) Ordonanța prin care s-a dispus renunțarea la urmărirea penală, verificată potrivit alin. (10), se comunică în copie, după caz, persoanei care a făcut sesizarea, părților, suspectului, persoanei vătămate și altor persoane interesate și se transmite, spre confirmare, în termen de 10 zile de la data la care a fost emisă, judecătorului de cameră preliminară de la instanța căreia i-ar reveni, potrivit legii, competența să judece cauza în primă instanță.

(13) Judecătorul de cameră preliminară stabilește termenul de soluționare și dispune citarea persoanelor prevăzute la alin. (12).

(14) Judecătorul de cameră preliminară hotărăște prin încheiere motivată, în camera de consiliu, cu citarea persoanelor prevăzute la alin. (12), precum și cu participarea procurorului, asupra legalității și temeiniciei soluției de renunțare la urmărirea penală. Neprezentarea persoanelor legal citate nu împiedică soluționarea cererii de confirmare.

(15) Judecătorul de cameră preliminară verifică legalitatea și temeinicia soluției de renunțare la urmărirea penală pe baza lucrărilor și a materialului din dosarul de urmărire penală și a înscrisurilor noi prezentate și, prin încheiere, admite sau respinge cererea de confirmare formulată de procuror. În cazul în care respinge cererea de confirmare, judecătorul de cameră preliminară:
a) desființează soluția de renunțare la urmărire penală și trimite cauza la procuror pentru a începe sau a completa urmărirea penală ori, după caz, pentru a pune în mișcare acțiunea penală și a completa urmărirea penală;
b. desființează soluția de renunțare la urmărirea penală și dispune clasarea.

(16) Încheierea prin care s-a pronunțat una dintre soluțiile prevăzute la alin. (15) este definitivă. În cazul în care judecătorul a respins cererea de confirmare a soluției de renunțare la urmărirea penală, o nouă renunțare nu mai poate fi dispusă, indiferent de motivul invocat.

Există posibilitatea ca judecătorul să-i întoarcă procurorului dosarul, deci ea să nu scape așa ușor.
Sper că te duci.

Edited by althea, 26 October 2017 - 12:36.
corectie


#102
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012

View Postalthea, on 26 octombrie 2017 - 12:29, said:

Procurorul a renunțat la urmărirea penală, nu tu. Acum dosarul cu propunerea de RUP a fost trimis la judecătorul de cameră preliminară și urmează ca el să admită sau să respingă cererea de confirmare a procurorului. Este în interesul tău să te duci cu  chitanțele sumelor trimise de femeie și să spui că nu a respectat declarația de care ai scris aici.  

Citește atent ce îți pun ca să înțelegi despre ce e vorba:



Există posibilitatea ca judecătorul să-i întoarcă procurorului dosarul, deci ea să nu scape așa ușor.
Sper că te duci.
merg, negresit. ea nu o sa se prezinte ca de obicei, bineinteles.

Voi posta pe 9 noiembrie aici in thread toata desfasurarea procesului si evenimentelor.

#103
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
mai omule dar ce ai cu femeia?, tu nu ai mandrie de barbat?...nu vrea,nu poate sa plateasca ,asta e cauta tu sa te descurci nu te milogi pentru 100 de lei pe luna ,ce dracu..
a,daca ea era pe val si avea bani o gramada era alta treaba...

#104
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
sile, înțeleg de ce spui asta dar mândria de bărbat n-are legătură cu dreptul copiilor. Și nu e vorba de o datorie oarecare ci de obligația ei legală, că de aia morală n-are rost să discutăm. De ce să nu încerce tot ce poate ca să recupereze acei bani?
Dacă venea o femeie și spunea povestea asta tot așa îi ziceai, să nu se mai milogească? Nu cred.

Edited by althea, 26 October 2017 - 17:31.


#105
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Stiu că nu are legatura cu juridicul ,dar chiar asa îi spuneam .în viată trebuie să fii mîndru si să ai orgoliu.chit că o să mănînci mămăliga cu ceapă.

#106
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postsilesax, on 26 octombrie 2017 - 17:36, said:

în viată trebuie să fii mîndru si să ai orgoliu.chit că o să mănînci mămăliga cu ceapă.
Sunt de aceeași părere dar aici nu e vorba de ce mănâncă el. Oricum copiii nu depind de ea și de banii ei, dar nici nu-s într-o situație în care 2-300 de lei să fie de ignorat.

#107
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Multumesc . Nu mai zic nimic.

#108
paznicmare

paznicmare

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,450
  • Înscris: 01.02.2010

View Postandroholic, on 26 octombrie 2017 - 12:07, said:

http://portal.just.r...497&id_inst=277
Salutare! Ce am de facut, @althea , @paznicmare ?
Sunt citat la Judecatoria Patarlagele pe data de 9 noiembrie in calitate de intimat persoana vatamata si mi se cere renuntarea urmaririi penale a mamei copiilor mei care nu plateste pensia alimentara. Mentionez ca nu am avocat dar nici bani de avocat. Eu nu vreau sa renunt sau sa confirm renuntarea la urmarirea penala a intimatei suspect. Vreau sa  plateasca pensie alimentara dar sa imi dea si restantele.
Multumesc.

PS Astazi mi-a sosit citatia prin postas, am semnat de primire a citatiei.
Te prezinti si soliciti sa respinga cererea de confirmare formulată de procuror si sa fie pusa în mișcare acțiunea penală.

Daca renunti in penal in civil te va plimba inca cativa ani si vei renunta.
Sentimentele, grija purtata copiilor si trairile alaturi de ei nu pot fi cuantificate in bani.
Daca mama asa a considerat ca e mai bine, atunci trebuie sa si isi asume obligatiile, nu doar drepturile.

Edited by paznicmare, 26 October 2017 - 20:23.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate