Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum rezolv o incompatibilitate in...

Despre instaurarea normalitã...

De cate ori purtati o pereche de ...

"Releu" comandat de la di...
 Pe la voi cum mai merg dezmembrar...

Ce sisteme audio ați avut la masi...

Achizitie dubita Stellantis

Foisor - noi reglementari
 Recomandare telefon preț 300...

La Multi ani de ziua noastra a tu...

EURO 24 - Primul meci: Romania - ...

Bicicleta eliptica
 Aer conditionat Vortex 9000/12000...

Curatare tigaie

Alegere SPC sau parchet laminat -...

Sfat achizitie masina SH
 

Poprire pe tranzactii Western Union sau MoneyGram - Atentie!

- - - - -
  • Please log in to reply
72 replies to this topic

#37
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postandutza15, on 17 iunie 2016 - 07:45, said:

va jupoaie pana la os bancile straine si tot lor le luati partea.
cre ca sclavii din romania sufera de sindromu stockholm=))

ma de acum incolo scoate banii prin rude.
si eu am un prieten care a facut un imprumut de 15k si n-a platit 1 leu.
lucreaza la negru si cand primeste bani de afara eu il ajut sa-i scoata.
nu-i cer comision, satisfactia de arde banca e suficienta Posted Image

Da tare, te jupoaie bancile ca iei bani si nu ii mai dai inapoi. Voi chiar asa ginditi sau doar aruncati mistouri pe forum?

Revenind la initiator dupa ce i-au ciugulit ce au putut nu pot sa-i mai ia decit o fractiune din venit. Nu e nimic de negociat, nimic nedrept. Cum spune ca nu are venit poate foarte bine sa plateasca 0. Daca vrea sa plateasca 50 lei din ce alte venituri la negru mai are treaba lui, aia o sa spuna multumesc in mod sigur. Nu trebuie nici o judecata, nimic.

Pe de alta parte are cineva detalii despre cum functioneaza sistemul asta cu poprirea la WU&co ? Ma intereseaza pur tehnic pentru ca pare un cosmar de implementat si administrat. Exista vreo baza de date nationala pe care o verifica fiecare companie de genul asta inainte sa dea banii? Sau trimit executorii la fiecare vreo hirtie ca trebuie sa-l urmareasca pe cutare pentru suma cutare (ca doar n-o sa-ti blocheze un milion pentru o poprire de 100)? In plus baza de date trebuie actualizata permanent pe masura ce fiecare isi plateste datoria (fie de buna voie fie ca i-au prins ceva bani). Suna destul de stufos de administrat si implementat. Nu cumva initiatorul s-a dus sa scoata banii de la WU chiar la banca unde avea poprire si aia "stiau deja de el" si asa l-au prins?

#38
andutza15

andutza15

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 562
  • Înscris: 13.09.2014
poate ne zice initiatoru ce a facut exact, is si io curioasa

cred ca e pe baza de cnp.
cand retragi prin wu trb sa le dai cnp, si atunci aia verifica in baza de date anaf si daca ai proprire iti ia banii si da chitanta.
si tu fraier te intrebi unde-s banii ce s-a intamplat si atunci iti zice ca ai proprire si pa:)))
sigur nu iti zice inainte ca asa poti renunta si apoi sa scoti banii prin rude

actualizarea inregistrarilor dupa plata stiu sigur ca se face f greu ca si io am avut o proprire pt ca n-am platit contributia la pensii vreo 2 ani nu ca n-am avut bani dar mi-a fost lehamite sa ma duc in fiecare luna sa stau la coada sa platesc 20 de lei si dupa ce mi-a luat banii din cont a trebuit sa ma duc cu o hartie de la pensii la banca ca sa imi ridice proprirea. a durat cateva zile

#39
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Recuperatori trimit aleatoriu cereri de poprire a tuturor veniturilor la citeva institutii bancare, dar nu la toate pentru ca sunt si institutii bancare care-i refuza. De regula trimit doar la bancile unde firma de recuperare are cont deschis (adica recuperatorul este clientul banci respective si exista o colaborare oarecare intre ei).
Daca tu ai un card la banca respectiva si banca accepta sa-ti bage datele in caculatorul ei, adica accepta cererea recuperatorului de a-ti popri toate veniturile, automat contul tau de la respectiva banca intra pe minus. Cind o sa ceri un extras de cont, o sa te trezesti ca bani tai (ce-i aveai in cont) au "disparut" si contul tau este cu minus suma pe care pretinde recuperatorul ca io datorezi (fireste, fara aia care deja au disparut).
Daca nu ai cont la banca respectiva si nici nu ai avut niciodata, atunci nu-i nici o problema. Ba chiar te poti duce sa-ti faci card ca nu-ti zice nimeni nimic. Dar daca dupa citeva luni recuperatorul trimite o alta hirtie, din momentul ala ai contul cu minus si nu te mai poti folosi de el.

Nu stiu cum o fi la Western Union, dar probail ca initiatorul sa dus la un Western Union din cadrul unei banci la care are sau a avut vreodata card.

Nu stiu insa ce se intimpla cu bani ce-i aveai deja in cont. Eu banuiesc ca ei ramin "agatati" pe undeva intre conturi prin banca si nu ajung la nimeni. Banuiesc ca banca asteapta sa te duci sa reglementezi situatia si nu-i vireaza chiar asa din prima catre recuperator. Este insa doar o banuiala.

Edited by florin71_skoda, 17 June 2016 - 10:53.


#40
sosonico

sosonico

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 29.10.2012

View PostMihai_3, on 17 iunie 2016 - 08:49, said:

sosonico: esti fraier rau....

nici nu stii ce inseamna un BEJ si tu vorbesti de instanta Posted Image
Stii ce ? Esti degeaba....

BEJ-ul actioneaza numai si numai dupa ce s-a judecat de catre instanta.
Tu fraier si golan ce esti nici nu te-ai prezentat evident (ce interes aveai)

Tu si cu fractu' acum sa va scarmanati in cur si sa dati banii...

Stiu ce inseamna BEJ, Incearca sa vorbesti frumos si sa nu jignesti userii. Ai jargoane de golanas ieftin. Vezi-ti de treaba!

View PostMihai_3, on 17 iunie 2016 - 08:55, said:

dreaQ: nu este vina mea sau a ta ca el este fraier !
este nu mai vina lui ca a "promis" si nu se tine de cuvant.
Oare cine esti tu sa faci fraier pe altii? chiar nu se sesizeasa nici un moderator de golaniile acestui user?

View Postf300, on 17 iunie 2016 - 10:16, said:

Da tare, te jupoaie bancile ca iei bani si nu ii mai dai inapoi. Voi chiar asa ginditi sau doar aruncati mistouri pe forum?

Revenind la initiator dupa ce i-au ciugulit ce au putut nu pot sa-i mai ia decit o fractiune din venit. Nu e nimic de negociat, nimic nedrept. Cum spune ca nu are venit poate foarte bine sa plateasca 0. Daca vrea sa plateasca 50 lei din ce alte venituri la negru mai are treaba lui, aia o sa spuna multumesc in mod sigur. Nu trebuie nici o judecata, nimic.

Pe de alta parte are cineva detalii despre cum functioneaza sistemul asta cu poprirea la WU&co ? Ma intereseaza pur tehnic pentru ca pare un cosmar de implementat si administrat. Exista vreo baza de date nationala pe care o verifica fiecare companie de genul asta inainte sa dea banii? Sau trimit executorii la fiecare vreo hirtie ca trebuie sa-l urmareasca pe cutare pentru suma cutare (ca doar n-o sa-ti blocheze un milion pentru o poprire de 100)? In plus baza de date trebuie actualizata permanent pe masura ce fiecare isi plateste datoria (fie de buna voie fie ca i-au prins ceva bani). Suna destul de stufos de administrat si implementat. Nu cumva initiatorul s-a dus sa scoata banii de la WU chiar la banca unde avea poprire si aia "stiau deja de el" si asa l-au prins?

Daca vreau sa platesc 50 lei la luna? Eu vreau sa platesc 100 lei la luna, dar ei nu accepta daca nu le dau jumatate din suma inainte, aici ar fi abuzul, ar trebui sa accepte orice suma. Nu am fost sa scot banii prin western de la banca, dar chiar si asa western nu are treaba cu contul, aia ii dau banii cash chiar daca ii ridic de la banca unde am poprire pe cont.

View Postandutza15, on 17 iunie 2016 - 10:30, said:

poate ne zice initiatoru ce a facut exact, is si io curioasa

cred ca e pe baza de cnp.
cand retragi prin wu trb sa le dai cnp, si atunci aia verifica in baza de date anaf si daca ai proprire iti ia banii si da chitanta.
si tu fraier te intrebi unde-s banii ce s-a intamplat si atunci iti zice ca ai proprire si pa:)))
sigur nu iti zice inainte ca asa poti renunta si apoi sa scoti banii prin rude

actualizarea inregistrarilor dupa plata stiu sigur ca se face f greu ca si io am avut o proprire pt ca n-am platit contributia la pensii vreo 2 ani nu ca n-am avut bani dar mi-a fost lehamite sa ma duc in fiecare luna sa stau la coada sa platesc 20 de lei si dupa ce mi-a luat banii din cont a trebuit sa ma duc cu o hartie de la pensii la banca ca sa imi ridice proprirea. a durat cateva zile

Pur si simplu au blocat toate tranzactiile pe acest nume sau e posibil ca ai sa ma fi gasit cand am veridicat codul MTCN online, nu stiu, zic!

Edited by sosonico, 17 June 2016 - 11:57.


#41
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,377
  • Înscris: 08.12.2008

View Postsosonico, on 17 iunie 2016 - 02:32, said:


Iti doresc sa ai probleme de santate, un credit si sa ramai fara loc de munca , apoi sa fii executata silit in mod abuziv ca nu ai avut bani sa platesti.

pentru cultura voastra generala exista asa numitele polite de asigurare facultative care te acopera in astfel de situații.

alt aspect este faptul ca nu esti executat silit in mod abuziv.....

restul e can-can!

#42
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,276
  • Înscris: 18.12.2007

View Postsosonico, on 17 iunie 2016 - 11:55, said:

... dar eu nu accepta daca nu le dau jumatate din suma inainte, aici ar fi abuzul, ar trebui sa accepte orice suma.

Pui aici si un articol din lege sau continui sa povestesti povesti?

#43
sosonico

sosonico

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 29.10.2012

View Postcarmenclara1, on 17 iunie 2016 - 11:55, said:

pentru cultura voastra generala exista asa numitele polite de asigurare facultative care te acopera in astfel de situații.

alt aspect este faptul ca nu esti executat silit in mod abuziv.....

restul e can-can!

Scuza-ne ca nu toti suntem asa destepti ca tine.

#44
chopsaddle

chopsaddle

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18
  • Înscris: 04.05.2016

View Postcarmenclara1, on 17 iunie 2016 - 11:55, said:

pentru cultura voastra generala exista asa numitele polite de asigurare facultative care te acopera in astfel de situații.
Poti sa dai exemple de astfel de instrumente. Te rog.

#45
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

View Postcarmenclara1, on 17 iunie 2016 - 11:55, said:

pentru cultura voastra generala exista asa numitele polite de asigurare facultative care te acopera in astfel de situații.
Polita respectiva a fost semnata de catre initiator acum 7-10 ani cind a luat creditul, ca altfel nu-l primea. Banca a recuperat de mult paguba tocmai ca existau acele polite facultative care de fapt erau obligatori

View Postcarmenclara1, on 17 iunie 2016 - 11:55, said:

alt aspect este faptul ca nu esti executat silit in mod abuziv.....
Din moment ce a trecut mai mult de 3 ani si sa prescris de mult datoria respectiva, nu crezi ca orice incercare din partea unor recuperatori de a stoarce niste bani este abuziva ?

View Postsosonico, on 17 iunie 2016 - 11:55, said:

Daca vreau sa platesc 50 lei la luna? Eu vreau sa platesc 100 lei la luna, dar ei nu accepta ...........

Parerea mea personala este sa nu le platesti nimic ca dupaia o sa intri intr-un cerc vicios si nu te mai scapi de ei. Plus ca tu nu ai nici o datorie la recuperatori, ca o ai la banca si sa prescris de mult. Eu zic sa te apuci de cautat pe net ce mai zic si alti inainte de a lua o decizie.
Ca si exemplu, uite ca am gasit eu la o simpla cautare in google: Clik aici... sigur mai gasesti si alte articole pe tema asta daca te apuci de cautat.

Edited by florin71_skoda, 17 June 2016 - 12:38.


#46
sosonico

sosonico

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 29.10.2012

View Postflorin71_skoda, on 17 iunie 2016 - 12:36, said:

Polita respectiva a fost semnata de catre initiator acum 7-10 ani cind a luat creditul, ca altfel nu-l primea. Banca a recuperat de mult paguba tocmai ca existau acele polite facultative care de fapt erau obligatori


Din moment ce a trecut mai mult de 3 ani si sa prescris de mult datoria respectiva, nu crezi ca orice incercare din partea unor recuperatori de a stoarce niste bani este abuziva ?



Parerea mea personala este sa nu le platesti nimic ca dupaia o sa intri intr-un cerc vicios si nu te mai scapi de ei. Plus ca tu nu ai nici o datorie la recuperatori, ca o ai la banca si sa prescris de mult. Eu zic sa te apuci de cautat pe net ce mai zic si alti inainte de a lua o decizie.
Ca si exemplu, uite ca am gasit eu la o simpla cautare in google: Clik aici... sigur mai gasesti si alte articole pe tema asta daca te apuci de cautat.

Am sa mai caut, ma intereseaza in mod direct sa stiu daca aceasta executare silita va expira candva. Daca nu ma exista in termen de N ani, se poate prescrie?

#47
gelutu980

gelutu980

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 14.06.2016

View Postsosonico, on 17 iunie 2016 - 11:55, said:



Daca vreau sa platesc 50 lei la luna? Eu vreau sa platesc 100 lei la luna, dar ei nu accepta daca nu le dau jumatate din suma inainte, aici ar fi abuzul, ar trebui sa accepte orice suma. Nu am fost sa scot banii prin western de la banca, dar chiar si asa western nu are treaba cu contul, aia ii dau banii cash chiar daca ii ridic de la banca unde am poprire pe cont.





Pai si cine ar face abuzul de care vorbesti ? Inca o chestiune: eu cred  ca nu mai esti in postura sa pui conditii , ci cel mult in postura de a accepta ceea ce vor altii de la tine..

#48
sosonico

sosonico

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 29.10.2012

View Postgelutu980, on 17 iunie 2016 - 12:54, said:

Pai si cine ar face abuzul de care vorbesti ? Inca o chestiune: eu cred  ca nu mai esti in postura sa pui conditii , ci cel mult in postura de a accepta ceea ce vor altii de la tine..
Este abuz pentru ca nu accepta o rata lunara si vor sa ma execute silit cat mai repede, asta ar fi un abuz, trebuie sa accepti o rata lunara de la un om care nu are niciun venit, Acum hai sa stam in genuchi in fata bancilor ca nu suntem in postura sa facem nimic. Sunt sigur ca daca ii actionez in instanta si aduc dovada ca nu am venit, banca ar apropa si 30 lei la luna sa le dau. Astia sunt in stare sa te execute si pe casa, desi tu nu ai girat cu casa cand ai facut creditul.

Edited by sosonico, 17 June 2016 - 13:05.


#49
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postsosonico, on 17 iunie 2016 - 13:00, said:

Este abuz pentru ca nu accepta o rata lunara si vor sa ma execute silit cat mai repede, asta ar fi un abuz, trebuie sa accepti o rata lunara de la un om care nu are niciun venit, Acum hai sa stam in genuchi in fata bancilor ca nu suntem in postura sa facem nimic,

Poti sa explici mai precis la ce te referi cind spui "sa ma execute silit cat mai repede"?

Mai precis daca te referi sa iti ia banii din banca (WU, etc) sau banii din venituri. Daca e vorba de banii din venituri nu au ce sa execute, neavind nici un venit, de ce te plingi?
Daca e vorba de banii din banca ce e asa mare abuz ca vor sa te execute "cit mai repede"?! Te plingi ca dupa 10 ani e rau ca iti iau banii pe care ii ai deja in banca? Ca e prea repede? Ce treaba are venitul aici?

#50
gelutu980

gelutu980

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 14.06.2016

View Postsosonico, on 17 iunie 2016 - 13:00, said:

Este abuz pentru ca nu accepta o rata lunara si vor sa ma execute silit cat mai repede, asta ar fi un abuz, trebuie sa accepti o rata lunara de la un om care nu are niciun venit, Acum hai sa stam in genuchi in fata bancilor ca nu suntem in postura sa facem nimic. Sunt sigur ca daca ii actionez in instanta si aduc dovada ca nu am venit, banca ar apropa si 30 lei la luna sa le dau. Astia sunt in stare sa te execute si pe casa, desi tu nu ai girat cu casa cand ai facut creditul.

Pai atunci , tu ca n-ai platit de atata timp , ai facut cel mai mare abuz. N-as fi asa sigur in chestiunea cu instanta... s-ar putea sa ai surprize mari.

View Postsosonico, on 17 iunie 2016 - 13:00, said:

Este abuz pentru ca nu accepta o rata lunara si vor sa ma execute silit cat mai repede, asta ar fi un abuz, trebuie sa accepti o rata lunara de la un om care nu are niciun venit, Acum hai sa stam in genuchi in fata bancilor ca nu suntem in postura sa facem nimic. Sunt sigur ca daca ii actionez in instanta si aduc dovada ca nu am venit, banca ar apropa si 30 lei la luna sa le dau. Astia sunt in stare sa te execute si pe casa, desi tu nu ai girat cu casa cand ai facut creditul.

Stai ca m-am prins acu' .... tu nu ai venituri , dar AI BANI PRIN CONTURI ! Sau n-am inteles eu bine...Posted Image

#51
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,705
  • Înscris: 27.06.2007
Ați văzut ce comision percep băncile pentru popriri? Citeam lista de comisioane de la un cont deschis la Garanti și pentru orice plata, comisionul este de 43 lei. Adică dacă reușesc să insface 200 lei, 43 sunt ai băncii, restul recuperatorului.

#52
focuscsv

focuscsv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 27.01.2008

View Postsosonico, on 17 iunie 2016 - 01:19, said:

Astazi am primit 1000 ron prin western union de la fratele meu din straintate. Nu am putut sa ridic banii, am poprire si pe tranzactiile western union.

Asa ca mare atentie, daca aveti popriri nu folositi WESTERN UNION sau MONEYGRAM pe numele vostru.

Prin transferuri Rapide "WESTERN UNION sau MONEYGRAM" NU ai toate datele de identificare ale destinatarului, respectiv CNP , data nastere sau serie nr carte de identitate ci doar nume si prenume , Deci nu pot face executari doar ca este o potrivire de nume si prenume!

#53
lelali

lelali

    Vrăjeală, multă vrăjeală!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,645
  • Înscris: 07.11.2009

View Postcarmenclara1, on 17 iunie 2016 - 11:55, said:



pentru cultura voastra generala exista asa numitele polite de asigurare facultative care te acopera in astfel de situatii.
Pentru cultura ta generala, te poți pișa cu boltă pe acea asigurare, e fix pix. Adica, îți pot muri toți neuronii, se consideră că în momentul acordării creditului aceștia erau deja afectați si ... gudbai, mai lăv, gudbai.


@Inițiator: verifică dacă nu cumva datoria e prescrisă, adică au trecut 3 ani de la ultima plată efectuată. Dacă da, faci contestație la executare si termini cu circul. Ai mai facut plăți intre timp?

De altfel, tot pentru mințile luminate: o firmă de recuperare gen kruk, ultimo portofolio, cycle și toate națiile de târâturi cu sedii prin Elveția, Curkiștan etc NU AU VOIE sa adauge penalizări. Eh, ei chiar o actualizează la rata inflației.


Pentru cei care se bazează că executările ăstea se fac pe baza unei hotărâri judecatorești, mare dezamăgire: instanța NU VERIFICĂ nimic. Sunt exemple cu carul pe portalul judecătoriei.

#54
lsllyxs

lsllyxs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 28.10.2015
Prescrierea se face la 3 ani de la ultima instiintare, dar tu trebuie sa faci dovada ca nu ai primit nimic, ceea ce e foarte greu  mai ales dc nu ai schimbat adresa de cand ai facut creditul. Executarea prin BEJ e facuta direct de banca.
Poate cand trimiti banii nu dai CNP, dar cand ridici banii ti se cerr buletinul si se introduc datele in sistem. Foarte posibil sa fie o alerta intre colaboratori, nu e asa greu de facut chestia asta.
Cand esti executat de BEJ au dreptul sa faca asta prin proprirea veniturilr -1/3 max, dar nu rsspecta nici Anaful chestia asta sau prin executarea bunurilor&veniturilor&bani primiti din alte surse nesalariale(nu se incadreaza la 1/3).

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate