Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dac+Amp sau DAC/AMP combo pentru ...

Camera cu panou solar 180° field ...

Eroare F16 msh Whirlpool 6 sense

Toyota - inconveniente minore poa...
 Cadere frunze la lamai

Releu protectie tensiune

Sfat achizitie masina noua

Numere inmatriculare inundatie
 Adaptor mandrina la paleta

Achiziție și inlocuire ...

Recomandare service BMW Bucuresti

Recomandare SSD
 Cheie BMW X4 G02 duplicat

Colantare auto, locatii, preturi,...

Boxe fata golf 5

Resizable BAR
 

Poprire pe tranzactii Western Union sau MoneyGram - Atentie!

- - - - -
  • Please log in to reply
72 replies to this topic

#1
sosonico

sosonico

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 29.10.2012
Am facut un credit de 1800 ron la credit europe bank 7-10 ani in urma si trebuia sa dau 2700 ron, nu am platit din diferite motive, nu m-a cautat nimeni, iar zilele trecute aflu ca am poprire pe cont. De la 2700 ron s-a ajuns la 4300 ron. Vazand ca am poprire pe contul meu la Banca Transilvania, am sunat la executor si am spus ca nu am stiut si vreau sa platesc, nu 4300 ron ci mai putin 3000-3500 ron. Am vrut sa punem o rata de 100 ron la luna pentru ca nu am venituri, n-au fost de acord, vroiau toata suma si 1000 ron inainte. Astazi am primit 1000 ron prin western union de la fratele meu din straintate. Nu am putut sa ridic banii, am poprire si pe tranzactiile western union.

Asa ca mare atentie, daca aveti popriri nu folositi WESTERN UNION sau MONEYGRAM pe numele vostru.
Eu voi face o actiune in instanta si voi cere sa platesc 50 lei pe luna.

Executor judecatoresc Nuta Petrica Sorin sau Nuta Sorin - Sunt niste nesimtiti, vorbesc foarte obraznic si vor sa te jupoaie. Asa ca fiti foarte atenti. Faceti actiune in instanta si cereti sa platiti cat mai putin pe luna daca nu aveti venit, chiar si 20 lei luna, ei sunt obligati sa accepte oricat daca nu aveti venituri. Nu costa mult actiunea si nu va trebuie avocati sa cereti treaba asta.

Edited by sosonico, 17 June 2016 - 01:27.


#2
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,378
  • Înscris: 08.12.2008
iti meriti soarta... alte comentarii sunt de prisos!

#3
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,510
  • Înscris: 06.02.2008
Ce actiune sa faci in instanta omule? Daca s-a ajuns la executor inseamna ca exista o sentinta care trebuie pusa in aplicare. Cum vei primi bani, vei mosteni sau vei lucra legal te vor taxa.

#4
sosonico

sosonico

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 29.10.2012

 carmenclara1, on 17 iunie 2016 - 02:05, said:

iti meriti soarta... alte comentarii sunt de prisos!

Ca mine sunt si alte sute de mii de romani care au facut un credit, au ramas fara servici si nu au putut plati. Eu cred ca comentariul tau este rautacios si ar trebui sa te abtii daca ai un gram de decenta. Eu vreau sa platesc, dar nu prin amenintari sau prin mijloace.

 caiuscorneliu, on 17 iunie 2016 - 02:10, said:

Ce actiune sa faci in instanta omule? Daca s-a ajuns la executor inseamna ca exista o sentinta care trebuie pusa in aplicare. Cum vei primi bani, vei mosteni sau vei lucra legal te vor taxa.

Cred ca ar mai exista o cale de atac, nu stiu, ma gandesc, atata timp cat eu nu am primit nimic prin care sa fiu informat plus de asta eu vreau sa platesc, daca nu am venituri cred ca e destul de decent sa platesc 100 lei la luna. Sunt de buna credinta si chiar doresc sa platesc, dar nu in orice conditii si prin amenintari

#5
Purpura

Purpura

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,818
  • Înscris: 14.02.2014

 sosonico, on 17 iunie 2016 - 02:12, said:

Ca mine sunt si alte sute de mii de romani care au facut un credit, au ramas fara servici si nu au putut plati. Eu cred ca comentariul tau este rautacios si ar trebui sa te abtii daca ai un gram de decenta. Eu vreau sa platesc, dar nu prin amenintari sau prin mijloace.



Cred ca ar mai exista o cale de atac, nu stiu, ma gandesc, atata timp cat eu nu am primit nimic prin care sa fiu informat plus de asta eu vreau sa platesc, daca nu am venituri cred ca e destul de decent sa platesc 100 lei la luna. Sunt de buna credinta si chiar doresc sa platesc, dar nu in orice conditii si prin amenintari

Daca erai de buna credinta, aranjai ceva cu ei de la inceput. Nu esti de buna credinta silit, dupa 10 ani.

#6
sosonico

sosonico

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 29.10.2012

 Purpura, on 17 iunie 2016 - 02:13, said:

Daca erai de buna credinta, aranjai ceva cu ei de la inceput. Nu esti de buna credinta silit, dupa 10 ani.

Am spus clar ca nu am putut plati din diferite motive (probleme de sanatate) care au necesitat foarte multi bani si nu am putut plati si nici nu am fost cautat, acum cand sunt cautat vreau sa platesc. Ar trebui sa va abtineti de la comentarii zeflemiste si sa cititi mai atent primul meu post inainte sa postati comentarii rautacioase. Nu-ti doresc sa ai un credit, probleme de sanatate si nici loc de munca, iar apoi sa fii amenitat ca ti se ia casa daca nu platesti. Sunt niste abuzuri grosolane facute de acesti executori.

Edited by sosonico, 17 June 2016 - 02:22.


#7
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
Eu am putut folosi moneygram in afara si parca western in Tara, anul trecut.

#8
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,378
  • Înscris: 08.12.2008
sincer sintagma "hotul striga hotii".........e perfect valabila. ai avut timp berechet sa rezolvi situatia pe cale amiabila. tu defapt ai sperat ca se pierde urma/prescrie fapta si scapi. uita ca nu mai e asa.

#9
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,510
  • Înscris: 06.02.2008
Pai nu te ameninta nimeni. Tu in momentul de fata esti executat silit. Tu vrei practic sa platesti datoria in vreo 8 ani si speri sa obtii asa ceva pe calea instantei. Parerea mea e ca ai sanse minime.
Poti incerca o contestatie la executare, dar cred ca ti se va respinge. Creanta este certa, lichida si exigibila.

Edited by caiuscorneliu, 17 June 2016 - 02:24.


#10
sosonico

sosonico

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 29.10.2012

 carmenclara1, on 17 iunie 2016 - 02:21, said:

sincer sintagma "hotul striga hotii".........e perfect valabila. ai avut timp berechet sa rezolvi situatia pe cale amiabila. tu defapt ai sperat ca se pierde urma/prescrie fapta si scapi. uita ca nu mai e asa.

Tu citesti ce spun eu aici? Iti doresc sa ai probleme de santate, un credit si sa ramai fara loc de munca , apoi sa fii executata silit in mod abuziv ca nu ai avut bani sa platesti. Postezi in zeflemea, cred ca esti de meserie executor. Abtine-te! Esti offtopic.

 caiuscorneliu, on 17 iunie 2016 - 02:23, said:

Pai nu te ameninta nimeni. Tu in momentul de fata esti executat silit. Tu vrei practic sa platesti datoria in vreo 8 ani si speri sa obtii asa ceva pe calea instantei. Parerea mea e ca ai sanse minime.
Poti incerca o contestatie la executare, dar cred ca ti se va respinge. Creanta este certa, lichida si exigibila.

Nu, vreau sa platesc in 4 ani. De la 2700 Ron s-a ajuns la 4300 Ron, deci cred ca e ok, Decat sa nu-i ia deloc, nu e mai bine sa ia banii de la mine in 4 ani? Suntem offtopic, eu doar avertizam pe cei cu popriri sa nu faca tranzactii cu western sau moneygram pentru ca risca sa piarda.

 caiuscorneliu, on 17 iunie 2016 - 02:23, said:

Pai nu te ameninta nimeni. Tu in momentul de fata esti executat silit. Tu vrei practic sa platesti datoria in vreo 8 ani si speri sa obtii asa ceva pe calea instantei. Parerea mea e ca ai sanse minime.
Poti incerca o contestatie la executare, dar cred ca ti se va respinge. Creanta este certa, lichida si exigibila.

Daca nu vor 100 ron pe luna, asta e,  mai mult n-am, vorba lui Johannis, au ghinion! Voi trece tot pe numele lui nevasta mea, apoi pe numele copiilor cand vor fi majori.
Intrebare: Daca nu ma excuta silit in termen de cativa ani, exista posibilitatea ca executarea sa se prescrie?

#11
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

 sosonico, on 17 iunie 2016 - 02:32, said:

Decat sa nu-i ia deloc, nu e mai bine sa ia banii de la mine in 4 ani?

Eu cred ca e mai eficient sa iti puna sechestru pe bunuri si sa le scoata la licitatie pentru a isi recupera mai rapid banii.

#12
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,708
  • Înscris: 27.06.2007
Am lucrat și eu într-o banca în anii de boom al creditelor, venea lumea să ia credite de parca se dădeau banii gratis. Cu toții au fost niște imbecili, oamenii că le luau, băncile că le dădeau. Până și colegii mei se băteau pentru creditele speciale pentru angajații băncii. Azi, mulți dintre ei nu mai lucrează în bancă și îngroașă masa celor cu probleme.
Ce nu mi se pare corect este ca din aceasta masă de imbecili, doar unii să iasă șifonați iar banca în câștig.
On topic... Ești pe teritoriul șacalilor, este logic să nu te susțină nimeni în demersul tău.
Chiar dacă prelungești agonia, tot o să plătești. Ai devenit materie primă pentru recuperatori.

#13
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,331
  • Înscris: 18.12.2007

 sosonico, on 17 iunie 2016 - 02:32, said:

Tu citesti ce spun eu aici? Iti doresc sa ai probleme de santate, un credit si sa ramai fara loc de munca , apoi sa fii executata silit in mod abuziv ca nu ai avut bani sa platesti. Postezi in zeflemea, cred ca esti de meserie executor. Abtine-te! Esti offtopic.


Nu este offtopic si tu nu esti executat abuziv. Esti executat conform contractului de credit cu ale carui conditii ai fost de acord.
Da, sunt multi ca tine. Asta nu inseamna ca se pot sustrage responsabilitatilor pe care le au. Viata e de rahat cateodata.
Cand/daca se va aproba legea falimentului personal, vei avea o cale de iesire.

 sosonico, on 17 iunie 2016 - 02:32, said:

Voi trece tot pe numele lui nevasta mea, apoi pe numele copiilor cand vor fi majori.
Intrebare: Daca nu ma excuta silit in termen de cativa ani, exista posibilitatea ca executarea sa se prescrie?

Deja te executa silit, contractul de credit are titlu executoriu, nici macar nu e necesara o hotarare judecatoreasca in acest sens.
Stai linistit, chiar daca treci 'tot' pe numele altora, tranzactiile pot fi anulate. O data ce ai sechestru pe bunuri nu le mai poti instraina.

Edited by AlexEn, 17 June 2016 - 05:35.


#14
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,928
  • Înscris: 10.12.2006
Fa cumva sa-l platesti, cere bani imprumut daca e nevoie. Nu cred ca nu ai niciun venit, poate te referi la venituri legale.

#15
Mr_Who

Mr_Who

    The One

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,728
  • Înscris: 24.11.2005

 carmenclara1, on 17 iunie 2016 - 02:21, said:

sincer sintagma "hotul striga hotii".........e perfect valabila. ai avut timp berechet sa rezolvi situatia pe cale amiabila. tu defapt ai sperat ca se pierde urma/prescrie fapta si scapi.

Sau ca o sa plateasca fraierul de girant.

 sosonico, on 17 iunie 2016 - 01:19, said:


Eu voi face o actiune in instanta si voi cere sa platesc 50 lei pe luna.

Mai greu.

 sosonico, on 17 iunie 2016 - 01:19, said:

Executor judecatoresc Nuta Petrica Sorin sau Nuta Sorin - Sunt niste nesimtiti, vorbesc foarte obraznic si vor sa te jupoaie.

"Nesimtiti"? Adica sunt doi, nu-i aceeasi persoana? :)

#16
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,016
  • Înscris: 06.01.2006
Foarte bine. In sfarsit auzit si lucruri bune. Cei care fac credit si apoi se fac ca ploua trebuie sa plateasca pe masura nesimtirii.

#17
andutza15

andutza15

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 562
  • Înscris: 13.09.2014
pff ce de terminati care se bucura de raul unui concetatean.
va jupoaie pana la os bancile straine si tot lor le luati partea.
cre ca sclavii din romania sufera de sindromu stockholm=))

ma de acum incolo scoate banii prin rude.
si eu am un prieten care a facut un imprumut de 15k si n-a platit 1 leu.
lucreaza la negru si cand primeste bani de afara eu il ajut sa-i scoata.
nu-i cer comision, satisfactia de arde banca e suficienta Posted Image
regret ca n-am imprumutat si eu vreo 50k atunci cand hotii astia lacomi dadeau credite cu buletinu

Edited by andutza15, 17 June 2016 - 07:46.


#18
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,016
  • Înscris: 06.01.2006

 andutza15, on 17 iunie 2016 - 07:45, said:

pff ce de terminati care se bucura de raul unui concetatean.
Pentru ca nesimtirea lui o platim noi cei care suntem corecti.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate